کاهش چشمگیر شاخص‌های کرونایی در «استان تهران»/ واکسیناسیون ۴۵ درصد دانش‌آموزان متوسطه تهرانی

0 6
کاهش چشمگیر شاخص‌های کرونایی در «استان تهران»/ واکسیناسیون 45 درصد دانش‌آموزان متوسطه تهرانی

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  درباره وضعیت کرونا در استان تهران، اظهار کرد: روند اکثر شاخص‌های کرونا رو به نزول است، اما همان طور که کرونا بارها در ماه‌های گذشته نشان داده، باید شرایط تمامی استان‌ها از جمله تهران را ناپایدار و شکننده در نظر گرفت.

وی با اشاره به فرآیند رو به تزاید واکسیناسیون در تهران و سایر استان‌های کشور، افزود: اما همچنان باید بدانیم برای کنترل کرونا واکسیناسیون شرط لازم است، اما شرط کافی نیست.

زالی شرط کافی برای کنترل کرونا در واکسیناسیون را رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دانست.

وی با اشاره به تجارب کشورهایی که در کنترل کرونا موفق بوده‌اند، ترکیب فرآیند واکسیناسیون در کنار تعهد به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را ضروری دانست.

زالی از شهروندان درخواست کرد: از برگزاری دورهمی‌های غیر ضروری مانند جمع‌های خانوادگی خودداری کنند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بیان داشت: ۴۵ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال تهرانی واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه اگرچه افراد واکسینه شده تا حدی نسبت به بیماری مصونیت لازم را پیدا می‌کنند، یادآور شد: اما این افراد همچنان می‌توانند در معرض آسیب پذیری نسبی باشند.

زالی افزود:فرد واکسینه شده حتما باید دو دز واکسن را دریافت کرده باشد، اما هنوز بسیاری از افراد دز دوم را دریافت نکرده‌اند و بنابر این شرایط همچنان ناپایدار تلقی می‌شود و توصیه ما رعایت صبورانه شیوه نامه‌های بهداشتی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در دو هفته ماه ربیع اول سال گذشته بعد از برگزاری مراسم‌های خانوادگی و جشن‌ها در این ماه، ما به سمت خیز سوم رفتیم و آمارها ۱۵ درصد افزایش در بستری بیمارستانی نسبت به ماه گذشته، ۱۲ درصد رشد در میزان مراجعین و ۱۸ درصد افزایش مرگ و میرها را نشان داد.

زالی عامل اصلی این افزایش آمارها را در سال گذشته عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دانست و افزود: بنابر این باید با درس گرفتن از این تجربه تلخ، در کنار تسریع در روند واکسیناسیون برای کاهش روند بیماری تلاش کنیم.

وی مهمترین نقطه آسیب پذیری در این روزها را عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، ساده انگاری و عادی انگاری دانست که در تحقق مصونیت سازی جمعی می‌تواند مشکل ایجاد کند.

وی با بیان اینکه به صورت چشمگیری در میزان مراجعان سرپایی، میزان بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و میزان مرگ و میرها شاهد کاهش آمارها هستیم، افزود: اما طبق تجربه و درسی که کرونا به ما آموخته این شرایط را به ویژه در کلانشهرها باید ناپایدار و شکننده تلقی کنیم.

زالی با بیان اینکه هم اکنون در تهران ۵ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها بستری هستند،گفت: از این تعداد حدود ۱۴۰۰ نفر نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به روند رو به تزاید واکسیناسیون در روزهای اخیر در استان تهران، یادآور شد: تا قبل از ظهر امروز بالغ بر ۱۱ میلیون و ۳۲۰ هزار نفر از شهروندان تهرانی واکسینه شده‌اند که ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از این آمار هر دو دز واکسن را دریافت کرده اند.

وی از شهروندان درخواست کرد: در فرصت باقی مانده با توجه به وجود ۱۰۰۰ مرکز واکسیناسیون فعال در تهران نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند تا هرچه سریعتر به مصون سازی جمعی در تهران نزدیک شویم.

زالی بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ادارات تاکید کرد و تسریع روند واکسیناسیون کارکنان مشاغل به ویژه مشاغل حساس را یادآور شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره روند واکسیناسیون دانش‌آموزان توضیح داد: این فرآیندی مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش است که با رعایت ملاحظات فنی در حال انجام است، اما در استان تهران در دو روز گذشته با توجه به اقبال عمومی که از روند واکسیناسیون صورت گرفته، فرآیند واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز شده است؛ البته امروز هم مهلت واکسیناسیون دانش‌آموزان تمدید شده و تاکنون در استان تهران ۴۵ درصد افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال واکسینه شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.