یمن کمر آمریکا را در باب المندب شکست

15 270

بدنبال شکست های متوالی نیروهای آمریکائی ، سعودی واماراتی با پشتیبانی انگلیس و اسرائیل در یمن ، آمریکا در منطقه باب المندب با مشکلات حیاتی روبرو شده است . از طرف دیگررسانه‌های یمنی از بازداشت شماری از رهبران دولت مستعفی یمن توسط نیروهای امنیتی سعودی خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم منابع آگاه یمنی به رسانه‌های این کشور خبر دادند، شماری از مسئولین و دستیاران منصور هادی همزمان با ادامه شکست‌های این گروه متحد عربستان، توسط مسئولین سعودی در ریاض بازداشت شدند.

این منابع خبردادند، سرویس‌های امنیتی سعودی شماری از فرماندهان یگان‌های نظامی منصور هادی را که درمارب و شبوه حضور دارند را فرا خوانده و تحت بازجویی قرار داده‌اند.

به گفته منابع یمنی علت بازداشت این فرماندهان شکست‌های متوالی نیروهای متحد آمریکا در مناطق شبوه و مارب است در حالی که برخی از مسئولین سعودی ادعا می‌کنند، فرماندهان بازداشت شده به اتهام سرقت‌های مالی بسیار هنگفت دستگیر شده‌اند و تحقیقات اولیه نشان می‌دهد یکی از دلایل تضعیف و شکست نیروهای متحد سعودی اختلاس‌ها و سرقت‌‌هایی است که این افراد به همراه رهبران سیاسی انجام می‌دهند.

گفتنی است محمد بن سلمان از حربه اختلاس و سرقت برای تحت فشار قراردادن شمار قابل توجهی از شاهزاده های سعودی و حتی شخصیت‌های خارجی همچون سعد حریری استفاده کرده است.

بدنبال شکست های وسیع ائتلاف آمریکائی موسوم به طوفان قاطعیت در میدان های نبرد حملات هوائی نیروهای ائتلاف آمریکائی به یمن افزایش بی سابقه ای یافته است . بگزارش ایرنا سعودی ها در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۲ بار آتش بس در استان الحدیده یمن (غرب) را نقض کرده اند.

 

 

پایگاه خبری المسیره شنبه شب به نقل از یک منبع نظامی، اعلام کرد سه بار حمله هوایی به منطقه الصلیف، هفت بار حمله هواپیماهای جاسوسی به مناطق کیلو ۱۶، الخمیس، المیناء و ایجاد استحکامات جنگی در الجبلیه را از جمله موارد حملات  ائتلاف آمریکائی است.

این منبع یادآورشد که در این مدت یک فروند هواپیمای جنگی بر فراز منطقه الصلیف و ۹ فروند هواپیمای جاسوسی بر فراز مناطق کیلو۱۶، الخمسین، الفازه و الجبلیه  به پرواز درآمد و ۷۸ مورد حمله توپخانه ای و ۱۱۶ مورد تیراندازی  صورت گرفت.

عربستان از فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با مشارکت آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه مردم یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد.

بر اثر این تجاوز، تاکنون دهها هزار یمنی کشته شده‌اند و میلیون ها نفر آواره  شده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

از طرف دیگر بگزارش خبرگزاری ها مردم یمن در اثر محاصره زمینی، هوائی و دریائی کشورشان به تغذیه  از برگ درختان نیز روی آورده اند ولی همچنان در مقابل ائتلاف آمریکا – سعودی که تسلیحات کشورهای عضو ناتو را نیز بکار گرفته اند مقاومت می کنند.

بگزارش تسنیم یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد جزئیات بیشتری از پیروزی های نیروهای یمن در مارب اعلام خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سرتیپ «یحی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در توییتی گفت که جزئیات جدیدی از عملیات گسترده این نیروها در استان‌های مأرب و شبوه را منتشر خواهد کرد.سخنگوی نیروهای مسلاح یمن (در دولت نجات ملی) گفت که در جریان این عملیات (عملیات بهار پیروزی) شماری از شهرستان‌های این دو استان آزاد شده است.

وی گفت که در این عملیات یگاه‌های پهپادی، موشکی و پدافند هوایی دولت نجات ملی در این عملیات مشارکت کرده و تصاویر و ویدیوهای این عملیات طی این کنفرانس منتشر خواهد کرد.

 

یحیی سریع که هفته گذشته در کنفرانسی خبری از آزادسازی پنج شهرستان در استان‌های مذکور خبر داده بودگفت که ۳۲۰۰ کیلومتر مربع در این عملیات آزادسازی شده است.

از طرف دیگر به گزارش مشرق «ابراهیم الدیلمی» سفیر یمن در تهران گفت، جمعیت میلیونی مردم حاضر در تجمع‌های شهرهای مختلف یمن به مناسبت ولادت رسول اکرم(ص) به دنیا ثابت کرد که توطئه‌های هفت ساله اخیر علیه  این کشور ناکام ماند و این ملت یمن بودند که پیروز شدند.

