دولت های غربی، صهیونیسم جهانی و حمله به اسلام

0 31

 

منتشر شده در نشریه فرهنگ اسلامی شماره  ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

دیباچه

حمله افراد مسلح در هفتم ژانویه ۲۰۱۵ به دفتر هفته نامه فکاهی شارلی ابدو فرانسه، موجی از محکومیت‌ها را در پی داشت. با اینحال تنها چند روز پس از همدردی با فرانسه، این نشریه در نخستین شماره خود پس از حمله به دفتر شارلی ابدو، کاریکاتورهایی موهن را از پیامبر اسلام چاپ کرد که با اعتراض گسترده در جهان اسلام مواجه شد.

نکته قابل تامل اینکه دولتهای فرانسه، آمریکا و انگلیس همانند برخی دیگر از دولتهای غربی از این اقدام اهانت بار شارلی ابدو، به بهانه آزادی بیان دفاع کردند. شمارگان شارلی ابدو تا پیش از حمله به دفتر آن در پاریس، فقط ۱۶ هزار نسخه بود. اما مسئولان شارلی ابدو نخستین شماره پس از حمله افراد مسلح را که حاوی کاریکاتورهای موهن بود، در بیش از سه میلیون نسخه منتشر کردند.

در این نوشتار تلاش شده تا این دیدگاه غرب که توهین به مقدسات مسلمانان را مصداقی از آزادی بیان دانسته، بطور مستند به نقد بکشد. در بخش اول این مطلب مستندات برخورد کشورهای غربی با هنرمندان و نویسندگان منتقد آورده شده. در بخش دوم شواهد و مستنداتی جمع آوری شده که نشان می‌دهد غرب و رژیم صهیونیستی که ادعای آزادی بیان دارند، چگونه حامی سرسخت گروههای تروریستی و تکفیری‌اند. در بخش سوم این نوشتار تظاهرات مردم در مناطق مختلف جهان در اعتراض به اقدام اهانت بار  شارلی ابدو فهرست شده است.

الف – کدام آزادی؟!

تاریخ غرب، بخصوص دوره معاصر نمونه‌های زیادی از مجازات هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران به خود دیده است. افرادی که عمدتا به دلیل دست گذاشتن روی تابوهایی همچون هولوکاست از حقوق اجتماعی محروم شده و به مجازاتهای سنگین محکوم شده‌اند. با اینحال، طنز ماجرا اینجاست که برغم مجازات پژوهشگران و هنرمندان موضوع نسل کشی یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم، اهانت کنندگان به ادیان آسمانی بخصوص اسلام آزادانه در غرب فعالیت میکنند. فهرست ذیل دربرگیرنده تنها بخشی از شرح جفایی است که در حق پژوهشگرانی اعمال شده است که تنها به‌دلیل بیان حقایق، محکوم به پرداخت جریمه و یا زندانی شده‌اند.

۱- ماجرای موریس سینت

روزنامه دیلی تلگراف انگلیس در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۹ گزارش داد که موریس سینت، کاریکاتوریست هفته نامه شارلی ابدو، به جرم انتشار مطلب و نقل لطیفه‌ای در مورد پسر نیکولا سارکوزی، رییس جمهور وقت فرانسه، که از نظر مجله “یهود ستیزانه” بود اخراج ‌شد.

این نویسنده پس از آن به جرم برانگیختن نفرت علیه صهیونیست‌ها نیز محاکمه گردید. توهین این نویسنده به یهودی ها چه بود؟ بعد از ازدواج پسر سارکوزی با دختری از جامعه یهودی ثروتمند فرانسوی، موریس سینت نوشت:

«این پسر به زودی مدارج ترقی را طی خواهد کرد». این جمله موجی از اعتراض سیاستمداران فرانسوی را بر‌انگیخت. سردبیر مجله به اصطلاح هوادار آزادی بیان (شارلی ابدو) از او می‌خواهد عذرخواهی کند. سینت نمی پذیرد و اخراج می شود.(۱)

۲- محکومیت  رابرت فوریسون و اخراج او از دانشگاه لیون

در سوم جولای ۱۹۸۱ رابرت فوریسون; استاد دانشگاه لیون فرانسه در گفت‌وگویی رادیویی وجود اتاق‌های گاز و کشتار یهودیان را از این طریق ادعا و دروغی تاریخی خواند،او در پاریس تحت بازجویی و محاکمه قرار گرفت . دهسال بعد نیز در ۹ دسامبر ۱۹۹۱ به‌اتهام اعتراض به جنایت علیه بشریت به پرداخت ۳۰ هزار فرانک جریمه محکوم ‌شد. (۲)

پروفسور رابرت فوریسون از پای ننشست و سال‌ها در زمینه هولوکاست کار علمی طاقت فرسایی انجام داد. او بخاطر تحقیقاتش بیش از ده بار دادگاهی و از استادی دانشگاه لیون محروم شد. بطوریکه در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی فوریسون را «تنهاترین متفکر فرانسه» نامگذاری کرده اند.(۳)

او همچنین یکبار دیگر در سال ۲۰۰۶ نیز به دلیل مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۰۵ با شبکه جهانی سحر ایران انجام داده بود، به جرم انکار هولوکاست، به سه ماه زندان و پرداخت ۷۵۰۰ یورو محکوم شده بود.(۴)

۳- محاکمه و مجازات روژه گارودی هشتاد ساله

پروفسور روژه گارودی (تاریخ فوت ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲) یکی از اندیشمندان آزاد اندیش فرانسوی بود که به دلیل به چالش کشیدن اسطوره‌های تشکیل دهنده دولت اسراییل در کتاب «تاریخ یک ارتداد» محاکمه و محکوم شد. او علیه جعل تاریخ توسط صهیونیست ها تحقیق کرد.

