آیا راشد الغنوشی ، محمد مرسی دوم است؟

9 253

به گزارش گروه بین‌المللی خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه القدس العربی، بعد از اینکه «قیس سعید» رئیس جمهوری تونس در اقدامی غیر منتظره نخست وزیر این کشور را برکنار کرده و شخصا بر امور تونس مسلط شد امروز تونسی‌ها یک دوره بحرانی را می‌گذرانند.

قیس سعید در بیانیه‌ای اعلام کرد که با استفاده از اختیارات قانون اساسی تصمیم گرفته تا «هشام المشیشی» نخست وزیر این کشور را از کار برکنار کرده و فعالیتهای پارلمان نیز به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق در می‌آید.

کارشناسان معتقدند که این اقدام اخیر قیس سعید پس از تحولات جهان عرب موسوم به «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱ بزرگترین چالش برای تونس محسوب می‌شود.

ساعاتی پس از انتشار بیانیه مذکور توسط قیس سعید در حالیکه ساختمان پارلمان و تلویزیون دولتی تونس توسط نیروهای ارتش محافظت می‌شد، شماری از تونسی‌ها برای حمایت از وی تجمع کردند.

«راشد الغنوشی» رئیس پارلمان تونس که ریاست جنبش  النهضه را نیز بر عهده دارد و نقش مهمی در دولت‌های ائتلافی ایفا کرده است این اقدامات رئیس‌جمهور را محکوم کرده و آن ها را کودتا و حمله به دموکراسی توصیف کرد.

الغنوشی در ساعات اولیه بامداد امروز دوشنبه به ساختمان پارلمان تونس رسید و خواستار برگزاری جلسه‌ای برای توضیح خواستن از قیس سعید شد اما نیروهای ارتش که در خارج از ساختمان پارلمان مستقر هستند مانع ورود الغنوشی شدند.

رئیس پارلمان تونس تاکید کرد که نباید همه قدرت کشور در اختیار یک نفر باشد.

وی پیش از این از تونسی‌ها خواسته بود تا همانند اعتراضات سال ۲۰۱۱ برای محکوم کردن این اقدام رئیس جمهور به خیابان‌ها بیایند.

منابع خبری از تصمیم جنبش النهضه برای برگزاری نشست فوق العاده حزب به منظور بررسی تحولات اخیر این کشور خبر دادند.

تصاویر منتشر شده در تلویزیون تونس نشان می‌دهد که ده‌ها تن از هواداران حزب النهضه با طرفداران قیس سعید در نزدیکی ساختمان پارلمان درگیر شدند و نیروهای پلیس در حال جدا کردن آنها هستند.

قیس سعید که در سال ۲۰۱۹ در تونس قدرت را به دست گرفت اتهامات در خصوص انجام کودتا را رد کرده و گفت که اقدامات وی مطابق قانون اساسی است.

قیس سعید همچنین در بیانیه خود تاکید کرده علاوه بر برکنار کردن نخست وزیر و به تعلیق درآوردن فعالیتهای پارلمان مصونیت قانونی اعضای پارلمان را نیز به حالت تعلیق درآورده است.

قیس سعید با اعلام برکناری دولت، از تلاش برای بازگرداندن آرامش به کشور با کمک یک نخست وزیر جدید خبر داد. او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: این تصمیم ها را اتخاذ کرده‌ایم تا آرامش اجتماعی به تونس برگردد و کشور نجات داده شود.

رئیس جمهور تونس همچنین نسبت به هرگونه واکنش مسلحانه نسبت به اقدامات خود هشدار داد و گفت کسانی که قصد دارند در این شرایط به اسلحه متوسل شوند هشدار می‌دهد و هر کسی که یک گلوله شلیک کند پاسخ آن را دریافت خواهد کرد.

رئیس جمهور و رئیس پارلمان تونس در انتخابات جداگانه در سال ۲۰۱۹ انتخاب شدند، در حالی که هشام المشیشی تابستان گذشته به عنوان نخست وزیر این کشور روی کار آمد تا جایگزین دولت دیگری شود که تنها برای مدت کوتاهی ادامه داشت.

