مصاحبه اختصاصی با شیخ نعیم قاسم قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان:جبهه عزت و مقاومت در مواجهه تمام عیار با آمریکا و اسرائیل قرار دارد

0 198

تاریخ  انتشار :مرداد ۱۳۹۳

خلاصه ای از زندگینامه شیخ نعیم قاسم :

شیخ نعیم قاسم روحانی ، مبارز ، وسیاستمدار لبنانی وعضو تشکل حزب الله لبنان  وهم اکنون جانشین سید حسن نصرالله دبیر کل این حزب است . او متاهل ودارای شش فرزند است ( چهار پسر ودو دختر ) ومسلط به دو زبان عربی وفرانسه است . او در سال ۱۹۵۳ در روستای کفر فیلا در جبل عامل در جنوب لبنان به دنیا آمد . او همزمان تحصیلات رسمی و حوزوی را  اغاز کرد . او دارای لیسانس شیمی از دانشگاه لبنان است ونیز مدارج بالای علمی حوزوی  را طی کرده است . اودر دهه هفتاد میلادی در کنار امام موسی صدر در تشکیل جنبش امل همکاری داشت ودر سال ۱۹۸۲ در تاسیس حزب الله نقش داشته است و از سال ۱۹۹۱ تاکنون پنج بار متوالی به عنوان جانشین دبیر کل حزب الله انتخاب شده است  . او سرپرست جمعیت اموزش اسلامی است که یک نهاد اموزشی است ودر برگیرنده مجموعه ای از مدارس خصوصی است

از شیخ نعیم قاسم آثار متعددی منتشر شده که بعضی از آنها به چندین زبان ترجمه شده است. برخی از آثار شیخ نعیم قاسم به شرح زیر است:

 1. حزب‌الله:المنهج – التجربه – المستقبل. (به چندین زبان ترجمه شده)
 2. الشباب شعله تحرق أو تضیء
 3. المهدی المخلص
 4. قصتی مع الحجاب
 5. معالم للحیاه من نهج الأمیر (ع)
 6. سبیلک إلی مکارم الأخلاق.
 7. عاشوراء مددٌ وحیاه (بارها چاپ شده)
 8. سلسله شرح رساله الحقوق للإمام زین العابدین (ع) (۷ جلد)
 9. مجتمع المقاومه (إراده الشهاده وصناعه الانتصار)
 10. سبیل الله.
 11. القرآن منهج هدایه
 12. مجتمع المقاومه
 13. فی رحاب رساله الحقوق
 14. ۱حقوق الناس
 15. الحقوق الثلاثه
 16. حقوق المعلم والمتعلم
 17. حقوق الزوج والزوجه
 18. حقوق الافعال
 19. حقوق الوالدین والولد
 20. حقوق الجوارح 

اشاره:مصاحبه باشیخ نعیم قاسم- قائم مقام دبیر کل حزب الله لبنان – پیش از انتخابات ریاست جمهوری سوریه صورت گرفته  است. سیر حوادث در سوریه نشان می داد که بینش رهبران حزب الله لبنان در مورد مسائل سوریه با واقعیت های این کشور  کاملا تطابق دارد.

سوال: حماسه ایستادگی مقاومت اسلامی درجنگ ۳۳ لبنان  ، معادله جدیدی را در خاورمیانه به وجود آورد ، آیا این معادله همچنان پا برجاست و یا اینکه دشمن صهیونیستی توانسته است از طریق گنبد آهنین  ، آن را تغییر دهد ؟

 • جنگ سی و سه روزه یک معادله واقعی جدیدی را در خاورمیانه به وجود آورد که مبنای آن ایجاد توازن میان نیروی بازدارندگی مقاومت اسلامی به نمایندگی حزب الله و دشمن غاصب صهیونیستی بود . این توان بازدارندگی باعث به وجود آمدن آرامش و ثبات قابل ملاحظه ای شد که جهان از زمان جنگ ۲۰۰۶ تا کنون یعنی بعد از گذشت هشت سال به خود دیده است . از آن زمان به بعد اسرائیل به صورت مستقیم به اراضی لبنان تعرض نکرده است ؛ چرا که به خوبی می داند واکنش حزب الله به هر گونه تجاوز قاطعانه و موثر خواهد بود . حزب الله تحت هیچ شرایطی نمی پذیرد که شهرها ، روستاها و افراد به صورت آشکارا و مستقیم توسط جنگنده های رژیم صهیونستی و یا ارتش این رژیم مورد تعرض قرار گیرد . بنابراین می توان نتیجه گرفت که این معادله در صحنه عمل مثبت بوده است . زمانی که اسرائیل به صورت غیر مستقیم و طبق باورداشت خود مکانی را در منطقه جنتا واقع در بقاع لبنان در مرزهای میان لبنان و سوریه مورد تعرض قرار داد این یک تجاوز مستقیم نبود بلکه در منطقه ای نامشخص میان لبنان و سوریه رخ داد . حزب الله در مزارع شبعا به این تجاوز دشمن صهیونیستی واکنش نشان داد و چند روز بعد سید حسن نصر الله اعلام کرد که این پاسخی است به تجاوز اسرائیل . یعنی اینکه معادله همچنان پابرجاست و نمی توان این موضوع را پذیرفت که اسرائیل بدون دریافت واکنش مناسب و به موقع دست به تجاوز بزند . ما در حزب الله معادله بازدارندگی مناسبی را به وجود آوردیم و در حال حاضر نیز حزب الله تلاش می کند خود را بیش از پیش تجهیز و آماده کند . امکانات و توامندی های حزب الله از زمان جنگ سی و سه روزه تا کنون به طور چشمگیری دستخوش تحول و پیشرفت شده است ، جنگ سی و سه روزه درس بزرگی به ماداد و طرف صهیونیستی نیز این موضوع را می داند از این رو قدرت بازدارندگی همچنان پابرجاست .

