شناگری با دو پای سنگی

0 27

آمریکا شناگری است که در دریای مشگلات خود در منطقه ما با دو پای سنگی می خواهد شنا کند. اگر دو سنگ بر پای خود بسته بود می توانست آنها را باز کند ولی مشگل از آنجاست که هردو پای آمریکا در منطقه ما از جنس سنگ هستند: سنگین و بی تحرک و فاقد شور و شعور زندگی. این  دوپای آمریکا یکی اسرائیل است و دیگری سعودی.

هنگامی که یحیی سریع گزارش پیروزی های عملیات «ربیع النصر» را به رسانه ها داد برای همه ناظران سیاسی آشکار شد یک پای سنگی آمریکا بوسیله سلحشوران یمن شکسته شده است. یحیی سریع از پیش درباره پیروزی نزدیک و بزرگ مردم یمن خبر داده بود و اعلام کرده بود که در دو استان شبوه و مارب ۳۲۰۰ کیلومتر از سرزمین یمن از زیر پای سنگی آمریکا یعنی ارتش ائتلاف سعودی- صهیونیستی خارج شده است .

وی بیان کرد: در این عملیات، یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، بیش از ۲۷۸ عملیات از جمله ۱۶۱ عملیات در اراضی اشغالی یمن و ۱۱۷ عملیات در عمق خاک سعودی انجام داد. یگان موشکی نیز ۱۳۰ حمله انجام داد که ۹۵ حمله در اراضی اشغال شده یمن و ۳۵ حمله در عمق خاک سعودی صورت گرفت و در طول عملیات نصرالربیع، در مجموع چهار پهپاد شناسایی و جاسوسی شامل یک فروند پهپاد CH۴، یک فروند پهپاد وینگ لونگ و دو پهپاد اسکن ایگل منهدم شد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن افزود: شمار پاسخ‌های موفق به حملات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز به ۲۹۶ مورد رسید و نیروهای ما با وجود تشدید حملات هوایی ائتلاف سعودی که شمار آن به ۷۰۵ حمله می‌رسید، به عملیات ربیع‌النصر ادامه دادند. اگر دشمن فکر می‌کند که با حملات جنگنده‌های خود می‌تواند پیشروی نیروهای ما را محدود کند یا عزم سربازان و مجاهدان ما را در هم بشکند، باید بداند که این تنها یک توهم است.

سرتیپ یحیی سریع تصریح کرد: در این عملیات شهرستان‌های «عسیلان»، «بیحان» و «عین» در شبوه و شهرستان‌های «حریب»، «العبدیه» و بخش‌هایی از دو شهرستان «جبل مراد» و «الجوبه» در مأرب و به طور کلی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع در این دو استان، آزاد شدند. البته برخی از مناطقی که اخیراً در مأرب آزاد شده‌اند هنوز با حمایت ائتلاف متجاوز، لانه گروهک‌های تکفیری باقی مانده است.

وی افزود: بلافاصله پس از آزادسازی این مناطق، نیروهای ما تلاش برای عادی‌سازی روال زندگی در این مناطق را آغاز کردند و وزارت کشور و مقامات مربوطه از جمله مقامات محلی، مسئولیت‌های خود را بر عهده گرفتند.

به گفته سخنگوی نیروهای مسلح یمن، عملیات ربیع‌النصر به کشته، زخمی و اسیر شدن ۱۸۴۰ نفر منجر شد که در این میان، ۵۵۰ نفر کشته، ۱۲۰۰ نفر زخمی و ۹۰ تن اسیر شدند. در میان کشته‌ها شماری از سرکرده‌های ارشد داعش و القاعده که العبدیه را به لانه خود تبدیل کرده بودند و تحت حمایت ائتلاف سعودی قرار داشتند، نیز به چشم می‌خورند.

بر اساس این گزارش، طی این عملیات، نزدیک به ۱۰۶ خودروی زرهی و نظامی و نفربر نابود و به آتش کشیده شد و ۱۸۰ قبضه سلاح از بین رفت. نیروهای یمنی همچنین موفق شدند که پنج انبار اسلحه را طی این عملیات نابود کنند. ده‌ها خودروی زرهی و خودروی نظامی متعلق به نیروهای متجاوز از سوی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به غنیمت گرفته شد.

سرتیپ یحیی سریع افزود: در این عملیات خسارات زیادی به صفوف مزدورانی که آنها را به توقف درگیری و ترک صفوف دشمن دعوت کرده بودیم، وارد شد.

وی بیان کرد: ملت یمن خود را در مراسم بزرگداشت ولادت پیامبر اکرم (ص) نشان دادند تا به جهانیان این اطمینان را بدهند که شمار خائنان در این کشور معدود است که امروز با سرنوشت اجتناب ناپذیر خود روبرو شده‌اند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه از نقش مهم قبائل البیضاء، شبوه و مأرب در انجام موفق عملیات ربیع النصر سخن گفت و ضمن تقدیر و تمجید ار آنها در نبرد آزادی و استقلال یمن، آنها را مایه افتخار و مباهات دانست.

سرتیپ یحیی سریع بیان کرد: مهم‌ترین نتایج عملیات ربیع‌النصر، تقویت موقعیت و موضع نظامی نیروهای ما در تعقیب مزدوران است. نیروهای ما در آستانه ورود به شهر مأرب، بار دیگر به سرکرده‌های مزدوران در خصوص تداوم مواضعشان و عدم تجدیدنظر در این خصوص، هشدار می‌دهند. ما از شهروندان و ساکنان شهر مأرب می‌خواهیم که از مقرهایی که مزدوران برای اهداف نظامی از آن‌ استفاده می‌کنند، دور شوند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد: نبرد اصلی مردم یمن نبرد آزادی و استقلال است.