مدرک دکترای گارودی از سوربن و یا ریاست ۲۵ ساله اش بر مرکز تحقیقات مارکسیستی حزب کمونیست فرانسه هم به وی برای رهایی از تیغ دستگاه قضایی فرانسه کمکی نکرد. گارودی در سال ۱۹۹۸،  از سوی دادگاهی در فرانسه به پرداخت ۱۲۰ هزار فرانک فرانسه معادل ۴۰ هزار یورو جریمه محکوم شد. (۵)

۴- گوئنتر آنتوندکرت

گوئنتر آنتون دکرت، رهبر حزب ان پ د آلمان در سال ۱۹۹۲ با اتهامی مشابه فوریسون، در مانهایم آلمان به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد. (۶)

۵- یورگن گراف معلم سوییسی در دسامبر ۱۹۹۹ به‌خاطر ارسال کتاب “هولوکاست زیر اسکن” برای نمایندگان پارلمان این کشور، به پرداخت ۵۰ هزار فرانک سوئیس جریمه محکوم شد. (۷)

۶- مانفرد رودر آلمانی در دسامبر ۱۹۹۹ به خاطر اینکه نسل‌کشی یهودیان را دروغ بزرگ خوانده بود، در دادگاه گروسموهلن، به دو سال حبس محکوم شد.

۷-  بلا اوالمه التانز یکی از رهبران راستگرای آلمان در ۲۰ اوت ۱۹۹۵ به‌خاطر نفی هولوکاست در فیلمی با نام “حرفه نئونازی” در دادگاه برلین به سه سال و شش ماه حبس محکوم شد. او قبلا هم در مونیخ به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود. (۸)

۸-  “گاستون آرمان آمودروز” ناشر یک ماهنامه تجدیدنظرطلب در دادگاه لوزان سوییس در دهم  آوریل ۲۰۰۰  به خاطر تردید در مورد وجود اتاق‌های گاز نازی‌ها و اعتراض به رقم شش میلیون کشته یهودی، به ۱۲ ماه حبس محکوم ‌کرد.

۹- ولفگانگ فروهلیخ نماینده سابق پارلمان اتریش درپی انتشار کتاب “دروغ” که دروغ نوشته‌های اتاق‌های گاز را افشا می‌کند، در سپتامبر ۲۰۰۳ به یک سال حبس تادیبی و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.(۹)

۱۰- زیگفرید وربکه بلژیکی در اکتبر ۲۰۰۵ به اتهام ابراز تردید در مورد واقعیت نسل کشی یهودیان در اینترنت، در دادگاه مانهایم محاکمه شد. او به یک سال حبس و پرداخت ۲۵۰۰ یورو جریمه محکوم شد. سه سال بعد در سال ۲۰۰۸ وربکه یک بار دیگر محاکمه و این بار به اتهام انکار هولوکاست، به پرداخت ۲۵ هزار یورو جریمه و یک سال حبس محکوم شد.(۱۰)

۱۱- برونو گولینش نماینده‌ پارلمان اروپا در دسامبر ۲۰۰۵ مصونیت اش به‌علت سخنان تردیدآمیزش درمورد اتاق‌های گاز نازی‌ها لغو شد. تا زمینه برای محاکمه وی فراهم شود.

۱۲- ژرژ تل مشاور سابق جبهه ملی در فرانسه که اتاق‌های گاز نازی‌ها را توهم یهودیان خوانده بود، در ژانویه ۲۰۰۵ به شش ماه حبس و پرداخت ۱۰هزار یورو جریمه محکوم شد. او قبلا هم در گرونوبل فرانسه به سه ماه حبس و پرداخت ۵۰ هزار فرانک جریمه محکوم شده بود. (۱۱)

۱۳-  ارنشت تزوندل یکی از مهمترین ناشران جهانی کتاب در زمینه مسایل تاریخی از جمله کشتار یهودیان، در سال ۲۰۰۶ به‌اتهام ترغیب نفرت نژادی در دادگاه مانهایم آلمان محاکمه ‌شد. اتهام اصلی او زیر سوال بردن اتاق‌های گاز نازی‌هاست. تزوندل در دادگاه محکوم و به ۵ سال زندان محکوم شد. (۱۲)

۱۴-  دیوید ایروینگ مورخ انگلیسی ۷۶ ساله (در سال ۲۰۱۵) در نوامبر ۲۰۰۵ به اتهام تجدیدنظرطلبی، در اتریش به سه سال حبس محکوم شد. در دسامبر ۲۰۰۶ ایروینگ از زندان آزاد و حق بازگشت به اتریش از او سلب شد. ایرونگ در سال ۲۰۱۳ در انگلیس در یک سخنرانی درباره یهودیان اروپا، از سوی دادگاه به نفی هولوکاست متهم شد. (۱۳)