اما گنبد آهنینی که رژیم صهیونیستی آن را تبلیغ می کند و مدعی است که توانایی شکار موشک ها را دارد و مانع از اصابت آنها به اراضی اشغالی می شود ، ولی اکنون خود آنها اعتراف می کنند که گنبد آهنین پروژه ای شکست خورده است که توانایی تحقق ده درصد از آنچه که پیش بینی می کرد را ندارد ، به ویژه اینکه گنبد آهنین با موشک های شلیک شده به سمت اراضی اشغالی مقابله می کند از این رو در مناطق مشخصی نصب شده است . شاید گنبد آهنین در واکنش به یک ، دو ، سه و یا چهار فروند موشک موفق عمل کند ولی زمانی که موشک ها به صورت گسترده و انبوه شلیک می شوند گنبد آهنین می تواند تنها به بخشی از این موشک ها و حداکثر ده درصد ویا کمتر واکنش نشان دهد ؛ در نتیجه سایر موشک ها به مناطق مورد هدف اصابت خواهد کرد . علاوه بر این گنبد آهنین نمی تواند با نوع خاصی از موشک ها مقابله کند بنابراین این پروژه که بخشی از سامانه دفاعی رژیم صهیونیستی است تنها اندکی از اهداف مورد نظر را محقق می سازد ولی تونایی تغییر معادله و یا ایجاد معادله جدید را ندارد ؛ به ویژه اینکه حزب الله دارای توانمندی ها ، امکانات و روش هایی است که می تواند خسارت های کلان و جبران ناپذیری را بر دشمن صهیونیستی وارد کند .

سوال: بسیاری از مردم در مورد دلیل تصمیم حزب الله برای اعزام نیرو به سوریه سوال می کنند ، علت این اقدام  حزب الله چیست  ؟

 • پر واضح است که حوادث سوریه در نتیجه یک تصمیم آمریکایی ، اسرائیلی و عربی رقم خورد و آنها می خواهند کشور سوریه به عنوان یکی از محورهای مقاومت را به کشوری متحد و همکار رژیم صهیونیستی تبدیل کنند و حتی فراتر از این آنها سوریه ای می خواهند که تحت مدیریت و سلطه آمریکا و اسرائیل باشد . واین امر مایه نگرانی است ؛ چرا که مشکل در سوریه انطوری که ادعا میشود مشکل اصلاحات سیاسی نیست و در غیر این صورت تحولات سوریه به اینجا ختم نمی شد و این مسئله امروز بیش از هر زمان دیگر برای جهانیان آشکار شده است ؛ به ویژه اینکه برخی کشورهای بزرگ و برخی کشورهای عربی و منطقه ای با صرف ثروت های هنگفت و اعزام نیرو و سلاح  ، ماهیت بحران سوریه را بیش از پیش آشکار کرده اند ، عناصر تروریستی موجود در سوریه متعلق به بیش از هشتاد کشور در جهان هستند . همه این مسائل نشان می دهند وجود تصمیم و اراده جدی برای ویران کردن سوریه به عنوان یکی از حاملی اصلی مقاومت و انحراف از مسیر اصلی به سمت همپیمانی با اسرائیل و آمریکاست که در این صورت حزب الله به صورت مستقیم از سوریه به عنوان کشوری با گرایش های اسرائیلی و آمریکایی متضرر می شود .

در نتیجه حوادث جاری بر حزب الله به صورت مستقیم تاثیر منفی دارد :

نخست : یکی از حلقه های کمک رسانی میان ایران و حزب الله از میان می رود .

دوم : باعث به وجود آمدن دشمن در اردوگاه سوریه می شود که تهدیدی برای حزب الله به شمار می رود .

سوم : ممکن است لبنان به صورت مستقیم آماج حملات عناصر تکفیری اعزامی از سوریه قرار گیرد که این امر منجر به تخریب لبنان و باعث انفعال مقاومت می شود .

چهارم : باعث شعله ور شدن زبانه های جنگ میان عناصر تکفیری و نیروهای حزب الله در لبنان و تضعیف جبهه مخالف رژیم صهیونیستی می شود .

بنابراین حزب الله تحولات جاری سوریه را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تهدیدی علیه خود می داند ، این تحولات به صورت مستقیم به مقاومت آسیب می زند و عناصر تکفیری تهدیدی علیه لبنان و نیروهای حزب الله به شمار می روند و به صورت غیر مستقیم باعث روی کار آمدن رژیمی در سوریه می شود که حامی صهیونیزم و اسرائیل است . همه این مسائل در مجموع باعث تضعیف جبهه مقاومت و یکی از شاخه های این جبهه یعنی حزب الله می شود . از این رو ما شاهد بودیم که حمایت سوریه از مقاومت باعث تسهیل در حمایت از حزب الله و لبنان و عامل تقویت قدرت حزب الله و لبنان بودکه به نوبه خود مانع از انتقال مستقیم و یا غیر مستقیم خطر به سمت ما می شد .

