عوامل عربستان سعودی نیز شکست در جنگ با دولت نجات ملّی یمن را پذیرفته اند

0 202

شش حزب سیاسی حامی تشکیلات منصور هادی در یمن در استان مأرب با صدور بیانیه‌ای بی‌سابقه آشکارا از تشکیلات مذکور و ائتلاف عربستان سعودی به‌دلیل شکست در مأرب انتقاد کردند؛ بیانیه‌ای که گفته می‌شود بالا بردن پرچم سفید و واگذاری مرکز استان مأرب به ارتش یمن است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم همزمان با نزدیک شدن نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی دولت نجات ملی (صنعاء) به نزدیکی‌های شهر مأرب، احزاب سیاسی حاضر در این شهر از جمله حزب اخوانی الاصلاح در بیانیه‌ای بی‌سابقه ازتشکیلات مربوط به دولت مستعفی یمن و ائتلاف سعودی به‌شدت انتقاد کردند.

دوشنبه پیش احزاب «المؤتمر الشعبی العام» (کنگره مردمی، حزب رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح)، «التجمع الیمنی للاصلاح» (تجمع یمنی‌ها برای اصلاح که گرایش اخوانی دارد)، «الحزب الاشتراکی الیمنی» (حزب سوسیالیست یمن)، «التنظیم الوحدوی الشعبی الناصری» (تشکیلات اتحادگرای ناصریست مردمی)، «حزب البعث العربی الاشتراکی القومی» (حزب عربی ناسیونالیست و سوسیالیست بعث)، «حزب الرشاد الیمنی» (حزب یمنی الرشاد) نشستی را برگزار کردند و بعد از آن این بیانیه را صادر کردند.

این نشست ساعاتی بعد از آن برگزار شد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با عملیات نظامی و مصالحه مناطق جدیدی را در استان مأرب آزاد کردند و فاصله خود را با مرکز آن کم کردند.

در این بیانیه نسبتاً طولانی، احزاب حامی تشکیلات مربوط به دولت مستعفی به‌ریاست «عبدربه منصور هادی» که از سال‌ها پیش در ریاض مستقر است، ائتلاف سعودی را به «سوءمدیریت» در اداره جنگ متهم کرده و گفته‌اند که «دولت منصور هادی در اداره جنگ شکست فضاحت‌بار سیاسی، نظامی و اقتصادی خورده است.»

بر اساس این بیانیه، همین شکست‌ها باعث شده است که «طرح مبارزه با انقلاب مردم یمن و بازپس‌گیری قدرت» شکست خورده تلّقی شودتشکیلات هادی و عربستان با انقلاب به رهبری انصارالله و مشارکت برخی از احزاب در سال ۲۰۱۵ وارد جنگ شده و آن را به‌رسمیت نمی‌شناسند.

احزاب سیاسی در مأرب در بیانیه خودشان، دولت مستعفی و ائتلاف سعودی را به اهمال‌کاری و بی‌توجهی به استان و شهر مأرب و رها کردن آن متهم کرده‌اند.

احزاب مذکور در عین حال پیروزی های دولت نجات ملی در مأرب و همچنین بی‌توجهی و سکوت دولت های غربی بویژه آمریکا، شورای امنیت و سازمان ملل به تحولات و حوادث مأرب را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

واکنش‌ها به بیانیه احزاب سیاسی

ازآنجایی که این بیانیه در نوع خود بی‌سابقه بود و برای اولین بار این احزاب به‌صورت علنی و متحد طی نزدیک به هفت سال از آغاز جنگ عربستان سعودی علیه یمن، از دولت مستعفی و ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان به‌شدت انتقاد کرده است، واکنش‌هایی را درپی داشته است و برخی را بر آن واداشته است که در صحت آن تشکیک کنند.

«شاجع هصام بحیبح»، مسئول اطلاع‌رسانی و سخنگوی شاخه تشکیلات ناصری در مأرب در واکنش به این بیانیه، از این حزب جدا شده و استعفا داده است. به گزارش وب‌سایت الخبر، او گفته است که این بیانیه، به‌دنبال توجیه مصالحه با «حوثی‌ها» (دولت نجات ملی) است.

در همین ارتباط، فعالان رسانه‌ای در شبکه‌های اجتمالی، بیانیه مذکور به‌مثابه اعلام و پذیرش شکست در مأرب و ترک مسئولیت در قبال این شهر است.

«خالد الشمیری»، فعال رسانه‌ای در این باره در حساب توییتری خود نوشت: «کسی که این بیانیه را بخواند، خواهد دانست که این بیانیه از سوی اخوانی‌ها (اصلاح) صادر شده ولی به اسم سایر احزاب سیاسی است و هدف از آن این است که دولت هادی از مسئولیت خود طفره برود و شکست و فساد خود را به گردن ائتلاف بیندازد و اخوانی‌ها را از اتهام خیانت مبرا کند.»

«ایاد قاسم» فعال رسانه‌ای و خبرنگار نیز نوشت که بیانیه مأرب یعنی واگذاری رسمی شمال به «حوثی‌ها» توسط الاصلاح و با این کار تیر خلاص را به دولت منصور هادی شلیک کرده است.

صاحبنظران سیاسی و ناظران مسائل یمن معتقدند آمریکا و متحدان سعودی و صهیونیستی آن عملا شکست خود در یمن را پذیرفته اند.یک ناظر سیاسی گفت: مسئله در یمن به پایان خود نزدیک شده و غرب دریافته که در خاورمیانه نباید به عصای موریانه خورده سعودی تکیه کند این ناظر سیاسی افزود: اگر غرب بخواهد سیادت خود را در خاورمیانه حفظ کند باید از دو مهره سوخته رژیم های سعودی و صهیونیستی چشم پوشی کند . واقعیّتی که پذیرش آن برای محافظه کاران تندرو مشگل است ولی دموکراتهای واقع گرا پذیرش آن را اجتناب ناپذیر می دانند. آنها معتقدند آمریکا باید شکست در میدان جنگ را با پیروزی در میدان تعاملات سیاسی جبران نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.