برقراری امنیت در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان/ کشورهای فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی به دنبال تنش هستند

0 0

شهریار حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح بازدید نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مناطق مرزی استان آذربایجان شرقی، گفت: روز گذشته از مرزهای استان آذربایجان غربی نظارت میدانی داشتیم و امروز دوشنبه ۱۹ مهرماه از مرزهای استان آذربایجان شرقی بازدید داشتیم. هیات پارلمانی امروز از مرز مشترک ایران، آذربایجان و ارمنستان و سرزمین‌های آزاد بازدید و جلساتی با مسئولان محلی برگزار کرد.

نظارت میدانی کمیسیون امنیت ملی از مرز آذربایجان شرقی

 

رئیس کمیته مرز مجلس شورای اسلامی افزود: مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه نیز از امنیت لازم برخوردارند، البته بازدیدی هم از پایانه نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) داشتیم، این مرز از نظر ترانزیتی، صادراتی و وارداتی فعال است و روزانه حدود ۳۰۰ کامیون کالا در این مرز تردد دارند و تعداد ۳۰۰ نفر در این مرز رفت و آمد می‌کنند. این مرز در شرایط کرونایی یکی از مرزهای فعال است و پس از کرونا قطعا یکی از مرزهای فعال ما در منطقه خواهد بود.

حیدری یادآور شد: ما در این بازدیدها نقاط مختلفی از مرزها را رصد کردیم، جلساتی در مناطق مرزی به صورت میدانی برگزار شد. پیشنهاداتی برای مسئولان و مقامات ذی ربط جهت طرح در کمیسیون خواهیم داشت. این مرزها فرصت‌های خوبی هستند که باید از آنها نهایت بهره برداری را برای توسعه بخشیدن به روابط اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک کرد.

وی ادامه داد: درگذشته‌های دور پل‌های مواصلاتی بین ایران، آذربایجان و ارمنستان وجود داشته که با احیا این راه‌های ارتباطی قدیمی، مردم منطقه می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، مرزها فرصت مناسبی برای مردمان این مناطق است و آثار منطقه‌ای، ملی و محلی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای یکدیگر تهدید نیستند، حضور کشورهای فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی در مرزهای ارمنستان و آذربایجان با هدف ایجاد تنش و اختلاف است. آنها دنبال تنش و اختلاف در منطقه هستند لذا تاکید داریم جمهوری آذربایجان نسبت به توطئه‌های تاریخی و طراحی شده از گذشته آگاه باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عمق روابط فرهنگی، اقتصادی و دیپلماتیک ایران و جمهوری آذربایجان امکان بروز تنش و بحران را در این منطقه نخواهد داد، در عین حال نیروهای امنیتی، نظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی آمادگی لازم برای مقابله با هر تنش را در منطقه دارد و هر خدشه‌ای به جمهوری اسلامی را پاسخ خواهند داد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.