وضعیت هوشمندسازی مدارس رضایت بخش نیست/لزوم توسعه دولت الکترونیک

0 0

محمد خدابخشی رئیس کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست کمیته متبوع خود گفت: جلسه کمیته آمایش و آمار به منظور بررسی عملکرد وزارت ارتباطات با حضور کارشناسان مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات و این وزارتخانه برگزار شد. با توجه به اینکه مخاطب سه ماده برنامه ششم توسعه یعنی مواد ۶۷ و ۶۸ و ۶۹ وزارت ارتباطات است، عملکرد این مواد را از این وزارتخانه خواستار شدیم تا گزارش بدهند.

وی ادامه داد: موضوعات مرتبط با این مواد در خصوص تکلیف وزارت ارتباطات برای ارائه 4 خدمت اصلی در حوزه سلامت، کشاورزی، بانک داری و آموزش به روستاهایی با بیش از ۲۰ خانوار مورد بحث و بررسی قرار گرفت. براساس گزارش ارائه شده برای بیش از ۹۰ درصد روستاهایی که بالای ۲۰ خانوار هستند، پوشش اینترنت و تلفن همراه ایجاد شده است. اما وزارت ارتباطات هنوز نتوانسته برای بیش از ۴ هزار روستا بالای 20 خانوار که در مناطق صعب العبور قرار دارند، پوشش تلفن همراه و اینترنت مهیا کند.

خدابخشی اظهار کرد: موارد قید شده آخرین وضعیت پوشش تلفن همراه و اینترنت برای خانوار های بالای ۲۰ خانوار است که در قانون برنامه ششم توسعه ذکر شده است. در این خصوص موانعی از جمله جاده دسترسی و زیرساخت برخی مناطق کوهستانی موجب شده تا به سختی ایجاد سایت های مخابراتی و پوشش تلفن همراه و اینترنت را دنبال کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: درباره کیفیت خدماتی که اپراتورها باید ارائه دهند نیز در این نشست مطالبی مطرح شد، برخی از اپراتورها خدماتی که به برخی مناطق می دهند کیفیت لازم را ندارد و باید کیفیت این اپراتورها بر اساس نورم های جهانی مورد ارزیابی قرار گیرد. در خصوص هوشمندی مدارس نیز بحث و مقرر شد، وزارتخانه‌های ارتباطات و آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه زمینه هوشمندسازی مدارس را مهیا کنند. آنها می‌توانند از ظرفیت بخش غیر دولتی هم استفاده کنند.

وی افزود: مشوق‌هایی برای هوشمندسازی مدارس در حکم قانونی ماده ۶۲ دیده و پیش بینی شده است به این نحو اگر بخش خصوصی کمک کند، هزینه ها به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی دیده شود، در حوزه هوشمندسازی مدارس اتفاقات رخ داده، رضایت بخش نیست.

رئیس کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس گفت: براساس برنامه ششم توسعه قرار بود، رتبه ایران در بحث توسعه دولت الکترونیک 30 پله افزایش پیدا کند. اما در مجموع  17 رتبه صعود داشته ایم که اکنون 3 پله تنزل داشته ایم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.