داویجان روستای ملی مرواربافی می‌شود/ وجود ۶۰ کارگاه بزرگ مروار

0 0
داویجان روستای ملی مرواربافی می‌شود/ وجود ۶۰ کارگاه بزرگ مروار

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، علی مالمیر ظهر امروز در نشست پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهر و روستای ملی و در بررسی پرونده روستای داویجان در شهرستان ملایر استان همدان به‌ عنوان روستای ملی مرواربافی اظهار کرد: این هنر یکی از هنرهایی است که از دیرباز در این منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفته و مواد اولیه مرواربافی در این منطقه به حدی است که سایر مناطق را نیز تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه ۱۲۰ کارگاه خانگی و ۶۰ کارگاه بزرگ مرواربافی وجود دارد و ۵ میلیون قطعه مروار در این روستا تولید می‌شود عنوان کرد: خوشبختانه مروار به کشورهای مختلف نیز صادر می‌شود به گونه‌ای که ۲۶۰ هزار دلار درآمد صادرات مروار از این منطقه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان یادآور شد: ۲۰۰ هکتار مزارع برای تولید مواد اولیه مروار وجود دارد و این روستا اکنون به قطبی تبدیل شده که سایر مناطق را نیز پوشش می‌دهد به طوری که این فعالیت بسیار ارزان‌قیمت است و با سرمایه‌گذاری اندک به میزان ۲ میلیون تومان می‌توان این فعالیت را آغاز کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: تصمیمی که وزارت میراث‌فرهنگی برای ثبت ملی این روستا در رشته مرواربافی گرفته بسیار اهمیت دارد و امیدوارم با ثبت ملی هر شهر و روستا شاهد رونق هرچه بیشتر صنایع‌دستی در آن منطقه باشیم.

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه خاطرنشان کرد: گاهی اوقات دارایی‌هایی داریم که قدر آن‌ها را نمی‌دانیم به‌ عنوان مثال مروار یکی از دارایی‌های مهم مردم است و اکنون تعدادی از مردم منطقه ملایر به هنر مرواربافی مشغول هستند.

وی اضافه کرد: یکی از مزیت‌های مواد اولیه مروار این است که ترکه مورد استفاده در آن کمترین میزان آب را استفاده می‌کند بنابراین ظرفیت‌های بسیار خوبی در این منطقه است که در صورت ثبت و حمایت‌ها، بدون شک شاهد تحولات خوبی در آن منطقه خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.