آزادسازی ۶۵هزار مترمربع از اراضی منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه

0 9
آزادسازی ۶۵هزار مترمربع از اراضی منطقه حفاظت شده بدر و پریشان  قروه

توفیق زارعی روز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قروه اظهار داشت: بیش از ۶۵ هزار مترمربع از اراضی ملی منطقه حفاظت شده بدر و پریشان توسط ۲ فرد متخلف با تغییر کاربری به باغ و زمین کشاورزی تصرف شده بود که بعد از ۲ سال پیگیری، تلاش واحد حقوقی یگان حفاظت و طی مراحل قانونی و قضایی از دست این افراد سودجو خارج شد.

وی با اشاره به اینکه مناطق حفاظت شده قوانین مختص به خود دارد و هرگونه دخل و تصرف خارج از برنامه سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است، تصریح کرد: برخی افراد به منظور سودجویی و تصرف منابع ملی و یا عدم آگاهی به این مناطق، باعث تخریب و بر هم زدن اکوسیستم در چنین مناطقی می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قروه افزود: این اداره با هر گونه دخل و تصرف در عرصه‌های طبیعی به ویژه مناطق ۴گانه تحت مدیریت سازمان با جدیت تمام برخورد می‌کند و اجازه نخواهد داد که انفال الهی دستخوش تخریب و تجاوز قرار گیرند.

زارعی در ادامه افزود: در صورت تکرار و تصرف، متخلفین خلع ید شده علاوه بر مجازات مقرر قانونی، طبق مواد قانون مجازات اسلامی نیز با تخریب کنندگان و زمین خواران اراضی ملی به شدت برخورد قانونی خواهد شد.

وی از عموم مردم علاقه‌مند به حفظ محیط زیست درخواست کرد در صورت مشاهده هرگونه دست‌اندازی به محیط زیست، شامل ساخت و ساز، تخریب، تصرف اراضی ملی، شکار و صید، آلودگی محیط زیست، آتش‌سوزی در محدوده منطقه حفاظت شده بدر و پریشان ، موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و پاسگاه‌های محیط‌بانی مستقر در منطقه اطلاع دهند.

گفتنی است، منطقه حفاظت شده بدر و پریشان در شهرستان قروه یک زیستگاه بکر و باارزش با مساحت ۴۳ و ۵۳۰ هکتار در سال ۱۳۸۵ برابر مصوبه ۲۷۶ شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.

این منطقه در جنوب شهرستان قروه واقع شده و دارای ۴۲ گونه پرنده، ۱۲ گونه پستاندار و هشت گونه خزنده بوده که گونه شاخص منطقه کل و بز است. همچنین چشمه‌های پر آب و با ارزش فرهنگی و مذهبی و امام زاده موجود در منطقه از ارزش‌های فرهنگی و گردشگری منطقه محسوب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.