گام مجلس و دولت برای همگرایی درباره بودجه ۱۴۰۱

0 0

خبرگزاری خانه ملت– سرویس صحن؛ «کسری بودجه»؛ عبارتی که به تعبیر کارشناسان اقتصادی ام الخبائث است، نشست صحن امروز (یکشنبه ۱۸ مهر ماه) پارلمان را به غیرعلنی کشاند، جلسه‌ای که با حضور مسعود میرکاظمی کاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار و پس از آن نشست علنی راس ساعت ۹ و ۴۴  دقیقه و با حضور ۲۴۶ نفر آغاز شد و رئیس مجلس توضیحی مختصر درباره این جلسه غیرعلنی ارائه کرد.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر قالیباف در نطق پیش از دستور خود با اظهار تاسف از شهادت تعداد زیادی از مردم بی‌دفاع و بی‌گناه افغانستان در مسجد سیدآباد شهر قندوز، ادامه می‌دهد: فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ی امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است که به دست گروه‌های تروریستی با پشتیبانی و حمایت آمریکایی‌ها به انجام می‌رسد البته رئیس مجلس درباره زلزله‌زدگان بازفت و اندیکا نیز نکاتی بیان کرد، او گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما رسیدگی دولت مایحتاج ضروری مردم و جبران خسارات وارده به منازل، مدارس، خانه‌های بهداشت، زمین‌های کشاورزی و دام‌ها را فوری پیگیری کند.

 

همه بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه متفق القول هستیم/به دنبال جلوگیری از ریخت وپاش ها در سیستم بودجه ریزی هستیم

در ادامه، صحن علنی مجلس کار خود را در حالی آغاز کرد که میرکاظمی برای ارائه توضیحاتی درباره منابع و مصارف بودجه ۱۴۰۰ و نحوه تنظیم بودجه ۱۴۰۱ پشت تریبون قرار گرفت. او گفت: طی ۸ سال گذشته، مصارف بودجه‌ای رشد بی رویه‌ای داشت به گونه‌ای که مصرف 89 هزار میلیارد تومانی سال ۹۱، در بودجه ۱۴۰۰ به ۹ هزار و ۹۳۷ هزار میلیارد تومان در سقف یک و حدود یک هزار و ۲۷۷ میلیارد تومان در سقف ۲ رسید، یعنی مصارف بودجه ۱۰ برابر  شد.

زنگنه: هرگونه تغییر در احکام بودجه به ارائه متمم به مجلس نیاز دارد

پس از سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه بود که محسن زنگنه رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس با بیان اینکه هرگونه تغییر در احکام بودجه باید به صورت متمم به مجلس ارائه شود بر ضرورت عملیاتی کردن احکام بر زمین مانده بودجه ۱۴۰۰ تأکید کرد.

ذاکر: سازمان برنامه برای درآمد پایدار استان ها برنامه ریزی جامع کند

ضرورت برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه برای درآمدزایی پایدار براساس توانمندی‌ها و ظرفیت‌های هر استان‌ها نکته‌ای بود که سلمان ذاکر پس از صحبت‌های رئیس سازمان برنامه  و بودجه به آن اشاره کرد.

 

توجه به رفع دو مشکل نان و جان مردم؛ اولویت دولت و مجلس در سال ۱۴۰۰

اهمیت توجه به موضوع رفع کسری بودجه و تامین کالاهای اساسی به قدری بود که رئیس مجلس به دنبال سخنان مکرر نمایندگان در این خصوص، تاکید کرد: دولت و مجلس مصمم هستند در حوزه معیشت خصوصاً در ثبات قیمت کالاهای اساسی تلاش کنند تا شاهد وفور کالا باشیم و ثبات قیمت‌ها برای سفره معیشتی مردم در اولویت قرار گیرد.

