فضای دوستانه ؟!

7 106

«بگزارش خبرگزاری فارس معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان این که گفتگو ها در وین در فضای دوستانه برگزار شد .گفت : اینکه طرف های اروپائی خیلی در مورد برخی از پیشنهادهای ما رضایت نداشتند درست است ،ولی هیچ کدام عنوان نکردند که پیشنهاد های ایران مبنای حقوقی و قانونی مورد قبول دو طرف را ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات با گروه ۱+۴ پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام و پیش از ترک وین در جمع خبرنگاران ضمن تشریح گفت‌وگوها در وین گفت: در این دور از گفت‌وگوها، جمهوری اسلامی ایران با ترکیب یک هیأت جدید، ولی هیأتی با حضور افراد متخصص و مسئول در زمینه موضوعات اقتصادی، مالی و بانکی وارد عرصه گفت‌وگوها شد.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: این نشانگر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات با هدف دستیابی به توافق بود و این نکته تاثیر خودش را بر روی طرف مقابل گذاشت و برخی از طرف‌های مقابل در صحبت‌ها در جلسات به این نکته اشاره کردند که این ترکیب هیأت نشانگر عزم جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات جدی است.»

آنچه یادآوری آن ضروری است این است که فضای دوستانه از نظر سیاست غرب ،به معنی وجود منافع مشترک است و چنین فضائی در شرایط کنونی در روابط ایران و غرب قابل تصور نیست . نشانه های روابط دوستانه هنگامی ظاهر می شود که غرب بطور بنیادین  پی به اشتباهات راهبردی خود برده و دست از حمایت رژیم آپارتاید در فلسطین و رژیم سرکوبگر و استبدادی در عربستان و بحرین بردارد و حقانیت حرکت های آزادیبخش در فلسطین ،عربستان، یمن و بحرین را  برسمیت بشناسد.

دیپلمات های ایران باید فریب در باغ سبز دیپلمات های غربی را نخورند چه بسا آنها بطور تاکتیکی برای جلوگیری از سیاست نگاه به شرق ایران به نفع خود نرمش هائی را نشان دهند تا پس از آن در شرایط مناسب مجددا گلوی روابط بین المللی ایران را بفشارند. نظر شما چیست؟

7 نظرات
 1. محسن می گوید

  با نظر شما موافقم ولی فضای دوستانه یک اصطلاح دیپلماتیک است که معمولا بکار میرود

 2. ناصر می گوید

  نگاه دولت قبل به غرب بود و همه چیز را به سر انجام برجام گره زده بود. این دولت مدعی است که چنین نظری نداره و می خواهد از طریق نزدیک شدن به شرق برای کشور فرصت هائی را ایجاد کند. حالا باید صبر کرد دید دیپلمات های جدید ما می توانند در مقابل غرب استقامت کنند و حقوق ملت را زنده کنند و گول در باغ سبز را نخورند . آینده همه چیز را مشخص میکنه

 3. رضا می گوید

  اصلا از اول انقلاب تا حالا هیچ فضای دوستانه ای بین ماو غرب نبوده و نیست. بکار بردن این اصطلاحات (بقول محسن ) دیپلماتیک به چه معنا و به چه کار می آید

 4. مهران می گوید

  واقعا چرا با غرب آشتی نمکنید همه چیز رو به راه میشه

 5. اکبر می گوید

  با نظر مهران موافق نیستم ما که مشکلی نداریم اونا همه چیز را برای خودشون می خوان نوکر غربی ها که نیستیم

 6. محسن می گوید

  با نظر مهران موافق نیستم الان آمریکا بسیاری از اهرم های فشار خودش را از دست داده مهمترین اهرمش تحریم ها بوده که لبه اون هم کند شده بر عکس ایران اهرم های فشار خوبی در دستش داره اگه بتونند از اونا خوب استفاده کنند ضمنا نباید فریب ظاهر و حرف های غربی ها را خورد اینا خودشون را از زمان پهلوی اول تا حالا به خوبی نشون دادن که چقدر بد خواه این مملکت هستند

 7. ناهید می گوید

  چه تو فضای به اصطلاح دوستانه و چه غیر دوستانه این فرجام هیچ وقت سرانجامی نخواهد داشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.