برائت از مشرکین ،راهپیمائی اربعین و کرونا

10 44

کشتار حجاج خانه خدا در مکه که در روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ جولای ۱۹۸۷) بوسیله نیروهای نظامی عربستان سعودی روی داد، به کشتار حجاج عمدتا ایرانی که به مراسم «اعلان برائت از مشرکین» در طول مناسک حج واجب پرداخته‌بودند، اشاره دارد. این رویداد سبب ایجاد تنش در روابط ایران و عربستان شد. در این واقعه ۲۷۵ تن از حجاج ایرانی، ۸۵ عربستانی ۴۵ تن از حجاج دیگر کشورها کشته و شماری نیز زخمی شدند. این کشتار در زمان حکومت ملک فهد اتفاق افتاد.

شکل‌گیری مراسم «برائت از مشرکین» بر اساس دستور قرآن مجید ابتدا با قرائت آیات برائت از مشرکین درمکه توسط امام علی پایگذاری شد .در سالهای اخیردادن شعارهای «مرگ» بر اسرائیل موجب حساسیت عربستان سعودی به این مراسم شد. در ابتدا سعودی این مراسم را تهدیدی برای خود نمی‌دید. اما پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۹۸۱، این مراسم به سردادن شعارهای علیه اسرائیل و آمریکا در مراسم راهپیمائی برائت از مشرکین در مکه منتهی شد که این نیز منجر به حمله نیروهای امنیت عربستان به راهپیمایان کشته‌شدن یک فرد شد.

در روز جمعه ۹ مرداد ۱۳۶۶، پس از نماز ظهر تظاهرات برائت از مشرکین آغاز شد و زائران ایرانی شعارهای «مرگ بر آمریکا»، و «مرگ بر اسرائیل» سر می‌دادند. این راهپیمایی تا اواخر مسیر پیش‌بینی شده انجام گرفت، در این مرحله سربازاتن ارتش سعودی راهپیمایان را محاصره نموده و آنها را قتل عام کردند و صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام در این مراسم به شهادت رسیدند.

۲۸ سال بعدروز ۲ مهر ۱۳۹۴ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی و ۱۰ ذیحجه۱۴۳۶ قمری هم‌زمان باعید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» نزدیک تقاطع آن با «خیابان ۲۲۳»، در منطقه منا ، شهر مکه،عربستان سعودی رخ داد و منجر به جان باختن دست‌کم ۲٬۲۳۶ زائر شد.ازدحام حجاج دلیل این فاجعه اعلام شده‌است. آمار دقیق تلفات این حادثه رسماً اعلام نشده‌است. مقامات رسمی عربستان ۲ روز پس از وقوع حادثه تعداد جانباختگان را ۷۶۹ نفر اعلام کردند. حال آنکه با توجه به مشاهدات میدانی صورت گرفته جمعیتی در حدود ۸٬۰۰۰ نفر در این واقعه جان باختند. بر اساس مجموع آمار استخراج‌شده ازگزارش های جداگانۀ کشورها ، تعداد کنونی جانباختگان ۲٬۴۳۱ نفر است.

تعداد جانباختگان ایرانی در این حادثه ۴۶۴ نفر اعلام شده تمامی مفقودان حادثه تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۴ شناسایی شدند و ۴۲ قربانی دیگر در قبور مکه دفن شده‌اند. در پی این حادثه، ۳ روز عزای عمومی در ایران اعلام شد. این حادثه منجر به برآشفتگی روابط میان عربستان و ایران شد که یکی از دلایل اساسی آن، نا آرامی‌های خاورمیانه مانند جنگ داخلی سوریه و جنگ داخلی یمن بوده‌است. ایران با ۴۶۴ جانباخته، بیشترین کشته شناسایی‌شده را داشته‌است. بر اساس آمار به دست آمده، مالی با ۳۱۲، نیجریه با ۲۷۴، مصر با ۱۹۰، بنگلادش با ۱۳۷ و اندونزی با ۱۲۹ جانباخته پس از ایران بیشترین تلفات را داشته‌اند.

این واقعه مرگبارترین رویداد تاریخ حج است. واقعه سال ۱۹۹۰ دیگر حادثه حج با بیش از هزار کشته بود که در آن ۱٬۴۲۶ زائر جان باختند. رویداد سال ۱۹۹۰ هم در مسیر رمی‌جمرات اتفاق افتاد. رمی‌جمرات چندین بار دیگر نیز چندصد کشته به‌جا گذاشته‌است؛ از جمله، در سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از ۳۶۰ نفر از حجاج هنگام اجرای مراسم رمی‌جمرات کشته شدند.