سوال ۳: به نظر شما چه زمانی و تحت چه شرایطی حزب الله ممکن است تصمیم بگیرد نیروهای خود را از سوریه خارج کند ؟

مسئله ارتباطی به زمان خاص وتعیین شده  ندارد ، خروج نیروهای حزب الله از سوریه منوط به از میان رفتن تهدیدی است که باعث ورود حزب الله به میدان سوریه شده است . خروج نیروهای حزب الله به تحولات میدانی و سیاسی سوریه بستگی دارد ، تا زمانی که یک اجماع بین المللی در مورد تجاوز به سوریه وجود دارد و حمایت ها از عناصر تکفیری و دیگر عناصر تروریستی برای ویرانی سوریه و مقاومت و بستر آن ادامه دارد ، نیروهای ما در سوریه حضور خواهند داشت به همین خاطر این اقدام بستگی به تحولات میدانی سوریه دارد که برای آن نیز نمی توان تاریخ و آینده مشخصی تعیین کرد . به نظر می رسد که بحران سوریه تا کنون دارای چشم انداز مشخصی نبوده است از این رو زمان مشخصی برای خروج نیروهای حزب الله از این کشور تعیین نشده است . حزب الله در انتظار تحولات بعدی است و با توجه به موقعیت های مختلف تصمیم مناسب را اتخاذ می کند .

سوال ۴: حزب الله تا چه حد توانسته است از طریق حضور خود در سوریه مانع از کشیده شدن دامنه خشونت ها به لبنان شود ؟

حزب الله معتقد است که با ورود خود به سوریه به صورت عملی و واقعی از لبنان حمایت کرده است ، البته این مسئله کاملا آشکار است . حداقل شاهد عینی این حمایت ، تجربه میدانی در مناطق مرزی یعنی در مناطق القلمون و القصیر بود . این مناطق به رغم درگیری های موجود در آن و درگیر بودن با وضعیت سوریه ، کانون انتقال خودروهای بمبگذاری شده به لبنان بود ، گروه های تکفیری حلقه ارتباطی با برخی از روستاهای لبنان مثل عرسال و برخی مناطق در عکار ایجاد کردند و این روستاها تهدید واقعی علیه مقاومت به وجود آوردند . خودروهای بمبگذاری شده از منطقه یبرود و القلمون و به طور کلی از طریق عرسال و سایر مناطق به ضاحیه جنوبی در قلب بیروت رسید و به جرأت می توان گفت که طی چند ماه مجموعا ۱۵ خودروی بمبگذاری شده منفجر شد که در این انفجارها شماری کشته و زخمی شدند و باعث به وجود آمدن بی ثباتی و ناامنی هایی شد . همه اینها در حالی رخ داد که نیروهای حزب الله برای حفاظت از مرزها در این مناطق حضور داشتند . علاوه بر این حزب الله در برخی روستاهای سوریه برای مقابله با گروه های تکفیری حضور داشت . با وجود اینکه حزب الله دستاورد بزرگی را در نبرد القصیر محقق ساخته بود ولی ما شاهد انفجار خودروهای بمبگذاری شده و تهدید علیه لبنان بودیم . بنابراین می توان گفت که تهدید ناشی از گروه های تکفیری غیر قابل انکار است ، اگر حزب الله در سوریه حضور نداشت نتایج و بازتاب جنایت های گروه های تروریستی تکفیری بسیار بیشتر از تهدیدات فعلی بود ، به لطف خداوند متعال اکنون بعد از آزادسازی القلمون تهدیدات و خطرات احتمالی رنگ باخته است . عملیات القلمون که با همکاری حزب الله و ارتش سوریه صورت گرفت ، تهدیدی را که لبنان در معرض آن قرار داشت ، به حداقل ممکن رساند . بنابراین ما بر این باوریم که این تجربه مستقیم که مرتبط با القلمون است چتر حمایتی لازم را تشکیل داد ، ودر نهایت می توان گفت که حضور حزب الله در سوریه تا حد زیادی مانع از کشیده شدن دامنه خشونت ها به سمت لبنان شد .

سوال ۵: تصمیم حزب الله به جنگ در سوریه تا چه حدی نتیجه دفاع از امنیت مقاومت و امنیت ملی لبنان بود ؟

ما به صورت علنی اعلام کردیم که هدفمان در سوریه حمایت از نظام و یا افراد نیست ، چرا که نظام و اشخاص توانایی حمایت و حفاظت از خود را دارند ، بلکه هدف ما دفاع از امنیت مقاومت و لبنان بود . این مهم چگونه محقق می شود ؟ بالاخره سوریه از زمان های دور همسایه تاثیرگذار در لبنان بوده وهست و بالطبع تحولات آن بر لبنان نیز تاثیر گذار خواهد بود . اگر این موضوع را بپذیریم که عناصر تروریستی تکفیری در سوریه به طور تاثیرگذاری نفوذ کرده اند و خیل عظیم جمعیت آوارگان که تعداد آنها بالغ بر یک میلیون و سیصد هزار سوری در لبنان است و وجود مرزهای مشترک طولانی میان دو کشور در منطقه بقاع و شمال و اعزام عناصر تکفیری از هشتاد کشور جهان به سوریه که در نهایت به لبنان نیز اعزام خواهند شد و این شرایط بر مقاومت تاثیر گذاشته و آسیب می رساند . بنابراین تصمیم حزب الله برای ورود به جنگ سوریه این احتمال را ضعیف کرد و گرنه آنها ما را هدف قرار داده بودند و در اظهارات خود به وضوح ما را هدف قرار داده و تکفیر می کردند . اقدامات ما در سوریه حامی مقاومت و لبنان بود و این امر به آمادگی برای مقابله با رژیم صهیونیستی کمک می کند .

