کریستف کلمب کاشف آمریکا یا فاتح آمریکا؟

3 449

 می گویندکریستف کلمب  (زاده ۳۱ اکتبر ۱۴۵۱ درگذشته ۲۰ مه ۱۵۰۶) یک دریانورد اهل جنوا درایتالیا بود که بطور سحرآمیزی بر حسب اتفاق  قاره آمریکا را کشف کرد. او که از طرف پادشاهی کاستیل مأموریت داشت تا راهی از سمت غرب به سوی هندوستان بیابد، در سال ۱۴۹۲ با سه کشتی از عرض اقیانوس اطلس گذشت اما به جای آسیا به آمریکا رسید. کلمب هرگز ندانست که چه کشفی کرده‌است. 

ولی برای تثبیت اکتشافش دهها میلیون نفر از مردم قارّه آمریکا را کشت .کریستف کلمب از چهره‌های بحث‌برانگیز تاریخ است. بسیاری او را مسئول مستقیم یا غیرمستقیم کشتار ده‌ها میلیون نفر از مردم آمریکا و عامل استثمار مردم آمریکا از سوی جزیره حاکم بر اروپا می‌دانند؛ در حالیکه غربی ها وی را به خاطر نقش مؤثری که در گسترش تسلط غرب برجهان ایفا کرد می‌ستایند.

بی تردید کریستف کلمب پس از ریشارد شیردل و فردریک دوم از چهره های بسیار مهم در تاریخ استیلای جهانی غرب شمرده می شود.

عصری که با فتح آمریکا آغاز شد تا امروز ادامه یافته است.در این دوران مردم قارّه آمریکا که صاحبان اصلی آن آب و خاکند رنج های فراوانی کشیده اند که گوشه هائی از آنها در کانادا که بوسیله انگلستان اداره می شود آشکار شده است . که یکی از آنها کشف گورهای بی نام و نشان در کشور کانادا است.

بگزارش ایرنا- رسانه‌های محلی کانادا از کشف بیش از ۶۰۰ گور بی‌نام و نشان کودکان بومی در نزدیکی مدرسه شبانه روزی کاتولیک برای کودکان بومی در غرب کانادا خبر دادند.

به گزارش ایرنا از “رویترز”، یک گروه بومی کانادایی از کشف این گورها درساسکاچوان خبر داده و اعلام کرده است که این مهمترین کشف در تاریخ کانادا است و می‌تواند گورهای بیشتری نیز در مناطق دیگر پیدا کند.
کادموس دلمور رییس این گروه کانادایی گفت: ما با استفاده از رادار نفوذ پذیر در خاک، بیش از ۶۰۰ گور بی‌نام و نشان پیدا کردیم. ما به جست و جو ادامه خواهیم داد و تا زمانی که تمام فرزندان خود را پیدا نکرده‌ایم به تلاش‌ها ادامه خواهیم داد.  


وی افزود: در سال‌های ۱۹۶۰ ممکن است این گورها سنگ و نشانه داشته‌اند اما نمایندگان کلیسای کاتولیک این نشانه‌ها را حذف کرده‌اند و اکنون این گورها بی‌نام و نشان هستند.
حفاری‌ها در محوطه اطراف این مدرسه کاتولیک در ماریوال در استان ساسکاچوان از اواخر ماه مه آغاز شد. این تحقیقات به دنبال کشف بقایای اجساد ۲۱۵ دانش آموز در یک مدرسه بومی دیگر در کملوپس در بریتیش کلمبیا انجام می‌شود.
این مدارس شبانه روزی اجباری توسط دولت کانادا و مراجع دینی در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ با هدف جذب جوانان بومی اداره می‌شد.
بین سال‌های ۱۸۶۳ و ۱۹۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی از خانواده هایشان گرفته شده و به این مدارس فرستاده شدند.
کودکان در این مدارس مجاز به صحبت کردن با زبان خود نبودند و حق نداشتند از فرهنگ بومی خود پیروی کنند. بسیاری از آن‌ها در این مدارس مورد بدرفتاری و آزار قرار گرفتند.
بیشتر آن‌ها مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و با الفاظ رکیک مورد سوءرفتار قرار می‌گرفتند. گزارش شده است که بیش از شش هزار تن از این کودکان جان باخته‌اند.
دولت کانادا پیشتر در سال ۲۰۰۸ نیز اذعان کرده بود که سوءرفتارهای فیزیکی و جنسی در این مدارس شایع بوده و از این اقدام عذرخواهی کرده بود.

در کانادا ساکنان اصلی این کشور که بومیان کانادا نامیده می شوند از تبعیض نژادی زیادی رنج می برند.

چنان که بسیاری از رنگین پوستان و بومیان در آمریکا و کانادا نه تنها به دارو و بعنوان مثال از نظر خدمات پزشکی و درمانی دسترسی به امکانات زیادی ندارند بلکه در واکسیناسیون نیز در اولویت آخرهستند.

در کانادا حتی دسترسی بومیان به آب آشامیدنی معضلی جدی است. روزنامه گاردین چندی پیش در این زمینه نوشت: رهبران جوامع بومی کانادا به دلیل فقدان دسترسی به آب آشامیدنی در کشوری که یکی از غنی ترین منابع آبی جهان را داراست، از دولت فدرال شکایت و تقاضای جبران خسارت کرده‌اند.

اکنون نیز موضوع کشتار کودکان بومی کانادا نه تنها در این کشور بلکه در آمریکا هم موضوع جدی و قابل تاملی است به طوری که براساس پیگیری های صورت گرفته بخشی از کودکان ساکنان اصلی کانادا ممکن است به آمریکا منتقل شده باشند؛ چنانکه اکنون رئیس فدراسیون ملل مستقل بومی کانادا با اشاره به اینکه در آمریکا نیز قبور بی نشان بسیار زیادی وجود دارند از رئیس جمهور آمریکا خواسته است با روسای این ملل و با بازماندگان شان همکاری کند.

بنا بگزارش رسانه ها بسیاری از کودکان بومی در مدارس شبانه روزی مورد آزار جسمی و جنسی قرار می گرفتند و به اعتقاد بسیاری،این گونه مدارس زخم ها و آسیب های ماندگاری را برجای گذاشت که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که دست کم هزاران نوجوان بومی در اردوگاه های شبانه روزی کانادا جان خود را از دست دادندکه این رقم بسیار بیشتر از دیگر نقاط است .

عصر سیاهی که با ورود کریستف کلمب به قاره آمریکا برای ساکنان اصلی این قاره بوجود آورد ، موجب شرمندگی نه تنها اسپانیا و انگلستان که موجب شرمندگی بشریت است. با این حال بسیاری می پرسند کریستف کلمب کاشف آمریکا بود یا فاتح آن؟

 

3 نظرات
 1. جمشید می گوید

  جنایت و نسل کشی انگلیسی ها از دیر باز سابقه داشته یک زمان بومیان آمریکا و یک زمان بومیان کانادا

 2. جواد می گوید

  از کوزه همان برون تراود که در اوست

 3. محسن می گوید

  چشم و دل مردم نیک سیرت دنیا از این همه ظلمی که میشود پر خون گشته و منتظر قائم آل محمد هستیم
  مردم چشمم به خون آغشته شد
  در کجا این ظلم بر انسان کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.