تشکیل کارگروه مشترک بین فراکسیون طرح جوانی جمعیت و قوه قضائیه

0 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست رئیس فراکسیون طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده ظهر امروز (یکشنبه ۱۸ مهرماه) با حضور امین حسین رحیمی وزیر دادگستری به منظور هم افزایی در اجرای طرح جوانی جمعیت و  حمایت از خانواده و جمعی از نمایندگان در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد.

فاطمه محمدبیگی رئیس فراکسیون در ابتدای این نشست عنوان کرد: فراکسیون طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بیش از ۳ ماه است که تشکیل شده است. از سال ۹۹ به بعد نزدیک به ۹۰ جلسه در کمیسیون مشترک جوانی جمعیت در راستای قانونگذاری سیاست‌های جمعیتی برنامه برگزار شد. تشکیل این فراکسیون در جهت پیش روی اهداف کمیسیون مشترک جمعیت و اجرایی سازی قوانین مرتبط با جمعیت سالم، پویا و بالنده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری بارها به افزایش جمعیت و بحران سالمندی اشاره کرده اند،کاهش جمعیت خطرات جدی برای رشد  اقتصادی واجتماعی و حتی فرهنگی به همراه خواهد داشت. هدف از تشکیل این جلسات هم افزایی نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط در راستای طرح جوانی و  حمایت از خانواده است.

حدود ۱۶ ماده از مواد طرح جوانی جمعیت در ارتباط با دادگستری است

محمدبیگی تاکید کرد: حدود ۱۶ ماده از مواد طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مرتبط با وزارتخانه دادگستری و قوه قضائیه است. در بندهایی از این طرح مواردی  نظیر مرخصی زایمان، استخدام در مشاغل دولتی، افزایش حقوق کارکنان دارای فرزند، حق مسکن، دورکاری زنان باردار و استخدام آنها، کاهش سن بازنشستگی برای مادران به تعداد فرزندان، حفظ حقوق کودک و مادر توسط سازمان‌ها و نهادهای مرتبط، تاسیس مهدکودک برای آسایش مادران شاغل در ادارات، آموزش دانشجویان در حین و بعد از ازدواج، صدور گواهینامه مشاوره قبل از ازدواج، موضوعات مربوط به سقط جنین، نقش سازمان ثبت احوال در تهیه و ثبت و ارایه آمارهای مختلف جمعیتی نقش قوه قضائیه در ضمانت اجرایی شدن آنها از جمله موضوعاتی بودند که در این طرح عنوان شده است.

وزارت دادگستری لولای سه قوه است

در ادامه این نشست امیرحسین بانکی پور رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت تاکید کرد: وزارت دادگستری لولای سه قوه است، اهمیت بحث جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در حال حاضر تبدیل به یک گفتمان عمومی تبدیل شده است، اما فوریت آن بین مدیران ما احساس نمی شود و عمق فاجعه کاهش جمعیت را دریافت نکرده اند.

دولت گذشته فرصت‌های طلایی افزایش جمعیت را از دست داد

وی ادامه داد: دولت گذشته فرصت‌های طلایی افزایش جمعیت را از دست داده و تعداد زیادی از جوانان در یک دهه گذشته می‌توانستند ازدواج کنند و جمعیت را از فاجعه سالمندی نجات دهند؛ متاسفانه در ۸ سال گذشته با کاهش ۴۰ درصدی ازدواج، ۳۰ درصدی زاد و ولد روبرو بودیم. در حال حاضر ۵ سال بیشتر از فرصت طلایی افزایش جمعیت باقی نمانده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در هر کشوری اگر نسبت سالمندی از ۱۱ درصد بالاتر برود، شرایط برای آن کشور بحرانی محسوب می شود. این پیش بینی برای کشور ما در سال های آینده بسیار بحرانی خواهد بود. اگر مسئولان متوجه اهمیت این موضوع نباشند، با فاجعه سالمندی روبرو خواهیم بود.

این هفته تکلیف این طرح مشخص می‌شود، در این قانون ریل گذاری افزایش جمعیت به صورت کلی انجام و جزئیاتی از قبیل فرهنگ سازی، درمان و فرزندآوری مورد بررسی قرار گرفته است

بانکی پور با بیان اینکه در حال حاضر طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دوبار در شورای نگهبان رفته و بیشتر اشکالات آن رفع شده است، تصریح کرد: این هفته تکلیف این طرح مشخص می‌شود، در این قانون ریل گذاری افزایش جمعیت به صورت کلی انجام و جزئیاتی از قبیل فرهنگ سازی، درمان و فرزندآوری مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تاکید کرد: بخش‌های از اجرای قانون نظیر اجرایی نشدن قانون توسط وزارتخانه‌ها، نهادها و مجازات‌هایی که مشخص شده مرتبط به وزارتخانه دادگستری است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یادآور  شد: دادگستری و قوه قضائیه روی حساسیت سقط جنین بیشتر توجه کرده و مسئله قبح زدایی از این سقط ها را مورد بررسی قرار دهند.

وی تاکید کرد: اگر در موضوعات آموزش‌های پیش از ازدواج  شرط عقد برداشته شود و شرط دادن دفترچه ازدواج  جایگزین آن شود جوانان این دوره‌های آموزشی را با آرامش طی می‌کنند.

پوران ولویون مشاور وزیر دادگستری در این جلسه تاکید کرد: طرح جوانی و حمایت از خانواده یکی از طرح های کامل در حوزه زنان و تشکیل خانواده است که امیدواریم به درستی به مرحله اجرایی برسد تا شاهد رشد جمعیت باشیم. ایرداتی بر بندهای از این طرح وارد بوده که گویا قبل از ارسال به شورای نگهبان تا به امروز رفع شده است.

پروسه طولانی طلاق منجر به از دست دادن سن باروری است

در ادامه این نشست سمیه سادات حسنی حلم مدرس دانشگاه عضو کانون تکریم زن و خانواده عنوان کرد: نظارت بر اجرای درست طرح جوانی و تعالی خانواده می تواند روزنه امید برای رهایی از سالمندی پیش بینی شده کشور باشد، امیدواریم دادگستری به آمار پرونده‌های طلاق که ناخودآگاه منجر به کاهش جمعیت می‌شود ورود پیدا کند و گاهی این پرونده ها به دلیل طولانی بودن پروسه طلاق منجر به از دست دادن سن باروری می‌شود و همچنین دادگستری نگاه ویژه‌ای به قوانین مرتبط با زنان و خانواده در وزارتخانه داشته باشد.

در  این نشست امین حسین رحیمی وزیر دادگستری تاکید کرد: طرح جوانی و حمایت از خانواده قانون جامع و کاملی است، بی شک ایراداتی نیز داشته اما مزایای این قانون بیشتر از ایرادات آن است. اجرایی شدن آن دارای اهمیت است. متاسفانه کاهش جمعیت در بین مسئولان و مردم جا نیفتاده و این موضوع یک خطر بزرگ محسوب می شود و سالمندی جمعیت فاجعه‌ای است که کسی آن را احساس نمی‌کند.

وی ادامه داد: دادگستری به عنوان رابط قوه قضائیه و مجلس است، می‌تواند در این زمینه راهکار ارائه دهد و با تشکیل یک کارگروه مشترک بین فراکسیون طرح جوانی جمعیت و قوه قضائیه، تعاملات و هم افزایی برای اجرایی شدن این قانون را مورد بررسی قرار دهد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.