کنترل بیابان‌زایی؛ ریزگردها با فناوری جدید تثبیت شد

0 0
کنترل بیابان‌زایی؛ ریزگردها با فناوری جدید تثبیت شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سطح بالایی از مناطق کشورمان خشک و نیمه خشک است. همین مسئله خود باعث بالا رفتن فرسایش‌های بادی و بیابان‌زایی می‌شود. موضوعی که علاوه بر مشکلات زیست محیطی هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند.

در همین راستا فناوران کشور برای رفع این مشکل دست به کار شدند تا با روش‌های فناورانه و نوآورانه راهکاری برای این مشکل ارائه دهند. تولید مالچ های غیرنفتی و سازگار با محیط زیست یکی از این روش ها است که به کاهش روند بیابان‌زایی در کشور کمک می‌کند.

در طرحی که محققان کشور با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادند، تثبیت کانون های گرد و غبار به عنوان معضل محیط زیستی مد نظر قرار گرفت.

استفاده از بنتونیت به عنوان یک ماده سازگار با محیط زیست در تثبیت ریزگردها، افزایش میزان حفظ و ماندگاری رطوبت خاک و افزایش درصد موفقیت مبارزه بیولوژیکی از دستاوردهای این طرح است.

استفاده از بنتونیت خالص سازی شده فناوری جدیدی است که این محققان در حال توسعه آن هستند. پایلوت هایی نیز برای ارزیابی عملکرد و تاثیر آن بر تثبیت گرد و غبار انجام شده است. نتایج استفاده از بنتونیت خالص سازی شده در کاهش فرسایش بادی نشان داده است که این ماده بر سطح خاک، ظرفیت مقاومت در برابر فرسایش خاک را افزایش می‌دهد و درصد خاکدانه‌های درشت به صورت معناداری بالا می‌رود.

همچنین استفاده از این محصول برای تثبیت خاک و مبارزه با بیابان زایی موثر و مقرون به صرفه است. در حال حاضر با انجام این طرح ظرفیت تولید این محصول ایران ساخت در کشور ایجاد شده است و عملیات پاشش در واحد سطح را می توان انجام داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.