نسخه جدید «شاد» فردا رونمایی می‌شود/ «شاد» ۲۴ میلیون و ۶۳۴ هزار بار نصب شده است

0 4
نسخه جدید «شاد» فردا رونمایی می‌شود/ «شاد» ۲۴ میلیون و ۶۳۴ هزار بار نصب شده است

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، علی باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: با ورود کرونا به کشورها، زندگی مردم از جمله آموزش تحت‌الشعاع قرار گرفت و مدارس ۱۹۲ کشور تعطیل شد و ۱.۷ میلیارد دانش‌آموز و دانشجو از مدرسه رفتن باز ماندند.

وی ادامه داد: در ابتدا این موضوع توسط گروهی مطرح شد که مسأله سلامت مهم‌تر است یا آموزش؟ و آن زمان این شعار مطرح شد که «مدرسه اولین جایی است که بسته می‌شود و آخرین جایی است که باز می‌شود» اما بعد از طولانی شدن مدرسه و مشاهده مشکلات و چالش‌ها، شعار تغییر کرد مبنی بر اینکه «آخرین جایی که بسته می‌شود، مدرسه و اولین جایی که باز می‌شود، مدرسه است».

باقرزاده اضافه کرد: شعار ما نیز در همان روزهای آغاز کرونا این بود که اگر مدرسه تعطیل می‌شود، آموزش باید استمرار داشته باشد و در همان ابتدا اولین  اقدام، آموزش تلویزیونی بود که حدود ۹۷، ۹۸ درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار می‌داد اما به رغم ارزان، سریع و فراگیر بودن این آموزش‌ها، دانش‌آموزان بیش از مطالب درسی، حمایت‌های عاطفی نیاز  داشتند که در تعامل با دانش‌آموزان و معلمان شکل می‌گرفت.

وی با بیان اینکه در آن زمان به سراغ آموزش مجازی رفتیم، گفت: در آن زمان به این نتیجه رسیدیم که شبکه‌های اجتماعی مناسب‌ترند چون سابقه حضور دارند و مردم آشنا هستند و راحت با آنها کار می‌کنند و زیرساخت‌ها فراهم است‌.

* آموزش و پرورش یک ریال هم به همراه اول نداده است

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش گفت: نشست‌هایی را با مسؤولان پیام‌رسان‌های ایران برگزار کردیم اما به چند دلیل آماده همکاری نبودند. ما محیط مناسب و اختصاصی دانش‌آموز می‌خواستیم که نداشتند. ضمن اینکه باید قرارداد منع افشای اطلاعات امضا می‌شد و زیرساخت‌ها باید تست گرفته می‌شد یعنی امکان حضور همه دانش‌آموزان در پیام‌رسان باشد.

وی اضافه کرد: پیشنهادی را همراه اول مطرح کرد که خدمات رایگان ارائه می‌دهیم و ۱۵ سال پشتیبانی می‌کنیم. البته بعدها با مصوبه ستاد کرونا، استفاده از «شاد» رایگان شد و همچنین باید تأکید کنم که آموزش و پرورش یک ریال هم به همراه اول نداده است.

باقرزاده افزود: شورای عالی فضای مجازی هم «شاد» را به عنوان پلفترم رسمی آموزش مطرح کرد و ضمن تصریح بر رایگان بودن آن، بر توسعه آن تأکید کرد.

وی به ویژگی‌های شاد اشاره کرد و افزود: اتصال اجزای نظام آموزشی، دسترسی برابر و عادلانه به آموزش و دسترسی با کیفیت، توسعه محتوای الکترونیک در همه زمینه‌ها و محیط اختصاصی، امن، رایگان و آموزشی از جمله ویژگی‌های شبکه شاد است.

* شبکه «شاد» ۲۴ میلیون و ۶۳۴ هزار بار نصب شده است

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر شبکه «شاد»، ۲۴ میلیون و ۶۳۴ هزار بار نصب و ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نصب یونیک داشته است، گفت: بیش از ۳۰۰ هزار کانال در شاد ایجاد شده است که بزرگترین کانال اطلاع رسانی آن بیش از ۱۰ میلیون مخاطب دارد.

وی ادامه داد: شبکه «شاد» ۱۸ میلیون و ۱۰۵ هزار کاربر ماهانه، ۱۳ میلیون و ۱۲۹ هزار کاربر هفتگی، ۱۰ میلیون و ۲۳۷ هزار کاربر روزانه دارد همچنین به طور همزمان ۲ میلیون  و ۸۰۰ نفر در شبکه شاد فعال هستند و ۷۰۰ هزار پخش زنده در «شاد»، ثبت شده است.

* ۱۲ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۷۰۰ دانش‌آموز در شبکه شاد احراز هویت شدند

باقرزاده اظهار کرد: در شبکه «شاد»، ۱۱۶ هزار و ۱۵ مدیر معادل حدود ۹۹ درصد، ۷۳۱ هزار و ۸۹۳ معلم حدود ۹۸ درصد و ۱۲ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۷۰۰ نفر معادل حدود ۸۶ درصد احراز هویت شدند.

وی ادامه داد: ۴۷ میلیارد و ۷۷۸ هزار پیام و ۱۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون فایل در شبکه «شاد» مبادله شده است. همچنین می‌توان گفت هر شخص ۴۰۰۰ پیام ارسال کرده است.