۱۵- استیون سالیتا، استادی که به علت انتقاد از اسرائیل به خاطر حمله به نوار غزه، در آمریکا از دانشگاه اخراج شد. سالیتا در دانشکده فنی ویرجینیا تدریس می کرد. وی در سوم اکتبر ۲۰۱۳ به عنوان استاد مطالعات بومی آمریکا در دانشگاه ایلینوی پذیرفته شد و قرار شد از پاییز سال بعد در آن دانشگاه شروع به تدریس کند. مسئولان دانشگاه ایلینوی استخدام او را ملغی کردند. علت مخالفت آنها این بود که سالیتا در ژوئیه ۲۰۱۴ در صفحه توئیتر خود از حملات اسرائیل به غزه انتقاد کرده بود. سالیتا در اظهاراتی گفت مرا به این علت اخراج کردند که سیاستهای اسرائیل را در استفاده از خشونت بی تناسب و کشتار غیرنظامیان محکوم کرده‌ام.(۱۴)

۱۶- دکتر فردریک توبن، مورخ آلمانی الاصل مقیم استرالیا به دلیل نقد و تحلیل شیمیایی و فیزیکی کوره های آدم سوزی و رد علمی وجود آن ها، سه بار در آلمان راهی زندان شد. توبن تا سرحد پناهندگی سیاسی از جمهوری اسلامی پیش رفت. توبن در سال ۱۹۹۵ از تدریس در دانشگاه های آلمان منع شد. (۱۵)

۱۷- میشل آدام فرانسوی به جرم زیر سوال بردن کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم، از آموزگاری خلع و با پنج فرزند در ۵۷ سالگی از هر درآمدی محروم شد.

۱۸- وینسنت رینوارد فرانسوی هم از شغل آموزشی خود در بخش دولتی اخراج و در نوامبر ۱۹۹۸ به دلیل کمک به تهیه گزارش رودلف درباره کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم به سه ماه حبس و معادل ۱۰۰۰۰ فرانک جریمه نقدی محکوم شد.

۱۹- پدرو وارلای کتابفروش در شهر بارسلونا به جرم انکار هولوکاست و اتهام تحریک به نفرت و خصومت نژادی در نوشته های خود به پنج سال زندان و پرداخت جریمه ای معادل ۷۲۰۰۰۰ پزوتا (۵۰۰۰ دلار) و پرداخت هزینه دادگاه محکوم شد. به حکم دادگاه بنا شد تمام موجودی کتابفروشی او معادل ۲۰۹۷۲(بیست هزارو نهصد و هفتاد و دو ) جلد کتاب و صدها نوار کاست صوتی و تصویری به آتش کشیده شود که چنین شد.(۱۶)

۲۰- “کاستاس پلوریس” (Costas Plevris) یک تجدیدنظرطلب یونانی در سال ۲۰۰۷ به دلیل انکار هولوکاست در کتاب خود ، در یکی از دادگاههای یونان محاکمه و به ۱۴ ماه حبس محکوم شد. وی که وکیل، نویسنده و مجری یک ایستگاه تلویزیونی است، به اتهام بیان مضامین تنفر برانگیز و انکار هولوکاست در کتاب هزار و ۴۰۰ صفحه ای خود با نام “یهودیان: تمام حقیقت” پس از چهار روز محاکمه، مقصر شناخته شد.(۱۷)

اسامی برخی دیگر از نویسندگان غربی که راهی زندان شدند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند و یا از خدمات اجتماعی محروم و از شغلشان اخراج شدند عبارتند از :

گونتر دکرت، اودو والندی و روا رهارد از آلمان، ارنست روندل کانادا، احمد هوبر روزنامه نگار مسلمان سوئیسی، آبه پی یر فرانسوی، کشیش لولوت، کشیش ماتیو و ژاک فووه فرانسوی، گرد هونزویک، نویسنده اتریشی، یورگن مولمن معاون سابق حزب لیبرال آلمان، رابرت فیسک در امریکا، روزترویک مفسر روزنامه لوموند فرانسه، مارتین هوهمان عضو حزب سابق دموکرات مسیحی آلمان، ژنرال راین هارد گوئینتسل فرمانده سابق نیروهای ویژه ارتش آلمان، مارک وبر مورخ امریکایی، آرمان امادروس، دراویوژ راتایژاک (راتایچاک) از آلمان، آرتور رابرت بوتر (امریکایی)، فیلیپ کازین، بتاریس بوکارد، کن لیوینگستن عضو پیشین حزب کارگر انگلستان، ویلهم استاگلیچ، ارهارد کمپر، دکتر جنی تانگ انگلیسی…. و صدها مورد دیگر که در سالهای اخیر و یا در دوره پس از جنگ جهانی دوم محاکمه، بازداشت و یا زندانی شده اند.(۱۸)

اکنون ببینیم در طرف دوم معادله وضعیت رژیم صهیونیستی و حمایت های آشکار ونهان از جریان داعش و تکفیری ها چگونه است.

