چرا فرانسه همسایه عراق است و سوریه نیست ؟

6 233

منبع عراقی علت دعوت نکردن عراق از بشار اسد برای حضور در کنفرانس اجلاس همسایگان در بغداد را که پایان ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، فاش کرد.

به گزارش ایسنا، این منبع به شبکه آرتی روسیه گفت: این کنفرانس براساس ایده عراق و فرانسه برگزار می‌شود، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه کسی بود که تمایل دارد رهبران کشورها به بغداد بیایند.

این منبع افزود: یکی از شروط ماکرون برای موفقیت کنفرانس دعوت نکردن از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بود زیرا نمی‌پذیرد با اسد دور یک میز بنشیند.

 

 

به گفته این منبع، دولت عراق با ماکرون در نظرش برای به سختی نینداختن بقیه رهبران کشورها از بابت دعوت از اسد توافق کرد.[زیرا رهبران این کشورها با دیدن اسد یاد شکست عواملشان در سوریه می افتند]

پیش از این در بیانیه رسمی وزارت خارجه عراق آمده بود که در پی انتشار اخباری از قبیل دعوت از اسد، دولت عراق تأکید می‌کند که چنین دعوتی در کار نیست و هرگونه دعوت رسمی با نامه رسمی نخست‌وزیر عراق انجام می‌شود و هیچ طرفی حق ندارد به نام دولت عراق از هیچ مقامی دعوت به عمل آورد.

 

 

اشاره وزارت خارجه به سفر فالح الفیاض، رئیس سازمان حشد شعبی به سوریه و دیدارش با اسد است که گفته شده بود، رئیس جمهوری سوریه طی دیدار خود با فالح الفیاض پیام نخست وزیر عراق در مورد اجلاس سران کشورهای همسایه عراق که قرار است در بغداد در اواخر ماه جاری برگزار شود دریافت کرد.

 

 

 

لازم به  یاد آوری است که منظور از « کشورها» کشورهای ترکیه ،عربستان، مصر، اردن و فرانسه بعلاوه ایران است و اسم کنفرانس هم اجلاس  همسایگان  عراق است. بنظر شما چرا الکاظمی فرانسه را جزء همسایگان عراق می داند ولی سوریه را نمی داند؟

– آیا آلزایمر گرفته  است ؟

– آیا خیال می کند عراق امروز همان اندلس دیروز است و در نتیجه همسایه فرانسه است ؟

– آیا به فکر روز مبادا و فرار از عراق و سکونت در پاریس است؟

– آیا می ترسد در این اجلاس ماکرون، بشار اسد را ترور کند؟

بنظر شما علّت آن چیست؟

6 نظرات
 1. حسن می گوید

  ماکرون را در کشور خودش کسی قبولش نداره بعد بغداد اون را قبول داره؟!… این وضع کشورهای اسلامی ایست…. از افغانستان درس عبرت نمی گیرند

 2. رستم می گوید

  سلام ، تا کشورهای منطقه خصوصا دولت های اسلامی استقلاق فکری و عملی نداشته باشند وضع همینی هست که هست از طرف دیگه دست نشاندگی همینه دیگه

 3. افشین می گوید

  بنازم غیرت مردان روزگار را که در نامریشان یکپارچه هستند. هیچ کدام از سران کشورهای دعوت شده به اندازه بشار اسد رای مردمی ندارند.

 4. آرزو می گوید

  وقتی دنیا طلب باشی و ترسو از دست برتصادف مدیر یک کشور هم باشی خب باید از بالا دستی های خودت مرتب تمکین کنی در غیر اینصورت می اندازنت بیرون . پایگاه مردمی که نداری.

 5. علی می گوید

  ماکرون در این اجلاس گفته که ما در عراق خواهیم ماند حتی اگر آمریکا از این کشور خارج شود . البته معلومه که منافع این کشور در حال تامین شدن هستش چرا که نمونن.

 6. مژگان می گوید

  اروپایی ها و غرب تلاش دارند چهره خودشون را در منطقه ترمیم کنند و خودشون را در یک رویارویی بین المللی با چین و روسیه و ایران می بینند و از این رهگذر به دنبال تامین منافع خودشون در عراق و از طریق عراق در منطقه هستند برای همین نگاهشون به این اجلاس از این منظر هستش . ضمنا فکر میکنند شاید از این آب گل آلوده بشه روابط رژیم صهیونیست را با کشورهای عربی را بیشتر بهبود ببخشند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.