سوال ۶: در حال حاضر پایگاه و موقعیت سید حسن نصرالله به عنوان قهرمان ملی و اسلامی به خاطر رهبری مقاومت علیه دشمن صهیونیستی را چگونه ارزیابی می کنید ؟ آیا مشارکت در جنگ سوریه بر پایگاه وی تاثیرگذار بوده است ؟

 

سید حسن نصرالله حفظه الله در موقعیت رهبری الهام بخش و الگو برای تمام نیروهای مقاومت و انسان های آزاده و شریف در جهان عرب و اسلام به حساب می آید . وی برای همگان چهره ای شناخته شده و شایان احترام ، قدردانی و تکریم است ؛ در نتیجه کلام و موضع وی تاثیرگذار خواهد بود . بسیاری از مردم در موقعیت های مختلف و حساس منتظر نظرات ، مواضع و تحلیل های ایشان هستند .

این پایگاه سید حسن نصرالله روز به روز درخشان تر و پر رونق تر می شود ، شاید برخی بگویند که بعضی از مردم که طرفدار سید بودند به خاطر مشارکت حزب الله در جنگ سوریه از او رویگردان شدند این مسئله با مواضع سیاسی برخی رهبران مرتبط است و آنها بر گروه هایی که وابسته به آن بودند تاثیر گذاشتند ؛ ولی با توجه به اینکه تصمیم به جنگ در سوریه تصمیمی حکیمانه و درست بود گزینه ای جز اتخاذ این تصمیم نداشتیم ، سید حسن نصرالله نیز به عنوان رهبر حکیم و مدبر نیز گزینه ای مناسب تر از این تصمیم ندید از این رو با شجاعت و جسارت تمام این تصمیم را اتخاذ کرد . اگر چه این تصمیم منجر به از دست دادن همدلی برخی ها به خاطر اتخاذ این موضع سیاسی شد ولی آنها با گذشت زمان پی خواهند برد که سخت در اشتباه بوده اند و حامیان و طرفداران آنها جنایتکارند و جنایت های بزرگی را علیه بشریت مرتکب شده اند . همه این مسائل باعث خواهد شد تا آنها به حقیقت پی برده و بار دیگر از سید حسن نصر الله طرفداری و حمایت کنند و به این باورداشت برسند که تا چه حدی به اصالت اندیشه و کردار خویش متعهد بوده است . به اعتقاد ما حتی اگر برخی از طرفداران سید به خاطر انحراف در مواضع سیاسیشان به ایشان پشت کرده باشند پایگاه و جایگاه ملی ، عربی ، اسلامی و جهانی ایشان هرگز دستخوش تغییر نخواهد شد .

سوال ۷: حزب الله توانست با مقاومت وجهاد بی وقفه  خود ، پایگاه و موقعیت پیش تازی در جهان اسلام کسب کند ، آیا توانسته است این پایگاه خود را تا به امروز حفظ کند ؟

حزب الله پروژه مقاومت را با خود به دوش می کشد و برای تحقق این پروژه بزرگ جهادی جانفشانی ها و فداکاری های زیادی کرده است . این پروژه به طور عینی در مواجهه با دشمن صهیونیستی نمود پیدا کرده است ، حزب الله در سال ۲۰۰۰ توانست دستاورد بزرگی را محقق سازد و لبنان را آزاد کند و در جنگ سی و سه روزه در سال ۲۰۰۶ نیز توانست با تجاوزدشمن صهیونیستی مقابله کند . حزب الله با این دستاوردهای بی نظیر خود توانست در کارنامه خود و به طور کلی در جهان پیروزی سالم و بدون خدشه ای به دست آورد بدون هیچگونه امتیازدهی و تنها با اتکا به بازوهای نیروهای جهادی محقق سازد . این دستاوردها ، پایگاه حائز اهمیتی را برای حزب الله در جهان اسلامی به ارمغان آورد که نه می توان آن را کتمان کرد و نه نادیده گرفت . به نظر من حزب الله توانسته است تا به امروز این جایگاه را برای خود در جهان اسلام حفظ کند . درست است که اختلافاتی جزئی به خاطر موضعگیری در قبال بحران سوریه به وجود آمد و پیش از آن نیز اختلافاتی در مورد شرایط عراق به وجود آمده بود که ممکن است این اختلافات از لحاظ روحی و عاطفی تاثیرگذار باشد . ولی این امر هرگز بر پایگاه روز افزون حزب الله تاثیر نخواهد گذاشت ؛ چرا که به لطف خداوند متعال پیروزی ها و دستاوردهای حزب الله روز به روز فزونی می یابد و معلوم می شود که موضعگیری های آن از ابتدا درست و بدون خدشه بوده و بر ایجاد تغییرات گسترده در لبنان و اطراف آن تاثیر گذاشته است .

سوال ۸: برخی  از تحلیل گران بر این باورند که گروهک های تکفیری مثل داعش ، جبهه النصره و امثال آن به طور عملی در صددند تا ماهیت تضاد ها در منطقه از نزاع اسلامی و عربی با رژیم صهیونیستی تغییر یابد و  جهت گیری های تضاد داخلی گردد و تناقضاتی در بدنه اسلام پدید اید ، نظر شما در این مورد چیست ؟

