وضعیت دختران جامانده از تحصیل در نشست کمیته آسیب های اجتماعی بررسی شد

0 8

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست کمیته آسیب های اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور مسئولان آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی به منظور بررسی وضعیت دختران جامانده از تحصیل برگزار شد.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه جلسات این کمیته پیرامون بررسی وضعیت دانش آموزان بازمانده از تحصیل به ویژه دختران با توجه به اهمیتی که دارد تداوم پیدا خواهد کرد، افزود: مرکز پژوهش های مجلس باید در زمینه رفع این مشکل با ارائه راهکار به ما کمک کند ضمن اینکه مسئله مهم تخصیص ۴۳۰ میلیارد برای هنرستان ها موضوعی بود که آن را پررنگ می بینیم چون مهارت آموزی دانش آموزان یکی از مباحثی بوده که تاکنون مغفول مانده است.

نماینده مردم گرمی در مجلس یادآور شد: متاسفانه سیستم آموزشی کشور به خصوص در حوزه مهارت آموزی فشل مانده است و نتوانسته ایم در این زمینه به نتایج مطلوبی دست یابیم بنابراین باید برای برون رفت از این وضعیت حوزه مهارت آموزی و فنی و حرفه ای را جهت ایجاد امید به آینده در دانش آموزان تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در دوران کرونا با آن مواجه هستیم افت تحصیلی دانش آموزان بوده که پنهان مانده است و این موضوع در آینده مدیریت کلان کشور را با چالش مواجه می کند بنابراین باید تدبیری برای ارتقای کیفیت آموزشی در پسا کرونا بیاندیشیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: مهارت آموزی یکی از مواردی است که می تواند مانع از ترک تحصیل دانش آموزان شود ضمن اینکه نداشتن سامانه دانش آموزی و مرجع واحد برای ارائه راهکار در این حوزه از دیگر مشکلات حوزه آموزشی بوده که باید در جلسات این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفته و برای آن راهکاری ارائه شود.

اسماعیلی یادآور شد: آماری ارائه شده دانش آموزان بازمانده از تحصیل در شان نظام جمهوری اسلامی نیست و باید برای کاهش آن برنامه واحدی داشته باشیم از سوی دیگر در کنار تقویت حوزه آموزشی در جهت رفع آسیب های اجتماعی نیز تلاش کنیم و همه این ها را در یک بسته ببینیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات حوزه آموزش عدم پرداخت سرانه کمی است که باعث شده تمام مدارس اعم از دولتی و غیردولتی از اولیاء مبالغی را دریافت کنند.

مشکلات حوزه آموزشی کنونی ناشی از نبود اطلس و سیاست گذاری صحیح است

فاطمه قاسم پور رئیس کمیته آسیب های اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: هم اکنون مسئولان برای گسترش عدالت اجتماعی به میدان آمدند اما نبود اطلس جدی و نحوه سیاست گذاری ها باعث گسترش جمعیت دانش آموزان بازمانده از تحصیل شده است.  

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات که در حوزه آموزشی وجود دارد به این مهم برمی گردد که یا در منطقه ای مدرسه وجود دارد اما تقاضا پایین است و یا تقاضا در برخی مناطق بالا است اما فضای آموزشی کافی وجود ندارد ضمن اینکه امکانات آموزشی در کشور نیز به صورت عادلانه توزیع نشده است.

وی تصریح کرد: توجه به این موضوع به اندازه ای دارای اهمیت است که باید برای رفع مشکلات این بخش از ظرفیت کمیته اجتماعی ستاد کرونا استفاده کرد ضمن اینکه این موضوع در دستورکار شورای عالی آموزش و پرورش نیز قرار دارد.

رئیس کمیته آسیب های اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: در این جلسه دردهای موجود مطرح شد اما راهکاری برای رفع آن ها ارائه نشد که می طلبد به طور جدی تر این موضوع را پیگیری کنیم.

وضعیت آموزشی دانش آموزان ساکن حاشیه کلانشهرها نباید مورد غفلت قرار گیرد

فاطمه رحمانی با ابراز تاسف از بی توجهی سازمان بهزیستی به وضعیت کودکان بدسرپرست یا بدون سرپرست که بازمانده از تحصیل هستند، افزود: در این جلسه فقط وضعیت موجود تبیین شد اما تحلیل و راهکار منطقی در آن ارائه نشد بنابراین باید این جلسات تداوم یابد تا به یک نتیجه مطلوبی در این حوزه دست یابیم و در این خصوص طرحی نو دراندازیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: آنچه مسلم است نظام آموزشی کشور باید جامعه نگر و منعطف باشد ضمن اینکه این اتفاق خوبی نیست که مسئولان آموزش و پرورش از وضعیت مناطق دوردست با جمعیت محدود دانش آموز و تعداد مدارس آن ها آمار ارائه می دهند اما از وضعیت دانش آموزان ساکن حاشیه کلانشهرها غفلت کرده اند.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که می توانم به عنوان مصداق در این مورد بیان کنم وضعیت دانش آموزان دختر مشهد است که تعدادی از آن ها به دلیل بعد مسافت مدارس در مقاطع متوسطه ترک تحصیل کرده اند.