نوبت به بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار رسید

بنابراین گزارش، نوبت به بررسی ماده ۴ «طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار» رسید، طرحی که با هدف انحصارزدایی و پایان دادن به دوران تاریک مجوزهای رانتی تدوین شد. در جریان بررسی این طرح پیشنهادات مختلفی از جمله کاهش امتیاز داوطلبان از ۷۰ درصد به ۶۰ درصد مطرح شد که نصرالله پژمانفر در این زمینه با استناد به بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی، گفت: پیشنهادات مطرح شده با اصل مذکور مغایر است، در واقع تصمیم‌گیری‌های ما باید به گونه‌ای باشد که دسترسی مردم را به صورت عادلانه فراهم کند در حالیکه روش‌های انحصارگرایانه موجود موجب ظلم های فاحش به مردم شده است.

وی ادامه داد: تعیین نمره مطلق در این ماده به طور مثال ۶۰ درصد که در پیشنهادات مطرح شد، مغایر با اصول متعدد قانون اساسی و روش های متداول در کشور مانند کنکور است، نباید این موارد طرح شودزیرا کشور را به هم میریزد و نه تنها مسئله را حل نکرده و انحصار را از بین نمی برد بلکه انحصار را تشدید می کند. بنابراین پیشنهاد می کنم پیش از طرح، پیشنهادات بررسی شود تا در صورت مغایرت با قانون اساسی از بیان آن‌ها جلوگیری شود.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: ما باید از میان داوطلبان، تعدادی را انتخاب کنیم بنابراین به تعیین ضابطه و مقرراتی و قانونگذاری نیاز است لذا مغایرتی با قانون اساسی ندارد.

 

مطالبات و انتقادات ناطقان

ناطقان میان دستور

 ساعت از ۱۱ گذشته بود که دستور به نطق میان دستور نمایندگان رسید.

حمزه شلمزاری: جبران خسارات سنگین ناشی از زلزله ۵.۷ ریشتری کوهرنگ نیازمند دستور ویژه و جهادی رئیس‌جمهور است

بامیری: ورود دلالان و مافیا باعث سیر صعودی قیمت‌ها شده است

تقی پور: سپرده بانک های خصوصی صرف دلالی و سوداگری می شود

راستی: انتظار مردم از دولت سیزدهم سامان دادن به آشفته بازار قیمت ها است

فیروزی پور: روند اداری طولانی موانع جدی کارآفرینی و کسب و کارها است

 

اعلام وصول طرح اصلاح جدول حوزه های انتخابیه مجلس و تعداد نمایندگان

عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول طرح‌ها را قرائت کرد.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

تذکر کتبی

بعد از آغاز مجدد صحن علنی، دستور به تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان رسید که توسط روح الله متفکرآزاد قرائت شد.

 

پای واردات بی رویه برنج و کمک رسانی به زلزله زدگان اندیکا به صحن علنی کشیده شد

تذکرات شفاهی 18 مهر

در ادامه نمایندگان طبق روال همیشگی در دقایق پایانی صحن‌های علنی شروع به قرائت تذکرات شفاهی خود کردند؛

روح‌الامینی: مجلس نباید در نوع و سطح برگزاری آزمون‌ها ورود کند

نصیرائی: ضرورت تعیین تکلیف مدیران در استان‌های کشور

میرتاج الدینی: گرفتن عکس یادگاری با پهپاد صهیونیستی شایسته رئیس جمهور یک کشور اسلامی نیست

ناصری نژاد: موضوع آب و فاضلاب شادگان به تراژدی ناتمام تبدیل شده است

ورناصری: وزارت کشور روند کمک رسانی به زلزله زدگان اندیکا را تسریع کند

کرمی: درخواست وزیر جهاد کشاورزی برای تاسیس سازمان خرما در استان های جنوبی

احمدی: سایت دفن زباله سراوان نابودی تالاب انزلی را به همراه دارد

تشکر نماینده ایذه از رهبر معظم انقلاب برای دلجویی از خانواده شهید لندی

فرزانه: واردات بی‌رویه برنج بدون مطالعه هزینه کشاورزان انجام شده است

دلخوش: مجلس موافق رتبه بندی معلمان است

 

زنگ پایان جلسه علنی ۱۸ مهر نواخته شد/نشست بعدی ۲۰ مهر

در نهایت پس از گذشت ۴ ساعت از شروع نشست امروز مجلس، نیکزاد نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت ۱۲ دقیقه به صدا درآورد؛ جلسه بعدی پارلمان ۲۰ مهر ماه با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.