از کودتای ۲۰۱۶ تا حمله پهبادی ۲۰۲۱ در ترکیه و عراق

0 222

نمایش اول

کودتای ۲۰۱۶ ترکیه نمایشی بود که گفته می شود توسط گروهی از نظامیان صورت گرفت که در آن بخشی از ارتش ترکیه در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ – ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ تلاش کردند تا حکومت را در دست بگیرند. جت‌های جنگی در آسمان استانبول و آنکارا پرواز کردند و ارتش پل‌های بسفروسلطان محمد فاتح دراستانبول را به وسیله تانک و سربازها مسدود کرد. طی این عملیات، بسیاری خطوط تلفن و اینترنت قطع بودند. حکومت ترکیه برای مبارزه با کودتاگران از پلیس درخواست کمک کرد.
بیانیه‌ای با عنوان نیروهای مسلح ترکیه از تلویزیون دولتی ترکیه پخش شد با این مضمون که ارتش برای حفظ دموکراسی و حقوق بشر ترکیه ،اداره امور را در دست گرفته‌است. در این اطلاعیه ارتش تأکید کرد که روابط خارجی آنکارا با کشورهای دیگر به قوت خود باقی است و حاکمیت قانون در کشور در اولویت قرار دارد. اردوغان  اعلام کرد این کودتا توسط نیروهای وابسته به فتح الله گولن انجام گرفته‌است در حالی که وی در پیامی کودتا را محکوم کرد و گفت که کودتا کار اردوغان است. ژنرال هلوسی آکار رئیس ستاد کل ارتش ترکیه نیز توسط کودتاچیان دستگیر شد. تا پس از پایان نمایش به سرکارش برگردد.

رسانه‌های ترکیه گفتند اردوغان در مکانی امن تحت محافظت است و به زودی یک نطق تلویزیونی خواهد داشت. دفتر رجب طیب اردوغان از ذکر محل نگهداری او خودداری کرد. گزارش‌ها حاکی از قطع خطوط تلفن در سه کلانشهر استانبول، آنکارا و ازمیر بود. ضمن این که هلیکوپترهای کبری بر فراز ستاد فرماندهی ارتش در آنکارا در حال پرواز بود .ظاهرا اردوغان و بازی گردانان  کودتا همه در یک اطاق فرمان نشسته بودند. نخست وزیر ترکیه که منصوب اردوغان بود گفت به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد دموکراسی را زیر سؤال ببرد و افرادی که دست به این اقدام غیرقانونی زده‌اند، هزینه سنگینی خواهند پرداخت.

حزب عدالت توسعه از هواداران خود خواست برای حمایت از دولت رجب طیب اردوغان به خیابان‌ها بریزند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی نوشت که هلیکوپترهای نظامی اقدام به تیراندازی به سمت ساختمان تلویزیون در آنکارا کرده‌اند.

ساعاتی پس از آغاز درگیری‌ها، نیروهای وفادار به دولت ترکیه و حزب عدالت و توسعه اعلام کردند که کنترل کشور را به دست گرفته و ۱۵۶۳ نظامی کودتاگر بازداشت شده‌اند. همچنین نیروهای مردمی طرفدار دولت ترکیه به سمت ستاد مشترک ارتش این کشور حرکت کردند.

سرویس اطلاعاتی دولت ترکیه در بیانیه‌ای مدعی شده که کودتای ارتش شکست خورده‌است و عده‌ای از کودتاچیان دستگیر شده‌اند.

پس از پایان نمایش کودتا، نخست‌وزیر ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرد (تعلیق بندهایی از قانون اساسی و سایر قوانین) و گفت کنوانسیون  حقوق بشر اروپا به مدت سه ماه به‌حالت تعلیق درمی آید. دولت هزاران خدمه دولتی و غیردولتی را دستگیر، زندانی، از کار برکنار یا ممنوع‌الخروج کرد. طبق اخبار موثق در ۲۱ ماه ژوئیه ۲۰۱۶ یعنی ۵ روز پس از کودتا دولت ترکیه تا تاریخ ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶ گذرنامه بیش از پنجاه هزار نفر را باطل کرد تا نتوانند کشور را ترک کنند.

