نخست‌وزیر سابق قطر: بهتر است با تهران تعامل کنیم

0 19
نخست‌وزیر سابق قطر: بهتر است با تهران تعامل کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حمد بن جاسم آل ثانی» نخست‌وزیر پیشین قطر در گفت‌وگویی با شبکه «روسیا الیوم» گفت، چالش‌های کنونی در منطقه، تصمیم‌گیرندگان در منطقه خلیج فارس را وادار به تغییر و فعال‌سازی روابط مثبت میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای منطقه کرد.

وی افزود: با کاهش توجه آمریکا به منطقه ما در کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) نیازمند ارزیابی مجدد استراتژی خود هستیم و ایجاد روابط راهبردی با کشورهای بزرگی مانند ترکیه، ایران و مصر برای ما کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) مفید است.

بن جاسم ادامه داد: غرب دموکراسی را برای اهدافی که عنوان آن شریف است ارائه می‌دهد اما ما در آن اهدافی مربوط به اسرائیل می‌یابیم تا از طریق اعمال فشار در موضوع دموکراسی، پناهگاهی برای اسرائیل باشد. من مخالف رابطه با اسرائیل نیستم من مخالف سوءاستفاده از ما برای رابطه با اسرائیل هستم.

وی درباره عادی‌سازی روابط برخی کشورهای با رژیم صهیونیستی گفت: طرحی برای این عادی‌سازی روابط وجود ندارد. آیا سرزمین اشغال شده‌ای وجود ندارد؟ اگر کشورهای عربی این را در مقابل اهداف و مطالبات عادی‌سازی قرار می‌دادند به صلح دست پیدا می‌کردیم.

بن جاسم درباره ایران هم گفت: ایران با غرب به توافق خواهد رسید پس بهتر است ما در کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) با ایران گفت‌وگو کنیم و بر این اساس که آیا تنشی آمریکایی علیه ایران وجود دارد یا خیر، با ایران تعامل نداشته باشیم. گفت‌وگو با ایران باید مستقیم و مشخص باشد زیرا ایران علاقمند است که خلیج (فارس) دریاچه صلح باشد.

نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر امروز (دوشنبه) هشتم آذر ماه (۲۹ نوامبر) در محل هتل پله کوبورگ وین با حضور هیأت‌های اصلی عضو برجام (ایران و گروه ۱+۴) (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

وی درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هم اعلام کرد، مهم ملت سوریه است و کشورهای عربی باید به وضعیت سوریه پس از جنگ و رسیدگی به علل آن توجه کنند. بازگشت سوریه با اتحادیه عرب در بازگرداندن سوریه به وضعیت طبیعی کمکی نمی‌کند. واشنگتن پس از تعیین خطوط قرمز در سوریه بما کمکی نکرد و به آنها پایبند نبود.

اخیرا، «رمطان لعمامره» وزیر امور خارجه الجزایر در کنفرانس مطبوعاتی  اظهار داشت: «پیشتر گفتیم که زمان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب فرا رسیده است و باید بدون مداخله در امور داخلی، کرسی سوریه [به اتحادیه عرب] بازگردد».

لعمامره اضافه کرد: «الجزایر به هیچ عنوان با تعلیق حضور سوریه در اتحادیه عرب موافق نبود. ما در تلاش هستیم تا توافقی در خصوص مسئله سوریه و حضور این کشور در اتحادیه عرب ایجاد کنیم. سفر وزیر امور خارجه امارات به دمشق را تبریک می‌گویم و آرزو داریم که این گام به انسجام کشورهای عربی کمک کند». (جزئیات بیشتر)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.