آمادگی ایران برای بازآموزی پزشکان سوری/ زیرساخت‌های بهداشت و درمان سوریه نیاز به بازسازی دارد

0 35
آمادگی ایران برای بازآموزی پزشکان سوری/ زیرساخت‌های بهداشت و درمان سوریه نیاز به بازسازی دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، فاطمه محمدبیگی عضو گروه پارلمانی دوستی ایران و سوریه، در سفر به سوریه در دیدار با دکتر خلی‌فاوی معاون وزیر بهداشت سوریه در خصوص زمینه‌های همکاری های دو جانبه بین ایران و سوریه در حوزه سلامت به گفتگو نشست.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه در این دیدار ضمن تشریح توانمندی‌های ایران در حوزه سلامت، بهداشت و درمان، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری مشترک در حوزه‌هایی چون اقتصاد سلامت، آموزش پزشکی، صادرات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، تسهیل روابط تجاری در حوزه واردات و صادرات تجهیزات پزشکی و دارو و تسهیل مجوزهای صدور از ایران به سوریه، تسهیل حضور بخش خصوصی سلامت ایران در سوریه و همین‌طور تبادل و پذیرش دانشجو و استاد علاقه‌مندی و آمادگی کامل دارد.

محمدبیگی افزود: ایران آماده است زمینۀ برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و میان‌مدت بازآموزی برای پزشکان سوری و زمینۀ برگزاری دوره‌های تخصصی را در سوریه و ایران فراهم کند.

از حضور ایران در بازسازی زیرساخت‌های بهداشتی سوریه استقبال می‌کنیم

خلی‌فاوی معاون وزیر بهداشت سوریه نیز با ابراز خرسندی از ایجاد گسترش همکاری های دو جانبه در این حوزه عنوان کرد: کشور سوریه به شدت از حضور ایران در حوزه تقویت زیرساخت‌های حوزه سلامت استقبال می کند چراکه در ۱۱ سال‌ گذشته آسیب‌های بسیاری به دلیل حملات تروریستی گروهک داعش به این زیرساخت‌ها وارد شده است.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد مراکز بهداشتی سوریه، حدود ۵۲ درصد بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت و حدود ۴۵ درصد آمبولانس‌های کشور سوریه توسط تروریست‌ها تخریب شده و از بین رفته است، این آمار نشان می‌دهد که حوزه زیرساخت سلامت در بهداشت و درمان سوریه بسیار نیازمند بازسازی، نوسازی و تقویت است لذا از حضور ایران در این حوزه استقبال می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه سوریه علاقه‌مند ورود داروها، واکسن و تجهیزات پزشکی ایرانی به سوریه است، گفت: دنبال برقراری خط اعتباری دوم بین ایران و سوریه و تعمیق روابط اقتصاد سلامت و همینطور ارتقاء سطح سلامت و بهداشت و درمان در سوریه، افزایش ارتباط بخش خصوصی و دولتی فی ما بین هستیم.

معاون وزیر بهداشت سوریه با بیان اینکه مردم سوریه دوستدار مردم ایران هستند، عنوان کرد: ما علاقه‌مندیم همان‌طور که ایران در حوزه دفاعی و امنیتی در سوریه یاریگر ما بود، در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی نیز حضور جدی‌تری داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.