احمد کاظم زاده : عربستان و امارات از اسرائیل حمایت می کنند

0 13
[ اشاره : گفتگوی اختصاصی سه کارشناس برجسته  در مورد مسائل منطقه را ملاحظه می نمائید که پیرامون نقش های آمریکا و اسرائیل در منطقه و وضعیت ارتجاع عرب گفتگو داشته اند]

رویوران: بسم الله الرحمن الرحیم ، این روزها در محافل سیاسی بحث پروندۀ هسته‌ای و گفتگوی وین مطرح است که عملاً چالش های آمریکا و ایران و منطقه در آن مطرح است. یکی دیگر بحث یمن است. یکی هم بحث لبنان و سوریه و یکی هم بحث عقب‌نشینی آمریکا از عراق است که اوایل دی ماه باید اتفاق بیفتد. عقب‌نشینی از عراق خیلی مهم است. این خلأ را چه قدرتی پر می‌کند؟ اصلاً آمریکا اجازه می‌دهد این خلأ ایجاد شود یا نه؟ خود اینها سؤال است. برنامه آمریکا چیست؟ بحث یمن دارد به جا‌های بسیار حساس می‌رسد.

از شانزده فرمانداری استان مأرب چهارده فرمانداری آزاد شده است. الآن دو فرمانداری مانده است. اگر این دو را هم آزاد کنند تقریباً شاهرگ یمن در اختیار دولت قانونی صنعا می‌شود. در شبوه هم اینها نیروهای یمن رفته‌اند. کل نفت یمن در این دو استان یعنی مأرب و شبوه است. شاید همۀ بازی‌هایی که عربستان در لبنان در آورد به قولی به دنبال ژست پیروزی دیپلماتیک بود برای پوشاندن شکست مترقبه‌ای است که در یمن که در پیش است. عربستان هیچ راهی هم ندارد. می‌خواهم بگویم ما در آستانۀ مجموعه‌ای از تحولات در سطح منطقه هستیم.

 

*آمریکا در اوایل دی ماه باید به اشغال نظامی عراق پایان دهد

 

کاظم‌زاده: الآن عمدۀ بحث‌ها راجع به چیزی است که روی صحنه می‌بینیم. آمریکا دارد استراتژی خود را در منطقه تغییر می‌دهد. دیدید که بعد از صرف چند ترلیون دلار در افغانستان از آنجا خارج شد. ناگزیراز عراق هم خارج می‌شود. الآن در واقع مأموریت برخورد سخت‌افزاری با انقلاب اسلامی اجبارا به اسرائیل سپرده شده است. اسرائیل بر آمریکا فشار می‌آورد. آمریکا هم از دورۀ ترامپ می‌گوید من دیگر نیستم. هر کار می‌خواهی خودت انجام بده. اسرائیلی‌ها هم در داخل تقریباً ]چپ و راست [به این نتیجه رسیده‌اند که اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه نرسد چالش نظامی علیه محور مقاومت قابل پیش بینی است و باید این کار را بکنند. تقریباً شواهد هم نشان می‌دهد که تلاش‌هایی در حال صورت گرفتن است. بعضی از چیز‌ها ممکن است بار روانی داشته باشد ولی بی‌ارتباط به هم نیست. بنابراین این اسرائیل است که پیش افتاده و دارد جای نقش آمریکا را می‌گیرد. منتها بقیه او را حمایت می‌کنند. عربستان، امارات به یک شکل و آمریکا و شاید ناتو هم به شکل دیگر اسرائیل را حمایت می‌کنند. شاید طبق انتظاری که از روس‌ها می رفت دیگر خیلی با محور مقاومت در این قضیه همراه نباشند. در سفر اخیر بِنِت به روسیه هم مشاهده شد که چه فرش قرمزی برایش پهن کردند.  حملۀ سایبری که به سیستم توزیع بنزین صورت گرفت خیلی شدید بود و اگر مدیریت از کنترل خارج می‌شد می‌توانست چالش هائی را در داخل ایران دامن بزند. با توجه به عقبه‌ای که مطرح شده بود .اسرائیل در افکار عمومی داخلی خود از محور مقاومت یک دشمن ساخته است. آنها به این باور رسیده‌اند. اگر روزی اقدام نظامی نسبت به محور مقاومت اسلامی بکنند از اجماع افکار عمومی داخلی برخوردار خواهند بود. در داخل ایران این همه اسرائیل به ما ضربه می‌زند و مستقیم و غیر مستقیم تهدید به اقدام نظامی می‌کند. ولی در افکار عمومی داخلی هنوز جوری که احساس شود اسرائیل دشمن است به مرحلۀ واقعی نرسیده است. زمانی آنها تبلیغ کرده بودند که چون ایران از فلسطین حمایت می‌کند آنها این‌جوری تلافی می‌کنند. این صحبت مطرح بود و در تظاهرات مطرح می‌شد. مردم فکر می‌کردند اگر ایران دست از حمایت فلسطین بر دارد و رویکردش را تغییر دهد اسرائیل دست از دشمنی برمی‌دارد. الآن وقتی پمپ بنزین را می‌زند در واقع قشر متوسط ایران را مورد حمله قرار داده است.