ب- اذعان صهیونیست ها به حمایت از تکفیریها و کمک کشورهای غربی به شورشیان سوریه

آنچه امروز تکفیریها، بر سر جهان اسلام آورده‌اند، دیگر بر کسی پوشیده نیست. جنایات داعش در محدوده‌ای گسترده از خاک سوریه و عراق، تقریبا در سرزمینی معدل بلژیک دراروپا ، نگاه بسیاری را در سراسر جهان به سوی خود جلب کرده است .

با اینحال، داعش که زاییده القاعده و دیگر گروههای شورشی در سوریه است و مدعی پایبندی به تعالیم اسلامیست، تابحال حتی یک تیر هم به سوی صهیونیستها، غاصبان قبله نخست مسلمانان، شلیک نکرده است. آنطور که پلیس فرانسه پس از حمله به دفتر شارلی ابدو اعلام کرد، یکی از متهمان این حادثه در گذشته درحال جذب نیرو در فرانسه برای اعزام به سوریه و عراق بوده و یکی دیگر از متهمان چند بار به این دو کشور و همین‌طور یمن رفت آمد داشته است.

بنابراین این پرسش مطرح منطقی می شود که تندورهای جمله کننده  به دفتر نشریه فرانسوی چرا تابحال به سوی رژیم اشغالگر قدس، تیری شلیک نکرده‌اند؟  قابل تامل‌تر این جاست که بسیاری از همین افراد تندرو و تکفیری که از اروپا برای جنگ با دولت سوریه به این کشور اعزام شده‌اند در بیمارستانهای رژیم صهیونیستی مدوا می‌شوند. استنادات و شواهد موجود این موضوع را تائید می‌کند که دست شورشیان و تکفیرها در جنایاتشان علیه مردم منطقه و جهان، در دست صهیونیست هاست. کما اینکه در چند مقطع خود صهیونیست‌ها به موضوع کمک به شورشیان سوریه اذعان کرده اند. شواهد و مدارک این موضوع را تائید می کند.

از جمله در آذر ۱۳۹۳، مسئولان ارتش اسرائیل نخستین بار اعتراف کردند که بیش از یک هزار شورشی که در سوریه در حال جنگ‌اند، در بیمارستان‌های اسرائیل تحت درمان هستند. خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الرای‌الیوم نوشت، مسئولان ارتش اسرائیل ضمن اعتراف به مداوای مخالفان مسلح سوری، در اقدامی بی سابقه به یک پایگاه اینترنتی بین المللی اجازه دادند تعداد آنان را ثبت کند.

مسئولان ارتش اسرائیل همچنین به کادر پایگاه خبری بین المللی VICE اجازه دادند، روند انتقال و پذیرش مجروحان مخالفان مسلح سوری در بیمارستان‌های صحرایی را که در جولان اشغالی برپا شده است، مستند کرده و ثبت نمایند.

این مجروحان ابتدا در این بیمارستان‌ها تحت مداوای اولیه قرار گرفته و سپس به بیمارستان‌های اسرائیلی در شمال سرزمین اشغالی فلسطین منتقل می شوند. بر اساس یک گزارش تصویری ارتش اسرائیل اعتراف کرد، تعداد مجروحان مزبور که در بیمارستان‌های اسرائیلی تحت مداوا هستند، به یک هزار و ۴۰۰ نفر رسیده و ۹۰ درصد آنان مرد هستند. روزنامه الرای الیوم می نویسد بیشتر مجروحان در بیمارستان های اسرائیلی واقع در شمال فلسطین اشغالی از جمله بیمارستان بوریه در طبریا، زیف در صفد و مرکز پزشکی جلیل در نهاریا تحت درمان قرار می گیرند. در ادامه این گزارش آمده مدیریت مرکز پزشکی جلیل در نهاریا تصمیم گرفت یک بخش را به درمان مخالفان مسلح سوری اختصاص دهد تا از ارتباط آنان با سایر بیماران این مرکز جلوگیری کند.(۱۹)

در گزارشی دیگر در اواخر آذر ماه ۹۳، پایگاه خبری عرب ۴۸ ، اعتراض ساکنان سرزمینهای اشغالی به درمان تروریست‌های سوریه در بیمارستان های رژیم صهیونیستی را مخابره کرد. خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری “عرب ۴۸” گزارش داد که پذیرش بیش از اندازه و درمان تروریست های سوریه در بیمارستان های رژیم صهیونیستی ، اعتراضِ ساکنان فلسطین اشغالی را درپی داشته است. ساکنان فلسطین اشغالی می گویند: درمان تروریست های سوریه در بیمارستان های رژیم صهیونیستی، سبب بروز تاخیر در عمل جراحی ساکنان فلسطین اشغالی شده است. (۲۰)

یک روز پس از این گزارش، روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل درباره همین موضوع با موشه یعلون وزیر جنگ این رژیم گفت وگو کرد. یعلون با اشاره به کمک این رژیم به تروریستهای مجروح گفت این کمکها شامل خدمات درمانی در بیمارستان ها و غذا  است. یعلون افزود: این کمک ها تحت نظارت سرویس امنیتی اسراییل داده می شود .(۲۱)

در پاییز ۹۳ دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی از چند بیمارستانی که شورشیان تروریست سوری در آن در حال مداوا بودند، به تمام شک و شبهه ها پایان داد. تصاویر و فیلمهای منتشر شده در این باره تردیدی باقی نگذاشت که اسرائیل حامی  تروریستها در سوریه است.

