شیخ زکزاکی: مفاد پیام امام حسین (ع) پیروزی خون بر شمشیر است+ فیلم

0 10

 

 

 

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا،  نخستین مصاحبه شیخ ابراهیم زکزاکی دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه (IMN) با شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی پس از آزادی از زندان امروز چهارشنبه انجام شد.

مرضیه هاشمی مجری این مصاحبه اختصاصی سؤال نخست خود را از شیخ زکزاکی این‌گونه مطرح کرد: در چه زمانی جنبش اسلامی نیجریه را تأسیس کردید و چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دادید؟

علامه زکزاکی در پاسخ به این سؤال گفت: ایدئولوژی کمونیستی در دوران شوروی سابق در زمان دانشجویی من شایع شده بود. آن‌ها با دین و مذهب مشکل داشتند و آن را افیون مردم می‌دانستند. به لطف خداوند من به زبان عربی هم تسلط کامل داشتم و لذا افکار ضد دینی آن‌ها را به چالش کشیدم. این‌گونه کارمان را در تأسیس جنبش اسلامی آغاز کردیم. سپس با آغاز انقلاب در ایران به رهبری امام (ره)، ما نیز بر فعالیت‌های دینی خود افزوده و از آن الهام گرفتیم.

شیخ زکزاکی در این مصاحبه ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن در سال ۱۹۷۹ باعث شد ما نیز به دنبال تحقق اهداف اسلامی آن در کشورمان باشیم. ما فعالیت‌هایمان در آن زمان را جنبش اسلامی نام ننهادیم. ما جامعه دانشجویان مسلمان را در دانشگاه راه‌اندازی کردیم که هنوز هم فعالیت دارد و من دبیر کل آن شدم. شروع این حرکت در دهه ۸۰ در دوران دانشجویی من بود. جنبش اسلامی به مفهوم دینی بود نه یک‌نهاد و سازمان.

مجری سؤال کرد: تبلیغات بسیاری علیه این جنبش در داخل نیجریه انجام می‌شود و ممنوعیت‌هایی هم توسط دولت نیجریه بر جنبش اسلامی اعمال‌شده است. نظرتان را در این باره بگویید.

وی تصریح کرد: در ابتدا نه به‌صورت علنی که در خفا برخی با آن مخالفت‌هایی می‌کردند. اما با ادامه گستره فعالیت‌هایمان، مخالفت‌ها نیز افزایش یافت. ما به تلاش‌ها و فعالیت‌هایمان علیرغم همه تبلیغات ادامه می‌دهیم.

پرسش بعد مجری این مصاحبه این‌گونه مطرح شد: حادثه زاریا چه بود و ۶ سال در زندان به شما چه گذشت؟

در دهه ۹۰، ۶۶ نفر در حمله نیروهای امنیتی به یک مراسم دینی کشته شدند… در مراسم گرامیداشت روز قدس هم تعداد زیادی از مردم کشته شدند. در حادثه زاریا در سال ۲۰۱۵، برای توجیه آنچه انجام دادند، مطالبی غیرواقعی گفتند و جنبش اسلامی نیجریه را غیرقانونی اعلام کردند. ۳ تَن از فرزندان من کشته شدند و تعداد زیادی هم زخمی شدند. پس‌ازاینکه من را هدف گلوله قراردادند، به مقامات گفتم سلام من را به رئیس‌جمهور بوهاری برسانید و به او بگویید در قیامت شما را می‌بینم. تعداد زیادی گلوله خوردم. همسرم هم از ناحیه شکم هدف قرار گرفت … و ما به بیمارستان منتقل شدیم. در بدن او هنوز هم یک گلوله به‌صورت کامل وجود دارد و نمی‌توان آن را خارج کرد. پس‌ازاین حادثه به ما اجازه ندادند بگوییم چه اتفاقی افتاده است.

آن‌ها به حرف‌های ما گوش نمی‌دادند. دولت فدرال باید به همه کشته‌شدگان غرامت بدهند. یکی از مقامات پس‌ازاین حادثه گفت که ۳۴۷ نفر را در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده است. آمار به‌دست‌آمده از سوی جنبش اسلامی نیجریه

قطعاً آمار بیش از یک هزار کشته است. حسینیه، مدرسه، و منزل من تخریب شدند. رئیس‌جمهور بوهاری از ۷ سپتامبر سال ۲۰۱۵ دیگر در این باره حرفی نزد. دادگاه در سپتامبر سال ۲۰۱۶ حکم داد که من بیگاهم؛ اما رأی دادگاه اجرا نشد. در جولای سال ۲۰۱۸ دادگاه عالی کادونا حکم داد که بازداشت شدگان در این حادثه باید آزاد شوند. پس‌ازاین همه سال اذعان کردند که هیچ جُرمی رخ از سوی ما نداده و همه بازداشت شدگان باید آزاد شوند؛ تا امروز هم هیچ غرامتی پرداخت نشده است.

مجری برنامه سؤال کرد: وضعیت شما و همسرتان چگونه است؟

برخی پزشکان می گویند که می توان گلوله های باقیمانده را از بدنمان بیرون آورد؛ ما با این وضعیت داریم به زندگی ادامه می‌دهیم. پس از آزادی از زندان، خواستیم برای درمان از کشور خارج شویم، وکیل ما هم از قاضی خواست تا مجوز خروج را صادر کند تا برای درمان بتوانیم از نیجریه بیرون برویم؛ اما با وجود حکم دادگاه برای پس دادن اموال ما، تا کنون گذرنامه ما را نداده اند. یک بار هم دستگاه امنیتی گفت که گذرنامه ما را گم کرده است و به این طریق نمی دانم برای چه حق خروج از کشور را از ما گرفته اند.

