تاکید رئیس جمهور بر حقابه خوزستان/ مشکل شرکت هفت تپه پس از ۶ سال حل شد

0 2
تاکید رئیس جمهور بر حقابه خوزستان/ مشکل شرکت هفت تپه پس از ۶ سال حل شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، صادق خلیلیان استاندار خوزستان در یک گفتگوی تلوزیونی اظهار کرد: با توجه به اینکه اولین سفر استانی رئیس جمهور به خوزستان بود آمادگی لازم برای طرح مصوبات وجود نداشت.

وی افزود: بر اساس تجربیات گذشته و مشکلات احصا شده در حدود یک ماه برنامه‌هایی تدوین کردیم و پروژه‌هایی را با زمان بندی مشخص و اعتبارات مرتبط تدوین کردیم.

استاندار خوزستان گفت: طی دو هفته در نشست‌های مختلف با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیران، بانک‌ها و دستگاه‌های ذیربط نهایتا این پروژه‌ها به تصویب رسید.

وی ادامه داد: امضاهای مصوبات مختلف را گرفتیم از جمله این مصوبات در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که شامل ۹ بیمارستان بوده که باید ساخته، تکمیل یا تجهیز شوند که همه این موارد به تصویب نهایی رسیده و ضمانت اجرایی دارد.

صادق خلیلیان تصریح کرد: در حوزه راه شهرسازی جاده اهواز به چهارمحال، جاده اصلی به سمت شرق و استان فارس ظرف دو سال تکمیل میشود. همچنین دو خطه کردن راه آهن بندر امام به اهواز و اندیمشک و ساخت جاده‌های فرعی مورد نیاز از جمله راهی که باید به سمت مناطق زلزله زده اندیکا ساخته شود نیز در دستور کار قرار دارد.

تسهیلات اشتغالزایی و ازدواج جوانان 

وی بیان کرد: در قالب طرح‌های اشتغالزایی بانک‌ها مکلف شدند اعتبارات ارزان قیمتی برای سرمایه گذاری در استان تامین کنند و حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این بخش در نظر گرفته شده است. سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان قرض الحسنه برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شده است و مجموع اعتبارات ۳۶ هزار میلیارد تومان هست که ظرف دو تا سه سال مشکلات استان کاهش یابد.

خلیلیان عنوان کرد: طرح‌های دیگری نیز در بخش‌های کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری داریم. همچنین پنج هزار میلیارد تومان صنعت نفت در حوزه‌های مسوولیت‌های اجتماعی تقبل نموده است.

خلیلیان عنوان کرد: مانند همه استانها ضمانت اجرایی این پروژه‌ها از طریق دولت و سازمان برنامه بودجه است و اعتبارات این پروژه‌ها مشخص شده است و دبیرخانه و کارگروه‌های پیگیری برای پروژه‌ها تشکیل و فعال خواهد شد و بناست ظرف دو تا سه سال اجرایی شوند.

وی عنوان کرد: در اهواز هزار تخت بیمارستانی باید بازسازی کنیم و برخی از بیمارستان‌ها در اهواز قدمت طولانی دارند و فرسوده شده باید نوسازی شوند که در این پروژه‌ها دیده شده است.

تکمیل و یا بازسازی شبکه‌های آب و فاضلاب

استاندار خوزستان گفت: در بحث آب و فاضلاب قرار شده تصفیه خانه‌های فاضلاب و شبکه‌های مختلف ظرف دو تا سه سال تکمیل یا بازسازی شود از جمله این پروژه‌ها تصفیه خانه شادگان است که در آستانه بهره برداری است.

وی افزود: اجرای تصفیه خانه فاضلاب اهواز در دو فاز پیش بینی شده است یک فاز ویژه شرایط اضطراری در مواقع بروز بارش ها است و یک بخش نیز تکمیل تصفیه خانه است که دو سال زمان میبرد.

صادق خلیلیان تصریح کرد: در بحث تامین آب شرب اعتبارات آن تحت هفت پروژه است که مهمترینش طرح غدیر است که ۵۲ درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار میدهد و ظرف دو سال به اتمام میرسد در عین حال یک پروژه ضربتی را طراحی کردیم که اجرای آن هشت ماه زمان میبرد و نزدیک ۳۴ درصد از آن در سه ماه اخیر انجام شده است. این طرح هم کیفیت آب را افزایش می‌دهد و حجم آب را از ۱۰ متر مکعب بر ثانیه به ۲۰ متر مکعب بر ثانیه میرساند و به عبارتی دو برابر میکند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حوزه‌های فرهنگی، مسائل زنان و خانواده، در حوزه کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پروژه های مختلفی طراحی شده که ۱۵۰ هزار شغل جدید را طی سه سال ایجاد میکند و ۳۶ هزار میلیارد تومان اعتبار و هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه اشتغال در نظر گرفته شده است.

۹۸۰ واحد در اندیکا تخریب شدند

خلیلیان در خصوص آخرین اقدامات در مناطق زلزله زده اندیکا توضیح داد: اسکان اضطراری با کمک هلال احمر و توزیع چادرهای اضطراری در اختیار خانوارهایی که منازلشان قابل سکونت نیست انجام شد.

وی ادامه داد: ۹۸۰ واحد داریم که صد در صد تخریب شدند یا نیاز به تعمیر اساسی دارند. یکهزار و ۹۵۰ واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر دارند که خود مردم و صاحبان منازل کار بازسازی را شروع کردند و پس از ابلاغ اعتبار خسارتها پرداخت خواهد شد.

