جنگ بی فرجام آمریکا در آسیای غربی

2 244

بی نظیر بوتو فرزند ارشد ذوالفقار علی بوتو هنگامی که در مسند نخست وزیری پاکستان قرار داشت با صراحت اظهار داشت که طالبان بر اساس خواست و سیاست آمریکا و انگلیس و با پول و تعلیمات تکفیری عربستان سعودی و بوسیله رکن دوم ارتش پاکستان تاسیس شده است این اظهارات به عقیده کارشناسان به قیمت جان بی نظیر بوتو تمام شد. حالا آمریکا تصمیم گرفته است باورق طالبان در افغانستان بازی کند بدین منظور رسما با این گروه تروریستی وارد مذاکره شد تا به آن وجاهتی بین المللی ببخشد و نمایندگان طالبان در دوحه بگرمی پذیرفته شدند و با نمایندگان آمریکا گفتگو کردند. دوحه پایتخت قطر است و قطر قرارگاه اصلی نیروی دریائی آمریکا در منطقه است. اخیرا نمایندگی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که مذاکره کنندگان طالبان در دوحه برای  سه ماه از تحریم های این سازمان معاف شدند. تا پس از آمریکا با نمایندگان دولت مستقر در کابل گفتگو کنند. سازمان ملل از یک طرف گروه تروریستی طالبان را تحریم کرده تا وجاهت خود را حفظ کند و از طرف دیگر این تحریم را تعلیق کرده تا دست طالبان را برای کنش های سیاسی خود باز بگذارد.

بگزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به یوناما اظهار داشت که برای کمک به روند صلح افغانستان،معافیت از تحریم  برای مذاکره کنندگان طالبان در قطر به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید شده است.

در بیانیه نمایندگی سازمان ملل آمده است که برای حمایت از تلاش های صلح افغانستان ]بخوانید برای باز سپاری افغانستان بدست طالبان[ ،شورای امنیت برای ۹۰ روز دیگر مذاکره کنندگان طالبان در دوحه را از تحریم معاف کرده است.

دفتر یوناما ابراز امیدواری کرده است که از این معافیت تحریم ها برای پیشرفت روند صلح افغانستان استفاده شود.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان همجنین اظهار داشت که این بار نیز معافیت از تحریم ها علیه طالبان استثنا و موقتی است. بموجب مذاکرات دوحه دولت افغانستان متعهد شد که جنگجویان طالبان را که باز داشت کرده آزاد کند.

از طرف دیگر عمران خان نخست وزیر کنونی پاکستان اعلام کرد علیه طالبان اقدام نظامی نمی کنیم.

نخست‌وزیر پاکستان گفت: اگر طالبان با زور تمام افغانستان را تصرف کرده و بر این کشور مسلط شود، ارتش پاکستان اقدامی نکرده و مرزها را می‌بندیم.
به گزارش خبرگزاری شفقناافغانستان؛ «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در واکنش به اوضاع کنونی افغانستان اظهار داشت: اگر طالبان با زور تمام افغانستان را تصرف کرده و بر این کشور مسلط شود، ارتش پاکستان اقدامی نخواهد کرد.

وی افزود: پاکستان خواستار تجارت با کشورهای آسیای مرکزی است و از طریق افغانستان با این کشورها ارتباط برقرار خواهد کرد.

به گفته وی، توافقنامه‌های تجاری با برخی کشورهای آسیای مرکزی امضا شده اما در صورت تداوم جنگ داخلی در افغانستان، این فرصت ها از دست می رود. معنی تلویحی این اظهارات چنین است: «پاکستان با باز سپاری افغانستان به جنگجویان طالبان بخاطر دست رسی به بازارهای آسیای مرکزی موافق است.»

وی افزود: ارتباطات و تماس‌ها بین آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان و افغانستان وجود دارد و اطلاعات لازم رد و بدل می شود.

عمران‌خان گفت: ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش دائماً با مقامات سیاسی و نظامی افغانستان در ارتباط است اما متأسفانه این احساس در افغانستان وجود دارد که پاکستان باید گام‌های بیشتری بردارد. این موضوع، ناامیدکننده است که ما را به عدم توافق متهم می کنند. ما همه اقدامات برای صلح در افغانستان را انجام خواهیم داد جز اقدام نظامی علیه طالبان.

وی تصریح کرد: اگر طالبان با زور افغانستان را تصرف کند، مرز مشترک ما با افغانستان باید کاملاً بسته شود و بستن مرز برای دور ماندن از درگیری افغانستان و جلوگیری از ورود غیر قانونی پناهندگان ضروری است.

از طرف دیگر بگزارش خبرگزاری شفقنا کریم یورش سخنگوی پلیس فاریاب ،اعلام کرد که طالبان در فاریاب دکان های مردم را به آتش کشیدند

یورش گفت که در این آتش سوزی بیش از ۷۰ دکان سوخته است.