متأسفانه گروهک های تکفیری هدفی جز ویرانی ، کشتار و ایجاد هرج و مرج و ناآرامی ندارند ، آنها داعیه مکتب و اندیشه های اسلامی را دارند ولی این اقدامات چه ارتباطی با مکتب و مشی اسلام ، رهنمودها و ارشادهای قرآن کریم و تعالیم نبی گرامی اسلامی (ص) دارد ؟! آیا آنها در راستای این آیه قرآن عمل می کنند : «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلاَ رَحْمَهً لِلْعَالَمِینَ» ؟ ، آیا آنها همگام با این آیه شریفه حرکت می کنند «لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ » و آیا آنها به دستور این آیه شریفه «ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ » در مورد ترویج مکتب و دین مبین اسلام عمل می کنند . این گروهک ها اگر چه شعار اسلامی سر می دهند ولی به طور کلی از مشی و دیدگاه اسلام به دورند . اگر چه گروهک های تکفیری ادعای برپایی “امارت اسلامی” را دارند و شعار آن را سر می دهند ولی آنچه که در عمل از آنها می بینیم هیچ تناسبی با اخلاق و اصول اسلامی و نوعدوستی ندارد . جنایت های آنها اعم از سر بریدن ، ویران کردن خانه و کاشانه مردم ، تخریب مقبره اولیای الهی ، سرقت اموال و دارایی های مردم و تجاوز به زنان مسلمان هیچ تناسبی با اندیشه ها و افکار متعالی اسلام ندارد .

طبیعی است کسانی که مرتکب چنین جنایت هایی می شوند و در این راستا حرکت می کنند از مواجهه و مقابله با رژیم صهیونیستی صرف نظر می کنند و اولویت های آنها دستخوش تغییر و تحول می شود . اهداف و برنامه های گروهک های تکفیری در خدمت پروژه صهیونیستی در تجاوز به اراضی فلسطین و ضربه بزرگی به اتحاد ، پیکره و آینده جهان اسلام وارد می کند . از این رو ما معتقدیم که درگیری ها باید در دو جبهه صورت می گیرد : جبهه نخست مقابله با پروژه صهیونیستی و جبهه دوم مقابله با پروژه تکفیری ، این دو جبهه نشان می دهد که ما نیاز به تلاش های مضاعف برای مقابله با چالش های پیش رو داریم .

سوال ۹: چرا عربستان سعودی از دشمنان اخوان المسلمین در مصر ، و قطر از اخوان المسلمین در منطقه حمایت می کند ، این در حالی است که هر دو طرف از دستور ارباب آمریکایی خود در منطقه اطاعت می کنند ؟ این تقسیم کار با چه اهدافی صورت می گیرد .

ترجیح می دهم که به این سوال جواب ندهم .

سوال ۱۰: آیا تمام آنچه در مورد اختلاف عربستان و آمریکا در سطح منطقه گفته می شود درست است یا نه ؟

میان آمریکا و عربستان در مورد برخی جزئیات اختلاف وجود دارد ، ولی اصل این است که ایالات متحده سیاست های مختلف در منطقه را مدیریت می کند ، بنابراین عربستان نمی تواند بر خلاف این رویکرد عمل کند ، همه طرف ها باید مدام خود را با اقدامات آمریکا هماهنگ کرده و به تصمیمات واشنگتن به عنوان محور اصلی هر گونه تصمیم گیری عمل کنند . اما برخی اختلافات در جزئیات وجود دارد همانند اختلافی که در زمان برگزاری کنفرانس ژنو ۲ برای سوریه به وجود آمد . باید گفت که عربستان به برگزاری این کنفرانس متقاعد نشده بود چرا که به دنبال راه حل نظامی در سوریه بود ، در حالی که آمریکا از توانایی خود برای حل و فصل نظامی بحران سوریه مطمئن نبود به ویژه اینکه گروهک های تکفیری به عنوان مخالفین اصلی در مقابله با نظام سوریه ظاهر شدند و اپوزیسیون دیگری که آمریکا آن را «اپوزیسیون میانه رو» نامید به وجود آمد . آمریکا پیرامون اختلاف بر سر به تعویق انداختن کنفرانس ژنو ۲ با عربستان مدارا کرد ولی سه ماه بعد واشنگتن تصمیم به برگزاری این کنفرانس گرفت و عربستان نیز در آن شرکت کرد . نمونه یاد شده نشان می دهد که ریاض بر خلاف دیدگاه خود ، نقطه نظر آمریکا را ترجیح داد . عربستان صرفا خواهان حل و فصل نظامی در بحران سوریه و مداخله نظامی کشورهای بزرگ برای سرنگونی نظام اسد بود در حالی که آمریکا به چنین رویکردی به عنوان تامین کننده منافع خود اعتقاد نداشت ؛ در نتیجه راه حل نظامی برای بحران سوریه بعد از وتوی چین و روسیه به طور کلی منتفی شد ؛ چرا که چنین راه حلی برای آمریکا تهدید آمیز بود . باید گفت که به رغم اختلافات پیش آمده با عربستان در این مورد ، تصمیم گیری نهایی با آمریکا بود .

سوال ۱۱: آینده جنگ سوریه وچشم انداز ان را در سایه برتری نسبی و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در قلمون وغوطه دمشق وحلب و ضعف مخالفان و بروز اختلافات داخلی  جدی میان آنها چگونه ارزیابی می کنید ؟

می توان گفت که تقریبا از حدود یک سال پیش اوضاع میدانی با آزادسازی برخی شهرها و روستاها و شکست های پی در پی مخالفین مسلح ، به نفع نظام سوریه رقم خورد ، همچنین اختلافات داخلی شورشیان مسلح باعث به وجود آمدن کشتارهای خونین میان آنها شد که این موضوع در نهایت به نفع نیروهای ارتش و نظام سوریه رقم خورد . در حال حاضر قطب نما به سمت منافع و دستاوردهای نیروهای نظام سوریه در مناطق و پایگاه های مختلف است . دستاورد مهم و بزرگ دیگری اخیرا در شهر حمص رقم خورد ، ما حصل این دستاورد توافق در موردخروج حدود دو هزار تن از عناصر مسلح از حمص قدیم در مقابل برخی توافقات تفصیلی و کنترل این شهر قدیمی توسط نیروهای نظام بود . در آستانه انتخابات سوریه این توافق برای نیروهای نظام پیروزی بزرگی به شمار می رود .