در اوایل دی ماه ۹۳ رسانه ها گزارش دادند که در ادامه حمایت علنی و گسترده رژیم اشغالگر اسرائیل از تروریست های مسلح در سوریه، دو تروریست مجروح به یک بیمارستان اسرائیلی منتقل شدند. خبرگزاری رسمی سوریه، سانا گزارش داد نیروهای اشغالگر دو تروریست را که در سوریه مجروح شده بودند، به یک بیمارستان اسرائیلی منتقل کردند.

پایگاه خبری والا اسرائیل در این باره نوشت: ارتش اسرائیل دو مجروح را از سوریه به بیمارستان بوریا در طبریا منتقل کرد.  سانا به نقل از روزنامه اسرائیلی معاریو نوشت: اسرائیل بیش از ۱۴ میلیون دلار برای معالجه مجروحانی که از سوریه برای درمان به بیمارستان های اسرائیل منتقل شدند، هزینه کرده زیرا بیشتر این مجروحان به جراحی های بسیار دشوار و پیچیده نیاز دارند. (۲۲)

با اینحال، مداوای مجروحان تروریست در اسرائیل یک بعد حمایت مدعیان آزادی از تروریستهاست. بعد دیگر این ماجرا حمایت کشورهای غربی از تروریستهاست. کشورهایی که در موضوع چاپ کاریکاتورهای اهانت بار، به بهانه آزادی بیان طرف نشریه فرانسوی شارلی ابدو را گرفتند، خودشان در سالهای گذشته از حامیان پروپاقرص شورشیان در سوریه بوده‌اند.

سیاستی که بستری مناسب فراهم کرد تا تندروهای اروپا و آمریکا جذب شورشیان در سوریه و عراق شوند و همین افراد پس از بازگشت به خانه، دست به عملیات تروریستی بزنند. در واقع آنچه امروز جهان در سوریه و عراق مشاهده می‌کند، چیزی نیست جز حاصل سیاستهای شکست خورده غرب و برخی کشورهای منطقه در سوریه. دلارهای نفتی کشورهای عرب منطقه در کنار حمایت های تسلیحاتی، مالی و اطلاعاتی غرب، منطقه خاورمیانه را به کانون جذب  تکفیری ها و تروریستها تبدیل کرده است.

تروریستهایی که حالا به جنگ نمایشی با حامیان دیروزشان آمده‌اند. حامیانی که هنوز هم بر سیاست اشتباه گذشته خود در حمایت از شورشیان در سوریه تاکید می کنند.

در اینجا برای مستند شدن موضوع کمک های کشورهای غربی به تروریستهایی که تادیروز در سوریه علیه بشار اسد می چنگیدند وامروز در اروپا و جاهای دیگری دست به اقدام های تروریستی می زنند ؛ به برخی از شواهد و استنادات حمایت مالی و تسلیحاتی کشورهای غربی از تروریست‌ها در سوریه ، فهرست وار اشاره می گردد  :

۱- نقش فرانسه در حمایت از تروریستهای سوریه

در شانزدهم بهمن ۹۳، رییس جمهور فرانسه بار دیگر بر حمایت کشورش از شورشیان سوریه تاکید کرد. فرانسوا اولاند گفت ما از آنهایی که نیروهای دموکراتیک در سوریه می نامیم حمایت می کنیم. (۲۳) باید توجه داشت  این نخستین و تنها حمایت فرانسه از شورشیان سوریه با این ادعا که آنها میانه رو و دموکراتند، نبود. فرانسه اولین کشوری بود که شورشیان سوری را که به جنگ دولت قانونی سوریه رفته بودند، به رسمیت شناخت. به آنها  کمک نظامی و غیر نظامی داد و در کنار کشورهای عرب منطقه خلیج فارس که هر نوع کمکی را در اختیار شورشیان و تکفیریها قرار می دادند، قرار گرفت. فرانسه به همراه انگلیس در ماه مه ۲۰۱۳ تحریم تسلیحاتی اروپا را برداشت و کمک تسلیحاتی به شورشیان سوری علنی شد.(۲۴)

فرانسه چشمش را به روی تندروهایی که از اروپا از جمله خود فرانسه براهی سوریه می شدند، بست. در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۳ ، اولاند در نشست مشترک با احمد عاصی الجربا رئیس ائتلاف معارضان سوری گفت: فرانسه تا هر زمانی که لازم باشد از معارضینی که با دولت بشار اسد می جنگند، حمایت خواهد کرد. اولاند اذعان کرد که کشورش در ماه های گذشته به تروریست ها و معارضان در سوریه تسلیحات نظامی داده است.(۲۵)

۲- نقش آمریکا در تجهیز و آموزش تروریستهای سوریه

آمریکا؛ کشوری که همواره اذعان می کند بیشترین کمک ها را به مخالفان بشار اسد رییس جمهور سوریه کرده، حالا آشکارا به برخی از گروههای مخالف در سوریه تجهیزات نظامی داده و مخالفان سوریه را در اردن، ترکیه و عربستان آموزش نظامی می‌دهد.

