انتخابات در ایران و تغییرات در جهان

0 211

رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که از ساعت هفت صبح روز جمعه ۲۸ خرداد در حوزه‌های انتخابیه داخل و خارج از کشور آغاز شده بود، ساعت ۲ بامداد روز شنبه به پایان رسید.

خبرگزاری ایسنا با اشاره به شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری نوشته است «آمار حکایت از اختلاف زیاد آرای ابراهیم رئیسی با سایر نامزدهای انتخابات دارد.» همچنین برخی از خبرنگاران ایرانی مستقر در وزارت کشور در شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند نرخ مشارکت در این دوره از انتخابات بسیار بیشتر از حد مورد انتظار بوده و از مرز ۵۰ درصد فراتر رفته است و این در شرایطی است که بدلیل اپیدمی کرونا بسیاری از افراد آسیب پذیر از شرکت در انتخابات معذور بوده اند.

به رغم تلاش‌های تلویزیون های کشورهای پادشاهی در منطقه  برای نشان دادن فضای سرد در انتخابات، خبرگزاری‌های آمریکائی از جمله آسوشیتدپرس نیز بکمک آنها آمدند وکم رونق بودن انتخابات در ایران را تایید کرده‌اند تا تاکید کنند که دموکراسی در بسیاری از کشورهای مورد حمایت آمریکا از جمله عربستان سعودی و اسرائیل بسیار نیرومندتر از مردم سالاری در ایران است.

درحالی که روایت‌های غربی ،عربی و عبری حاکی از کاهش محسوس مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ است اما ستاد انتخابات کشور در پی تقاضای برخی کاندیداها از جمله ابراهیم رئیسی و عبدالناصر همتی اعلام کرد که شعب اخذ رای شهرهایی که دارای مراجعه کننده هستند، می‌توانند حداکثر تا ساعت ۲ بامداد شنبه به فعالیت خود ادامه دهند.

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی، روز جمعه پس از انداختن رای خود در صندوق، روز انتخابات را «روز ملت ایران» دانست.

دکترحسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هم پس از انداختن رای خود به صندوق از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند.

در این میان، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و یکی از چهار نامزد باقی مانده در صحنه انتخابات، روز جمعه رای خود را در حوزه انتخابیه شهر ری به صندوق انداخت.

عبدالناصر همتی نیز در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

همچنین محسن رضایی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی، دیگر نامزدهای این انتخابات، رای خود را به صندوق انداختند. قاضی زاده ابراز امیدواری کرد «رئیس جمهور با رای بالای مردم انتخاب شود» و رضایی هم نسبت به پیروزی خود ابراز امیدواری کرد.

با این همه، رسانه های دولت های آمریکا و انگلیس و کشورهای متحد آنها  بار دیگر از تحریم انتخابات دفاع کردند. به عنوان نمونه، صدای آمریکا از قول یک ناراضی ایرانی خطاب به کسانی که در پی رای دادن بودند گفت رای شما رای «به ویرانی بیشتر ایران» و «کشتار مردم بی دفاع» است.

در ماه ها و هفته های گذشته شمار زیادی از عناصر سیاسی و فعالان مورد حمایت آمریکا اعلام کرده اند که انتخابات را تحت عنوان «نمایشی» بودن آن تحریم می کنند؛ رویکردی پر سابقه که باعث نشده است فضای انتخاباتی نسبت به دوره های قبل سردتر و کم رونق تر باشد. ایرانیان در کشورهای مختلف در حوزه های رای گیری شرکت کردند و آراء خود را به صندوق های رای ریختند حتی جوانانی که متولد کشورهائی نظیر فرانسه و آمریکا بودند علیرغم مخاطراتی که از سوی ماموران امنیّتی این کشورها می تواند متوجه آنها باشد در  انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کردند.

روز جمعه گذشته همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا و دومین میاندوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.

رسانه هائی نظیرصدای آمریکا رویدادهای انتخاباتی را در برنامه های تلویزیونی خود و همچنین در وبسایت و شبکه های اجتماعی به طور گسترده ای پوشش دادند.

