کمپرسورهای گریز از مرکز دانش‌بنیان نیاز صنایع نفت و گاز را رفع می کنند

0 15
کمپرسورهای گریز از مرکز دانش‌بنیان نیاز صنایع نفت و گاز را رفع می کنند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،مجتبی خطیبی عضو هیات مدیره شرکت پرتو صنعت پاژ که این محصول را تولید کرده است، توضیح داد: کمپرسور گریز از مرکز که در مجموعه شرکت پرتو صنعت پاژ تولید شده است، در گذشته فناوری تولید آن در داخل کشور وجود نداشته و مدتی است که تولید داخلی آن آغاز شده است.

کمپرسور گریز از مرکز به کمک صنایع نفت و گاز آمد

فشرده‌ساز گریز از مرکز با استفاده از افزایش انرژی جنبشی گاز خنک‌کننده وبه کمک پره‌های دوار، فشار و دمای گاز را بالا می‌برد. گاز  به داخل محفظه مکیده شده و پره، گاز را مجبور به چرخش با سرعت بالا می‌کند. در نهایت گازی که بیش‌ترین سرعت را دارد از یک دیفیوزر عبور کرده و در آن حجم گاز افزایش و سرعتش کاسته می‌شود.

در این فرآیند، انرژی جنبشی گاز در فشار پایین و سرعت بالا، به سرعت پایین و فشار بالا مبدل می‌شود. با افزایش سرعت دورانی پره، فشار نهایی نیز افزایش می‌یابد. بر خلاف کمپرسور پیستونی، که در هر سیکل سه حالت مکش و تراکم و تخلیه یکی پس از دیگری رخ می‌دهد، در کمپرسور گریز از مرکز، تمام این فرآیندها به طور همزمان و مداوم رخ می‌دهد. در این نوع کمپرسور، ظرفیت می‌تواند با دور موتور و تنظیم دریچه گاز ورودی کنترل شود.

از کمپرسور گریز از مرکز در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استفاده می شود و می توان گفت که در هر محلی که هوای فشرده پرحجم نیاز باشد، از کمپرسور گریز از مرکز استفاده می شود.

از جمله مزایای کمپرسور گریز ار مرکز، این است که می تواند فشار را به ۱۲۰۰ پاسکال برساند، فونداسیون‌های ویژه ای نیاز ندارند، هزینه نسبی اولیه افزایش اندازه را بهبود داده و هوا را بدون روغن و چربی منتقل می کند.

۱۳۰ فرصت شغلی در پرتو صنعت پاژ ایجاد شد

این شرکت دانش بنیان، تا به امروز ۱۳۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد کرده که غالب نیروی مورد نیاز برای این فرصت‌های شغلی از فارغ التحصیلان بومی استان خراسان هستند. با تلاش همین فارغ التحصیلان داخلی، کمپرسور گریز از مرکز تولید شده در پرتو صنعت پاژ، یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد اما از کیفیتی مشابه برخوردار است.

کمپرسور گریز از مرکز تولید شده در داخل کشور علاوه بر قیمت پایین‌تر ، این محصول خدمات پس از فروش در دسترسی دارد و زمان تحویل محصول نیز بسیار سریع تر است.

این شرکت، فعالیت خود را برای صادرات به هندوستان، چین و آلمان آغاز کرده است و علاوه بر تلاش در راستای ارزآوری، مانع خروج ۴ میلیون دلار ارز از کشور در سال گذشته شده، که این رقم می تواند به زودی تا ۱۰ میلیون دلار نیز ارتقا یابد.

خطیبی با اشاره به چالش های پیش روی شرکت های تولیدکننده در داخل کشور گفت: تامین مواد اولیه و دشواری ایجاد شده در مسیر نقل و انتقالات مالی در راستای خرید مواد اولیه یکی از چالش های جدی پیش روی شرکت های تولیدکننده در داخل کشور است که مشخصا برطرف شدن این چالش می تواند تا حجم قابل توجهی تولیدات داخلی را بیشتر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.