در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۴، دولت آمریکا از کنگره این کشور خواست که کمک نیم میلیارد دلاری به اپوزیسیون سوریه را تصویب کند. به گفته مقامات کاخ سفید این کمک‌ها صرف تجهیز و آموزش مخالفانی خواهد شد که علیه رژیم اسد مبارزه می‌کنند.

کیتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در توضیح این درخواست گفت که هدف از این کمک‌ها “تثبیت مناطقی است که در تصرف مخالفان” است. باراک اوباما پیشتر تصریح کرده بود که آمریکا درصدد افزایش کمک‌های خود به مخالفان بشار اسد است. وی با ارائه طرحی از نمایندگان کنگره آمریکا خواست ارسال کمک‌های مالی به اپوزیسیون سوریه را تصویب کنند. طرحی که به تصویب کنگره آمریکا رسید.(۲۶)

در ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ رئیس جمهور امریکا لایحه حمایت تسلیحاتی از گروه های مخالف در سوریه که مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به اتفاق آراء به تصویب رسانده بود را امضاء کرد. با امضاء شدن این لایحه، کمک تسلیحاتی به شورشیان در سوریه، در آمریکا به قانون تبدیل شد.(۲۷)

۳- انگلیس حامی قابل اتکاء تروریستها در سوریه

رفتار انگلیس، دیگر کشور اروپایی با شورشیان و تروریستها در سوریه، تفاوتی با عملکرد فرانسه و آمریکا ندارد. انگلیس جزو اولین کشورهای اروپایی بود که از ارایه کمکهای نظامی به شورشیان سوریه حمایت کرد. دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ اعلام کرد ممکن است این کشور بصورت منفرد و بدون توجه به تحریم های اتحادیه اروپا برای کمک تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد اقدام کند. انگلیس در همین ماه اذعان کرد که تجهیزات نظامی نظیر نفربر زرهی، دوربین دید در شب، تجهیزات جست و جو و امداد و نجات به ارزش بیش از ۲۰ میلیون پوند برای مخالفان سوریه ارسال کرده است.

در فروردین  ۱۳۹۲ نیز دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس ممنوعیت کمک تسلیحاتی به مخالفان سوریه را ناعادلانه توصیف کرد و خواستار کمک نظامی به شورشیان سوریه شد. کامرون گفت در صورت مخالفت اتحادیه اروپا با این تصمیم، انگلیس راسا این کار را انجام خواهد داد. (۲۸)

در بهمن ۱۳۹۲ ویلیام هیگ وزیر امور خارجه وقت انگلیس با ارائه طرحی به پارلمان انگلیس، از تصمیم کشورش برای اعطای کمک‌ به شورای عالی نظامی ائتلاف مخالفان سوریه خبر داد. وزیر امور خارجه انگلیس گفت هزینه کمک‌هایی که انگلیس در صدد اعطای آن به مخالفان سوریه است، به یک میلیون پوند می رسد.

ویلیام هیگ گفت این دومین هدیه‌ای است که انگلیس به شورای عالی نظامی مخالفان سوریه اعطا می‌کند، چرا که در اوت ۲۰۱۳ دولت انگلیس تجهیزاتی را برای محافظت از مخالفان در مقابل حملات شیمیایی ارسال کرده بود.(۲۹)

در اواخر دی ماه ۱۳۹۳، وزیر دفاع انگلیس اذعان کرد که نیروهای متخصص نظامی این کشور شورشیان سوری را تجهیز کرده و آموزش می‌دهند. مایکل فالون گفت نیروهای متخصص ارتش انگلیس اواخر ماه مارس ۲۰۱۵ آموزش و تجهیز نیروهای معارض سوری را آغاز خواهند کرد. بعد از سفر دو روزه «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در زمستان ۹۳ به واشنگتن و ملاقات با «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا، طرفین بر موضوع آموزش معارضان سوری به دست نظامیان انگلیسی توافق کردند. (۳۰)

با توجه به واقعیت هایی که ذکر شد ، عکس العمل مردم در جهان در برابر عملکرد توهین آمیز مسئولین هفته نامه شارلی ابدو قابل تامل و بررسی بیشتر است:

پ تظاهرات ضد شارلی ابدو

بی گمان حجم و تعداد تظاهرات ضد شارلی ابدو در مناطق مختلف جهان، به علت اقدام توهین آمیز آن علیه اسلام، تردیدی باقی نمی گذارد که جسارت این نشریه فرانسوی، بسیاری را آزرده است. در واقع، این حجم از اعتراضات و واکنشها نشانه‌ای از این واقعیت است که ادعای شارلی ابدو و غرب درباره توهین به اسلام به بهانه آزادی بیان، مورد قبول نیست. در این جا بخشی از مستندات این اعتراض و تظاهرات ردیف می شود. اگرچه مجالی نیست تا همه آنچه در واکنش به جسارت شارلی ابدو روی داد، در این جا فهرست شود.

