حسین رویوران:استفاده از سلاح های شیمیائی در بمباران جبهه ها و شهر مارب نمایانگر تلاش مذبوحانه عربستان سعودی برای توقف پیشروی انصارالله است

0 22

استمرار پیشروی انصار الله و ارتش ملی یمن در جبهه های استان مآرب و شبوه و محاصره کامل شهر مآرب امکان آزاد سازی این شهر نفتی و سوق الجیشی را بیش از هر زمان دیگر محتمل کرده و این تحول می تواند شرایط و معادله های جنگ هفت ساله سعودی بر ضد یمن را تغییر دهد.

ابتکار عمل جنگی دولت ملی صنعا در جبهه های مآرب، شبوه والحدیده و تامین نیروی لازم برای پیشروی همزمان در همه جبهه ها نشان می دهد که این جبهه تا چه حد پایگاه اجتماعی دارد و ارتش سعودی و امارات و مزدوران عبد ربه منصور هادی که مدعی ریاست جمهوری یمن است در حال شکست اند و توان حفظ اماکن تحت کنترل را ندارند. جابجایی نیروهای سعودی و اماراتی از شرق و جنوب بندر الحدیده و خارج کردن ابزار الات جنگی از مآرب نمایانگر این است که جبهه عربستان و همپیمانانش شکست احتمالی را قبول دارند و خود را برای مرحله پس از مآرب آماده می کنند. استفاده از سلاحهای شیمیایی در بمباران جبهه ها و شهر مآرب نیز نمایانگر آخرین تلاش مذبوحانه آنها در توقف پیشروی انصار الله است. این تحولات سریع، گسترده و تعیین کننده میدانی چند نکته را مطرح می کند:

 

۱-  دولت ملی یمن و انصار الله پس از آزادسازی مآرب با روحیه مضاعف تلاش برای آزادسازی همه یمن را دنبال خواهند کرد و متقابلا نیروهای سعودی و همپیمانانش دچار سرخوردگی و شکست روانی خواهند بود و در چنین شرایطی عربستان سعودی توان تغییر شرایط شکست در دیگر جبهه ها را نخواهد داشت. البته سقوط مآرب مهمترین راه های ارتباطی که از مآرب می گذشت از دست سعودیها خارج خواهد کرد و ریاض ناگزیز است برای تدارک نیروهای همپیمان خود در یمن  از جاده های حضرموت و راه های دریایی و هوایی استفاده کند. همچنین تسلط انصار الله بر مآرب به مشکل تامین سوخت در مناطق تحت سلطه آنان پایان خواهد داد و از حجم فشارهای مالی ناشی از این مساله آزاد خواهند شد اما این به معنای امکان از سرگیری صادرات نفت به خارج مانند شرایط قبل از جنگ نخواهد بود.

۲- دولت سعودی با تحریم و محاصره یمن تصور می کرد که این فشار ها می تواند صنعا را از پا در بیاورد ولی واکنش انصار الله این بود که استانهای نفتی مآرب و شبوه و تاسیسات پالایشگاهی صافر را مورد حمله قرار داده و آزاد کند و نیازهای سوختی خود را تامین نماید. سیاست نگاه به داخل و تامین نیازها از طریق  خودکفایی داخلی، روز به روز آنان را تقویت کرده و معادلات را به نفع صنعا تغییر خواهد داد.

۳- هرچند منطقه نفوذ امارات در مناطق جنوبی است که تاکنون از جبهه های درگیری و رویارویی دور بوده است ولی نزدیک شدن انصار الله به مناطقی مانند تعز، شبوه، و البیضا، امارات را در معرض درگیری جدی قرار خواهد داد و اگر امارات تصمیم به حضور و درگیری در میدان بگیرد باید در محاسبات خود احتمال حمله موشکی و پهبادی انصار الله به این کشور را جدی بگیرند و تاثیر نا امنی بر توریسم به این کشور را نیز فراموش نکند. انصار الله از آغاز جنگ تاکنون چند بار به امارات حمله موشکی داشت اما در دو سال اخیر هیچ حمله ای به امارات اتفاق نیفتاد.

۴- ناتوانی نظامی عربستان در میدان جنگ قطعا میانجی گرها را به ویژه عمان را فعال خواهد کرد تا به این جنگ هفت ساله پایان دهند. البته قبلا نیز عمان وساطت کرده بود اما عربستان سعودی زیر بار پیش شرط انصار الله در اعلام پایان جنگ و پایان محاصره زمینی و هوایی و دریایی و پایان اشغال نرفت و از درخواست تامین بودجه های بازسازی این کشور در ده سال آینده خودداری کرد و به همین دلیل این وساطتها به نتیجه نرسید اما اکنون و پس از آزادسازی مآرب شرایط تا حدی تغییر می کند و عربستان ناگزیر است امتیازات بیشتری به یمن تقدیم کند.

۵- در سطح منطقه، عربستان سعودی امیدوار بود در جریان گفتگو با ایران بتواند مشکل یمن را با تهران تا صنعا، حل و فصل کند اما اصرار ایران بر گفتگوی دوجانبه در بغداد و امتناع از گفتگو در باره یمن، لبنان یا عراق، عملا انتخابهای عربستان را محدود به گفتگو با انصار الله و توافق با آنها کرده است.

۶- عقب نشینی امریکا از افغانستان و تصمیم این کشور بر عقب نشینی از عراق در اواخر سال میلادی ( تا ۱۱ دیماه) و احتمال عقب نشینی از سوریه، قطعا خلا قدرتی در منطقه پدید خواهد آورد و بسیار از معادلات منطقه را تغییر خواهد داد و ریاض ناگزیر است به سرعت از بحران یمن خارج گردد و تکلیف خود را در شرایط جدید از طریق گفتگو با قدرتهای منطقه مانند ایران و ترکیه روشن کند و یا اینکه رویکرد واگرایی بین العربی را که از ده سال پیش ایجاد کرد کنار بگذارد و با ریخت و پاش مالی کشورهای عربی را به سوی خود جذب کند و اتحادیه عرب را فعال سازد. البته رفتار شرم آورد عربستان در قبال لبنان و درخواست استعفای جرج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان به علت اظهارات توصیف جنگ یمن به عنوان جنگ بیهوده آنهم قبل وزیر شدنش و همچنین تشدید بمباران یمن و به کارگیری سلاحهای ممنوعه بر ضد مردم مظلوم این کشور چنین اراده ای را تاکنون منعکس نمی کند.

۷- هرچند امریکا با روی کار آمدن بایدن در انتخابات اخیر موضع خود را در بحران یمن تغییر داد و اعلام کرد که موافق توقف سریع این جنگ است و برای رسیدن به این هدف، پشتیبانی کارشناسان نظامی امریکایی از ماشین جنگی سعودی را متوقف کرد و با تعیین آقای لیموتی لندر کینگ  به عنوان نماینده امریکا در یمن تلاش دارد این جنگ پایان یابد اما رفتار نماینده امریکا در گفتگو برای حل بحران یمن نشان نمی دهد که امریکا دنبال حل و فصل عادلانه جنگ باشد بلکه در پی نجات ریاض و خروج آبرومندانه آن از این جنگ ظالمانه است. این رفتار علیرغم جلسات متعدد با انصار الله در مسقط پایتخت عمان نتوانست گارد طرف یمنی را باز کند و دو طرف را به یک توافق نزدیک سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.