استاندار خوزستان افزود: یک سری امکانات موقت در اختیار آنها قرار دادیم. اسکان موقت نیز در کنار جایگاه های دام در حال ساخت است تا خانه ها ساخته شوند.

انتصاب مدیران خوزستان

وی در خصوص روند انتصاب مدیران توضیح داد: برای دولتی که قرار است حداقل چهار سال و یا احتمالا هشت سال زمام امور را در دست بگیرند حداقل باید دو تا سه ماه فرصت در نظر گرفته شود تا مشکلات رصد شوند و نیروهای کارآمد و شایسته متناسب با مشکلات شناسایی شوند. ضمن اینکه بخشی از مدیران انتصابشان غیرسیاسی بوده است.

صادق خلیلیان اظهار کرد: بخشی از فرمانداران تا حدود ۸۰ درصد تغییر خواهند کرد و هم اکنون فرمانداران خرمشهر، اهواز و باغملک را تغییر دادیم و دو تا سه فرماندار هم تا هفته آینده تغییر خواهند کرد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در چهار معاونت ستادی استانداری جمع بندی‌مان کامل شده و تغییراتی در نظر داریم که اولین انتصاب در این رده امروز در سطح معاونت اقتصادی که سوابق موثر و تجارب ارزشمندی در سطح ملی دارند انجام شد.

خلیلیان گفت: در سطح ادارات نیز در حال رایزنی هستیم و تغییر مدیریت در شرکت نفت انجام شد و انتصاب در دانشگاه چمران در شرف وقوع است و تعیین مدیران در چند دستگاه دیگر هم در حال نهایی شدن است.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: در انتصابات معیارها بر اساس مواردی همچون جوان بودن، با تجربه و انگیزه بالا بودن و داشتن روحیه انقلابی و جهادی کار کردن است.

خلیلیان گفت: تغییرات مدیریتی در مناطق آزاد رخ داده و امیدواریم اهداف مورد نظر تحقق یابد و شاهد بهبود وضعیت آبادان و خرمشهر باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم منطقه آزاد اروند در سالهای آینده کارنامه متفاوتی نسبت به گذشته از خود بر جای گذارد‌.

حقابه‌های خوزستان در خشکسالی و ترسالی محفوظ است 

استاندار خوزستان در خصوص حقابه‌های استان در حوزه‌های مختلف بیان کرد: حقابه را بایست از بحث خشکسالی جدا کنیم.

رییس جمهور در سفرشان به استان بر حقابه استان تاکید داشتند در جلساتی که اخیرا در مرکز داشتیم نیز شاهد بودیم این حقابه ها به رسمیت شناخته شده است و چه در دوران خشکسالی و چه در زمان ترسالی حقابه های استان محفوظ است.

خلیلیان یادآور شد: امسال دچار خشکسالی کم سابقه‌ای هستیم. باید الگوی مصرف و کشت خود را تغییر دهیم و استقرار صنایع و توسعه شهری را مورد تجدیدنظر قرار دهیم. ما بایست از کشت‌های گلخانه‌ای استفاده کنیم که آب کمتری مصرف میکند و تولید ده برابری دارد و زمین کمتری برای تولید نیاز دارد.

استاندار خوزستان افزود: ذخیره سدهای ما چهار درصد است و باید شرایط را مدیریت کنیم. در مناطق پایین دست برخی کشاورزان مشکل دارند که روز گذشته برای حل این مساله جلسه داشتیم و بنا شد مدیریت لازم در بالادست صورت گیرد تا حقابه کشاورزی در مناطق پایین دست هم تخصیص یابد.

تخصیص هفت هزار میلیارد تومان اعتبار از شرکت نفت 

استاندار خوزستان اظهار کرد: شرکت نفت یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در استان است و باید مسوولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهد و امضای مقامات مسوول را برای تخصیص هفت هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۲ گرفتیم و پروژه‌های مختلفی از این محل تامین اعتبار میشوند.

خلیلیان افزود: برای صنایع پتروشیمی، فولادی و … بخشنامه‌ای داشتیم که علاوه بر انجام مسوولیت‌های اجتماعی، گردش مالی و پرداخت مالیات خود را به درون استان منتقل کنند و در بکارگیری نیروها و خرید بیمه نیز از ظرفیت های درون استان استفاده شود.

وی گفت: گاهی اوقات مشکلاتی برای سرمایه گذاران پیش می‌آید مانند قطع خدمات آب و برق که در موارد این‌چنینی دستگاه‌ها نباید مانع فعالیت تولیدی شوند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: شرکت هفت تپه بعد از ۶ سال مشکلشان حل شده و
باید همه دست به دست هم دهیم تا رونق به این واحد تولیدی برگردد.

وجود ۳۵۰ هزار کانون ریزگرد

وی در خصوص کانون های ریزگرد استان تصریح کرد: ۳۵۰ هزار کانون تولید ریزگرد داریم که ۲۵ هزار هکتار از آن در سالهای گذشته نهالکاری شد، سطح بالاتری نیز قرق شد و ۲۳ هزار هکتار هم مدیریت روان آب شد و سعی شد با اقدامات مختلف کانون‌های ریزگرد تحت مدیریت قرار گیرد.

استاندار خوزستان در پایان گفت: باید از همه ظرفیت‌های مردمی و گروه‌های مختلف استفاده کنیم، پشتیبانی از خوزستان در دولت در بالاترین سطح وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کرده و با پرهیز از حواشی کار کنیم و در عین تقویت زیرساخت‌ها در بخش‌های فرهنگی هم کار کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.