آمریکا و تحریم آزادی

0 249

وزارت دادگستری امریکا اول تیر ۱۴۰۰ بیش از ۳۰ پایگاه خبری اینترنتی متعلق به نیروهای مقاومت  را در دامنه «COM » و «NET» از دسترس خارج کرد. این اقدام با توجه به گستره رسانه های بایکوت شده و همچنین بسترزمانی آن با  واکنش ها و همچنین سوال هایی درباره چرایی این اقدام همراه بوده است که در زیر به برخی از ابعاد و جوانب آن پرداخته می شود.

الف) گستره رسانه های تحریم شده

این رسانه ها شامل: «العالم»، «پرس تی وی» و «الکوثر» (ایران)، «لؤلؤه» (معارضه بحرین)، «المسیره» (یمن)، «النباء» (معارضه عربستان سعودی)، «فلسطین الیوم» (فلسطین)، «الصراط (لبنان) هستند.

پایگاه های خبری اینترنتی وابسته به شبکه های خبری عراقی نیز شامل: «الفرات» (جریان حکمت ملی)؛ «آسیا» (کنگره ملی عراق)؛ «النعیم» (دفتر آیت الله  محمد یعقوبی وحزب فضیلت اسلامی)؛ «کربلاء» (تولیت آستان عتبه حسینی؛  «آفاق» (حزب الدعوه اسلامی عراق)؛ «کاف» (کتائب حزب الله عراق) ؛ «مسار اول» (حزب الدعوه اسلامی تشکیلات داخل)؛ «الإشراق» (کنگره ملی کردهای فیلی (شیعه)؛ «الاباء» (کتائب حزب الله عراق)؛ «الانوار» (ویژه شعائر حسینی) و روزنامه «المراقب العراقی» هستند.

یکی دیگر از پایگاه های خبری بسته شده متعلق به شبکه تلویزیونی ویژه کودکان موسوم به «هدهد» است که به زبان عربی درباره ترویج سیره و فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای کودکان برنامه پخش می کند.

چرایی بایکوت رسانه های محور مقاومت از زبان تحلیل گران

عبدالباری عطوان سردبیر رای الیوم:

پس از پیروزی سید ابراهیم رئیسی، از نامزدهای انقلابی حاضر در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، چهار تحول مهم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به پرونده هسته ای ایران و مذاکرات احیای توافقنامه هسته ای ارتباط پیدا کرد.
۱- اقدام کابینه جدید اسرائیل در انتشار مجموعه ای از اسناد و تصاویر متعلق به حمله هوایی به رئاکتور هسته ای تموز عراق( اوزیراک) که ارتش اسرائیل در هفتم ژوئن سال ۱۹۸۱و به بهانه نگرانی از به کار گیری این رئاکتور در تولید وتوسعه سلاح هسته ای از سوی رژیم صدام، انجام شده بود.
۲- رئیس جمهور جدید ایران اعلام کرد، چه آمریکا به برجام بازگردد یا بازنگردد هرگز با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی کند.
۳-  نقل قول خبرگزاری رویترز از سخنان مبهم یک مقام ایرانی مبنی بر اینکه تهران روز پنجشنبه تصمیم می گیرد آیا مجوز بازرسی تاسیسات هسته ایش را با آژآنس بین المللی انرژی اتمی تمدید کند یا خیر؟
۴- اجرای حکم قضایی صادره در آمریکا مبنی بر مسدود شدن دامنه وب سایت های ایرانی یا وابسته به ایران

محمد صادق الهاشمی رییس مرکز پژوهش های راهبردی “العراق”:

خاموش کردن صداهای مخالف (سیاست آمریکا) در آستانه انتخابات زودهنگام عراق و یکه تازی رسانه های لیبرال و بعثی ها یکی از مهمترین اهداف این شبیخون به شمار می رود و واشنگتن می کوشد، از هم اکنون نتائج انتخابات عراق را به نفع سیاست های خود مهندسی کند. بستن پایگاه های خبری دلیل روشنی بر موضع گیری خصمانه آمریکا علیه شیعیان و نشانه آماده شدن برای کودتای نرم رسانه ای و سیاسی است، برای همین شبیخون آمریکایی ها نشان می دهد که واشنگتن از همه شیعیان ناخرسند است و می خواهد همه آنها را حذف سیاسی بکند.

محمد فخری مولا:

آنچه اتفاق افتاده نشان می دهد آمریکا درصدد تغییر نقشه آتی رسانه ها در منطقه است تا در آینده فقط قلم های زرد و مزدور آمریکا باقی بمانند. روند جنگ نرمی که آمریکا آغاز کرده در حال منتهی شدن به جنگ سخت است که این بار بستن دهان ها و تفکر نکردن، جایگزین سلاح شده است.