قتل و عام زاریا و ابعاد گوناگون آن، چشم و گوش بسیاری از افراد در جهان را باز کرد. در مراسم های گرامیداشت عاشورا و اربعین حسینی (ع)، تمام جهان و نه فقط مسلمانان را می بینیم که در این مراسمات برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند. حادثه زاریا هم مردم را آگاه کرد؛ حادثه کربلا موجب آگاهی مردم شد.

هاشمی درباره حادثه اخیر در شهر ابوجا و یا حمله به مردم در راهپیمایی روز قدس در نیجریه نیز سؤال کرد.

دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه درباره حادثه روزهای گذشته در مراسم اربعین امسال در ابوجا و هدف قرار گرفتن عزاداران حسینی (ع) تأکید کرد: در این مراسم هم نیروهای امنیتی تعدادی از مردم را هدف قراردادند؛ البته تا کنون آمار دقیقی از کشته‌شدگان و زخمی ها ندارم. انشاء الله در آینده تعداد کشته‌شدگان در مراسم اربعین امسال در نیجریه مشخص خواهد شد

بدون اینکه مشکلی برای حمل و نقل ایجاد کنند. تعداد زیادی از مردم در ابوجا در این حادثه هدف قرار گرفتند؛ نمی دانم چرا آن‌ها هدف قراردادند. شیخ ابراهیم زکزاکی درباره چرایی تیراندازی به مردم در روز قدس تصریح کرد: چرا آن هایی که می خواهند با اسراییل همدردی کنند؛ آزادند، اما با همدردی با فلسطینیان یا شرکت در مراسم شهادت امام حسین (ع) مخالفت می کنند. چرا به مردمی که هیچ سلاحی در دست ندارند، شلیک می کنند؟ حرکت امام حسین (ع)، خون در برابر شمشیر بود؛ جنبش ما هم خون در برابر گلوله است. آن‌ها می خواهند ما را متوقف کنند؛ اما ما متوقف نمی شویم؛ عاشورا به ما یاد داد که متوقف نشویم. آن‌ها می خواهند راهپیمایی های عاشورا، اربعین امام حسین (ع) و … را متوقف کنند؛ اما راهپیمایی اربعین تا زمان ظهور امام مهدی (عج) ادامه می یابد. آن‌ها با این‌گونه اقداماتشان ما را قوی تر می کنند.

مرضیه هاشمی پرسید: مبنای مهم جنبش شیعی شما چه خواسته ای دارد؟

علامه پاسخ داد: ما خواستار عدالت و مبارزه با ظلم هستیم؛ برای همه بشریت؛ حتی برای کسانی که هیچ دینی ندارند؛ برای همه عدالت می خواهیم و همین باعث شده است تا تعداد زیادی از مردم به ما بپیوندند. بسیاری از مسیحیان در اربعین به راهپیمایی ها در کربلا پیوستند. آن‌ها هم مخالف ظلم و خواستار عدالت هستند. از اهل بیت (ع) یاد گرفتیم (که باید با ظلم مبارزه کنیم).

شیخ زکزاکی درباره «وخامت اوضاع در نیجریه از آدم ربایی تا حملات مسلحانه گروهک تروریستی بوکوحرام در این کشور» و «هژمون های استعماری نه تنها در نیجریه بلکه در سراسر آفریقا» خاطر نشان کرد: کارتل هایی در این کشور هستند که از این اوضاع سوء استفاده می کنند و پشت این ناامنی ها هستند. تعداد زیادی از مردم در نیجریه خواستار تأسیس نظامی اسلامی در نیجریه هستند؛ اما ابوجا از نظامی اسلامی می ترسد. مقامات در نیجریه علنی و غیرعلنی گفته اند که از جنبش اسلامی و توان بالقوه ای که ممکن است به تأسیس نظام اسلامی همانند انقلاب ایران منتهی شود، هراس دارند. اما باید بگویم که جنبش اسلامی به دنبال دموکراسی است. دموکراسی چیست؟ دولت منشعب از مردم.

هاشمی سؤال کرد: به مردم مسلمانان و غیرمسلمانی که در جستجوی عدالت و حقیقت هستند، چه توصیه ای دارید؟

… بنی اسراییل ۲۰۰ سال اسیر فرعون بودند؛ فلسطینیان سال هاست مبارزه می کنند. ظلم باقی نمی ماند؛ روزی عدالت برقرار می‌شود. مسلمانان به وعده خداوند در این باره امیدوار باشند و هرگز مأیوس نشوند.

مجری برنامه پرسید: دیدگاه کلی شما درباره جنبش اسلامی در نیجریه چیست؟

خیلی تلاش کردند تا با خشونت و باج خواهی ما را مرعوب کنند. اکنون شرایط به گونه ایست که مردم همه چیز را می بینند و شاهدان عینی برای جنایت دیروز (حادثه اربعین سال جاری در شهر ابوجا) وجود دارند. این حوادث به‌صورت علنی منتشر می شوند و نه تنها در نیجریه بلکه در جهان همه شاهد آن خواهند بود. به همه آنهایی که رخ دادهایی که برای روی داد را دیدند می گویم، همه آن‌ها آزمایشاتی هستند که ما با آن مواجهیم و از آن سربلند بیرون آمدیم. پیروزی ما در گروه ادامه فعالیت مان تا زمان مرگ است. مردم از ما الهام می گیرند. مردم در این راه با اهل بیت (ع) بیشتر آشنا می شوند.

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.