به اعتقاد من چشم انداز آینده سوریه مشخص شده است ، نیروهای ارتش به پیش روی های خود ادامه دی هند و نظام سوریه مرحله دشوار و تهدید را پشت سر گذاشته است . نظام اسد وارد مرحله تقویت موضع خود برای کنترل بیش از پیش کشور شده است ، تحولات جاری این امکان را به نظام می دهد تا تحرکات خود را بیش از پیش افزایش داده و شرایط سیاسی خود را بهتر مدیریت کند ؛ ولی همچنان اجماع بین المللی برای ویرانی سوریه وجود دارد و گروه های مسلح با اقدامات متجاوزانه خود در مناطق مختلف سوریه مشکلاتی را برای نظام ایجاد خواهند کرد . چشم انداز کلی حاکی از آن است که نیروهای نظام به پیش روی های خود ادامه خواهند داد و دامنه آزاسازی مناطق تحت سلطه شورشیان گسترش خواهد یافت ، در مقابل مخالفین نیز تلاش خواهند کرد تنش ها و ناآرامی هایی را برای مقابله با کنترل کامل کشور توسط نظام ، ایجاد کنند .

سوال ۱۲:اگر به تحولات آتی سوریه خوشبین هستید ،  آینده منطقه را در سایه تحولات جاری آن چگونه ارزیابی می کنید ؟

همانطور که می دانید در برخی کشورهای منطقه شاهد تغییر و تحولاتی بودیم ، دیکتاتورهای مصر ، تونس و لیبی سرنگون شدند ، تحولاتی در یمن به وجود آمد و سوریه نیز با بحران جنگ داخلی دست و پنجه نرم می کند ، در بحرین نیروهای رژیم آل خلیفه معترضین را سرکوب می کنند و کشورهای دیگر نیز با مشکلات و شرایط خاص خود مواجه هستند . بنابراین تحولات مذکور باعث به وجود آمدن پیامدهای مختلفی در منطقه خواهد شد . در کنار این تحولات شرایط دشوار فلسطین نیز در مواجهه با پروژه صهیونیزم و چرثومه اسرائیل در منطقه ما ادامه دارد ، تمام این تحولات  ، منطقه را در یک شرایط بی ثبات و موقعیت ترسیم چشم اندازهای آینده قرار داده است . به طور کلی باید گفت که آینده منطقه واضح نیست ولی آنچه که می توان بر آن تاکید کرد این است که دیکتاتورها و انسان های فاسد یکی پس از دیگر سرنگون خواهند شد ، نشانه های خیزش منطقه نمایان است .  ولی برخی پیچیدگی ها ، دشواری ها و دخالت های بین المللی و تاثیر رژیم صهیونیستی در این میان مشهود است و خواهیم دید که چگونه مقاومت و برنامه های آن منطقه را به سمت دستاوردهای مثبت هر چه بیشتر رهنمون خواهد کرد .

سوال ۳: به نظر شما آیا بحران سوریه بر مسئله فلسطین تاثیر منفی گذاشته است ؟

بدون تردید حوادث سوریه تاثیر منفی بر مسئله فلسطین داشته است ، به خاطر اینکه برخی گروه های فلسطینی در موضعگیری خود در قبال بحران سوریه دچار اشتباه شدند و این مسئله باعث به وجود آمدن شکاف میان نظام سوریه و این گروه های فلسطین شد ، این گروه ها با تصمیم اشتباه خود حامی مهمی را از دست دادند و شرایط فعلی سوریه اجازه چنین حمایتی را در این مقطع نمی دهد ، این از آثار مهم و در عین حال خطرناک بحران سوریه بوده است . حوادث سوریه باعث تقویت عناصر تکفیری شد ، عناصری که روند عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی را تسهیل می کنند ، روابط آنها از طریق بلندی های جولان و مناطق مرزی سوریه و فلسطین با رژیم صهیونیستی تحولی دراماتیک و منفی و در عین حال تهدیدی جدی به شمار می رود .

به اعتقاد ما حوادث سوریه بر مسئله فلسطین تاثیر منفی گذاشت و باعث شد به تهدیدات ناشی از شهرک سازی صهیونیست ها ، تجاوزات اسرائیل در قدس اشغالی و تغییر بافت جمعیتی به نفع اسرائیل بی توجهی شود . همه اینها تهدیدات واقعی در فلسطین و جهان عرب است که حوادث سوریه و دیگر حوادث مانع از توجه به آنها می شود . این حوادث و پیامدهای ناشی از آن به رژیم صهیونیستی کمک کرد تا بدون هیچگونه نظارت و کنترلی بر جنایت های خود سرپوش بگذارد .

