هر خانه یک محصول/ از تولید با آزمون و خطا تا صادرات به کشورهای خارجی

0 18
هر خانه یک محصول/ از تولید با آزمون و خطا تا صادرات به کشورهای خارجی

خبرگزاری فارس مازندران ـ سرویس اقتصادی| اگر شما اهل مازندران باشید و علاقه فراوانی هم به گل و گیاه داشته باشید حتما وصف مناطق غرب استان را شنیده‌اید که پرورش گل و گیاه در این مناطق زبانزد است.

حتی روستایی در غرب مازندران داریم که تمام اهالی آن به پرورش گل و گیاه مشغول هستند و درب هر خانه‌ای را باز کنی سوله‌هایی از پرورش گل به چشم می‌خورد.

روستایی که تولیدکنندگانش بدون واسطه محصولات خود را به فروش می‌رسانند و علاقه‌مندان بسیاری را از جای جای ایران به خود جذب می‌کنند و کسی نیست که عاشق گل و گیاه باشد و نام روستای «وازیک» در شهرستان محمودآباد را نشنیده باشد.

وقتی وارد روستا می‌شویم بر درب هر خانه‌ای تابلو‌هایی از گلخانه، فروش گل و نهال به چشم می‌آید که لطافت و زیبایی‌های روستا را دوچندان می‌کند.

خانم عباسپور یکی از اهالی همین روستا و بانوی جوانی است که در محوطه به همراه پدرش مشغول پرورش نشاء گل در گلدان است و از مدت‌هاست باغبانی و پرورش گل و گیاه زیباترین تفریح زندگی‌اش شده است.

کار کردن با شوق و ذوق خانم عباسپور اینگونه به نظر می‌رسد که از همه چیز راضی است و روزگار بروفق مرادش می‌گذرد.

خانم عباسپور ساکن روستایی است که تمامی اهالی این روستا حرفه اصلی‌شان پرورش گل و گیاهان زینتی است و جوانان این روستا هم به‌جای مهاجرت از روستا به شهر با علاقه شخصی خود در روستا سکونت گزیدند و پرورش گل و گیاه را به‌عنوان شغل مورد علاقه خود انتخاب کردند.

وی درباره کار و ایده‌اش می‌گوید: اگرچه کارآفرینی با همت و پشتکار همراه است و چه‌بسا بسیاری از کسانی که این روزها در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار گرفتند در ابتدا با رنج و سختی کار را شروع کردند اما همت عالی و اراده قوی آنان سبب شد که راه دشوار را به امید موفقیت طی کنند.

این کارآفرین جوان اضافه‌ کرد: ۱۰ سال است در تولید گل و گیاه مشغول فعالیت هستم و گل را به صورت گلدانی پرورش می‌دهم چرا فروش آن به این شیوه برای صادرات و فروش بازار به خوبی انجام می‌شود.

وی از فضای گلخانه‌ای خود می‌گوید؛ که در ۶۰۰ مترمربع پرورش گل‌های آپارتمانی را انجام می‌دهم و گل‌ها را از روی گل‌های مادری تکثیر کرده و به صورت نشایی به فروش می‌رسانیم و از هر گونه‌ای ۴ هزار تولید و روانه بازار مصرف می‌کنیم.

خانم عباسپور از هدفی که برای آینده دارد می‌گوید و عنوان می‌کند؛ که در زمینه گل و گیاهان آپارتمانی آموزش و آگاهی لازم را کسب کردم و در حال حاضر به تولید انبوه و تجاری‌سازی محصولات گلخانه‌ای خودم فکر می‌کنم.

وی درباره اینکه چرا مردم روستای «وازیک» معروف به یک روستا با یک محصول هستند، ادامه‌ می‌دهد؛ مردم این روستا این‌طور نبودند که از ابتدا به پرورش گل و گیاه مشغول باشند بلکه ابتدا به تولید موز، قارچ و گل‌های شاخه بریده اقدام می‌کردند و اکنون چند سالی است به پرورش گل و گیاهان زینتی مشغول هستند و در این زمینه بسیار موفق بودند و من هم با توجه به ذوق و علاقه‌ای که به تولید گل و گیاهان آپارتمانی داشتم تصمیم گرفتم در این راه گام بردارم.

این بانوی کارآفرین از حمایت‌هایی که به وی برای همت بیشترش در کار شد، گفت و بیان کرد؛ بانک امید کارآفرین حمایت‌های خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات به مردم این روستا داشت و توانستم با دریافت تسهیلات گلخانه را گسترش دهم و با علاقه بیشتری در این مسیری که انتخاب کردم گام بردارم.

وی ادامه می‌دهد؛ با توجه به پشتکاری که برای کارآفرینی داشتم هیچوقت از تلاش دست برنداشتم و موانع سر راه باعث بی انگیزگی در کارم نشد و همین موضوع سبب شد در کارم موفق شوم و اکنون بتوانم نه تنها در داخل استان و کشور حتی صادرات گل به کشورهای خارجی هم داشته باشم.

خانم عباسپور بیان می‌کند؛ مردم این روستا به صورت تخصصی در این حرفه مشغول فعالیت هستند و توانایی تولید بالایی در بخش گل و گیاه دارند و چند سال اخیر صادرات گل و گیاه کمتر شده و اگر این مشکل از سوی مسؤولان رفع شود می‌توانیم به خوبی در بازارهای جهانی ظاهر شویم.

این بانوی کارآفرین از نگرانی‌هایش هم می‌گوید و عنوان می‌کند؛ با توجه به اینکه یک‌سال اخیر همانند سال‌های دیگر تولید و کیفیت محصول مطلوب بود اما صادرات به صفر رسیده است و  این مسئله برای‌مان بسیار نگران کننده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران نیز در این زمینه می‌گوید؛ در سال‌های اخیر و با رشد تکنولوژی بر تنوع و پیچیدگی‌های کشاورزی اضافه شد و کشاورزی سنتی به کشاورزی درآمدی و اقتصادی تبدیل شده است.

مجید بهادری با بیان اینکه در عصری به سر می‌بریم که کشاورزی اشتغال را در بر می‌گیرد و عصر کشاورزی اجتماعی را هم در آینده شاهد خواهیم بود، اضافه می‌کند؛ در کشور ما کشاورزی حرف نخست را می‌زند و مازندران با تنوع‌ تولیداتی که دارد به عنوان نگین کشاورزی کشور شناخته شده و این استان رتبه نخست تولید گل و گیاه را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی اضافه می‌کند؛ در مسیر تحقق اشتغال و ضرورت هنجارهای اجتماعی راهی نداریم جز اینکه کشاورزی خود را متنوع کنیم و در این مسیر تولید گل و گیاه و استفاده از ظرفیت‌های مرتبط با تولید گل و گیاه فضایی برای اشتغالزایی ایجاد می‌شود.

بهادری ظرفیت مازندران در تولید گل و گیاه را بالا دانست و خاطر نشان می‌کند؛ سیاست جهادکشاورزی بر توسعه کشت گلخانه‌ای است و برای هر متقاضی که خواهان احداث گلخانه باشد تسهیلات و مجوز اعطا می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.