اکسیر مجلس یازدهم برای رونق کسب‌وکار و پایان امضاهای طلایی؛ نه قانونی مجلس به انحصار مشاغل

0 0

به گزارش خبرگزاری خانه ملتسرویس صحن: شصتمین نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز، چهارشنبه بیست و یکم مهرماه به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس رأس ساعت ۸ و ۱۶ دقیقه و با حضور ۲۰۳ نفر از نمایندگان  برگزار شد.

پس از قرائت آیات کلام الله مجید، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد که بر اساس آن طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار، لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی، طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، لایحه اصلاح قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث، طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان در اولویت کاری نمایندگان قرار گرفت.(اینجا بخوانید)

 

صدور مجوزهای کسب و کار تسهیل می‌شود

نمایندگان با پرداختن به ادامه بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار برنامه امروز صحن علنی را آغاز کردند، بررسی این طرح با رسیدگی به ماده ۵ شروع شد و نمایندگان ساز وکار انتخاب کارشناسان رسمی دادگستری را تعیین و شرط نیاز مناطق کشور را حذف کردند. (اینجا بخوانید)

نمایندگان همچنین در جریان بررسی ماده ۶ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار؛ با پیشنهاد علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات مبنی بر افزودن عبارت «سابقه قضاوت و وکالت مجلس جایگزین آزمون نخواهد بود» موافقت کردند. به موجب این پیشنهاد که به گفته محسن زنگنه نقطه عطف مجلس انقلابی بود، قضات و نمایندگان مجلس برای احراز پست وکالت باید همانند سایر مردم آزمون دهند و مستثنی از آزمون نیستند. (اینجا بخوانید) در ادامه نمایندگان با اصل ماده ۶ این طرح در خصوص شرایط پذیرش در آزمون وکالت موافقت کردند و براساس آن داوطلبانی که حداقل ۷۰ درصد میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند، در این آزمون پذیرفته خواهند شد. (اینجا بخوانید)

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی ماده ۳ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای که پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود را قرائت کرد، این ماده پیرامون شفافیت و تنظیم دستورالعمل نحوه ثبت الکترونیکی قراردادهای تسهیلات بانکی بود که مورد نظر موافق نمایندگان قرار گرفت. (اینجا بخوانید)

تعیین تراز ۶۰ درصدی برای قبولی ایثارگران، شهدا و جانبازان در آزمون وکالت و سردفتری ذیل تبصره ماده (۴) طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار از دیگر مصوبات امروز مجلس بود.(اینجا بخوانید)

رئیس مجلس پس از پایان بررسی و تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار ضمن تشکر از کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید، گفت: طرح مذکور در ارتباط با تسهیل‌گری و رفع موانع مشاغل و برخی ناعدالتی‌ها بود که امروز در صحن علنی به تصویب رسید و باید مسیر قانونی خود را طی کند لذا جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.( اینجا بخوانید)

در ادامه نشست امروز احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی گزارش کمیسیون متبوع خود را در خصوص  لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر قرائت کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی ما در دریای خزر حفاظت از گونه‌های آبزیان است که در این لایحه طرفین با همکاری یکدیگر در راستای حفاظت از آنها اقدام می‌کنند.

 

ناطقان میان دستور

ناطقان میان دستور 21 مهر

در ادامه نشست اسامی ناطقان میان دستور از سوی علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رییسه مجلس اعلام شد که بر این اساس محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، علیرضا منادی سفیدان نماینده مردم تبریز، سیدمحمد پاک مهر نماینده مردم بجنورد، علی علی زاده نماینده مردم مراغه و بهروز محبی نجم آبادی نماینده مردم سبزوار به بیان نطق‌های خود رد نشست امروز پرداختند.

آصفری: رژیم صهیونیستی دشمن اصلی کشورهای منطقه است

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: اعتقاد داریم امنیت پایداری که در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است متعلق به همه کشورهای همسایه است و بزرگترین تهدید امروز برای منطقه رژیم صهیونیستی است.

منادی: اقدامات کشور آذربایجان آب به آسیاب دشمن ریختن است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تصویب کلیات طرح رتبه بندی فرهنگیان خواستار رأی نمایندگان به در اولویت قرار گرفتن این طرح برای بررسی جزئیات آن شد که مشکل معیشتی معلمان را برای همیشه برطرف خواهد کرد.