سخنگوی پلیس فاریاب افزود که این دکان ها از«چوک مرکزی، اند خوی» تا بالاحصار موقعیت داشته است.

به گفته او، طالبان همه دکان های دو طرف جاده را در این ساحه آتش زده اند.

موضع گیری محتاطانه عمران خان ،مسئله پرونده ترور بی نظیر بوتو را در اذهان مردم پاکستان زنده کرده است.

در دوم اسفند ۱۳۹۰ رحمان ملک وزیر کشور پاکستان گفت: در پرونده ترور خانم« بی نظیر بوتو»،«پرویزمشرف»، به عنوان متهم تحت تعقیب قرار دارد و گروههای طالبان و القاعده بطور مشترک در قتل نخست وزیر فقید پاکستان در سال۲۰۰۷ میلادی نقش داشته و برای حمله به وی برنامه ریزی کرده بودند.

بگزارش ایرنا و به نقل ازمنابع محلی ،رحمان ملک در بازخوانی جزییات ترور بی نظیر بوتو در حضور نمایندگان پارلمانی ایالتی، ایالت سند, افزود: گروهی از شبه نظامیان ستیزه جو در اجرای این ترور دست داشته و این افراد زیر نظر تحریک طالبان پاکستان و گروه اصلی طالبان با راهنمایی های بیت ا… محسود , الیاس کشمیری و ابو عبید المصری از فرماندهان سابق گروه طالبان در منطقه وزیرستان جنوبی آموزش های لازم را فرا گرفتند.

خانم بی نظیر بوتو به عنوان رھبر وقت حزب مردم و نخست وزیر سابق پاکستان روز ۲۷ دسامبر ﴿ششم دیماہ﴾ سال ۲۰۰۷ میلادی در زمان دولت پرویز مشرف در یک حمله انتحاری در راولپندی کشته شد.

وزیر کشور پاکستان با اشاره به اینکه شبه نظامیان در مدرسه ای در ۸۰ کیلومتری شمال غربی اسلام آباد آموزش دیده بودند, مدعی شد: افراد نامبرده شده همگی در حملات پهپادهای آمریکایی در وزیرستان جنوبی در زادگاه طالبان کشته شدند.

از طرف دیگر مصطفی الکاظمی نخست وزیر غرب گرای عراق در مورد جنگ با تکفیری ها هشدار داد.

بگزارش تابناک: هشدار الکاظمی درباره وقوع جنگ داخلی در عراق، فشار خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر برای افشای نقش عربستان، واکنش روسیه به انقضای تفاهم فنی آژانس و ایران، تاکید آمریکا به حضور نظامی در سوریه و حمله پهپادی انصارالله یمن به پایگاه ملک خالد در عربستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

وی افزود: عراق و عراقی‌ها شایسته فداکاری هستند. آرمان‌های ما بزرگتر از اقداماتی هستند که در زمینه اصلاحات امنیتی و اقتصادی انجام دادیم. دولت ما دولتی جدی بود. عراق به بازسازی دولت و بازگشت به وضعیت عادی نیاز دارد.

از طرف دیگرروزنامه گاردین گزارش کرد، وکلای خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر قرار است ماه جاری میلادی با هماهنگی دادگاه آمریکا از چند مقام اسبق عربستانی در خصوص ارتباطشان با حملات ۱۱ سپتامبر بازجویی کنند.

 به نوشته روزنامه گاردین، خانواده‌های این قربانیان قصد دارند ثابت کنند که این اتباع سعودی به دو هواپیماربای حملات ۱۱ سپتامبر شامل “خالد المظهر” و “نواف الهزمی” کمک و از آنها پشتیبانی کرده‌اند و این که این حمایت از سوی یک دیپلمات در سفارت عربستان در واشنگتن هماهنگ شده است.

این سه عربستانی که قرار است بازخواست شوند، شامل عمرالبیومی، فهد الضمیری و “مصعد الجراح” هستند. البیومی یک کارمند سابق دولت در اداره هوانوردی غیرنظامی بوده که در کالیفرنیا رسما یک دانشجو بود.

در شکایت تنظیم شده از سوی خانواده‌های قربانیان، گفته شده که البیومی در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ به عنوان یک مامور عربستانی فعالیت کرده است. البیومی ادعا کرده که آشنایی دورادور با المظهر و الهزمی، از اعضای تیمی که پرواز ۷۷ آمریکن ایرلاینز را به سمت پنتاگون برد داشته است.

همچنین الضمیری یک کنسول رسمی عربستان در لس آنجلس و امام جماعت مسجد ملک فهد در آنجا بوده است. البیومی بر اساس گفته‌ها قبل از ملاقات با مظهر و هزمی با او ملاقات کرده بود.

این در حالی است که «جووی هود» سرپرست معاونت وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه گفت که آمریکا قصد دارد تا حضور نظامی خود در شمال شرق سوریه را حفظ کند.

