یمن و شرایط جدید

0 76

همزمان باآشکار شدن ابعاد جدیدی از توانایی های موشکی و پهبادی جنبش انصارالله یمن و دستاوردهای روز افزون آن  شاهد پیشرفت های مختلف در نبرد با عناصر وابسته به عربستان سعودی در نقاط مختلف مأرب هستیم .به همین لحاظ نیروهای یمنی دستاوردهای جدیدی را محقق ساخته اند.

به  گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از المسیره ارتش و کمیته های مردمی یمن توانستند بر ۳ منطقه در شرق مأرب مسلط شوند. «البُتر»، «النقعا» و «العکد» مناطق واقع در شرق یمن هستند که نیروهای یمنی توانستند بر آنها سیطره یابند.

اخیراً «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش «أنصارالله» یمن در سخنانی پیرامون نبرد مأرب گفته بود: نیروهای مقاومت یمن به لحظه تحقق پیروزی نهایی در «مأرب» نزدیک شده‌اند.

 

وی افزود: مردم یمن خواستار آزادسازی هرچه سریع‌تر مأرب هستند. نیروهای مسلح ما از سوی مردم برای آزادسازی مأرب تحت فشار قرار دارند. شکست متجاوزان در مأرب به مثابه شکست آنها در دیگر جبهه‌ها است.

البخیتی یادآور شد: سعودی‌ها و متحدانشان خود به خوبی می‌دانند که کنترل نیروهای یمنی بر شهر مأرب بدترین سناریو برایشان محسوب می‌شود. آزادسازی مأرب به پایان محاصره همه جانبه علیه یمن منجر خواهد شد.

وی عنوان کرد: متجاوزان در حال حاضر به دنبال آن هستند تا بر روی پیشروی‌های گسترده نیروهای یمنی در جبهه مأرب سرپوش بگذارند. پیام‌مان به متجاوزان این است که آنها دیگر قادر نیستند محاصره را به ما تحمیل کنند.

همچنین یک وبسایت یمنی از کشته شدن ۵۳ فرمانده و شخصیت وابسته به دولت مستعفی یمن در استان مأرب در ماههای گذشته خبر داد.

 

از طرف دیگر سفیر یمن در تهران جنگ مارب را سخت ترین نبرد همچون جنگ «حلب» در سوریه دانست و آزادی آن را نقطه عطفی در تغییر معادلات جنگ یمن بر شمرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبر گزاری تسنیم ، نشست تخصصی تحولات یمن با حضور سفیر این کشور در تهران در اندیشکده راهبردی تبیین برگزار شد. جنگ مأرب، توافق انصارالله با قبایل یمنی، عقب نشینی نظامیان اماراتی از منطقه الحدیده و نظام سیاسی یمن از جمله محورهایی بود که « ابراهیم محمد الدیلمی» به آنها پرداخت.

سفیر یمن در تهران در ارتباط با جنگ مأرب اظهار داشت: ابتدا طرحی ارائه دادیم که به درگیری نظامی منجر نشود و مسئله « مأرب» از طریق مسالمت آمیز حل و فصل شود. بر همین اساس،  به دنبال توافق با قبایل استان مأرب بودیم. در سایه چنین توافقی بود که انصارالله هم اکنون کنترل  ۱۲ شهر این  استان  را در اختیار دارد.  قبلا دو شهر استان مأرب تحت کنترل ارتش یمن و کمیته‌های مردمی قرار داشت اما اکنون ۱۲  شهر در اختیار انصارالله است.

وی با اشاره به جنگ روانی عربستان و امارات علیه انصارالله اظهار داشت: دشمن می‌کوشد چنین وانمود کند که یک میلیون نفر در مأرب ساکن هستند و مردم این شهر در برابر انصارالله ایستاده‌اند، درحالی که چنین موضوعی صحت ندارد. جمعیتی که در مأرب است حدود  ۱۰۰ هزار نفر است.

سفیر یمن در ایران، جنگ مأرب را در آخرین مرحله خود دانست و گفت: ارتش و کمیته‌های مردمی هر روز در حال پیشرفت هستند، ما از وضعیت خود در این نبرد راضی هستیم و این درحالی است که ارتش و کمیته‌های مردمی در یک زمین باز و بدون پوشش هوایی در حال نبرد هستند؛ درحقیقت، رزمندگان انصارالله با جان خود به مبارزه ادامه می‌دهند و پیروزی‌هایی که تاکنون به  دست آورده اند، واقعا معجزه است چراکه انصارالله تحت محاصره است.

وی تعیین تاریخ برای آزاد سازی مأرب را یک اشتباه خواند و اظهار داشت: ما به خدا ایمان داریم و معتقدیم اگر خداوند پیروزی را برای ما مقدر فرموده باشد،  این پیروزی حتما به دست خواهد آمد.

در حال حاضراین شهر در دست عربستان، امارات و آمریکاست. گروه‌هایی مثل داعش، القاعده،  اخوان المسلمین (حزب اصلاح )  در نبرد  حضور دارند. این گروه‌ها قبائل استان مأرب را تحت پوشش خود قرار می‌دهند اما انصارالله با ورود به مذاکره و توافق با قبائل می‌کوشد آنها را از سیطره  این گروه‌ها نجات دهد.

این دیپلمات یمنی درباره عقب نشینی نظامیان اماراتی و متحدان‌شان از منطقه راهبردی الحدیده گفت: این عقب نشینی به دلائل سیاسی و میدانی صورت گرفت. اینکه گفته می‌شود رویکرد اماراتی‌ها تغییر کرده، این صحیح نیست. همانطوری که قبلا  گفتم اماراتی‌ها مجبورند از یمن خارج شوند چرا که در غیر این صورت هدف حملات قرار می‌گیرند. به  هرحال، جنگ یمن چه از طریق  نظامی یا سیاسی پایان خواهد یافت.

وی درباره سرنوشت جنگجویان یمنی که در کنار نظامیان عربستانی و اماراتی جنگیده‌اند، اظهار داشت: ما تصمیم داریم که پس از پایان جنگ یک عفو عمومی اعلام کنیم. جنگجویان باید سلاح‌های خود را تحویل دهند تا به عنوان شهروند عادی محسوب شوند.

یک ناظر سیاسی عنوان کرد: «باتوجه به تحولات  کنونی در میدان جنگ و هماهنگی های انجام شده با قبایل یمن برای جلوگیری و کمتر شدن لطمات انسانی در مارب احتمالا به زودی  شاهد رخدادهای پایانی در این منطقه از یمن خواهیم بود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.