آمریکا: گفت‌وگوها با طالبان در دوحه «صادقانه و حرفه‌ای» بود

0 0
آمریکا: گفت‌وگوها با طالبان در دوحه «صادقانه و حرفه‌ای» بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ایالات متحده روز یکشنبه گفت که اولین ملاقات حضوری مقامات ارشد آمریکا و طالبان از زمان به قدرت رسیدن آن‌ها در افغانستان «صادقانه و حرفه‌ای» بود و طرف آمریکایی بار دیگر تاکید کرد که طالبان با اقداماتشان قضاوت خواهند شد نه فقط سخنانشان.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که هیات آمریکایی در مذاکرات آخر هفته در دوحه قطر بر نگرانی‌های امنیتی و تروریستی و عبور امن شهروندان آمریکایی، دیگر اتباع خارجی و افغان‌ها و همچنین حقوق بشر از جمله مشارکت معنادار زنان و دختران در همه جنبه‌های جامعه افغانستان تمرکز کرد.

وی گفت که دو طرف همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه به طور مستقیم به مردم افغانستان را مورد بحث قرار دادند. این مقام آمریکایی اعلام نکرد که آیا توافقی حاصل شده است یا خیر.

روز شنبه، تلویزیون الجزیره مستقر در قطر به نقل از سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفت که نمایندگان طالبان از طرف آمریکایی خواسته‌اند تا ممنوعیت ذخایر بانک مرکزی افغانستان را لغو کند.

«امیر خان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان همچنین گفت واشنگتن واکسن‌ کرونا به افغان‌ها ارائه می‌دهد و دو طرف درباره باز شدن صفحه جدید بین دو کشور بحث کردند.

مقام‌های دولت بایدن روز جمعه به رویترز گفتند که هیأت آمریکایی برای آزادی «مارک فرریکس» آمریکایی ربوده شده بر طالبان فشار خواهد آورد. آن‌ها افزودند اولویت اصلی دیگر این است که طالبان را به تعهد خود مبنی بر عدم اجازه دادن به این مسئله که افغانستان دوباره به کانون القاعده یا دیگر تروریست‌ها تبدیل شود، مسئول نگه دارند.

مقامات آمریکایی گفتند که دیدار آخر هفته در ادامه تعاملات عمل‌گرایانه با طالبان و نه به رسمیت شناختن یا اعطای مشروعیت به این گروه است.

مذاکرات میان دو طرف روز شنبه در دوحه آغاز شد و دو روز ادامه یافت و  این اولین دیدار هیأت‌های طالبان و آمریکا پس از سقوط کابل بود. پیشتر، آمریکا گفته بود که به کمک‌های بشردوستانه‌ خود ادامه می‌دهد، اما این کار از طریق حکومت سرپرست طالبان صورت نخواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.