جابجائی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه و سناریوهای محتمل

0 209

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه الجزیره، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در گفتگو با روزنامه ایتالیایی «لارپابلیکا» اعلام کرد که باب گفتگوی عربستان با ایران باز است و ریاض از آن استقبال می‌کند؛ اما تهران باید تعهد خود به تضمین امنیت و ثبات در منطقه را با واقعیت اثبات کند.

وی در ادامه این مصاحبه تأکید کرد که موضع عربستان و ایران درباره گفتگوهای اخیر دو طرف که از چند ماه پیش در عراق آغاز شد، مثبت بود.

بر اساس این گزارش وزیر خارجه عربستان ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای اخیر با ایران منجر به بسته شدن صفحه اختلافات قبلی شود.پیش از این عربستان سعودی، ایران را بخشی از مشکل در منطقه دانسته بود که نمی تواند بخشی از راه حل باشد ولی حالا پس از شکست های پی در پی در یمن متوجه شده باید لحن خود را تغییر دهد.

فیصل بن فرحان در ادامه اتهام‌زنی‌های معمول سعودی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران گفت که اکنون اولین نگرانی کشورش حمایت ایران از «نیروهای آزادی خواه» در منطقه به‌ویژه «حوثی‌های یمن» و حزب‌الله عراق است و عربستان تمایل دارد تغییر محسوسی در رویکرد ایران در این زمینه ببیند.این اظهارات وزیر خارجه عربستان بدان معنی است که ایران چشم خود را بروی واقعیت های استبدادی و ضد انسانی در منطقه نظیر رژیم های سعودی و صهیونیستی ببندد.

هفته گذشته نیز وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره تقویت هماهنگی میان دو کشور برای توقف آنچه آن را دخالت ایران در منطقه نامیدند رایزنی کردند.

وزرای خارجه سعودی و آمریکا در این دیدار در خصوص توقف حمایت ایران ازنهضت های آزاد یبخش نظیر انصارالله یمن نیز بحث و تبادل نظر کردند.

طرفین در حالی مدعی شدند که جنبش های انصارالله یمن و حزب الله لبنان تروریستی هستند در حالیکه در مورد حمایت خود از داعش سازمان تروریستی که عربستان و آمریکا آن را ایجاد کرده و بوسیله آن میلیون ها نفر از مسلمانان عراق و سوریه را داغدار کرده اند سخنی بمیان نیاورده اند.

فیصل بن فرحان در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره شرایطی که عربستان می‌تواند طبق آن اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد اظهار داشت که اولویت، بازگشت اسرائیل و فلسطین به میز مذاکرات است.او بدین ترتیب خواهان تسلیم حماس و جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین شد تا در پروژه مذاکرات تسلیم عملا مقاومت فلسطین نابود شود.

وی افزود تا زمانی که مسئله این درگیری محوری در منطقه حل نشود و برپایی دولتی به‌پایتختی قدس برای فلسطینیان تضمین نشده است و اجازه زندگی در شرایط شرافتمندانه به آنها داده نشود صلح و ثبات ممکن نخواهد بود.

ناظران معتقدند منظور وی از برپائی دولتی فلسطینی به پایتختی قدس ایجاد کشوری در خاک اردن به نام فلسطین است که قسمتی از شهر بیت المقدس را در اختیار داشته باشد بشرط آنکه فاقد هرگونه نیروی نظامی در آن بوده و امور مربوط به امنیت آن تحت کنترل اسرائیل باشد. این کشور جدید هم چنین از حق داشتن نیروی موشکی و نیروی هوائی محروم خواهد بود.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در بیروت گفت سعودی ها و صهیونیست ها بر اساس نظر کارشناسان سیاسی غرب سعی می کنند یا نیروهای آزادیبخش در منطقه را از ایران و سوریه و از یکدیگر جدا کنند تا بتوانند همۀ آنها را سرکوب کنند و یا ایران را قیم آنها معرفی نموده و بدینوسیله پایگاه اجتماعی آنها را تهدید نمایند به تعبیر دیگر یا ریشه آنها را قطع کنند یا ساقه های آنها را. از طرف دیگر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “گویدو اشتاینبرگ”، از کارشناسان مسائل خاورمیانه مؤسسه علم و سیاست برلین در گفتگویی با روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان به مسئله قدرت ایران در منطقه پرداخته و در پاسخ به این پرسش که ایران تا چه اندازه قدرتمند است گفت: این کشور در خاورمیانه در آستانه تبدیل شدن به هژمونی است. تهران در چهار کشور سوریه، عراق، لبنان و یمن نفوذ دارد. جمهوری اسلامی موفق شده است عربستان سعودی و امارات را به عنوان دشمنانی آسیب‌پذیر نشان دهد.

 

این کارشناس آلمانی، نفوذ و قدرت ایران در منطقه را نتیجه اقدامات نظامی و امنیتی ـ سیاسی این کشور دانسته و در بخش دیگری از این گفتگو درباره شاخه مقاومت در منطقه گفت: مقاومت یک مفهوم اصلی در ایدئولوژی جمهوری اسلامی و متحدان آن است و این مقاومت در درجه اول در برابر دو دشمن اصلی اعمال می‌شود؛ اول امپریالیسم آمریکایی که این هدف را دنبال می‌کند که ایالات متحده را از منطقه خارج کند. در درجه دوم این شاخه در برابر اسرائیل مقاومت می‌کند. رژیم صهیونیستی (در نظر ایران) به عنوان بخشی از سیاست آمریکا در منطقه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بر این اساس آمریکا تلاش می‌کند با کمک رژیم صهیونیستی بر خاورمیانه مسلط شود.