پاک‌مهر: خراسان شمالی با داشته های کم نظیر و فرصت های بی بدیل در رتبه دوم فقر است

سیدمحمد پاک مهر عضو مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت:منطقه خراسان شمالی با داشته های کم نظیر و فرصت های بی بدیل،نه تنها محرومیت بلکه مظلومیت هم در آن موج می زند.

علی‌زاده: دولت برای مذاکره در وین عجله نکند/آمریکا باید از طریق کنگره قانون کاتسا را لغو کند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، با بیان اینکه دولت نباید برای مذاکرات وین عجله کرده و در این زمینه باید به قانون مجلس عمل کند تاکید کرد که آمریکا باید از طریق کنگره قانون کاتسا را لغو کند.

محبی: ضرورت اتخاذ تدابیری برای تثبیت قیمت‌ها به ویژه کالاهای اساسی مورد نیاز طبقات آسیب‌پذیر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از دولت و مجلس خواستار اتخاذ تدابیری برای تثبیت قیمت‌ها به ویژه کالاهای اساسی مورد نیاز طبقات آسیب پذیر شد و گفت: تغییرات منطقی و تصمیمات عاجل و دقیق باید در زندگی روزمره مردم احساس شود.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

روح اله متفکرآزاد پس از ایراد نطق میان دستور، تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد که می‌توانید مشروح این تذکرات را اینجا بخوانید.

 

تذکرات شفاهی و آیین نامه‌ای نمایندگان

نمایندگان در جریان رسیدگی به طرح تسهیل برخی مجوزهای کسب و کار تذکراتی را مطرح کردند که در این میان می‌توان به تذکر محمدرضا صباغیان بافقی خطاب به رئیس مجلس اشاره کرد، وی در تذکر خود گفت که «روز گذشته گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ توسط رئیس دیوان محاسبات قرائت شد، اما اجازه داده نشد که نمایندگان موافق و مخالف درخصوص این گزارش اظهارنظر کنند.» قالیباف در پاسخ به صباغیان بافقی یادآور شد « در آیین نامه داخلی مجلس آمده است که در زمان قرائت گزارش تفریغ بودجه هیچگونه مخالف و موافقی صحبت نمی کنند.»

          – آیین نامه داخلی اجازه صحبت کردن موافق و مخالف در زمان قرائت گزارش تفریغ بودجه را نمی دهد

سیدجلیل میرمحمدی میبدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس در ادامه و در پاسخ به انتقادات صباغیان در مجلس، گفت که «برخی همکاران دیروز شاهد بودند که برخورد نامناسبی با رئیس مجلس نه به عنوان یک شخص بلکه رئیس قوه مقننه انجام شد که به صلاح نیست.»

          – برخورد نامناسب با رئیس مجلس به عنوان رئیس قوه مقننه به مصلحت نیست

علی خضریان نماینده مردم تهران نیز در تذکری ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی به همه کسانی که برای امنیت کشور و امور داخلی تلاش می‌کنند، گفت که «نیروی انتظامی کار جدیدی را انجام می‌دهد که قابل توجه است و می‌خواهیم کمیسیون امور داخلی به آن رسیدگی کند، چند روز پیش در میدان شهدا شاهد بودم مأموران نیروی انتظامی موتورسواری که با فرزندش در حال حرکت بود را پیاده کردند و تن پدر جلیقه گذاشتند و به او چوب دادند و کنار خیابان به او می‌خندیدند؛ شأن پلیس نیست که با مردم اینگونه برخورد کند.»

          – برخورد راهنمایی و رانندگی با موتورسواران عجیب است/شأن پلیس نیست که با مردم اینگونه برخورد کند

جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد، کوهسرخ نیز در تذکر آیین‌نامه‌ای به موضوع تزریق واکسن اجباری و دغدغه پدران و مادرانی اشاره کرد که این روزها به نمایندگان منتقل می‌شود. رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت که «بیان موضوع واکسن از تریبون مجلس کار صحیح نیست و قواعد پزشکی خاص خود را دارد.» وی در تذکر دیگر خطاب به دولت گفت: لازم است که دولت فکری برای مدیریت آموزش و پرورش کند و وزیر را در سریع ترین زمان ممکن به مجلس جهت اخذ رأی اعتماد معرفی کند.