جزیره ای عمل کردن در حوزه آموزشی به نفع دانش آموزان نیست

شیوا قاسمی پور عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، افزود: واقعیت این است که ما تنها به بیان وضعیت موجود پرداختیم اما برای وضعیت مطلوب آموزشی برنامه ای ارائه نشد و هرکدام از مسئولان حاضر در این نشست تنها به ارائه آماری از دیدگاه خود پرداختند که این یک نوع ناهماهنگی میان آن ها را نشان می دهد و این در حالی است که جزیره ای عمل کردن در حوزه آموزشی به نفع دانش آموزان نیست.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس یادآور شد: ما نمی توانیم مشکلات دانش آموزان در حوزه آموزشی را به دلیل فقر، کرونا، نوع نگاه فرهنگی خانواده ها یا بعد مسافت آن ها تا مدارس نادیده بگیریم چرا که مسئولیم و وظیفه داریم برای رفع مشکلاتشان راهکاری ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: چرا از آموزش رایگان و سرانه آموزشی خبری نیست و همین عوامل باعث شده دانش آموزان درگیر مشکلات بسیاری شوند ضمن اینکه کمبود فضای آموزشی نیز یکی از مشکلات موجود است که باید برای آن تدبیری بیاندیشیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه به تشریح وضعیت دانش آموزان روستاهای مختلف کشور پرداخت و افزود: تنها ازدواج باعث بازماندگی از تحصیل دختران نشده است کما اینکه تعدادی از آن ها به دلیل فقر یا بعد مسافت مدارس توسط خانواده ها خانه نشین شده اند بنابراین رفع این مشکل در گرو رفع مشکل اقتصادی و بیکاری است.

بیشترین میزان ترک تحصیل در رشته کار و دانش مشاهده می شود

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: بیشترین میزان ترک تحصیل در رشته کار و دانش مشاهده می شود، ضمن اینکه هرچقدر مقاطع تحصیلی بالاتر می رود میل به ترک تحصیل در دانش آموزان افزایش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: براساس پژوهشی که در سال ۹۸ وزارت آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی و سازمان برنامه و بودجه به صورت مشترک انجام دادند بیشترین میزان دانش آموزان بازمانده از تحصیل در ۵ استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، آذربایجان غربی و شهرستان های تهران هستند.

کمرئی یادآور شد: براساس این پژوهش کیفیت پایین آموزش، کمبود معلم زن، فقر، پراکندگی روستاها، بی سوادی خانواده ها، ازدواج زودهنگام دختران و نبود فرهنگ تحصیل از مهم ترین موارد ترک تحصیل دانش آموزان است.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، افزود: در روستاها مهم ترین عواملی که باعث شده دختران در دوره متوسطه بازمانده از تحصیل شوند ازدواج، بعد مسافت مدارس و نبود مدارس شبانه روزی است که محرومیت دختران را در این زمینه تشدید می کند ضمن اینکه باید به این نکته اشاره کنم که این دختران بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن دارند.

تعیین شیوه نامه دانش آموزی توسط بهزیستی راهکاری برای جلوگیری از بازماندگی از تحصیل

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آمار دانش آموزان معلول یا تحت پوشش این سازمان که بازمانده از تحصیل هستند، افزود: در سال ۹۹ دانش آموزانی هم در حوزه توانبخشی و هم در حوزه اجتماعی به دلیل فقر از تحصیل بازماندند و از سوی دیگر در بین معلولان بخشی از آن ها به دلیل آموزش پذیر نبودن یا عدم دسترسی به نظام مناسب برای آن ها یا عدم مناسب سازی مدارس بازمانده از تحصیل شدند.

وی یادآور شد: ما در شرایط کرونا برای جلوگیری از بازمانده از تحصیل شدن آن ها شیوه نامه دانش آموزی را تدوین کردیم که در آن به کمک تامین هزینه آموزشی، مشاوره تحصیلی و هزینه ایاب و ذهاب مشکلاتشان برطرف شد از سوی دیگر با کمک بنیاد مستضعفان و خیرین تعداد ۸ هزار تبلت در اختیار معلولان خارج از مراکز تحت پوشش این سازمان قرار دادیم تا از طریق آموزش مجازی تحصیل کنند.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: هم اکنون اگر مناسب سازی مدارس حل شود و هزینه ایاب و ذهاب آن ها تامین شود مشکل بازماندگی از تحصیل دانش آموزان تحت پوشش این سازمان نیز رفع می شود ضمن اینکه باید به این نکته هم اشاره کنم ما مخالف ایجاد مدارس خاص برای کودکان کار هستیم و معتقدیم آن ها نیز باید همچون سایر کودکان به شبکه بزرگ آموزشی مدارس عادی متصل شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، افزود: ما معتقدیم با مدل راه اندازی سامانه دانش آموزی که در آن اطلاعات تمام دانش آموزان درج شود مددکاران می توانند وضعیت دانش آموزان تحت پوشش این سازمان را رصد کرده و برای رفع مشکلاتشان تدبیری بیاندیشند.

مهرالله رخشانی مهر معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: ایجاد مدارس کانکسی یا کپری کمک کرد که در مناطقی که تعداد دانش آموزان محدود است بتوانیم به آن ها خدمات آموزشی ارائه دهیم و این افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رخشانی مهر تصریح کرد: هم اکنون عمده بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان و کرمان هستند ضمن اینکه پراکندگی و فاصله روستاها نیز یکی از عوامل بروز این مشکل بوده است.

وی تاکید کرد: ما امسال برای مدارس متوسطه مبلغ ۴۳۰ میلیارد جهت تامین تجهیزات هنرستانی در آن ها تخصیص دادیم که باعث ارتقاء مهارت آموزی در آن ها می شود از سوی دیگر سال گذشته براساس مصوبه مجلس مبلغ ۵۰۰ میلیارد برای خرید تجهیزات دانش آموزی تعیین شد که ۳۰ درصد آن تخصیص پیدا کرده و بین استان ها تقسیم شد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.