صدای آمریکا بزبان فارسی طی گزارشی گفت:

با گذشت حدود پنج ساعت از پایان رای گیری انتخابات ۱۴۰۰ در ایران هنوز وزارت کشور آماری از نتایج اولیه منتشر نکرده است. با این حال برخی از خبرنگاران ایرانی مستقر در وزارت کشور، در شبکه های اجتماعی خبر از پیشتازی ابراهیم رئیسی می دهند و می گویند انتخابات به دور دوم نخواهد کشید.

آسوشیتدپرس طبق معمول گزارش داد مشارکت در انتخابات به نسبت انتخابات دوره قبل بسیار پایین تر به نظر می رسد این جمله ای است که همیشه در مورد همه انتخابات های ایران این رسانه تکرار کرده است.ولی علت اصلی ستیزه جوئی رسانه های غرب با انتخابات ایران چیست؟ آیا آنها از اینکه مردم ایران در تعیین سرنوشت کشورشان مشارکت داشته باشند نگرانند و دوست دارند تا ایرانیان در خانه بنشینند تا آنها بتواند کشورشان را مجددا استعمار کنند این قسمتی از ماجراست و همه ماجرا نیست . قسمت مهم ماجرا این است که برگزاری انتخابات در ایران پایه های حکومت های استبدادی در سراسر منطقه را سست می کند و مردم منطقه را با حقوق سیاسی خود آشنا می نماید و موجب تزلزل حکومت های خودکامه و سر سپرده آمریکا در منطقه می شود.

گذشته از این ، انتخابات مردم ایران ،دموکراسی نمادین در کشورهای غربی را به چالش می کشد بویژه دموکراسی کاملا هدایت شده و برنامه ریزی شده آمریکا را به چالش می کشد که در آن فقط دو کاندیدا که مورد حمایت مراکز قدرت هستند با هم رقابت می کنند.

یک کارشناس سیاسی گفت: « آمریکائی ها با دانش هسته ای ایران کمتر از مردم سالاری آن دشمن هستند»و یک دیپلمات عرب افشا کرد که پادشاه سعودی بشدت با انتخابات در ایران دشمن است و آن را یک تهدید حیاتی برای رژیم خود بشمار می آورد .

او همچنین افزود«هر رای که مردم ایران به صندوق آراء می ریزند شاه سعودی احساس می کند که یک قدم رژیم عربستان سعودی به پایان حیات خود نزدیک تر می شود و از این رو دست به اقدامات امنیّتی شدیدتر علیه اتباع کشور خود می زند.» وزارت کشور عربستان سعودی، روز سه‌شنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام «مصطفی بن هاشم بن عیسی آل درویش» یکی از جوانان شیعه اهل طائف عربستان که از سال ۲۰۱۵ میلادی در زندان به سر می‌برد، خبر داد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) با انتشار بیانیه وزارت کشور از اعدام این جوان عربستانی که مقامات سعودی از همان ابتدای دستگیری، سیزده اتهام را به او نسبت دادند خبر داد. کمترین اتهام مصطفی آل درویش، مشارکت در تظاهرات قطیف در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

پیشتر گزارش‌هایی درباره این جوان سعودی که در یکی از شرکت‌های شهر الظهران کار می کرد و صدور حکم اعدام از سوی مراجع قضایی سعودی منتشر شده بود و منابع آگاه اعلام کرده بودند که وی تحت شکنجه و آزار جنسی، وادار شده فهرستی طولانی از اتهامات ساختگی علیه خود را امضا کند. مواردی نظیر «خروج علیه پادشاه»، «راهزنی»، «تشکیل گروه غیرقانونی»، «تیراندازی به مراکز امنیتی و گشت های امنیتی» و «تلاش برای شورش در قطیف.»

دستگاه قضایی سعودی چند روز پیش، حکم اعدام این جوان عربستانی را تایید کرد و این حکم صبح روز سه شنبه اجرا شد. این در حالی است که برخی از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری از رژیم سعودی خواسته بودند روند اعدام ها را متوقف کند و به قوانین بین‌المللی پایبند باشد.

برخی منابع حقوقی می گویند این اولین حکم اعدام نیست که در عربستان سعودی اجرا می شود ولی مقامات عربستان از ترس حرکت مردم کشور در مسیر دموکراسی خواهی دست به اقدامات وسیع زده اند و احتمالا تعداد زیادی اعدام در آینده نیز صورت خواهد گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.