آیا نتانیاهو به سرنوشت ترامپ مبتلا می شود؟

0 220

آخرین خبرهای دریافتی از سرزمین های اشغالی حاکی از این است که از یک سو نتانیاهو نخست وزیر ضد صلح و توسعه طلب رژیم صهیونیستی برای باقی ماندن در قدرت دست و پا می زند تا از خطر بازداشت و زندانی شدن بعد از لغو مصونیت نخست وزیری رهایی یابد و از دیگر سو تلاش های گسترده از سوی احزاب رقیب و حتی متحدان سابق نتانیاهو برای برکناری وی از قدرت در جریان است. در این راستا ائتلافی با حضور ۸ حزب از جناح های مختلف راست، چپ و میانه برای برکناری نتانیاهو از پست نخست وزری و پایان دادن به دوره زمامداری ۱۲ ساله وی تشکیل شده است. این ائتلاف از حمایت ۶۱ کرسی از کل ۱۲۰ کرسی کنست( پارلمان ) برخوردار است و لذا بسیارشکننده بوده و درصورت خروج یک نماینده از ائتلاف می تواند ازهم بپاشد. شاید تنها نقطه امید نتانیاهوهمین لبه پرتگاه بودن دولت ائتلافی جدید باشد . بخش عمده ای از اخبار رسانه ها در داخل و خارج فلسطین اشغالی به کنش و واکنش ها در اینباره اختصاص یافته است

یدیعوت آحارونوت:

حزب لیکود به تلاشش تا آخرین لحظه برای جلوگیری از تشکیل دولت توسط نفتالی بنت، رهبر حزب “یمینا” با یائیر لاپید، رهبر حزب “آینده ای هست” ادامه می دهد. این رسانه فاش کرد که دیداری میان رابط نتانیاهو و گدعون ساعر، رئیس حزب امید نو انجام شد و رابط نتانیاهو به ساعر پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی را داد که ابتدا رئیس حزب امید نو حدود ۱۵ ماه نخست وزیر شود و پس از او نتانیاهو دو سال در راس قدرت قرار بگیرد و پس از گذشتن این دو سال نیز نفتالی بنت، رهبر حزب یمینا یک سال و نیم نخست وزیر شود. اطرافیان ساعر اعتمادی به نتانیاهو ندارند و به همین دلیل وی پیشنهاد نتانیاهو را رد کرده است.

رویترز :

درحالی که گزارش رسانه ها حاکی از توافق برای کنار گذاشتن بنیامین نتانیاهو نخست وزیررژیم صهیونیستی است, وی تلاش کرد با برخی اقدامات از اقدام رقبای خود برای تشکیل دولت جلوگیری کند.

تایمز آف اسرائیل:

ائتلاف بنت و «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عتید»، میخ آخر بر تابوت تلاش”بنیامین نتانیاهو”  نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای حفظ قدرت محسوب می شود.

الجزیره مباشر:

نفتالی بنت رئیس حزب راستگرای “یمینا” در نشست خبری در قدس اشغالی گفت: برای تشکیل دولت وحدت ملی با یائیر لاپید رئیس حزب “آینده ای هست” تلاش می کنیم تا اسرائیل را از وضع فعلی نجات دهیم و از همه احزاب برای حضور در دولت ائتلافی دعوت می کنم. فرصت تشکیل دولت ائتلافی راستگرا با نتانیاهو از بین رفته است. برای پیوستن به دولت تغییر که لازمه آن پایان نخست وزیری نتانیاهو است, مذاکره و برای پیوستن به یائیر لاپید برای تشکیل دولت جدید کار می کنم.

رویترز:

نفتالی بنت رهبر حزب راست-افراطی روز یکشنبه از یک “دولت وحدت” ملی به منظور سرنگون کردن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام حمایت کرد. این اقدام به معنای پایان یک عصر سیاسی خواهد بود.

روسیا الیوم:

نفتالی بنت، در سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد نتانیاهو دیگر سعی نمی کند دولت تشکیل دهد. او می خواهد اردوی ملی گراها و کل کشوررا با خود به قلعه شخصی اش ببرد.