رهبر معظم انقلاب در پیامی در آستانۀ فرارسیدن موسم حج در ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ با مقصر دانستن حکام سعودی در این فاجعه، از ممانعت مسئولان سعودی در تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی برای آشکار شدن زوایای پنهان این فاجعه انتقاد کرد.

کمترین آمار گزارش شده از این تلفات ۲٬۲۳۶ نفر است در حالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس کشته شدن ۲٬۴۲۶ نفررا تأیید کرده‌است. رسانه‌های ایرانی نیز در ابتدا به نقل از سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت، شمار کلی جانباختگان را حدوداً ۷۷۰۰ نفر گزارش کرده‌اندو با استناد به آمار غیررسمی و مشاهدات میدانی اعلام کرده‌اند این آمار به بیش از ۸۰۰۰ نفر رسیده‌است.

برخی خبرگزاری‌های درتاریخ ۷ مهر اعلام کردند که معاون وزیر بهداشت عربستان، حمد بن محمد الضویلع، طی خبری در پایگاه رسمی وزارت بهداشت عربستان مجموع آمار کشته شدگان این حادثه را بر اساس عکس‌های دریافت شده از جانباختگان فاجعه، ۴۱۷۳ نفر ذکر کرده بود. این خبر از جانب منابع رسمی تکذیب شد. خبرگزاری‌های منتشرکننده این خبر ادعا کردند که اخبار از سایت وزارت بهداشت عربستان حذف شده‌است و این ماجرا، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی‌زبان داشته‌است.

برخی پایگاه‌های خبری در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۴ آمار جانباختگان فاجعه منا را ۷۴۷۷ نفر اعلام کردند.

 

ملیت قربانی‌ها
ملیت جانباخته مفقود
 افغانستان ۲ ۶
 الجزایر ۴۶ ۳
 بنگلادش ۱۳۷ ۵۳
 بنین ۵۲ ۴۱
 بورکینافاسو ۲۲ ۷
 بوروندی ۱ ۶
 کامرون ۱۰۶ ۲۸
 چاد ۵۲ ۵۰
 چین ۴ ۰
 جیبوتی ۲ ۳
 مصر ۱۹۰ ۴۵
 اتیوپی ۵۳ ۰
 گامبیا ۲ ۰
 غنا ۱۷ ۱۷
 هند ۱۱۴ ۱۰
 اندونزی ۱۲۹ ۰
 ایران ۴۶۴ ۰
 عراق ۱ ۰
 ساحل عاج ۵۲ ۷
 اردن ۲ ۱
 کنیا ۱۲ ۰
 لبنان ۱ ۰
 لیبی ۱۰ ۷
 مالزی ۱ ۰
 مالی ۳۱۲ ۳۴
 موریس ۵ ۰
 مراکش ۴۲ ۱
 میانمار ۶ ۵
 هلند ۱ ۰
 نیجر ۷۸ ۴۱
 نیجریه ۲۷۴ ۴۳
 عمان ۱ ۰
 پاکستان ۸۳ ۷
 فیلیپین ۱ ۰
 سنگال ۶۲ ۰
 سومالی ۸ ۰
 سری‌لانکا ۱ ۱
 سودان ۳۰ ۲
 تانزانیا ۳۲ ۷
 تونس ۱۵ ۰
 ترکیه ۷ ۰
 اوگاندا ۱ ۲
مجموع ۲٬۴۳۱ ۴۲۷

آمار رسمی عربستان ۷۶۹ نفر

این حوادث را اگر در کنار حاثه سقوط جرثقیل در بیت الله الحرام ببینیم مسئله پیچیده تر می شود در خلال یک پروژه روز جمعه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامر ۲۰۱۵)در ساعت ۱۷:۱۰ به وقت مکه، یک دستگاه جرثقیل در محوطه مسجد الحرام سقوط کرد که باعث مرگ ۱۰۷ نفر و جراحت ۲۳۸ نفر شد در مهر همان سال حادثه منا اتفاق افتاد. باد شدید عامل سقوط جرثقیل عنوان شده‌است. این حادثه با چهاردهمین سالروز حملات ۱۱ سپتامبر همزمانی داشت. اکثر جان‌باختگان از اتباع کشورهای هند، پاکستان، اندونزی و ایران بوده‌اند، که در این میان ۱۵ زخمی و ۱۱ تن کشته از بین زائران ایرانی بوده‌است.

