نمونه‌برداری از ۱۰ هزار قطعه مرغ برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان در گنبدکاووس

0 4
نمونه‌برداری از ۱۰ هزار قطعه مرغ برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان در گنبدکاووس

به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس، نادر گوگلانی ظهر امروز در جلسه پیشگیری از بیماری آنفلونزا حاد پرندگان اظهار کرد: بیماری آنفلونزا حاد پرندگان یک بیماری مشترک بین طیور و انسان بوده و کانون اصلی آن در پرندگان ساکن در نیمکره شمالی بدون علائم است که با مهاجرت به نیمکره‌جنوبی این بیماری را به پرندگان و انسان منتقل می‌کنند.

وی تصریح کرد: چندین کانون انتقال بیماری در جهان شناخته شده که بیشترین کانون‌ها در روسیه و قزاقستان بوده و با توجه به همسایگی این کشورها با ایران، مقابله و پیشگیری از این بیماری در دستور کار قرار دارد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس از فعالیت ۱۸۱ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت تولید سالانه ۶۶ هزار تن گوشت در این شهرستان خبر داد و گفت: گنبدکاووس هم اکنون پنج درصد گوشت مرغ کشور را تامین می‌کند.

گوگلانی خاطرنشان کرد: علاوه بر ۱۸۱ واحد مرغداری فعال در گنبدکاووس، ۱۱ واحد مرغ مادر گوشتی با ظرفیت ۳۱۰ هزار قطعه نیز در این شهرستان فعال است.

وی افزود: سالانه ۵۰ هزار تن تخم مرغ خوراکی در چهار واحد مرغ تخم‌گذار گنبدکاووس با ظرفیت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه تولید می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس گفت: امسال ۲ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم تخم‌مرغ خوراکی از این شهرستان به کشورهای عراق، قطر و افغانستان صادر شد.

وی ادامه داد: در راستای پیشگیری از بیماری آنفلونزا حاد پرندگان از ابتدای سال تاکنون تعداد ۱۰ هزار و ۹۲۰ قطعه مرغ در ۲۱ مورد نمونه‌برداری‌ مورد ازمایش قرار گرفت که خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه مورد این بیماری در شهرستان گزارش و مشاهده نشده است.

گوگلانی گفت: همچنین با همکاری اداره حفاظت و محیط زیست شهرستان و اداره شیلات ۳۵ مورد تالاب‌ها و مراکز پرورش ماهی مورد پایش قرار گرفته که ۱۵ دوره آموزشی برای جامعه هدف برگزار شده است.

وی بیان کرد: در هشت ماهه امسال تعداد ۲ هزار و ۷۰۴ تن تخم مرغ و ۲ هزار و ۷۵۸ تن خوراک آماده به کشورهای همسایه صادر شده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس با اشاره به واکسیناسیون رایگان تب برفکی در بین دام‌های نوار مرزی شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: از سال گذشته واکسیناسیون تب‌برفکی در بین دام‌های نوار مرزی شهرستان آغاز شده و تاکنون ۱۳۱ هزار راس دام سبک از نوع گوسفند و بز در این نواحی به صورت رایگان واکسینه شدند، قرار است تا پایان امسال نیز جمعیت دامی سنگین از نوع گاو به تعداد ۱۶ هزار راس با تامین واکسن به صورت رایگان واکسینه شوند.

گوگلانی گفت: قرنطینه، ضدعفونی و نظارت بر حمل و نقل دام در میدان دام به عنوان بزرگترین میدان دام کشور و تردد فراوان روزانه دام می‌تواند در پیشگیری از شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام موثر باشد.

وی بیان کرد: از همه دامداران، دهیاران و دیگر عزیزانی که با دام و طیور سروکار دارند تقاضا می‌شود در صورت کوچک‌ترین علائم مشکوک در بین دام و طیور مراتب را‌ به اداره دامپزشکی یا محیط‌زیست اطلاع دهند.

* ۳ تالاب بین‌المللی نوار مرزی گنبدکاووس مهمترین زیستگاه پرندگان مهاجر است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گنبدکاووس در این جلسه اظهار کرد: سه تالاب بین‌المللی «آجی‌گل»، «آلماگل» و «آلاگل» در شمال و نوار‌ مرزی گنبدکاووس جزو هشت زیستگاه جهانی پرندگان مهاجر بوده که به صورت موقت در این مکان ساکن می‌شوند.

احمد احمدی گفت: با توجه به اینکه امسال تالاب‌های بین‌المللی از وضعیت آبی خوبی به دلیل کمبود بارش و گرمای زیاد برخوردار‌ نبوده پیش‌بینی می‌شود بخشی از این پرندگان مهاجر در سد گلستان، سد دانشمند، آب‌بندان داشلی‌برون و سایر آب‌بندان‌های این مناطق به طور موقت استراحت کنند.

وی بیان کرد: ضمن‌ اینکه اداره دامپزشکی و اداره حفاظت محیط زیست بازدیدهای مشترکی خواهند داشت از صاحبان این آب‌بندان‌ها تقاضا می‌شود در صورت مشاهده پرندگان مهاجر بدون هرگونه تماس با آنها، مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته ممنوعیت شکار در منطقه وجود داشته و امسال نیز این ممنوعیت ادامه خواهد داشت.

گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت و دارا بودن ۱۶۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان‌های مهم تولیدات این بخش در استان گلستان است و مجموع تولیدات دامی، زراعت و باغبانی آن سالانه به حدود یک میلیون تن می‌رسد.
انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.