کمباین‌ها را پس فرستادم و مشغول پرورش ماهی شدم!/ کار، هزینه و سختی و شب نخوابی دارد و عشق می‌خواهد

0 1
کمباین‌ها را پس فرستادم و مشغول پرورش ماهی شدم!/ کار، هزینه و سختی و شب نخوابی دارد و  عشق می‌خواهد

خبرگزاری فارس لرستان- نسرین صفربیرانوند، علی مرشدی که هجده سال است در حوزه پرورش و تولید ماهیان سردابی فعالیت می‌کند، اما حالا چهار سالی می‌شود که به طور ویژه پرورش ماهیان خاویاری را در دستور کار خود قرار داده است.

ظرفیت مزرعه مرشدی تولید سی تن گوشت و یک تن خاویار است که در صورت باردهی درآمد قابل توجهی به دنبال دارد.

وی یکی از کارآفرینان برتر و موفق لرستانی است که در  حوزه پرورش و تولید ماهیان خاویاری توانسته حرفهایی برای گفتن داشته باشد.

مرشدی می‌گوید: من با یک دیدن عاشق  شدم، سال ۸۱ بازدید از کارخانه کمباین سازی اراک برای خرید کمباین داشتم، در راه بازگشت صحنه‌ای را مشاهده کردم که در آن یک نفر با چاه قزل ‌الا تولید می‌کند.

با اینکه پول خرید یازده دستگاه کمباین را پرداخت کرده بودم اما بعد از ۲۴ ساعت درخواست بازگشت پول را مطرح و وارد عرصه شیلات شدم‌.

با وی که یکی از بهره‌برداران موفق در حوزه شیلات است، گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

چند سال است که در این عرصه فعالیت دارید؟

حدود هجده سال است، ده سال به طور مستمر در زمینه تولید و پرورش ماهیان سردابی و هشت سال در حوزه تکثیر از تخم چشم زده تا ماهیان حد واسط ده گرم را داشته‌ام.

چطور شد به حوزه و پرورش ماهیان خاویاری روی آوردید؟

در گذشته آب‌های روان و چاه شرایط خوبی داشت، به همین دلیل پرورش ماهیان سردابی جواب می‌داد، اما ظرف سال‌های گذشته با کمبود آب مواجه بودیم همین باعث شد مطالعات اولیه را در خصوص ماهیان خاویاری شروع کنم، زیرا خاویار به آب کمتری نیاز دارد.

یک مزرعه چهارده هزار متری که پنج هزار متر آن استخر خاکی  است که خروجی‌های آن هدایت می‌شود و در پایان به بخش کشاورزی تزریق می‌شود.

ظرفیت مزرعه سی تن گوشت و یک تن خاویار است و بیشتر از یازده هزار قطعه از پنجاه گرم تا هفتاد کیلو در مزرعه وجود دارد.

برای راه‌اندازی مزرعه چه میزان هزینه کردید؟

من حدود دوازده میلیارد تومان هزینه کردم که همه سرمایه شخصی بوده، یک ریال هم از اعتبارات دولتی و یا تسهیلات استفاده نکرده‌ام.

 در حال حاضر با شش نیرو فعالیت می‌کنیم، اما به دنبال مجوز توسعه و جذب سرمایه هستیم تا ظرفیت تولید را به صد تن گوشت و سه تن خاویار افزایش دهیم که اشتغال‌زایی خوبی هم به دنبال دارد.

متاسفانه امسال قطعی برق حدود سیصد میلیون تومان به ما ضرر وارد کرد و هیچ خدمات مثبتی به این پروژه انجام نشد.

درآمد حاصل از فروش ماهیان خاویاری و خود خاویار بالا است

 بله، هر کیلو خاویار حدود شانزده میلیون تومان است، اما ما فعلا برداشت نکرده‌ایم؛ سال آینده تعدادی از ماهیان مزرعه بارور می‌شود که قطعا درآمد بالایی دارد.

بین دویست تا دویست و پنجاه قطعه ماهی سال آینده بارور می‌شود، برخی ماهیان دو ساله، برخی چهار سال و برخی هفت تا هشت سال بارور می‌نشینند، هشت تا ده درصد وزن ماهی خاویار تولید و مابقی گوشت است که ارزش غذایی و قیمت بالایی هم دارد.