۳۰ استاندار (از ۸۱ استان در کل)، ۲۷۴۵ قاضی و دادستان (توأم با ضبط دارایی نقدی، خانه و املاک ایشان به نفع دولت) ،  ۱۷۵۵ رئیس و معاون رئیس دانشگاه، ۴۹۲ نفر از کانون مذاهب، ۳۰۰ کارمند وزارت امور اجتماعی، ۲۷۵ کارمند دفتر ریاست جمهوری، ۲۵۴ کارمند وزارت ورزش و جوانان، ۱۸۴ کارمند وزارت اقتصاد، ۱۸۰ کارمند اطلاعاتی، ۲۱٫۷۰۰ معلم غیردولتی، ۱۵٫۲۰۰ معلم و کارمند وزارت فرهنگ، ۱۳۰۰ کارمند وزارت کار و ۹۰۰۰ کارمند وزارت داخله اخراج شدند. ضمناً تمامی آکادمیسین‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع‌الخروج اعلام شدند.

دولت ترکیه تا تاریخ ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶ بیش از ۱۸۰۰۰ نفر را دستگیر و زندانی کرده که از این تعداد ۷۵۰۰ نفر ارتشی و ۱۴۰ قاضی دیوان عالی کشور هستند.

در تاریخ ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۶ دولت حکم جلب و حبس ۴۲ روزنامه نگار معروف را صادر کرد.

بنا بر گزارش عفو بین اللمل هرگونه انتقاد از اردوغان، با پیگردهای غیرقانونی پلیس مواجه می‌شود و افراد درگیر بدون حکم رسمی دستگیر و زندانی می‌شوند. در گزارش عفو بین‌الملل آمده که در پاسگاه‌های پلیس و در زندانها، بسیاری افسران ارتش و مأموران برکنار شده دولت مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. طبق این گزارش نفرات زیادی از شهروندان دستگیر شده‌اند. عفو بین‌الملل از دولت ترکیه خواسته که به این اعمال نفرت‌انگیز پایان داده شود.

دولت تا تاریخ ۲۹ ژوِئیه ۲۰۱۶، ۴۵ روزنامه، ۱۵ مجله، ۲۳ فرستنده رادیو، ۱۶ فرستنده تلویزیون و ۲۹ بنگاه نشریاتی را به‌طور دائم تعطیل کرد

روزنامه محافظه کار آلمانی دی ولت می‌نویسد: اکنون سوال‌های بسیاری بی پاسخ مانده‌اند. از قرار معلوم، تنها سودبرنده این کودتا که به شکل ناشیانه‌ای به وقوع پیوست، شخصِ اردوغان است. اردوغان با عجله گفت: «این کودتا هدیه خدا است» و سریعاً فرمان دستگیر کردن هزاران نفر را صادر کرد که گویی لیست آن‌ها از قبل آماده بود. لیست ۲۷۴۵ قاضی و دادستان، یک باره طی چند ساعت از کجا سر درآورد و این‌ها با ارتش و کودتا چه ربطی دارند؟

روزنامه محافظه کار آلمانی بیلد تسایتونگ، بزرگترین «روزنامه زرد » اروپا، در مقاله‌ای درباره بازتاب یک تاک شوی معروف در تلویزیون کانالِ یکِ آلمان (ARD) تأکید بر غیرواقعی بودنِ کودتای ترکیه دارد و کنایه‌وار در تیتر مقاله می‌پرسد: “آیا کودتای ترکیه جعلی بود؟”

روزنامه ایندیپندنت انگلیسی از قولِ خبرنگارِ کانون خبرنگاری پلیتیکو عقیده منابع او را در ترکیه منتشر کرده که با دید تردید به این پیش آمد سیاسی می‌نگرند.

بعضی از مقامات و محافل و رسانه‌های ایرانی نیز برای تفسیر کودتای ترکیه به نظریه ساختگی بودن کودتا متوجه شدند و از جمله گفته شد که «کودتا ساختگی و توسط خود اردوغان طراحی شده تا مخالفانش را سرکوب و ارتش را تصفیه کند. عده دیگری آمریکا را پشت پرده کودتا دیدند.از آن روز تا امروز دستگیری ها در ترکیه ادامه دارد و تصفیه ها ادامه دارد وتمام نیروهای اسلام گرا و ضد صهیونیست از ارتش ونهادهای امنیتی،قضائی تصفیه شده اند. اردوغان شخصیت اسلام گرای لیبرال ترکیه یعنی فتح الله گولن را طراح این کودتا معرفی کرد تا بتواند هرچهره اسلام گرائی را در نهادهای نظامی و امنیتی و انتظامی و سیاسی تحت عنوان ارتباط با  فتح الله گولن بازداشت،زندانی و از کار برکنار کند. تا کنون هزاران نفر بدین شیوه از کار برکنار شده اند بگونه ایکه حجم بازداشت ها از زمان آتا ترک تا امروز در ترکیه بی سابقه بوده است .

