بحران تشکیل کابینه در لبنان

0 201

پس از گذشت نه ماه از استعفای حسان دیاب نخست وزیر لبنان و خالی بودن پست نخست وزیری در این کشور، میشل عون رئیس جمهور لبنان پس از مشورت با فراکسیونهای پارلمانی، نجیب میقاتی را سیاستمدار معروف سنی را مامور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد. این تصمیم پس از این حادثه اتفاق افتاد که آقای سعد حریری رئیس فراکسیون المستقبل که قبلا مامور تشکیل کابیه شده بود از این ماموریت استعفا داد.  حریری اخیرا اعلام کرد که  به علت اختلاف با پارلمان بر سر انتخاب وزرا ، تشکیل دولت تکنوکرات و رای اعتماد نمی تواند دولت تشکیل دهد.

      آقای نجیب میقاتی فرد ثروتمندی از شهر طرابلس در شمال لبنان است و قبلا دوبار نخست وزیر شده بود و خیلی ها او را متهم به فساد می کنند. ثروت آقای میقاتی به طور رسمی اعلام نشده ولی برخی از محافل لبنانی آن را تا ۱۸ میلیارد دلار تخمین می زنند. او شخصیت نسبتا مستقلی دارد و از  فراکسیون قابل توجهی در پارلمان برخوردار نیست ولی در عین حال ارتباطات او با قدرت های جهانی مانند امریکا و فرانسه و نیز قدرت های مؤثر منطقه ای مانند ایران وعربستان سعودی مثبت است و توان جلب نظر اکثر فراکسیونهای پارلمانی و قدرتهای جهانی و منطقه ای برای تشکیل دولت جدید را دارد.

    بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باوراند که علت شکست حریری در تشکیل کابینه در نه ماه گذشته نادیده گرفتن پارلمان است. حریری که تابعیت سه کشور لبنان، سعودی و فرانسه را دارد تلاش داشت با حمایت پاریس و شخص ماکرون رئیس جمهور فرانسه دولت تشکیل دهد و آن را بر پارلمان تحمیل سازد. فراکسیونهای پارلمانی در هر کشوری تجلی آرای عمومی اند و هیچ شخصی نمی تواند به بهانه تشکیل دولت مستقل از پارلمان درخواست رای اعتماد کورکورانه کند. آقای ماکرون سال گذشته و پس از انفجار مهیب بندر بیروت از لبنان دیدن کرد و از مسئولان سیاسی این کشور خواست تا  یک دولت تکنوکرات جایگزین دولت حسان دیاب کنند!. معمولا در هر کشوری با سیستم پارلمانی یا ریاستی- پارلمانی باید تشکیل کابینه با هماهنگی کامل پارلمان انجام گیرد تا گرفتن رای اعتماد تضمین شده باشد. نادیده گرفتن پارلمان در تشکیل دولت از سوی حریری علت اصلی شکست ماموریت او بود و آقای نجیب میقاتی اگر بخواهد در ماموریت خود موفق شود نباید این اشتباه را تکرار کند.

    از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۷ و پیروزی قاطع حزب الله و ائتلاف ۸ مارس که متحد حزب الله هستند کشورهای غربی و مدعی دمکراسی در جهان تلاش دارند از اکثریت پارلمان لبنان عبور شود و به بهانه ضرورت تشکیل دولت مستقل یا آشتی ملی و یا تکنوکرات یک دولت اقلیت را بر پارلمان تحمیل کنند. همزمان تحریم لبنان و افزایش فشار اقتصادی بر این کشور نشان می دهد که غرب برای حمایت از اسرائیل حاضراست اصول دمکراسی را نیز زیر پا قرار دهند و درخواست های غیر منطقی مطرح سازند. رفتارهای دخالتگرانه دو سفیر فرانسه و امریکا در امور داخلی لبنان و تلاش برای مدیریت فرایند تشکیل کابینه جدید نشان می دهد که اگر در کشوری قدرت سیاسی و همبستگی اجتماعی ضعیف شد غرب مانند قرون گذشته و بدون رو در بایستی تا مرز تعیین تکلیف نخست وزیر و وزرا پیش خواهد رفت.

    آقای نجیب میقاتی باید بداند که در یکی از حساس ترین مراحل تاریخ لبنان مامور نجات کشورش شده و در تشکیل کابینه جدید باید با درک شرایط داخلی و بین المللی دفاع از امنیت سیاسی و اقتصادی مردم لبنان را در اولویت قرار دهد و در برابر دخالتهای نا مشروع غرب در امور داخلی لبنان مقاومت نشان دهد. آقای میقاتی باید بداند که حضور مقاومت  مقتدر در لبنان که زمین را از دست اشغالگران صهیونیست آزاد کرد  و معادلات را به نفع لبنان تغییر داد و همچنین با در اختیار داشتن اکثریت پارلمانی و مشروعیت سیاسی یک فرصت بی نظیری فراهم می سازد که او می تواند مقاومت را نقطه اتکای ماموریت جدید خود قرار دهد و با تشکیل کابینه ای کارآمد و مستقل، نام خود را در تاریخ لبنان جاودانه سازد. حل مشکل اجتماعی و اقتصادی مردم لبنان امروز تکلیف هر لبنانی آزاده است که پایبندی به آن قطعا به شکست طرحهای ناجوانمردانه غرب خواهد انجامید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.