 

۱- جمعه ۲۶ دیماه دهها هزار ایرانی پس از نماز جمعه در شهرهای مختلف، اقدام جسارت بار نشریه شارلی ابدو را محکوم کردند. در همین روز صدها کویتی با برگزاری تظاهرات مقابل سفارت فرانسه در این کشور این اقدام را محکوم کردند. تظاهرات مشابهی هم در کرانه باختری رود اردن، غزه، سوریه، الجزایر، سودان، لیبی و مصر برگزار شد.

۲- هزارن تن از مردم ترکیه نیز با برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز ضمن اعتراض به اقدام موهن نشریه شارلی ابدو، مخالفت خود را با اقدام روزنامه ترک زبان جمهوریت در انتشار کاریکاتورهای شارلی ابدو علیه پیامبر اسلام(ص) اعلام کردند.

۳- در روز جمعه ۲۶ دیماه، شمار زیادی از مردم شهر «طرابلس» واقع در شمال لبنان هم به صورت خودجوش در محکومیت انتشار کاریکاتورهای موهن به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) تظاهرات کردند. (۳۱)

۴- در چند شهر بزرگ پاکستان نیز راهپیمایی های اعتراضی علیه شارلی ابدو برگزار شد. در کراچی تظاهرات در مقابل کنسولگری فرانسه به درگیری با پلیس انجامید. دست کم دو تن از جمله عکاس خبرگزاری فرانسه در جریان این درگیری ها مجروح شدند. به گفته پلیس او بر اثر اصابت گلوله ای که از سوی معترضان شلیک شد، زخمی شد.(۳۲)

۵- شمار زیادی از مردم اردن هم روزجمعه ۲۶ دیماه با شرکت در تظاهراتی مقابل مسجد الحسینی در مرکز امان پایتخت و سردادن شعارهایی، اهانت رسانه فرانسوی به پیامبر اسلام و مسلمانان را محکوم کردند. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی با خود حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود ‘سوء استفاده از آزادی بیان برای توهین به پیامبر اسلام و یا سایر انبیا محکوم است.’ آنان همچنین تاکید کردند که آزادی بیان به معنای توهین به اعتقادات مسلمانان و یا اهانت به شخصیت های مقدس نیست. همچنین شماری از مردم با برپایی تظاهرات در الطفیله در ۱۸۰ کیلومتری  جنوب امان توهین به پیامبر اسلام را محکوم کردند.(۳۳)

۶- در جریان تظاهرات مردم شهر ‘زیندر’ دومین شهر بزرگ نیجر در اعتراض به انتشار مجدد کاریکاتور موهن مجله طنز ‘شارلی ابدو’ علیه پیامبر اسلام(ص) در روز جمعه ۲۶ دیماه چهار نفر کشته و ۴۵ نفر نیز زخمی شدند.  به گزارش خبرگزاری فرانسه، «مسعود حسومی» وزیر کشور نیجر جمعه شب در گفت وگو با رادیو ملی نیجر گفت: قربانیان این حادثه سه غیرنظامی و یک نیروی امنیتی بوده اند. وی افزود: در جریان این تظاهرات، ۲۲ نیروی امنیتی و ۲۳ تظاهرکننده نیز زخمی شده اند. (۳۴) در همین روز مسلمانان بعد از نماز جمعه در کشورهای فیلیپین، مالزی، اندونزی، تونس و عراق هم علیه هتاکان به پیامبر اسلام تظاهرات کردند.

۷- در روز یکشنبه ۲۸ دیماه در افغانستان و پاکستان هزاران نفر علیه مجله فرانسوی شارلی ابدو تظاهرات کردند و این مجله به خاطر چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام تقبیح کردند.

تظاهر کنندگان در کراچی تصویر فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه را به اتش کشیدند. حافظ الدین دبیر کل حزب تحریک انصاف پاکستان گفت: ما به شدت رسانه ها و دولت فرانسه را محکوم می کنیم و خواستار اقدام علیه آنها هستیم. ما به تظاهرات ادامه می دهیم و امیدواریم دولت فرانسه اقدام مناسبی را علیه متخلفان به مرحله اجرا در آورد.

تظاهر کنندگان در کابل که دانشجویان دانشگاه اسلامی ننگرهار نیز در میان آنان بودند، شعار های مرگ بر فرانسه و زنده باد اسلام سر می دادند.(۳۵)

۸- حدود هفتاد هزار کرد ترکیه روز شنبه چهارم بهمن در اعتراض به انتشار کارتکاتورهای موهن در نشریه شارلی ابدو در شهر دیاربکر در جنوب شرق این کشور تظاهرات کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از دیاربکر؛ تظاهرکنندگان با فریاد های «الله اکبر»،«شیاطین شارلی، به پیامبر ما توهین نکنید» و «آنهایی که می گویند من شارلی هستم، لعن و نفرین شده هستند.» به این اقدام توهین آمیز نشریه شارلی ابدو اعتراض کردند.(۳۶)