از طرف دیگرروز گذشته گروه رسانه ای امنیتی عراق در بیانیه ای از حمله پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور خبرداد.

به گزارش شفقنا ازمنابع خبری، گروه رسانه ای امنیتی عراق در این بیانیه اعلام کرد که سوء قصد به جان الکاظمی با حمله یک پهپاد بمبگذاری شده به محل اقامت وی در منطقه سبز بغداد با شکست روبرو شده است.

براساس این بیانیه، نخست وزیر عراق در این حمله پهپادی آسیبی ندیده است.چون اساسا او در موقع وقوع حادثه در آن جا نبوده است.

گروه رسانه ای امنیتی عراق اعلام کرد که نیروهای امنیتی درحال انجام تدابیر لازم درباره این تلاش ناکام هستند.

نخست‌وزیر عراق در توئیتی نوشت: «حالم بسیارخوب است، و اعلام کرد که در میان مردم حضور دارم و همه را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت می‌کنم.

من همواره آماده جانفشانی برای عراق و مردم عراق بودم و هستم، موشک‌های خیانت، عزم مؤمنان را سست نمی‌کند و خللی در استواری و عزم نیروهای امنیتی قهرمان ما برای حفظ امنیت مردم ایجاد نمی کند.»

فرماندهی عملیات مشترک عراق ، اعلام کرد که هر کسی را که بخواهد به امنیت کشور آسیب برساند، تحت پیگرد قرار خواهد داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بغداد الیوم، «تحسین الخفاجی»، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک گفت:« نیروهای امنیتی توان دفع تهدیدها را دارند.»

خفاجی افزود که نیروهای امنیتی به انجام وظیفه خود اقدام کرده اند و همه چیز طبق طرح از پیش  برنامه ریزی پیش می رود.از  طرف دیگر بارزانی که رابطه نزدیکی با آمریکا و اسرائیل دارد وارد ماجرا شد و به نفع  الکاظمی موضع گرفت و گفت: سوقصد به جان  الکاظمی ،تحولی خطرناک است و بدنبال او ،مقتدا صدر که بیش از هر شخصیت سیاسی شیعه به عربستان نزدیک شده حمله به الکاظمی را حمله به  عراق و ملتش خواند. بعضی از رسانه ها برای اینکه نمایشی بودن این حمله را تکذیب کنند مدعی شدندکه الکاظمی از ماجرا قبلا خبردار نبوده و در منزل بوده و کمی زخمی شده  ولی حالش خیلی خوب است در حالیکه خود الکاظمی اعلام کرده بود که هنگام حمله در منزل نبوده و در میان مردم بوده است .

بعقیده ناظران سیاسی  هدف از  نمایشنامه اخیر می تواند موارد زیر باشد:

  • به حاشیه راندن اخبار حمله ارتش عراق به مردم معترض به انتخابات تقلبی و تیر باران آنها و کشته و زخمی شدن دهها نفر از شهروندان معترض به تقلب در انتخابات
  • تحت فشار قرار دادن طرفداران حشد الشعبی و تلاش برای انحلال آن و یا ادغام آن در سازمان ارتش عراق که بوسیله آمریکا سازماندهی شده و عملا کنترل می شود.
  • زمینه سازی برای جنگ داخلی و بازگشت وتثبیت موقعیت ارتش آمریکا در عراق
  • خارج کردن عراق از محور مقاومت اسلامی و وارد ساختن ضربات جدی به این محور از طریق آشوب و هرج و مرج در عراق.

در این میان نقش مقتدا صدر زیر توجه ناظران سیاسی است . آنها از خود می پرسند آیا مقتدا با آمریکا بسته است و یا آمریکا با نفوذ در حلقه یاران  نزدیک او ،  اورا تحت پوشش خود گرفته  و به گونه ای مدیریت می کند؟

گذشته از اینکه آیا این داوری ها تا چه اندازه صحت دارد، مقتدا صدر باید خود وضعیت سیاسی خود را مشخص کند که آیا «با محور مقاومت » است و یا «بر محور مقاومت» کدامیک؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.