* نسخه جدید «شاد» فردا رونمایی می‌شود

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش با بیان اینکه با تأکید بر اینکه اینکه نسخه جدید «شاد» فردا رونمایی می‌شود و پس از آن امکان احراز هویت و ورود به کلاس‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به تغییرات شاد، گفـت: یک بخش از تغییرات به ظاهر و پوسته اپلیکیشن باز می‌گردد که ترمیم و اصلاح شده است. یک بخش دیگر به ارتباطات و زیرساخت ها مربوط است که شرکت همراه اول بازنگری‌ها و کنترل‌هایی برای رفع مشکلات و تقویت زیرساخت‌ها انجام داده است.

* ایجاد مرورگر بومی تا پایان مهر

باقرزاده با بیان اینکه حق تشکیل کلاس به مدیر مدرسه داده شده است و مدیر می‌تواند به هر تعداد نیاز دارد کلاس ایجاد کند، اظهار کرد: چند سرویس جدید از جمله گفت‌وگوی گروهی به شاد افزوده شده و امکان صحبت مستقیم همزمان با حداقل ۵ دانش‌آموز فراهم شده و قابلیت تعاملی کردن را توسعه می‌دهد.

وی ادامه داد: آزمون‌ساز نیز توسعه قابل توجهی پیدا کرده و سرویس حضور و غیاب هم رشد کرده است. همچنین فرایند احراز هویت برای ماه اول تسهیل شده تا چالش‌های سال گذشته کاهش یابد.

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش با بیان اینکه حدود ۳۰۰۰ کیو‌آرکد در کتب درسی ایجاد شده و می‌تواند به روند آموزش کمک کند، افزود: سرویس دیگری در حال مطالعه است که مرورگر و جست‌وجوگر بومی دانش آموزی است و امیدواریم تا آخر مهرماه عملیاتی شود.

* بازگشایی مدارس از مدارس کم جمعیت عشایری و روستایی

باقرزاده با اشاره به بازگشایی مدارس، اظهار کرد: از ابتدای مهر، مدارس کم جمعیت عشایری و روستایی به صورت حضوری و مدارس بزرگتر با جمعیت بالاتر بتدریج از آبان ماه به صورت بلوک بندی شده تشکیل می‌شود.

وی تصریح کرد: اختیار را به شورای مدرسه داده ایم که متناسب با شرایط و فضای مدرسه گروه‌بندی کنند. البته اگر واکسیناسیون عمومی تکمیل شده و بازگشایی هم انجام شود، «شاد» به عنوان مکمل فعالیت خواهد کرد.

* آخرین وضعیت سیمکارت دانش‌آموزی

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش درباره سیمکارت دانش‌آموزی گفت: توافقی با همراه اول انجام شده  و سیمکارت های دیتا با ماهیت حقوقی دریافت کردیم که بین واحدهای سازمانی توزیع شد تا امکان مدیریت و کنترل امور مربوط فراهم شود اما سیمکارت دانش آموزی موافقان و مخالفانی دارد.

وی با بیان اینکه آمادگی برای تهیه ۱۵ میلیون سیمکارت دانش‌آموزی هست، ادامه داد: پیش نویس تفاهم نامه ای آماده شده و به محض مبادله آن، امکان تخصیص سیمکارت و اینترنت پاک فراهم می‌شود که بستگی به استقبال کاربران دارد.

* مدارس دولتی حق دریافت هزینه برای استفاده از پلتفرم‌های غیربومی ندارند

باقرزاده در پاسخ به این پرسش که برخی معلمان از «شاد» بیرون آمدند، گفت: چنین گزارشی نداریم که معلمان «شاد» را حذف کرده باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی مدارس برای استفاده از اپلیکیشن‌های غیربومی از دانش‌آموزان هزینه می‌گیرند، گفت: پلتفرم اصلی آموزش، «شاد» است و مدارس دولتی حق دریافت هیچ هزینه‌ای را بابت پلتفرم‌های غیربومی ندارند.

* هیچ مدرسه‌ای حق دریافت هزینه‌ای به عنوان «شاد» را ندارد

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش درباره مشاهده پیام غیر اخلاقی در شاد، گفت: در کلاس‌های درسی رسمی حتی یک مورد هم نداشتیم که محتوای غیراخلاقی پخش شده باشد؛ مواردی درباره کانال و گروه‌ها بود که چند دست چرخیده بود که مسدود شدند.

وی درباره دریافت هزینه در سامانه «شاد»، افزود: هیچ مدرسه دولتی و غیردولتی حق دریافت هزینه به عنوان «شاد» را ندارند و «شاد» رایگان است.

* ۱۲، ۱۳ درصد دانش‌آموزان به دلیل نداشتن تبلت یا تلفن همراه در «شاد» نیستند

باقرزاده درباره تهیه تبلت دانش‌آموزی گفت: طرح هدایت در حال اجراست که تاکنون ۳۲۰ هزار تبلت در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است و در بودجه هم یک خط اعتباری ویژه‌ ۵۰۰ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: تقریبا ۱۲، ۱۳ درصد دانش‌آموزان به دلیل نداشتن تبلت یا تلفن همراه در «شاد» نیستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.