اسپوتنیک:

نتانیاهو، نخست وزیررژیم صهیونیستی دربیانیه تلویزیونی به نفتالی بنت حمله کرد و گفت بنت همان دروغ ها و شعارهای پوچ قبلی را تکرار می کند. وی همچنین بنت را “کلاهبردار قرن” توصیف کرد.

شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی:

یک سری خبرهای جدید منتشر شده است که نشان می دهد تلاش های جدیدی برای برکناری بنیامین نتانیاهو از سمتش به عنوان نخست وزیراسرائیل در جریان است. یک ساعت پیش، نتانیاهو این ائتلاف پیشنهادی را “ضد صهیونیستی” خواند. این ائتلاف تلاش دارد به حاکمیت ۱۲ ساله این راست گرای افراطی پایان دهد.

الجزیره:

طرفداران نتانیاهو مقابل منازل روسای احزاب یمینا، اسرائیل خانه ما و امید جدید، که عناصر اصلی حکومتی خواهند بود که بنت از آن سخن گفت، تظاهرات کردند و تصاویری از روسای این احزاب را که چفیه فلسطینی به سر کرده بودند در دست داشتند که در واقع به ماجرای ترور اسحاق رابین در پی قدم گذاشتن در مسیر صلح با فلسطینیان، اشاره داشت.

واشنگتن پست:

نتانیاهو ۷۱ ساله پس از چهار انتخابات نافرجام در دو سال گذشته، به زحمت قدرت را نگه داشته است و در عین حال با محاکمه فساد مالی مواجه است.
بنت یکی از چند وفادار سابق نتانیاهو است که به ائتلاف باصطلاح تغییر پیوسته است، ائتلافی از احزاب که گرایشات سیاسی گسترده ای دارند، اما یک تمایل مشترک دارند و آن پایان دادن به دوره تصدی ۱۲ ساله نتانیاهو است.

تایمز آو اسرائیل:

لاپید سخنرانی نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، علیه کابینه در حال تشکیل که او را از قدرت بر کنار کرده است، محکوم کرد و گفت: «این سخنرانی خطرناک و غیرمسئولانه و از جانب فردی بود که از همه مرزها عبور کرده است. ضعف او همه ما را ضعیف می کند”.

المیادین:

اولین سناریو این است که جامعه اسرائیل دچار خشونت داخلی می شود. جامعه اسرائیل سابقه چنین چیزی را دارد زیرا قبلا اسحاق رابین را به سبب امضای توافقنامه صلح با فلسطینیان ترور کرده است. بر همین اساس پلیس اسرائیل تهدیدات علیه بنت را خیلی جدی می گیرد. بنت نه چپگراست و نه مثل رابین به صلح با فلسطینیان گرایش دارد بلکه از جناح راست افراطی است ولی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی وی را به چپگرا بودن متهم کرده است تا بتواند از دست وی خلاص شود. سناریوی بعدی که شدت کمتری دارد این است که انتخابات پنجم برگزار شود که اسرائیلی ها را به خشم می آورد. تا کنون در هیچ کشور جهان اتفاق نیفتاده است که ظرف دو سال و نیم، پنج بار انتخابات برگزار شود. سناریوی سوم این است که کابینه یائیر لاپید و نفتالی بنت با بقیه جناح راست و راست میانه رو به موفقیت منجر می شود و به اخراج نتانیاهو از حیات سیاسی منجر می شود.

رأی الیوم:

شاخص های زیادی در داخل آمریکا وجود دارد که نشان می دهد اسرائیل عملا به اختلاف بین دو حزب اصلی آمریکا تبدیل شده یا در حال تبدیل شدن به چنین اختلافی است. این تحول بسیار مهم و قابل توجهی است و تا چند سال پیش، هیچ کس تصور نمی کرد چنین اتفاقی بیافتد. طی دهه های زیاد، دو حزب آمریکا که جز حمایت از اسرائیل، درباره هر چیزی اختلاف نظر دارند، در خصوص اسرائیل و منافع آن اتفاق نظر داشتند و سیاستمداران در اتخاذ مواضع علنی تر در حمایت از اسرائیل، با یکدیگر رقابت می کردند... اشتباه بزرگی که نتانیاهو مرتکب شد، جانبداری از حزب جمهوری خواه و ورود علنی به سیاست داخلی آمریکا و مخالفت با حزب دمکرات به ویژه شاخه لیبرال آن بود. نتانیاهو و اسرائیل اکنون با راستگراترین طرف های حزب جمهوری خواه، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و گروه های مسیحی افراط گرا مرتبط شده اند. دشمنان ترامپ در آمریکا که بسیار هم هستند، نتانیاهو را در صف دشمنان خود و وابسته به ترامپ می دانند. زمان اوج سیاست خصمانه نتانیاهو با حزب دمکرات و رهبری آن در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفت که بدون هماهنگی با دولت، به واشنگتن سفر کرد و با ایراد سخنرانی بلندی در کنگره، از اعضای آن خواست با رئیس جمهور کشور خود مخالفت کنند و طرح های وی برای امضای توافق با ایران را به شکست بکشانند. آن زمان در تاریخ آمریکا فراموش نشدنی است که نتانیاهو خود و دولتش را به عنوان یکی از طرف های سیاست داخلی آمریکا تثبیت کرد. نزاع علنی وی با رئیس جمهور آمریکا اشتباه بزرگی بود که پیامدهای آن طولانی مدت و اصلاح آن دشوار است، زیرا این کار به نتایجی که نتانیاهو می خواست، منجر نشد. اوباما سیاست خود را اجرا و با ایران توافق امضا کرد. به نظرم، این موضع گیری نتانیاهو ناشی از جهل، نادانی یا بی تجربگی نبود؛ بلکه به سبب اختلاف بین اوباما و نتانیاهو در زمینه نگاه راهبردی بود. به گونه ای که وی ایران را به عنوان خطری برای موجودیت رژیم خود می داند؛ در نتیجه، صلح و آشتی آمریکا با ایران تهدیدی است که نمی توان در قبال آن سکوت کرد و برای به شکست کشاندن آن می توان ریسک و خطر کرد.

جمع بندی

  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به مدت ۱۲ سال قدرت را در فلسطین اشغالی در دست داشته است و به لطایف الحیل می کوشید همچنان در مسند نخست وزیری بماند اما با ائتلافی که میان یکی از همپیمانان نتانیاهو یعنی نفتالی بنت رهبر حزب افراطی خانه یهود با یائیر لپید رهبر حزب چپ میانه ” آینده ای هست” صورت گرفت شمارش معکوس برای پایان دوران نسبتا طولانی در فلسطین اشغالی شروع شده است که می توان آن را به “نتانیاهویسم ” تعبیر کرد. در این مدت نتانیاهو همه چیز حتی سرنوشت این رژیم را به سرنوشت خود گره زده و با ماجراجویی های که به راه انداخت بارها این رژیم را تا لبه پرتگاه رسواتی ها ی شرم آور به پیش برد و در عین حال با ابقاء مکرر در قدرت، دموکراسی مورد ادعای این رژیم را برای همیشه زیر سوال برد. نتانیاهو که نقش اصلی در به راه انداختن جنگ ۱۱ روزه قدس داشت انتظار داشت که در پوشش این جنگ بتواند بار دیگر احزاب چپ و راست را در کنار خود داشته باشد و در عین حال مانع از تشکیل دولت به وسیله رقیب خود یعنی لپید در فرصت یک ماهه شود. اما با توجه به شکست ارتش  اسرائیل در مقابل مقاومت اسلامی در غزه و تلاش های گسترده ای که دولت بایدن برای برقراری آتش بس در این جنگ بعمل آورد مانع از این شد که نتانیاهو بتواند به اهداف خود از این جنگ دست یابد. لذا یکی از نتایج برقراری آتش بس ایجاد فضایی برای تشکیل ائتلاف جدید جهت تشکیل دولت جدید و از به درکردن نتانیاهو دانست.
درواقع شمارش معکوس برای خارج کردن نتانیاهو از قدرت و پایان دوره نتانیاهویسم زمانی اغاز شد که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا شکست خورد و نتانیاهو بزرگترین حامی خود را در امریکا و جهان از دست داد و از ان پس روندی اغاز شد که به تکرار سرنوشت ترامپ برای نتانیاهو می انجامد. البته با توجه به پرونده های فساد مالی و اقتصادی که نتانیاهو دارد سرنوشتی به مراتب بدتر از ترامپ در انتظار نتانیاهو است و احتمال اینکه وی به سرنوشت اولمرت دچار شود و از پشت میله های زندان سر در اورد زیاد است. البته حذف نتانیاهو از قدرت تغییری در سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت و حداقل تا زمانی که بنت در پست نخست وزیری باشد به وجود نخواهد آورد چراکه بنت هم به اندازه نتانیاهو توسعه طلب و مورد حمایت شهرک نشینان وهمچنین ایپک است اما این جابجایی می تواند سردی که در روابط میان این رژیم و دولت بایدن ایجاد شده بود را تا حدودی برطرف کند و در واقع راز جابجایی قدرت و یا قربانی کردن نتانیاهو را می توان دراین نکته جستجو کرد.   