وی در ادامه گفت: ایرانی‌ها این طور استدلال می‌کنند که گروه‌های تروریستی مانند القاعده و یا داعش با نیروهای آمریکایی متحد می‌شوند تا علیه شیعیان و مسلمانان اقدام کنند.

گویدنبرگ درباره چگونگی شکل‌گیری شاخه مقاومت در منطقه گفت: اساس آن یک سیاست اتحادی بسیار هوشمندانه از طرف ایران است.

این کارشناس تلویحا به سیاستمداران غربی گوشزد کرد که راه جدا کردن حلقات زنجیرۀمقاومت اسلامی در خاورمیانه جدا کردن اجزا آن از یکدیگر است.

کارشناسان نظامی که مسائل خاورمیانه را از نزدیک بررسی می کنند معتقدند در شرایطی که عربستان اعلام می کند که باب گفتگو در میان ایران و سعودی باز است آمریکا برای یک حمله مشترک با اسرائیل به خاک سوریه آماده می شود . آمریکا بدین منظور مشغول جمع آوری نیرو در خاک اردن است .

بگزارش تابناک آمریکا پایگاه‌های خود در قطر را ـ که سرشار از تجهیزات نظامی و تفریحی است ـ تخیله و تجهیزات و نیروهای خود را به اردن منتقل کرده است.

به گزارش «استارزاند استرایپس» تحلیلگران معتقدند این اقدام آمریکا، واشنگتن را در موقعیتی قرار می‌دهد تا بتواند بهتر با سوریه مقابله کند و نشان دهنده تغییر اولویت‌های آمریکا در منطقه است.

ارتش آمریکا در بیانیه هفته گذشته خود گفت: رهبران ارتش آمریکا ماه گذشته پایگاه نظامی السیلیه، پایگاه اصلی این کشور در کنار پایگاه السیلیه جنوبی و یک مرکز تامین مهمات به نام فالکون را در قطر تعطیل کرد.

پایگاه السیلیه پایگاهی برای استراحت سربازان آمریکایی بود که بیش از ۲۰۰ هزار نیرو، می‌توانستند چهار روز در آن استراحت کنند. برنامه استراحت سربازان آمریکایی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ اجرا می‌شد و نظامیان مستقر در این پایگاه از امکاناتی مانند انواع نوشیدنی‌ها، استخر شنا، زمین گلف و غیره بهره مند بودند.

به گفته یک کارشناس امنیت ملی در مرکز گلوبال پالسی مستقر در واشنگتن، تعطیلی این پایگاه‌ها و انتقال تجهیزات آن‌ها به اردن می‌تواند در تقابل احتمالی با سوریه به نفع آمریکا باشد. انتقال نیروهای آمریکایی به اردن تهدید حملات موشکی در منطقه خلیج فارس از جانب نیروهای تحت حمایت ایران را کاهش نمی‌دهد. تهدید حملات موشکی علیه نیروهای آمریکایی نظیر آنچه سال گذشته در حمله به پایگاه هوایی الاسد رخ داد که بیش از ۱۰۰ تن را مجروح کرد، یکی از ابزارهای مهم در استراتژی آمریکا است.

تعطیلی این سه پایگاه زمانی انجام می‌شود که آمریکا در حال کاهش و تغییر منابع خود در حوزه مسئولیت سنتکام است. این شامل کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان پس از ۲۰ سال و همچنین خروج هشت سامانه ضد موشکی پاتریوت از عراق، کویت، اردن و عربستان می‌شود.

همزمان با خارج شدن نظامیان از افغانستان، آمریکا اعلام کرده است به دنبال تمرکز بیشتر بر منطقه آسیا و اقیانوسیه و رقابت با قدرت‌هایی مانند چین است. بنا بر بیانیه ارتش آمریکا، ارتش این کشور همچنان از پایگاه هوایی العدید در قطر استفاده خواهد کرد.یک دیپلمات عراقی به طنز گفت: با خروج آمریکا از افغانستان از این به بعد طالبان از طرف آمریکا حافظ منافع آمریکا در افغانستان خواهد بود.

انتقال نیروهای آمریکا از افغانستان و خلیج فارس به اردن سه سناریوی محتمل را مطرح می کند

  • ایجاد اغتشاش و دردسر در مرزهای شرقی ایران به منظور زدن محور مقاومت در غرب یعنی در لبنان و سوریه و عراق در شرایطی که ایران و نیروهای آزادیبخش افغانستان گرفتار مسائل جدید در افغانستان شده اند.
  • احتمال حمله مشترک آمریکا و اسرائیل از مرزهای شمالی و غربی سوریه به این کشور و تسخیر قلمرو مهمی از خاک سوریه و عراق که قرار بود بوسیله داعش فتح و اداره شود.
  • ایجاد یک دولت مستقر در افغانستان که اقتصادش متکّی به صادرات مواد مخدر بوده و در ظاهر با ایران رابطه خوبی داشته باشد و ایجاد یک ائتلاف جدید بوسیله ناتو برای مقابله با آنچه تهدید بین المللی مواد مخدر نامیده خواهد شد.

یک کارشناس سیاسی گفت هر سه سناریو محتمل است و ممکن است یکی از آنها و یا همۀ آنها مورد توجه کاخ سفید قرار گرفته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.