استماع گزارش شهرداری تهران از بافت‌های فرسوده پایتخت/ تاکید بر توزیع عادلانه خدمات در سطح تهران

0 0

عبدالجلال ایری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست روز سه شنبه( ۲۰ مهر ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از حضور زاکانی شهردار تهران در کمیسیون متبوع خود خبر داد و گفت: آقای زاکانی با حضور در کمیسیون عمران گزارشی از برنامه‌های شهرداری در مورد بافت‌های فرسوده، مسکن و حمل و نقل در شهر تهران ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بر اساس گزارش آقای زاکانی تهران با وسعت ۷۰ هزار هکتاری، دارای ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و ناکارآمد بوده که از این میزان حدود ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار نیز بافت فرسوده در پایتخت وجود داشته که نیازمند بازسازی است. همچنین با توجه به ظرفیت فراوانی که در شهر تهران وجود دارد، شهردار پایتخت عنوان کرد که توانایی برداشتن بخشی از بار تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی  را از دوش دولت را داریم. اما این امر در گروی ایجاد برخی الزامات و ارائه تسهیلات مورد نیاز در این حوزه است.

وی افزود: کل اعتبار پیش بینی شده برای احیای کل بافت‌های فرسوده کشور در بودجه سال جاری ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که سهم تهرانبه نسبت بافت‌های فرسوده شهر تهران بسیار اندک است. لذا نوسازی بافت های فرسوده باید هر ساله در بودجه به عنوان اولویت اساسی شناخته شود. از طرفی حدود ۴۰ هزار پلاک فاقد سند در تهران وجود داشته که با شیوه‌ های معمول اداری سنددار کردن آنها سالیان سال به طول می‌انجامد، از این رو لازم است مجلس در حوزه تقنین به شهرداری‌ها کمک کند.

ایری اضافه کرد: شهردار تهران در ادامه گزارشی از برنامه‌های خود برای توسعه حمل و نقل عمومی ارائه کرد، شهر تهران با کسری بسیار زیادی در حوزه ناوگان حمل و نقلی مواجه است که باید به زودی برای نوسازی ناوگان فرسوده و تهیه واگن، تاکسی و اتوبوس جدید برنامه‌ریزی شود. وی در ادامه به لزوم ایجاد عدالت در توزیع سرانه‌ها در تهران اشاره کرد. وی معتقد است عمده خدمات در مناطق شمالی شهر تجمیع شده و مناطق جنوبی شهر به توجه بیشتری نیاز دارند. از این رو با توجه به اینکه در آستانه بررسی قانون برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ قرار داریم باید برای بهبود وضعیت شهر تهران درحوزه بافت‌های فرسوده و ناوگان حمل و نقل عمومی فکر اساسی صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در ادامه جلسه درخواست آقای فلاحی نماینده مردم همدان برای اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس در خصوص شهرداری همدان مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. از طرفی دو نفر از اعضای کمیسیون برای معرفی به صحن علنی مجلس جهت عضویت در هیات امنای صندوق ملی مسکن انتخاب شدند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.