تداوم صادرات تسلیحات آلمان به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن

0 8
تداوم صادرات تسلیحات آلمان به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن

احزاب دولت ائتلافی آلمان با وجود توافق برای ممنوعیت صادرات تسلیحات به کشورهای بحرانی منطقه اما همچنان به صدور مجوز صادرات تسلیحات به کشورهای مشارکت کننده در جنگ یمن و لیبی ادامه می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، در توافق دولت ائتلافی در بهار سال ۲۰۱۸ احزاب متعهد شدند که در قبال مسئله صادرات تسلیحات بخصوص به مناطق بحرانی رویکرد محدود کننده‌ای را اتخاذ کنند. این احزاب توافق کردند که به کشورهایی که در درگیری ها در لیبی و یمن دخالت می کنند هیچ گونه صادرات تسلیحات جدیدی نداشته باشند.

اما آمارهای ارائه شده در سپتامبر ۲۰۲۱ نشان می دهد که دولت آلمان به هیچ یک از این تعهدات پایبند نبوده و همچنان به کشورهای مشارکت کننده در این درگیری ها تسلیحات صادر می کند.

هفته نامه “اشپیگل” با استناد به یک پاسخ دولت آلمان به درخواست فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان نوشت: دولت آلمان مجوز صادرات تسایحاتی به ارزش حدود ۴ میلیارد یورو تصویب کرده است. بر این اساس ائتلاف بزرگ مجوز صادرات ادوات جنگی به ارزش حدود ۲ میلیارد یورو تنها به کشور مصر صادر کرده است.

همچنین دولت آلمان مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود ۷۳۱ میلیون یورو از جمله برای تانک های لئوپارد به کشور قطر داشته است. امارات هم مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود ۳۴۰ میلیون یورو از آلمان دریافت کرده است. این کشور نه تنها در جنگ یمن مشارکت می کند بلکه در به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هم ایفای نقش داشته است.

آلمان همچنین در سال ۲۰۲۱ مجوز صادرات تسلیحاتی بالغ بر ۴۵۷ میلیون یورو به عربستان سعودی داشته است.

ترکیه هم تنها در سال جاری میلادی کالاهای تسلیحاتی به ارزش حدود ۱۱ میلیون یورو از آلمان وارد کرده است و این در حالی است که این کشور همچنان در مناقشات در لیبی دخالت می کند.

“سویم داگدلان”، از نمایندگان حزب چپ از ورشکستگی اخلاقی احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات در دولت ائتلافی سخن گفته که بخصوص تاثیرات بی ثبات کننده‌ای برای خاورمیانه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.