فیصل عبد الستار در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم:

آنچه رخ داد، تروریسم الکترونیکی بود. اگر موضوع بستن به مسائلی ربط دارد که آمریکا از آن سخن می گوید، در آن صورت ما شاهد فعالیت پایگاه های اینترنتی و شبکه های متعلق به داعش و همه شبکه های تروریستی هستیم که حتی در فهرست تروریسم سازمان ملل متحد هم جای دارند اما هرگز بسته نشدند و فعالیت هایشان از طریق ماهواره های آمریکایی یا مورد حمایت آمریکا یا شبکه های ارتباط اجتماعی ادامه یافت و این پایگاه ها بسته نشدند. پس چگونه است که پایگاه های متعلق به یک کشور یعنی جمهوری اسلامی ایران یا کشورهای دیگر مانند المسیره یمن و فلسطین الیوم بسته می شوند؟ قبل از این، همه شبکه های کشور سوریه و المنار لبنان و نیز تلویزیون ایران از دسترس خارج شده بودند، همه اینها راهزنی و تروریسم الکترونیکی آمریکاست. برخی کشورهای عربی که با آمریکا در برخی شبکه های ماهواره های مشترک مانند عرب ست و نایل ست مشترک هستند نیز همین کار را کرده بودند.

ب) واکنش ها به بایکوت رسانه های محور مقاومت

محمد علی الحوثی در توئیتی نوشت: شبکه های آزاد، رژیم ها را به وحشت انداخته است، هر چند که آنها مدعی آزادی بوده و به آن دعوت کرده اند.مسدود کردن دسترسی این شبکه ها، نقاب از چهره دمکراسی و شعارهای آن برداشت. آمریکا به مفهوم تقابل همه جانبه عمل می کند، حتی اگر با بستن سایت ها باشد.

شیخ قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بستن وب سایت های خبری محور مقاومت، نشانه شکست آمریکا در تقابل رسانه ای با این محور است. تمام گناه رسانه هایی که وب سایت هایشان توسط آمریکا مسدود شد، دعوت به اخلاق و فضیلت ها و شعائر حسینی است. بستن این وب سایت ها، حقیقت توطئه خصمانه علیه تشیع را آشکار کرد.

سازمان اطلاع رسانی گردان های حزب الله عراق با صدور بیانیه ای اقدام آمریکا به بستن شماری از وب سایت های خبری محور مقاومت را محکوم و اعلام کرد این اقدام بار دیگر جعلی بودن ادعای آزادی و دموکراسی آمریکا را به جهانیان ثابت کرد.

اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی با صدور بیانیه ای، اقدام آمریکا به بستن وب سایت های خبری محور مقاومت را محکوم کرد و این اقدام را نشانه کارآمدی و تأثیرگذاری تلاش رسانه ای ملت های مستضعف در نبرد موجود برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و سوء استفاده غیرقانونی و غیراخلاقی از حق مشارکت در فضای مجازی توصیف کرد.

الجزیره انگلیسی به نقل از خبرنگار خود در تهران

این اقدام در یک برهه زمانی به شدت حساس انجام شد. ایرانی ها اعلام کردند این وب سایت ها سازمان های خبری مشروع و قانونی در داخل این کشور هستند و این که آنها به بخش های مختلف تلویزیون دولتی تعلق دارند و ما همچنین شنیدیم که نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم در سخنانی این اقدام دولت آمریکا را محکوم کرد و آن را یک موضوع مرتبط با سانسور توصیف نمود . او همچنین گفت ایران این موضوع را از طریق مجراهای قانونی پیگیری خواهد کرد. همچنین محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور روحانی هم در حاشیه نشست هفتگی کابینه در سخنانی اعلام کرد: “این اقدامی که آمریکا در خصوص سایت های ایرانی انجام داده است نقض همه اصول آزادی بیان محسوب می شود که آمریکا به آن افتخار می کند. آنها آزادی بیان را محدود کرده اند. ما این اقدام را محکوم می کنیم و از همه ابزارهای قانونی و بین المللی خود برای مقابله با این سیاست اشتباه آمریکا استفاده خواهیم کرد . این یک اقدام سازنده در زمانی نیست که مذاکرات هسته ای در وین در حال برگزاری است.”

ج) اقدامات جبرانی رسانه های مقاومت

خبرگزاری اسپوتنیک:

انصارالله شبکه تلویزیونی المسیره را ساعاتی پس از آنکه توسط وزارت دادگستری آمریکا بسته شد، بار دیگر از طریق یک لینک جدید راه اندازی کرد.

پرس تی وی :

این شبکه با اشاره به محفوظ دانستن حق پیگیری حقوقی از مراجع ذیصلاح داخلی و بین‌المللی برای خود، خبر داد که «فعالیت وب سایت خود را  از این پس بر بستر دامنه ایرانی ir و سایر دامنه های محلی در سراسر جهان ادامه می دهد و صفحات آن از طریق آدرس presstv. ir  در دسترس کاربران خواهد بود”

الجزیره انگلیسی:

باید گفت این وب سایت ها فورا و ظرف چند ساعت تحت کنترل ایران در آمدند و اکنون همچنان می توانند به فعالیت های خود ادامه دهند.

نتیجه گیری

همچنانکه ملاحظه شد تحلیل گران منطقه هر یک به بخش هایی از دلایل  و چرایی اقدام امریکا در ایجاد محدودیت رسانه ای علیه محور مقاومت اشاره کرده اند که از جمله آن ها می توان به انتخابات ایران و یا تلاش امریکا برای دستکاری در انتخابات عراق اشاره شده است اما نکته ای که در این تحلیل ها مغفول مانده است نقش لابی صهیونیستی در شکل دادن به این تحریم هاست که همچون تحریم های پیشین نقش اساسی داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.