          – موضوع واکسن کرونا دارای قواعد خاص پزشکی است

          – لزوم معرفی هر چه سریع تر وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس

عبدالحسین روح الامینی نیز در تذکر شفاهی عنوان کرد که «در رابطه با واکسیناسیون در مجلس شورای اسلامی کمیسیون تخصصی وجود دارد و در بخشی از آن بنده مسئولیت دارم، به نظر می‌رسد با سخنانی که امروز مطرح شد، افکار عمومی را دچار پاردوکس می‌کنیم.» وی اذعان داشت «کمپین ضد واکسن برخلاف سیاست های کلی نظام، قوانین عقلانی بهداشتی درمانی و منویات مقام معظم رهبری است.»

          – کمپین ضد واکسن برخلاف سیاست های کلی نظام و قوانین عقلانی، بهداشتی و درمانی است

علی کریمی فیروزجایی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در تذکر شفاهی ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، گفت: در رابطه با اجرای لایحه رتبه بندی معلمان با توجه به طولانی شدن بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار، اولویت رسیدگی به لایحه رتبه بندی در جلسه امروز قرار نگرفت، ولی طبق وعده رئیس مجلس روز یکشنبه هفته آتی این لایحه در صحن مجلس بررسی خواهد شد.

          – لایحه رتبه بندی معلمان یکشنبه آتی در دستور کار صحن علنی قرار می گیرد

علیرضا زندیان نماینده مردم بیجار در تذکری شفاهی خطاب به وزیر کشور درخصوص تاخیر در معرفی استاندار استان کردستان گفت: آیا می دانید مدیریت کردستان و شهرستان ها رها شده و هیچ نظارتی وجود ندارد؟ اکثر مدیران سیاسی در حالت انفعالی به سر می برند، البته این انفعال از ۸ سال پیش اتفاق افتاده بود، اما اکنون شدیدتر شده است.

          – وزیر کشور هر چه سریعتر استاندار کردستان را معرفی کند/ مدیران سیاسی انفعالی باید تغییر کنند

سیدجلیل میرمحمدی میبدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در تذکری با بیان اینکه حداقل ۸۰ درصد جامعه برای بازگشایی مدارس و کسب وکارها باید واکسینه شوند، به استفتاء مراجع و مجتهدین استناد و خواستار ترویج و تشویق مردم برای واکسیناسیون عمومی شد.

          – حداقل ۸۰ درصد جامعه برای بازگشایی مدارس و کسب وکارها باید واکسینه شوند

کمال حسین پور نماینده مردم سردشت و پیرانشهر همچنین در تذکر شفاهی با انتقاد از قیمت پایین انگور سیاه سردشت در فصل برداشت، گفت: چرا خسارات وارده به کشاورزان و باغداران در رابطه با تصرف اراضی و باغات آنها به منظور توسعه سد پیرانشهر پرداخت نمی‌شود؟ مگر کشاورزان شهرهای مرزی چه میزان درآمد دارند که بعد از چند سال تعیین قیمت کارشناسی و تصرف اراضی تاکنون ریالی به آنها پرداخت نشده است!

          – خرید انگور سیاه سردشت در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد

امیرقلی جعفری بروجنی نماینده مردم بروجن در مجلس نیز در تذکر شفاهی، گفت: با توجه به اولویت های کشور، محدودیت هایی که وجود دارد و تاکیدات مقام معظم رهبری، دولت باید هر چه زودتر چرخه مدیریت خود را کامل کند. تاخیر در تکمیل این چرخه موجب نگرانی است و مطالبه مردم این است که هر چه سریع تر چرخه مدیران دولت تکمیل شود.

          – دولت هر چه سریع تر چرخه مدیریت را کامل کند

سیدمحمد پاکمهر نماینده مردم بجنورد در مجلس در تذکری گفت: سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی، نسخه شفابخشی برای صنایع بزرگ استان است که از مسئولیت اجتماعی شانه خالی می کنند.

          –  صنایع بزرگ خراسان شمالی از مسئولیت اجتماعی شانه خالی می کنند

 

بیانیه ۲۱۵ نفر از نمایندگان به مناسبت هفته نیروی انتظامی

علی کریمی فیروزجائی در دقایق پایانی جلسه امروز صحن متن بیانیه ۲۱۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته نیروی انتظامی را قرائت کرد. نمایندگان در این بیانیه از مجاهدت‌ها و رشادت‌های نیروی انتظامی برای حفاظت از جان، مال و ناموس ملت تقدیر و تشکر کردند. (اینجا بخوانید)

پایان نشست علنی ۲۱ مهرماه مجلس شورای اسلامی

علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت ۱۱ و ۵۱ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی (یکشنبه، ۲۵ مهرماه) ساعت  7:45 صبح با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار می شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.