تاخیر در پرداخت اعتبارات قیر عملیات راهسازی را به تاخیر می‌اندازد

0 26

عبدالجلال ایری، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستور کار نشست روز ( ۲۸ تیر ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه امروز در خصوص بررسی اعتبارات قیر در بند (ز) تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و نحوه توزیع آن بود. بر اساس این بند از قانون وزارت نفت مکلف شد تا مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل جزء (۲) بند (ب) این تبصره مواد اولیه قیر وی.بی (وکیوم باتوم)، نفت خام را به صورت ماهانه در اختیار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها قرار دهد اما با توجه به اینکه فروش نفت به حد نصاب پیش بینی شده در لایحه بودجه نرسید، هیچ گونه تخصیصی نیز از این محل صورت نگرفت.

وی ادامه داد: سازمان راهداری و بنیاد مسکن که به صورت مستقیم با موضوع تخصیص اعتبارات قیر در گیر هستند، به دلیل عدم پرداخت مبالغ مذکور پس از گذشت ۴ ماه از سال گلایه مند بودند. سازمان راهداری با توجه به اینکه مدیریت۲۲۰ هزار کیلومتر از راه‌های کشور را برعهده دارد، گزارش بسیار خوبی در خصوص وضعیت راه‌ها ارائه کرد. همچنین در ادامه نشست بنیاد مسکن در خصوص مشکلات ناشی از عدم اجرای این بند از قانون و نیز دیوان محاسبات در خصوص علل عدم اجرای قانون مذکور گزارش‌هایی ارائه کردند.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس با بیان اینکه مسئولان مربوطه عدم تدوین آیین نامه بند (ب) بودجه ۱۴۰۰ را یکی از دلایل اجرا نشدن عدم تخصیص اعتبارات مر بوط به قیر دانستند، تصریح کرد: با توجه به اینکه آیین ‌نامه بند مذکور بودجه اخیرا به تصویب رسیده و در روزهای اینده ابلاغ می‌شود و نیز طرح استفساریه  بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور و مجوز مجلس به وزارت نفت برای تأمین قیر رایگان در ۶ ماهه نخست سال جاری، امیدواریم در ماه اخیر گشایش‌هایی در این خصوص ایجاد شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، اظهار کرد: با توجه به اینکه ۶ ماه ابتدایی سال فصل کار و عملیات‌های راه‌سازی است و در نیم سال دوم به دلیل بارندگی امکان این گونه فعالیت‌ها نیست، تاخیر در پرداخت اعتبارات مربوط به قیر عملیات راه و جاده سازی را متوقف کرده و به تاخیر می اندازد اما امیدوارم با اجرایی شدن این بند از بودجه اقدامات خوبی صورت بگیرد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.