 بازار هدف استان، کشور و خارج از کشور است زیرساخت‌ها برای صادرات فراهم است، شرکت‌های تجاری طرف قرارداد با ما به محض تولید، خاویار را به دیگر کشورها صادر می‌کنند.

وضعیت ماهیان خاویاری مزرعه شما چگونه است؟ 

با توجه به سونوگرافی‌هایی که انجام دادیم بازتاب خوبی داشته و نسبت به استان‌های غیر ساحلی شرایط بسیار خوبی داریم.

من باور دارم که می‌توانیم پتانسیل پرورش ماهیان خاویاری  را به سمت لرستان هدایت کنیم. و این استان را به قطب پرورش خاویار تبدیل کنیم.

از حدود ده تا ماهی که استحصال کردیم برای نمونه کیفیت خاویار تولید شده طبق نظر موسسه کاسپین رتبه اول دارد، به طوری که بنیانگذار خاویار به استان هدایت شد، بچه ماهی چهل روزه ظرف چهل روز چهل گرم وزن گرفته بود که مایه شگفتی شد.

کیفیت خاویار تولید شده به چه مواردی بستگی دارد؟

آب، اختلاف دما، مدیریت صحیح مزارع، خوراک مناسب استخرها و نظارت همه از مواردی است که بر کیفیت خاویار تاثیر گذار است.

آبهایی که در استان وجود دارد و هوای مناسب زمینه را برای تولید خاویار با کیفیت مهیا کرده است.

در حوزه تامین خوراک برای مزرعه مشکلی ندارید؟

خیر، خودم نمایندگی خوراک دارم تامین و تزریق میشه مشکلی نداریم اما متاسفانه قیمت خوراک به روز شده و دلال‌ها ما را بیچاره کرده‌اند.

 با توجه به تجربه‌ و فعالیتی که سالیان سال است کسب کرده‌ام هم می‌توانم در زمینه تامین بچه ماهی هم  آموزش و نظارت لازم را داشته باشم.

در صورت تحقق این امر زمینه اشتغال زیادی در استان ایجاد می‌شود و می‌توان لرستان را پایلوت توسعه ماهیان خاویاری در کشور کرد، زیرا بسیاری از زیرساخت ها در استان فراهم است.

به ازای هر هزار قطعه ماهی یک نیرو فعال باید باشد و اگر سالانه یک میلیون قطعه را پرورش دهیم بین پانصد تا هزار نیرو شغل ایجاد می‌شود.

کدام شهرستان مستعد پرورش ماهیان خاویاری است؟

تمام استان را رصد کردیم، خرم آباد و پل‌دختر بهترین شرایط را برای پرورش ماهیان خاویاری دارند، هم به لحاظ دما و هم آبهای روان.

نباید دنبال این باشیم که زود به پول برسیم، بلکه باید دنبال این باشیم که کار به فرایند عالی برسد ممکن است طول بکشد اما نتیجه می‌دهد، من چهار سال است که قادر به تعویض ماشین نیستم اما برای کارم کم نمی‌گذارم.

کار عشق می‌خواهد، هزینه و سختی و شب نخوابی دارد، مشکلات وجود دارد اما باید مشکلات را کنار زد، آدمی در حوزه کارآفرینی موفق است که صبور و قانع باشد.

من با قناعت کار را پیش بردم هزینه کردم تا به هدفم برسم.

متاسفانه تولید کنندگان استان به علت عدم تجربه قبل از موعد بار خود را می‌فروشند و همین آنها را متحمل ضرر و در نهایت ورشکستگی می‌کند.

به مشکلات حوزه آبزی پروری در استان اشاره می‌کنید؟

عدم حمایت مالی بهره‌برداران این بخش از سوی دولت از مشکلاتی است که می‌توان مطرح کرد، دومین مشکل به مدیریت صحیح مزرعه مربوط می‌شود.

به دلیل نبود سرمایه و عدم مدیریت اکثر پروژه‌های حوزه شیلات از جمله پروژه‌های عمارت دورود خوابید‌ه‌اند.

نکته دیگر ‌عدم تعامل با بانک‌‌ها است، بهره‌برداران  از کجا وثیقه تهیه کنند، چرا وثیقه محل اجرای طرح را به درنظر نمی‌گیرند.

متاسفانه همه طرح‌ها به بن بست خورده، در حالی که‌ ما دنبال توسعه و ایجاد اشتغال هستیم، تا خانواده‌های بیشتری از این محل ارتزاق کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.