 

*دواستان نفت خیز مارب و شبوه در یمن بوسیله نیروهای انصارالله در آستانه آزادی قرار گرفته اند

 

اشعری: ما الآن در منطقه دو جریان داریم. آمریکا مجموعه اقداماتی می‌کند. گاهی می گوید که نیرو‌هایش را از عراق بیرون می‌برد و فکر جایگزین دارد. گاهی نیرو‌هایش را از افغانستان بیرو می‌برد و برای آن جایگزین دارد. گاهی وارد جمهوری آذربایجان شده و در آنجا نقشه‌ای می‌کشد. با سعودی کار‌هایی می‌کند و غیره. مجموعه اقدامات آمریکا مثل صحنه‌های بازی است که مرتب نقش عوض می‌کنند برای این که ما را غافلگیر کنند.

از طرف دیگر جبهۀ مقاومت هم کار‌هایی می‌کند. گاهی وقت‌ها من احساس می‌کنم دوستان با نگرانی صحبت می‌کنند که نکند محور مقاومت اسلامی اصلاً کاری نمی‌کند. به عنوان مثال اینقدر که حملۀ سایبری اسرائیل به ایران مشهور شد و جا افتاد، حملۀ  به اسرائیل بازتاب زیادی نداشت. در حالیکه همه معتقد بودند این خیلی خطرناک‌تر از آن بود. برای آنکه در این حمله کسی به سراغ مردم عادی نرفت. به سراغ بخش خیلی حساس و مهم اسرائیل رفت که اسرائیل را نگران کرده است. می‌خواهم بگویم بالاخره در جبهۀ مقاومت ]ما و یمنی‌ها، بحرینی‌ها، حزب‌الله و غیره[ همکاری‌هایی می‌کنیم که اولاً نمی‌دانیم این کار‌ها کجا هماهنگ می‌شود. این نیرو‌ها هماهنگ می‌شود یا نمی‌شود یا هر کس کار خودش را می‌کند. قاعدتاً این‌جوری است که دارد هماهنگ می‌شود. به گونه‌ای با هم نسبت دارد. اگر حضور آمریکا و سیاست‌های آن و حضور جبهۀ مقاومت و سیاست‌هایش با هم تحلیل شود خوب است.

 

*اسرائیل می کوشد نقش آمریکا را در منطقه ایفا کند

 

 

رویوران: قرآن اشاره می‌کند ولکم فی القصاصه حیاه یا اولوالالباب. می‌گوید قصاص و بعد می گوید اگر ببخشید بهتر است. رابطه‌ای بین اخلاق و عدالت وجود دارد. یک جا عدالت و اخلاق هم‌سنخ می‌شوند. ولی مکارم اخلاق بالاتر از عدالت است. پیامبر اکرم گفت: انما بُعثت لاتمم مکارم الاخلاق. قصاص عدالت است. بخشیدن مکارم اخلاق است. این چیزی که فلسفه بعثت، مکارم اخلاق است خودش بحث بسیار مهمی است که در حوزه‌های علمیه ادبیات مهمی دارد.منظورم این است که محور مقاومت تنها عدالت محور نیست بلکه اخلاق محور نیز هست به همین دلیل رعایت اصول و مبانی اخلاقی را می کند .چالش های موجود در منطقه میان دو طرف است ، یک طرف که جبهه مقاومت اسلامی است ،اخلاق مدار و عدالت محور است و طرف دیگر سود مدار و قدرت محور است و در افق حوادث پیروزی اخلاق و عدالت بدلیل حمایت ملت ها از آن قابل مشاهده است .

 

*محور مقاومت اسلامی عدالت محور و اخلاق مدار است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.