واقعیت این است که توجیه سقوط یک جرثقیل فوق سنگین بوسیله باد چندان منطقی بنظر نمی رسد. بعضی از تحلیل گران کشتار زائران در مراسم برائت از مشرکین که بوسیله ارتش و نیروهای امنیتی عربستان سعودی صورت گرفت و حوادث دردناکی نظیر کشته شدن هزاران نفر در منا و یا کشته شدن دهها نفر از زائران در داخل مسجد الحرام بوسیله جرثقیل را حلقات به هم پیوسته ای می بینند که نتیجه آن تضعیف موقعیت بین المللی مراسم حج شده است . آنها می گویند حکام سعودی بدینوسیله خود را از نتایج حج ابراهیمی و مراسم برائت از مشرکین نجات داده اند. ولی در حال حاضر کرونا بیشترین خسارت را به مراسم حج و مراسم انقلابی راهپیمائی اربعین وارد کرده است . آیا ویروس منحوس کرونا نیز از ریاض دستور می گیرد؟

10 نظرات
 1. رسول می گوید

  به نظر من کشتار مکه در سال ۱۳۶۶ یک پروژه صهیونیستی – سعودی و برای ایجاد اختلاف و جنگ مذهبی بود . در بازخوانی این پرونده باید به این نکته توجه کرد و متوجه باشیم دشمن بحث دشمنی شیعه و سنی را راه اندازی و مطرح نکند

 2. فرشاد می گوید

  جاپای گروهک منافقین در کشتار مکه در سال۶۶ کاملا مشهود است. رجوی به همراه تعدادی از منافقین دیگر در همان سال به عربستان سفر می کند . افرادی مثل عباس داوری ، علیرضا باباخانی، محمد سید المحدثین،علی رضا صدر و …… که همگی از مسئولین روابط خارجی و اطلاعاتی و حفاظتی سازمان منافقین هستند

 3. مهدی می گوید

  اعراب جاهلیت هم احترام مکه و ایام حج را نگه می داشتند ولی وهابیون احترام زمان ومکان رانگه نداشتند

 4. آرمان می گوید

  برائت از مشرکین ریشه در تاریخ ، سنت ابراهیمی و قرآن دارد در سوره هایی مثل نساء ، انعام ، یونس، حجر، قصص، روم ،فصلت، توبه و احزاب آن را می بینیم.

 5. حسین می گوید

  در سنت پیامبر هم شاهد برائت از مشرکین هستیم مثلا : پس از فتح مکه سوره برائتنازل شد و حضرت علی (ع) به دستور پیامبر این آیات را در مراسم حج سال نهم هجری برای حاضران آن را خواندند

 6. احسان می گوید

  ضمن تائید حرف حسین باید بگم برائت از مشرکین در سیره ائمه هم بوده مثلا در سال ۵۸ هجری امام حسین (ع) در مراسم حج از طغیانگری معاویه گفت ،یا امام سجاد هم در مواجهه با عبدالملک مروان خلیفه اموی در مراسم حج از مفاسد هیات حاکمه گفت

 7. اسماعیل می گوید

  روحانیون حجاز در تبعییت از حکومت حاکمه عربستان از همان ابتدا حج را عملی انفرادی عنوان کردن

 8. نرگس می گوید

  غرب ، صهیونیست ها وسعودی ها درتمام این سالها به دنبال دوری از اتحاد مسسلمانان ویک پارچه شدن آنها هستند در سالهای گذشته پیاده روی اربعین که خود تبدیل به نماد و یک اجتماع ظلم ستیزی شده بود ترس آنها را برانگیخته است.

 9. فتانه می گوید

  این احتمال هست که کرونا دست پرورده حکومت های غربی و سلطه گر باشد که سر از آزمایشگاه های آنها چه سهوا و چه عمدا در آورده ولی هرچند تا حدود زیادی این اجتماعات عظیم ظلم ستیز را کم رونق کرده ولی هرگز نمیتونه این چراغ را خاموش کنه.

 10. نسترن می گوید

  قطعا آل سعود ، صهیونیست ها و غربی ها از اینکه کرونا باعث برگزار شدن اینگونه حج ، عاشورا و تاسوعا حسینی و اربعین حسینی شده خوشحالند ولی خوشحالی آنها چندان سودی برای آنها ندارد چرا که بیداری اسلامی و ظلم ستیزی چراغی است که مدتها ست روشن شده و به این زودی ها و به این سادگی ها خاموش نمیشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.