وزیر خارجه قطر ضمن حمایت از برجام: کشورهای شورای همکاری با ایران ارتباط برقرار کنند

0 0
وزیر خارجه قطر ضمن حمایت از برجام: کشورهای شورای همکاری با ایران ارتباط برقرار کنند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر امروز (چهارشنبه، ۱۳ اکتبر) در خصوص شرایط جاری در افغانستان، میانجیگری دوحه در این کشور، روابط مهم دوحه با واشنگتن، مذاکرات میان ایران و عربستان، ضرورت اقدام کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای برقراری ارتباط با ایران به دور از هرگونه دخالتی، مهم بودن بازگشت به برجام و …توضیح داد.

میانجیگری بی‌طرفانه دوحه در افغانستان

وزیر خارجه قطر در خصوص تحولات افغانستان گفت که خروج از افغانستان اشتباه است و ما برای یافتن راه حل با واشنگتن و طالبان در ارتباط هستیم. حل مسائل موجود بدون تعامل با دولت موقت افغانستان میسر نیست.

به نوشته پایگاه خبری «الجزیره» وی افزود: «ما نقش یک میانجی بی طرف را ایفا کردیم و به دنبال هستیم که افغانستان را به یک کشور دارای ثبات و جامع تبدیل کنیم. ما با همه طیف‌های افغان در ارتباط بوده و رابطه خوب با آن‌ها را حفظ می‌کنیم.باید رویکردی مبنی بر همکاری‌های بین‌المللی باید در خصوص افغانستان اتخاذ شود».

این مقام قطری گفت: «روابط ما با واشنگتن قوی، راهبردی و مهم برای امنیت منطقه است».

تشویق به رفع تنش در روابط ریاض و تهران

وزیر خارجه قطر در ادامه تصریح کرد: «سوء تفاهم با کشورهای همسایه دلایلی داشت که امیدواریم دوباره ظاهر نشوند. ما شاهد حرکت مثبتی بین عربستان سعودی و ایران هستیم و این را تشویق می‌کنیم».

وی با اشاره به این‌که میانجیگری میان ایران و کشورهای دیگر به نفع قطر است، افزود: «ما با ایران به عنوان یک کشور همسایه و بازیگری اساسی در منطقه تعامل می‌کنیم».

ضرورت بازگشت به برجام و برقراری روابط کشورهای شورای همکاری با ایران

وی در خصوص برجام و توافق هسته‌ای با ایران نیز گفت: « بازگرداندن توافق هسته‌ای به نفع ما است و ما هر گونه حمایت لازم برای تحقق این امر را ارائه خواهیم داد. کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس] باید به دور از هرگونه دخالتی با ایران ارتباط برقرار کنند».

مخالفت دوحه با توافق آبراهام

وزیر خارجه قطر در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی موسوم به «آبراهام» گفت که این توافق‌نامه با سیاست‌های دوحه تطابق ندارد زیرا هیچ چشم اندازی برای پایان اشغالگری ارائه نمی‌‌دهد. تا زمانی که اشغالگری ادامه دارد، نمی‌توان به عادی‌سازی اقتصادی با اسرائیل اتکا کرد.

بحران چهار کشور عربی با دوحه

وی در خصوص بحران ایجاد شده در روابط چهار کشور عربی با دوحه نیز گفت: «همه ما به دلیل بحران خلیج [فارس] شکست خوردیم و همه آشتی که صورت گرفت، پیروز شدیم. برآمدن برنده شدیم. همه ما به دلیل این بحران شکست خوردیم اما با اعلام توافق العُلا پیروز شدیم. این بحران برنده‌ای نداشت بلکه سه سال از دست دادیم و تنها با امضای توافق آشتی پیروز شدیم».

چهار کشور عربی عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات در سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بستند.

ژانویه ۲۰۲۱ قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس در شهر العلا عربستان سعودی شرکت و طی آن توافق آشتی دوحه با چهار کشور مذکور پس از گذشت نزدیک به چهار سال قطع روابط آن‌ها، امضا شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.