همکاری‌های ایران و بلژیک در سازمان‌های بین المللی موفقیت‌آمیز است/ ضرورت ارتقای سطح همکاری ها در مجامع بین‌المللی

0 9

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ جوی دونه و محمود احمدی بیغش روسای گروه های دوستی پارلمانی بلژیک و جمهوری اسلامی ایران  در یک نشست مجازی  پیرامون توسعه و گسترش مراودات در عرصه های مختلف و ارتباطات پارلمانی گفتگو و تبادل نظر کردند.

احمدی بیغش، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک در ابتدای این نشست مجازی (وبینار) با اشاره به سابقه روابط یک صدساله دو کشور بر توسعه روابط دوجانبه در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه مناسبات پارلمانی تاکید کرد و گفت: گروه‌های دوستی پارلمانی در مجالس تسریع کننده تعاملات بوده و تسهیل کننده مناسبات دوستانه فیمابین هستند.

 وی در همین بخش، خواستار تحکیم و تقویت همکاری‌ها و رایزنی‌های مستمر در حوزه‌های مختلف شد و تصریح کرد: امید است با مهار کرونا ویروس توسعه روابط دو کشور به صورت دیدارها و گفت و گوها به صورت حضوری شتاب گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش فعال بلژیک در تحولات منطقه‌ای و جهانی خاطرنشان کرد: خروج یکجانبه آمریکا از برجام، مشکلاتی برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده ولی از واکنش سنجیده و اعتراض بلژیک در خروج یکجانبه آمریکا از برجام قدردانی ‌می‌کنیم و از مواضع سازنده بلژیک در حفظ برجام حمایت می‌کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، در ادامه این نشست مجازی، بر تبادل هیأت سیاسی و پارلمانی میان مقامات دو کشور و تبادل تجارب در بخش‌های مختلف تأکید کرد،  وی در همین راستا از همتای بلژیکی برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.

وی در پایان همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و بلژیک در سازمان‌های بین المللی را موفقیت آمیز دانست و بر ارتقای سطح همکاری ها در مجامع بین المللی تأکید کرد.

جوی دونه، رئیس گروه دوستی پارلمانی بلژیک و ایران نیز در این نشست مجازی، جمهوری اسلامی ایران را کشوری با توانمندی‌های فراوان اقتصادی و صنعتی دانست و گفت: قدمت تعاملات دو کشور، نشان از پیشینه مثبت ارتباطات است و بلژیک از گسترش  مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بلژیک و ایران سابقه همکاری دیرینه ای را در کارنامه خود دارند و تقویت مناسبات فیمابین به منافع دو ملت منجر خواهد گشت.

رئیس گروه دوستی پارلمانی بلژیک و جمهوری اسلامی ایران در پایان تصریح کرد: توسعه مراودات در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری با حمایت پارلمانها، به رشد روند ارتباطات کمک خواهد کرد و همچون گذشته می تواند به تعاملات فیمابین سرعت دهند.

ذبیح الله اعظمی عضو گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک که در این نشست حضور داشت، ارتباطات میان گروه های دوستی پارلمانی را مکمل تعاملات دو کشور خواند و ابراز داشت: تقویت روابط پارلمانی و توجه ویژه به حوزه اقتصاد و فرهنگ، در همکاریهای دو کشور ضرورت دارد.

وی تصریح کرد: فعال شدن مسیر مراودات صادرات و واردات، محصولات و نهاده‌های کشاروزی میان دو کشور حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران از این موضوع استقبال می کند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.