به گزارش پایگاه خبری «راشا تودی»، این مقام دولت آمریکا مدعی شد که حضور آمریکا در شمال شرق سوریه با هدف مبارزه با گروه تروریستی داعش است.

وی که در کنفرانس خبری تلفنی صحبت می‌کرد، افزود: «قصد داریم که حضور نظامی مجدد در شمال شرق سوریه را با هدف مبارزه با گروه داعش حفظ کنیم که این اقدام با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه برای توسعه ثبات در مناطق آزاد شده سوریه صورت می‌گیرد.»

بخش عمده سرزمین‌های استان‌های الحسکه و دیرالزور و الرقه که دارای منابع نفت و انرژی بوده در شمال و شمال شرق سوریه قرار دارد. این مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

مقام‌های سوریه معتقدند که حضور آمریکا در این مناطق این کشور با هدف سرقت نفت سوریه و فروش آن در خارج است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز اواخر سال ۲۰۱۹ از خروج نیرو‌های کشورش از سوریه خبر داده بود، اما سپس تحت فشار‌های اعضای دولتش، گفت که ۹۰۰ تن از نظامیان این کشور در سوریه خواهند ماند تا سیطره آمریکا بر چاه‌های نفتی سوریه تضمین شود.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا چندی پیش خبر داده بود که «نیرو‌های آمریکایی در سوریه کمتر از ۱۰۰۰ نظامی بوده و هیچ مداخله‌ای در امور داخلی این کشور نمی‌کنند.»

این در حالی است که آمریکا متهم به حمایت از گروهای تروریستی داعش ،القاعده،جبهه النصره برای ایجاد کشتار در عراق و سوریه است و بعقیده صاحبنظران سیاسی مادر تمام این گروه های تروریستی طالبان می باشد.

وی در ادامه هشدار داد: «دولت‌ها و نهادهایی که قانون تحریم‌ها علیه سوریه با نام سزار را نقض کنند، تحت تحریم قرار خواهند گرفت».

دولت بایدن با طرح اتهامات بی‌اساس علیه دولت سوریه، وضعیت اضطرار ملی در قبال این کشور را که از سال ۲۰۰۴ برقرار بوده تمدید کرد.

استفاده آمریکا و هم پیمانانش از گروه های تروریستی علیه یمن،تاکنون نتیجه تعیین کننده ای نداشته است

روگذشته انصارالله یمن از حمله جدید پهپادی به پایگاه ملک خالد در جنوب غرب عربستان خبر داد.

به گزارش روسیا الیوم، ارتش یمن از حمله جدید پهپادی به پایگاه ملک خالد خبر داد.

سرهنگ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پیامی اعلام کرد، ارتش یمن با پهپاد ۲k پایگاه ملک خالد در خمیس مشیط عربستان را آماج گرفت.

وی با بیان اینکه پهپاد مذکور به دقت به هدف اصابت کرد، گفت: این حملات در چارچوب واکنش مشروع و طبیعی به تشدید حملات و تداوم محاصره یمن صورت می گیرد.

سخنگوی نظامی انصارالله پیشتر از حمله گسترده به پهپادی به یک پایگاه آموزشی وابسته به عربستان خبر داده بود.

او با انتشار توئیتی نوشت که ۱۰ پهپاد انتحاری مدل قاصف ۲k به مقر ستاد و مراکز آموزش نیروها در یک پایگاه نظامی در منطقه الودیعه در مرز یمن و عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

کارشناسان می گویند در شرایط کنونی آمریکا جنگ گسترده ای را اداره می کند که از افغانستان و یمن در حوزه اقیانوس هند و خلیج فارس شروع شده تا سوریه و لبنان در حوزه دریای مدیترانه ادامه دارد و هدف از این جنگ عظیم حفظ رژیم های دست نشانده و سرسپرده مثل رژیم های مرتجع عربی و اسرائیل و جلوگیری از تشکیل دولت مردمی در کشورهایی نظیر افغانستان ،عراق و یمن و دسترسی به نفت ارزان می باشد.

با این شرایط امکان برد آمریکا در این جنگ خونین و طولانی چقدر است ؟ آیا نیروهای مردمی بالنده هسند یا دولت های ضد مردمی و دست نشانده و یا بالاخره گروهای تروریست نظیر طالبان ،القاعده ،داعش ،جبهه النصره و……. کدامیک؟ نظر شما چیست؟

2 نظرات
  1. رضا می گوید

    بچه نامشروع آمریکا و انگلیس (همان طالبان و داعش ) در نهایت به والدین خود نیز خیانت خواهد کرد.

  2. معصومه از رشت می گوید

    با تمام هزینه هایی که آمریکاو حکومت های دست نشانده او تا به حال برای بقای داعش داشته اند از آنجا که خداوند حامی مظلومان و اسلام ناب محمدی است به باد فنا رفته و تا کنون که موفقیت صد در صدی نداشته اند و ان شاالله موفق هم نخواهند شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.