وی در گفت‌وگو با شبکه المسیره با بیان اینکه یمنی‌ها از خشم بین المللی نسبت به صحنه بزرگ تجمع صنعاء متعجب نیستند، گفت: طبیعی است که ائتلاف متجاوز پس از اینکه متوجه شکست خود شده است، ابزارهای خود را چه در شورای امنیت و چه در غیر آن بسیج کند.

سفیر یمن افزود: برایمان سوال است، چرا وقتی که ائتلاف متجاوز جان غیرنظامیان را در مارب می‌گرفت یا القاعده و داعش را در آنجا به خدمت می‌گرفت، آمریکا نگران این استان و سراسر یمن نبود.

الدیلمی گفت: نگرانی آمریکا بیانگر ترس بجا و طبیعی آن با افول شهرت بین المللی آن و ناتوانی آن در متوقف کردن موفقیت‌های ارتش و کمیته‌های مردمی در نبرد تاریخی با آمریکا است.سفیر یمن در تهران تاکید کرد: وقتی می‌بینیم که بقیه کشورهای منطقه در نتیجه مداخلات آمریکا چه بلایی بر سرشان آمده است، به اهمیت آنچه در یمن پس از قطع دست هژمونی و دستیابی به استقلال حاصل شده است، پی می‌بریم.

وی با اشاره به اینکه ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی اهتمامی به راه حل سیاسی نشان نمی‌دهند، گفت: همه به این نتیجه قطعی رسیده‌اند که همه اعضای این ائتلاف در همه ابعاد شکست خورده‌اند.

الدیلمی ادامه داد: ما اخیرا ملاحظه کرده‌ایم که رئیس جمهور آمریکا، وزیر خارجه و فرستاده ویژه آن به طور مستقیم به پرونده یمن اهمیت می‌دهند و نه سعودی‌ها و البته چیزی که آمریکا را به سمت توقف جنگ سوق خواهد داد، دستاوردهای میدانی بیش‌تر است.

سفیر یمن تصریح کرد: آنچه را یمن در چارچوب تلاش‌ها برای حل مساله این کشور مطرح می‌کند، حق مشروعی است که با هفت سال جنگ تحمیلی علیه این کشور ایجاد شده است و راه حل‌های ناقص ملت یمن را به نتیجه‌ای نخواهد رساند.

از طرف دیگر اقتصاد نیوز، سخنگوی نیروهای مسلح یمن ،جزئیات عملیات «ربیع انصر» در دو استان «شبوه» و «مارب» که به آزادی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک این کشور منجر شد را تشریح کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری فارس؛ سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن که یکشنبه پیش از انجام عملیات موفق «ربیع النصر» (بهار پیروزی) در دو استان «مأرب» و «شبوه» و تحقق کلیه اهداف مورد نظر خبر داده بود، امروز همان‌طور که وعده داده بود طی یک کنفرانس خبری به توضیح در خصوص جزئیات این عملیات پرداخت.او اعلام کرد در این عملیات گذشته از آزادی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک یمن چهار پهباد دشمن نیز هدف قرار گرفت و نابود شد.کارشناسان معتقدند یمن با این پیروزی ها کمر آمریکا را در منطقه باب المندب شکسته است.

 

15 نظرات
 1. شکوهی می گوید

  باش تا صبح دولت انصارالله بدمد کین هنوز از نتایج سحر است

 2. عماد می گوید

  بانظر شکوهی موافقم موفقیت های بیشتر در راه است

 3. کریم می گوید

  تند نروید! آمریکا هنوز خیلی کارها می تواند بکند

 4. ناشناس می گوید

  آنهاکه به آمریکاچشم امید دارند به خود و کشورشان خیانت کرده اند

 5. فرشاد می گوید

  موافقم

 6. رامین می گوید

  آمریکاییها و سعودیها به خوبی می دونن که تسلط انصارالله بر منطقه استراتژیک مارب با میادین عظیم نفتی و گازی به معنای سقوط آخرین دژ ائتلاف جنگی واشنگتن و ریاض در یمن هستش و به همین خاطر به حول و ولا افتادن البته که حقشونه

 7. آرمین می گوید

  یمن باتلاق آل سعود و آمریکا شده

 8. آرش می گوید

  من با نظر رامین موافقم

 9. پویا می گوید

  من با نظر کریم مخالفم الان که یمنی ها دمار عربستان و آمریکا را در مارب در آوردند

 10. مینا می گوید

  اصلا به من و تو چه ربطی داره عربستان سعودی در یمن چه غلطی می کنه. معلومه سعودی ها نوکر اسرائیل هستند.

 11. پایا می گوید

  سرو ته حرفهای ایشان با هم نمی خواند بالاخره تو با کدام طرفی با این ها یا با آن ها

 12. ناشناس می گوید

  چه بخواند چه نخواند هر دو یکی است سعودی ها نوکر آمریکا هستند درست مثل اسرائیل

 13. مینا می گوید

  باهیچکدام ، من فقط حرفم را زدم

 14. سعید می گوید

  دعوا نکنید بزودی جنگ یمن تمام میشه البته اگر انصارلله تصمیمنگیره ریاض را بیش از این مجازات کنه

 15. نادر می گوید

  موافقم ، ان شاالله هرچه زودتر تمام شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.