سوال ۱۴: اخیرا جنبش فتح وحماس توافق اشتی ملی را امضا کردند ، تا چه حد امکان اجرای عملی آشتی ملی فلسطین میان جنبش های حماس و فتح وجود دارد ؟ تاثیر این آشتی بر آینده چیست ؟

اصل آشتی میان فتح و حماس حتی اگر در پایین ترین حد ممکن باشد ، امر مثبتی است ؛ اگر این آشتی مانع از ایجاد فتنه میان دو جنبش شود و نزاع و اختلافات شدید داخلی را پایان بخشد ، دارای تاثیر مثبت خواهد بود . ما شاهد موضعگیری نتانیاهو و دیگر مقامات صهیونیستی علیه آشتی ملی فلسطین بودیم ، آنها خواهان آشتی گروه های فلسطینی نیستند . رهبران اسرائیل ، آشتی ملی را دلیل شکست مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان قلمداد می کنند . اما باید گفت که این آشتی نیاز به توجه بیشتر و امتیاز دهی های متقابل میان طرفین دارد تا یک قدرت یکپارچه فلسطینی در مواجهه با چالش های بی وقفه رژیم صهیونیستی در زمینه مصادره اراضی ، اقتصاد ،  سیاست و آینده ایجاد کند . ما در حزب الله لبنان از تحقق آشتی میان فتح و حماس استقبال می کنیم و امیدواریم که دارای آثار مثبت در آینده باشد و این مسئله در گرو اجرای عملی آن و تعهد طرفین در این زمینه قرار دارد .

سوال ۱۵: تعدد بازیگران تاثیر گذار در کشورهای حوزه بیداری اسلامی این جنبش مردمی را به کدام سمت سوق می دهد ؟

درست است که ما به طور کلی از بیداری اسلامی در کشورهای مختلف سخن به میان می آوریم ، ولی ماهیت و رویکرد این جنبش گسترده با توجه به ماهیت قدرت های سیاسی و طرح های آنها و شرایطی که این قدرتها و جنبش ها در آن به سر می برند،  از کشوری به کشور دیگر متفاوت است ؛ بنابراین کسی که شرایط و چشم انداز هر کشوری  را بررسی می کند که این جنبش عظیم مردمی در آن رخ داده است ، به این نتیجه می رسد که نتایج میدانی این جنبش ، تحولات و نتایج آن در هر کشور در مقایسه با کشور دیگر متفاوت است . اساسا این جنبش مثبت است و باید محور آن دشمنی با رژیم صهیونیستی و عدم اطمینان و خوشبینی به آمریکا و ضرورت تکیه به توانایی های مردمی در چارچوب وحدت و همکاری میان گروه های مختلف به منظور همبستگی و تاثیرگذاری هر چه بیشتر باشد .

مسلما حضور بازیگران بین المللی و منطقه ای که درصدد بهره برداری از این جنبش در برخی کشورها هستند ، موانعی را ایجاد کرده و بر نتایج این جنبش ها تاثیرگذار خواهد بود . گروه های انقلابی باید نسبت به اینگونه مسائل آگاه بوده و اقدامات خود را حساب شده و مثبت پیش ببرند تا این جنبش ها به جای اینکه به نفع کشورها باشد در راستای منافع و مطامع دیگران قرار نگیرد .

سوال ۱۶: آمریکا و همپیمانانش در منطقه تصور می کردند که نظام اسد طی چند ماه سقوط خواهد کرد ؛ ولی الان بعد از گذشت سه سال همچنان نظام بشار اسد روی کار است ، راز این مقاومت با وجودحجم بالای توطئه ها چیست ؟

مسئله حائز اهمیت در سوریه این است که نظام دارای دیدگاه و برنامه مشخصی است ، اینکه نظام سوریه جزء لاینفکی از پروژه و محور بر حق مقاومت است . مخالفان نظام برنامه مشخص و درستی ندارند ، بلکه جنایتکاران و خرابکارانی هستند که می خواهد به ملت سوریه آسیب بزنند ، این اولین نکته مثبت برای نظامی است که دارای برنامه و اهداف مشخص است .

دوم اینکه همبستگی موجود میان ارتش و رئیس جمهور سوریه مانع از سقوط نظام و تضعیف قدرت سوریه در مواجهه با چالش ها شده است . آنها به ایجاد شکاف در داخل ارتش سوریه دل خوش کرده بودند ولی چنین اتفاقی رخ نداد و تنها برخی عناصر و افسرانی که تاثیری در قدرت و انسجام نیروهای مسلح سوریه نداشتند از ارتش جدا شدند ولی فرماندهان به صورت منسجم و هماهنگ و تحت فرمان مستقیم رئیس جمهور به فعالیت خود ادامه دادند و این دژی استوار و نفوذ ناپذیر به وجود آورد .

مسئله سوم اینکه نظام سوریه دارای پایگاه مردمی در میان تمام اقشار و گروه ها در داخل سوریه اعم از اهل سنت که بزرگترین فرقه این کشور به شمار می روند ، است . برخی عناصر به بهانه اینکه مخالف نظام سوریه هستند پشت اهل سنت مخفی شدند ولی معلوم شد که تعداد زیادی از علما شناخته شده و برجسته امثال شیخ رمضان البوطی رحمه الله علیه و شیخ حسون مفتی کل سوریه  و دیگر چهره های معروف سوریه و کشور طرفدار نظام هستند ، آنها وقتی متوجه جایگاه شیخ رمضان البوطی و تاثیر فتواها و دیدگاه های وی شدند ، او را به قتل رساندند .

عوامل متعددی در مقاومت نظام سوریه موثر بود و بر کسی پوشیده نیست که هبستگی محور مقاومت از جمله ایران و حزب الله با نظام سوریه و همکاری کشورهای بزرگ مثل چین و روسیه در سطح سیاسی وبین المللی در شورای امنیت از دیگر عوامل تقویت مقاومت نظام سوریه بود که در وهله نخست به عوامل و پایگاه های داخلی تکیه داشت .