یکی از آثار و نتایج دوران نتانیاهو چرخش سیاست سنتی اسرائیل از حمایت دو حزبی امریکا به سمت حزب جمهوریخواه بخصوص شاخه راست و افراطی ان یعنی اوانجلست ها و دوری از حزب دموکرات است که موجبات دو دستگی یهودیان امریکا را نیز به همراه داشت. از این دید ائتلاف جدید همخوانی بیشتری با دولت بایدن خواهد داشت هرچند که امکان دارد در خصوص موضوعاتی از قبیل طرح دو دولت تعارضاتی با آن پیدا شود چراکه برخی از جناح های ائتلاف جدید بخصوص جناح بنت با طرح تشکیل دو دولت مخالف اند و مهم ترین پایگاه آن ها در میان شهرک نشینان است. از اینرو واگذاری دو سال اول پست نخست وزیری به نفتالی بنت در تقسیم قدرت جدید در چارچوب ائتلاف جدید می تواند به استمرار سیاست های نتانیاهو اما بدون حضور وی کمک کند و موجبات اطمینان خاطرجناح های دست راستی را تامین کند که گرایش غالب را درفلسطین اشغالی تشکیل می دهد. به نظر می رسد بنت توانسته موافقت آیپک را نیز کسب کند که مهمترین حامی نتانیاهو بوده است. در چنین شرایطی احتمال اینکه نتانیاهو باز بتواند به عرصه قدرت بازگردد بسیار ضعیف اما محاکمه و زندانی شدن وی قوی به نظر می رسد زیرا بر همگان مشخص است که اگر نتانیاهو اختیار و آزدی عمل کافی داشته باشد برای به شکست کشاندن ائتلاف جدید که دولت های غربی و بخصوص دولت بایدن روی آن حساب خاصی باز کرده است از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد و اکنون نتانیاهو به مانند ببرزخمی است که به چیزی جز انتقام فکر نمی کند. همچنین با توجه به اینکه به تازگی و تقریبا همزمان با تشکیل ائتلاف جدید مقام ریاست جمهوری به اسحا ق هرتزوک ازحزب کار واگذار شده است لذا نوعی عقبه حمایتی نیز برای ائتلاف جدید فراهم می کند. ریولین رئیس جمهور قبلی از جناح راست بود و یکی از بازوهای قدرت نتانیاهو محسوب می شد و از این لحاظ نیز محدودیت های برای نتانیاهو ایجاد شده است. یکی دیگر از احتمال های موجود درباره چشم انداز ائتلاف جدید این است که نفتالی بنت همانند نتانیاهو دو سال اول نخست وزیری را عهده دار شود و از این فرصت برای استمرار سیاست های راست افراطی استفاده کند اما قبل از واگذاری قدرت به لپید خلف وعده کند وکار را به انتخابات زودهنگام بکشاند و این درسی است  که  بنت ازنتانیاهو یاد گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.