از  طرف دیگر آمریکا می کوشد شکست در یمن را با بروی کار آوردن یک دولت غربگرا در عراق جبران کند از این رو یک نمایشنامه خنده دار حمله به خانه خالی الکاظمی نخست وزیر عراق ]که شدیدا تمایلات سعودی و آمریکائی دارد[ به  اجرا در آورد وسخنگوی وزارت دفاع آمریکا ضمن محکوم کردن سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق، گفت مقام‌های بغداد هنوز از واشنگتن درخواستی برای کمک به تحقیقات در این زمینه نداشته‌اند.

 

کربی طی نشست خبری درپنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می‌تواند بگوید چه کسی مسئول این حمله بوده، گفت: «خیر من در جایگاهی نسیتم که درباره مرتبطان آن صحبت کنم».

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع آمریکا، وی سپس درباره موضع پنتاگون در این‌خصوص توضیح داد: «واضح است که ما حمله به نخست‌وزیر عراق را محکوم کنیم، همانطور که رئیس‌جمهور (جو بایدن) و همکاران ما در وزارت خارجه گفتند. چنین خشونت‌هایی باید متوقف شوند».

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا برای کمک به روند تحقیقات در خصوص آن حمله با مقام‌های عراقی تماس گرفته، اظهار داشت: «شنیدید که رئیس‌جمهور گفت اگر نیاز به کمک باشد، حتما انجام می‌دهیم. اما تا جایی که می‌دانم چنین درخواستی از سوی دولت عراق مطرح نشده است.»

بر این اساس، کربی درباره اینکه آیا حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق در منطقه سبز باعث تغییر در سطح حفاظتی نیروهای آمریکایی در این منطقه شده، توضیح داد: «ما هیچوقت درباره سطح حفاظتی صحبت نمی‌کنیم. اما به شما اطمینان می‌دهم که فرماندهان ما مسئول حفظ جان خود و نیروهایشان هستند.»

وی سپس در پاسخ به این سوال که کدام گروه‌ها در عراق از چنین توانایی پهپادی برای سوءقصد به جان الکاظمی برخوردار هستند، مدعی شد: «رقم دقیقی ندارم اما تعدادی از گروه‌های داخل عراق که حامی ایران هستند، توانایی چنین حملاتی دارند. البته باز هم می‌گویم نمی‌توانم ارتباط این حمله را [با هیچ طرفی] فعلا مشخص کنم».

پیش از این نیز وزارت خارجه روسیه با محکوم کردن سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق، بر آمادگی خود برای تقویت تعامل عملی با شرکای عراقی در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

بدین ترتیب سخنگوی پنتاگون نشان داد که هدف از نمایشنامه حمله به خانه الکاظمی متهم کردن طرفداران حشدالشعبی که با تروریست های داعش می جنگند و پامال کردن خون عراقی هائی بوده است که در میدان التحریر هدف آتش ارتش عراق قرارگرفتند.

درهمین حال یمن دست روی علت اصلی پرخاشگری های آمریکا گذاشت و سازمان ملل را نیزدر این زمینه مسئول دانست.

رئیس کمیته ملی امور اسرا در صنعاء گفت، فرستاده ویژه سازمان ملل نتوانسته دور جدید مذاکرات درباره مبادله اسرا را ترتیب بدهد و به جای آن مشغول بالا بردن روحیه مزدوران ائتلاف سعودی در مناطق نبرد است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس،  رئیس کمیته ملی امور اسرا در صنعاء تاکید کرد که فرستاده جدید سازمان ملل نتوانسته دور جدیدی از مذاکرات بر سر پرونده اسرا میان دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن ترتیب دهد.

به گزارش المیادین، عبدالقادر المرتضی گفت: با وجود اینکه دو طرف صنعاء و دولت مستعفی آمادگی خود را برای برگزاری دور جدید مذاکرات بر سر مبادله اسرا اعلام کردند اما فرستاده جدید سازمان ملل نتوانست دور جدید این مذکرات را ساماندهی کند.

او در توییتر نوشت: وقتی نماینده جدید سازمان ملل در پرونده تبادل اسرا ناکام است آن وقت در مواجهه با پیچیده ترین پرونده های نظامی و سیاسی چگونه عمل خواهد کرد؟

المرتضی تاکید کرد: روشن است که ماموریت فرستاده جدید سازمان ملل انجام برخی بازدیدها از مناطق تحت کنترل مزدوران ائتلاف سعودی برای بالا بردن روحیه آنها بیش از هر چیز دیگری است.

«هانس گروندبرگ» فرستاده سازمان ملل به یمن روز دوشنبه گذشته سفر خود به شهر تعز در جنوب غرب این کشور را آغاز کرد که اولین سفر یک نماینده سازمان ملل به تعز از زمان آغاز تجاوزات سعودی به این کشور ازهفت سال پیش است.

در سال گذشته (۱۳۹۹)، بزرگترین توافق تبادل اسرا میان دولت نجات ملی (صنعاء) و دولت مستعفی (مقیم ریاض) اجرا شد، اما حالا ریاض به مزدوران ائتلاف سعودی اجازه نمی‌دهد بسیاری از اسرا را آزاد کنند و -به گفته مقامات صنعاء- سعودی‌ها ارزشی برای شبه‌نظامیان خود که اسیر شده‌اند قائل نیستند.

بعقیده کارشناسان آمریکا در شطرنج سیاست وزیر خود را در یمن از دست داده است و حالا صنعا می کوشد در ریاض شاه آمریکا را نیز بزند و دنیا منتظر نتیجه مسابقه است و از خود می پرسد آیا آمریکا پای سنگی دوم خود  را در فلسطین از دست خواهد داد. در حالیکه پای سنگی دیگر او بوسیله انصارالله متلاشی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.