«منصف المرزوقی» رئیس جمهور پیشین تونس و رهبر حزب «کنگره برای جمهوری» خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده و اعلام کرد که سعید تبدیل به خطری برای تونس شده است و کودتا در تونس یک تصمیم منطقه‌ای اسرائیلی- اماراتی است.

وی افزود که من از روی تجربه می‌دانم که ارتش تونس نظم و انضباط ویژه‌ای درباره موسسات و قانون اساسی دارد و هرگونه درخواست برای کودتا را رد می‌کند و در این شرایط انتظار دارم که ارتش همچنان به ماموریت خود به دفاع از موسسات دولتی و نه دفاع از اشخاص ادامه دهد.

سئوالی که امروز در محافل سیاسی مطرح است این است که راشد الغنوشی راه محمد مرسی را بطور کامل طی نکرد ولی آیا سرنوشت محمد مرسی را نیز بطور کامل فرا روی خود نخواهد دید؟

غرب در حال حفظ نهاد های قدرت از قبیل ارتش و سازمانهای اطلاعاتی و تغییر نمادهای قدرت است در مصر بجای حسنی مبارک ،السیسی بوسیله غرب بقدرت رسید و حالا احتمالا در تونس بجای «بن علی» قیس سعید دیکتاتور جدید تونس خواهد بود تا بر سر بقیه کشورهای عربی چه آید!نظر شما چیست؟

9 نظرات
 1. مرتضی می گوید

  آنچه در تونس رخ می دهد در واقع یک کودتا می باشد تا رئیس جمهور کل قدرت را بدست بگیرد و مشخص نیست سرانجام کار وی به کجا خواهد انجامید؟!

 2. فرهاد می گوید

  به نظر می آید با برکناری دئیس پارلمان تونس که وابسته به شاخه اخوان و حزب عدالت و توسعه ورهبر جنبش النهضه است این حرکت رئیس جمهور تونس که به نوعی یکی از مهمترینکشورهای آفریقایی است با چراغ سبز امارات،عربستان،مصر و غربی ها در حال رخ دادن است.

 3. زینب می گوید

  آنجه رئیس جمهور تونس برای برکنارکردن نخست وزیر به آن استناد می کند ماده ۸۰ قانون اساسی تونس است که با مطالعه آن وجاهت قانونی حرف قیس سعید زیر سئوال می رود

 4. مائده می گوید

  برخی در منطقه به دنبال پایان دادن به بهار عربی هستند بهاری کهاز تونس آغاز شد و به مصر ،لیبی و دیگر کشورهای عربی کشیده شد به نظر می رسد قیس سعید در حال گذاشتن پای خود در جا پای مرسی است.

 5. زهرا می گوید

  آینده نه چنان دور مشخص خواهد کرد که با توجه به دستهای پنهان خارجی در این اتفاق تونس هم به سرنوشتی به مانند لیبی دچار خواهد شد یا نه .
  به نظر من هم قیس سعید قدم در مسیر پر پیچ و خم و خطرناکی گذاشته و آینده ای نامشخص در پیش روی خود دارد.

 6. آرمان می گوید

  من با نظر شما که قیس سعید در مسیر مرسی قرار گرفته موافقم

 7. حسین می گوید

  نکته جالبی که اخیرا شاهد آن هستیم این است که بسیاری از کشورها به خویشتنداری توصیه کرده اند این در حالی است که روزنامه های سعودی و اماراتی با تیتر ها جنجالی اقام سعید را ستوده اند و از اینکه او حساب اخوان المسلمین را در تونس رسیده اظهار خوشحالی و رضایت کرده اند . خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 8. آرش می گوید

  با نظر حسین موافقم

 9. مهران می گوید

  تحولات تونس عرصه مقابله ایدئولوژیک قطر و ترکیه از یک طرف و امارات و عربستان سعودی از طرف دیگر را در این موضوع فراهم کرده است و احتمال دارد در ماه های آینده شاهد شدت گرفتن این مقابله باشیم که چیزی جز ضرر برای مردم تونس به ارمغان نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.