سوال ۱۷: انتخابات ریاست جمهوری لبنان در زمان مقرر انجام نشد وعملا خلا قانونی پدید آمد ، آیا این انتخابات دارای ویژگی خاصی است و چه تاثیری در واقعیت سیاسی جاری لبنان دارد ؟

انتخابات ریاست جمهوری لبنان به خاطر اتمام مهلت رئیس جمهور سابق یک انتخابات عادی و طبیعی و جزئی از اختیاراتی است که در مقاطع مختلف به اجرا در می آید . حال فرقی ندارد چه این انتخابات متعلق به پارلمان ، ریاست جمهوری ویا دیگر انتخابات باشد . مسلما این انتخابات مهم است چرا که رئیس جمهور دارای ماموریت و وظایفی است باید به آنها جامه عمل بپوشاند . موفقیت انتخابات ریاست جمهوری لبنان در این مقطع در سایه شرایط مثبتی که از دو ماه پیش با تشکیل دولت وحدت ملی بعد از ده ماه به وجود آمد باعث به وجود آمدن ثبات و آرامش امنیتی و سیاسی در کشور خواهد شد ، امیدواریم که این انتخابات در اسرع وقت ممکن و با موفقیت برگزار شود .

سوال ۱۸: نظر شما در مورد کاندیداتوری مجدد بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه چیست ، تاثیر آن را بر واقعیت سوریه و منطقه چگونه خواهد بود ؟

این حق بشار اسد است که برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود و بدون شک وی قاطعانه پیروز این میدان خواهد بود . حتی اگر مخالفین و نیروهای اپوزیسیون در انتخابات شرکت کنند و انتخابات تحت نظارت های بین المللی برگزار شود ،  اسد با اکثریت آراء پیروز خواهد شد ؛ چرا که هیچیک از نیروهای اپوزیسیون دارای پایگاه واقعی نیستند بلکه مخالفین با یکدیگر اختلاف دارند و نمی توانند در مورد یک نفر اجماع کنند و او به نمایندگی از آنها نامزد شود . در واقع اپوزیسیون های سوریه غیر منسجم بوده و در مقابل همدیگر قرار دارند ، از این رو کاندیداتوری اسد امری طبیعی است و نشان می دهد که این فعالیت های بیهوده علیه سوریه در طول سه سال نتوانسته است نظم و انسجام نهادها را بر هم زند و تمام تیرهایی که برای پایین کشیدن اسد از قدرت شلیک شد ، خطا رفته است . بشار اسد بار دیگر با استقبال گسترده مردمی و از دروازه انتخابات سراسری در عرصه سیاسی سوریه ابقا خواهد شد .

به اعتقاد من موفقیت اسد در این انتخابات در ادامه موفقیت های پی در پی او است که از یک سال پیش تا کنون برای نظام سوریه رقم خورده است . این انتخابات نشانگر موفقیت اسد در پشت سر گذاشتن شرایط دشوار در طی سه سال گذشته است و تمام دشمنان و مخالفان مجبورند به این واقعیت اعتراف کنند حتی اگر منکر این واقعیت باشند چیزی در چشم انداز واقعی سوریه تغییر نخواهد کرد .  چرا که آمریکا از شش ماه پیش یعنی بعد از برگزاری کنفرانس ژنو ۲ بحران سوریه را به حال خود رها کرده تا بیش از پیش به روند فرسایشی سیاست خود ادامه ندهد ، واشنگتن دارای برنامه و دیدگاه مشخصی در این مورد نیست و در عین حال نیز نمی خواهد به شکست مخالفین اعتراف کند از این رو بحران به حال خود رها خواهد شد .

سوال ۱۹: حوادث جاری منطقه صحنه نزاع علنی و مخفی میان جبهه عزت و مقاومت و جبهه سرسپردگی به آمریکا و اسرائیل است ، ارزیابی شما از معادله امروز این صحنه بعد همه تحولات به وجود آمده چیست ؟

به جرأت می توان گفت که محور عزت و مقاومت در مواجهه تمام عیار با محور آمریکا و اسرائیل دستاوردهایی را محقق ساخته است ، نزاع همچنان ادامه دارد و ممکن است زمان زیادی طول بکشد . این نزاع میان جبهه حق و باطل است ولی بدون تردید جبهه عزت و مقاومت دارای پایگاه گسترده مردمی است و دستاوردهایی را محقق ساخته است . از جمله دستاوردهای این جبهه می توان به موارد ذیل اشاره کرد : پیروزی هایی که در مواجهه با رژیم صهیونیستی محقق شد چه در نبرد با حزب الله لبنان و یا جنگ با حماس و دیگر گروه های جهادی  فلسطینی در نوار غزه ، همچنین از دستاوردهای مقاومت سوریه در برابر تمامی این چالش ها و نمایان شدن پیروزی سوریه به عنوان یکی از محورهای مقاومت در مواجهه با عناصر تکفیری ، پیروزی مقاومت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با چالش ها و تحریم های ظالمانه ، برگزاری مذاکرات هسته ای بدون چشم پوشی ایران از حقوق مشروع خود در برنامه صلح آمیز هسته ای و استواری و ثابت قدمی در سایه نظارت و ارشادات حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای حفظه الله تعالی و همچنین پیشرفت ایران در عرصه های مختلف علمی ، اقتصادی و سیاسی و مقابله با تحریم های بین المللی ، وشبکه ارتباطاتی که ایران با کشورهای مختلف جهان ایجاد کرده ،  از دستاوردهای مهم محور مقاومت به شمار می رود . در مورد شرایط ملت ها در دیگر کشورها در راستای این محور و تحولات کشورهای اسلامی و عربی اطاله کلام نمی کنم ان شاء الله تمامی این موارد در راستای منافع و مصالح محور مقاومت باشد .

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.