۹- هزاران نفر از مسلمانان انگلیس روز یکشنبه ۱۹ بهمن در نزدیکی دفتر دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در اعتراض به تصاویر موهن نشریه شارلی ابدو تظاهرات کردند. معترضان تا خیابان داونینگ استریت تظاهرات و مقابل دفتر کامرون تجمع کردند. انها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود شارلی، کارخانه سوءاستفاده، ما پیامبرمان را از جانمان هم بیشتر دوست داریم، و توهین‌کردن آزادی نیست. در این تظاهرات چند نفر نیز سخنرانی کردند. نمایندگان تظاهرکنندگان نیز طوماری حاوی بیش از ۱۰۰ هزار امضا از مسلمانان انگلیس به دفتر کامرون ارایه کردند. این طومار تصاویر موهن این نشریه را توهین به ارزش‌های جامعه متمدن توصیف کرد. سخنگوی مجمع اقدام مسلمانان که این تظاهرات را سازمان‌دهی کرده بود گفت: مردم صلح‌طلب باید برای ترویج مدنیت جهانی و مسوولیت‌پذیری صدای خود را بلند کنند.(۳۷)

درحالیکه بیش از یک ماه از حمله به شارلی ابدو گذشته، کمتر جایی را می توان در جهان اسلام و خارج از آن یافت که مسلمانان علیه این هتاکی اعتراض نکرده باشند.

نتیجه گیری

حادثه شارلی ابدو فراتر از یک حادثه معمولی بود. بزرگترین حادثه تروریستی فرانسه در نیم قرن گذشته، همین اتفاق بود. رویدادهای بعدی در اروپا نشان داد که بار دیگر این مسلمانان هستند که آماج تهدیدها قرار گرفته‌اند. هتاکی شارلی ابدو در نخستین شماره پس از حمله، پازل غرب عیله اسلام را تکمیل کرد. با اینحال، حادثه پاریس با دیگر اقداماتی که زمینه ساز برافروختن شعله‌های اسلام هراسی شد، متفاوت است. اینکه عاملان حمله به شارلی ابدو از کسانی بودند که با القاعده و داعش در ارتباط بودند، اینکه این افراد بدون انکه دستگیر شوند، به قتل رسیدند، اینکه خود غرب پدیدآور و حامی همین گروههای تروریستی در منطقه خاورمیانه است، اینکه رژیم صهیونیستی آشکار به تروریستها در سوریه کمک رسانی می‌کند و … همه و همه بر میزان ابهام ها افزوده‌اند. ازهمین رو بی شک اتفاقی که در فرانسه افتاد و نشریه شارلی ابدو باعث آن شد به یکی از معماهای مشکوک دهه اخیر بدل خواهد شد. اینکه چرا غرب با وجود مخالفت با کوچکترین تحقیق علمی درباره موضوعی همانند هولوکاست اجازه می دهد آشکارا به یک دین توهین شود، اقدامی قابل تامل است! حادثه شارلی ابدو یک بار دیگر فرصت را برای ماهی گیری صهیونیستها از آب گل آلود فراهم کرد. دعوت نخست وزیر صهیونیستها از یهودیان فرانسه و اروپا برای مهاجرت به اسرائیل که البته با انتقاد محافل فرانسوی مواجه شد، اتفاقی قابل تامل بود. البته، اقدام شارلی ابدو و حاشیه های آن قطعا آخرین ترفند نخواهد بود. به همین دلیل باید بیدار بود و اجازه نداد که مسلمانان در دام اقدامات افراطی گرفتار شوند. همچنین رسانه های جهان اسلام باید به هر شکل ممکن وارد شده و جلوی هیاهوی رسانه ای غرب قد علم کنند و مردم جهان را نسبت به حقیقت جهان امروز آشنا کنند. نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا، پاسخی به همین نیاز و ضرورت بود.

پی نوشت ها

 • پایگاه خبری اعتدال

http://etedaal.ir/fa/news/98411

 • باشگاه اندیشه. هولوکاست و مکافات پژوهشگران

http://www.bashgah.net/fa/content/show/28472

 • نشریه پرتو سخن، شماره ۳۰۹، ۳۰ آذر ۱۳۸۴، صفحه بین الملل.http://www.partosokhan.ir/page.asp?Number=309&Category=371&fnd_str=%DE%CA%E1%90%C7%E5#139335
 • نشریه حیات صالحین. مرثیه ای که برای هولوکاست خوانده می شود.

http://salehintehran.ir/download/HayateSalehin/HayateSalehin_10_ramazan93.pdf

 • پرتو سخن. همان.
 • باشگاه اندیشه. همان.
 • حیات صالحین. همان.
 • روزنامه کیهان، منکران هولوکاست، سوم اسفند ۸۴، شماره ۱۸۴۵۹، صفحه ۱۶٫
 • باشگاه اندیشه. همان.

(Siegfried verbeke, ikipedia)10-

http://en.wikipedia.org/wiki/Siegfried_Verbeke

 • پرتو سخن. همان

۱۲- Ernst Zundel

http://archive.adl.org/learn/ext_us/zundel.html?LEARN_Cat=Extremism&LEARN_SubCat=Extremism_in_America&xpicked=2&item=zundel

۱۳- David irving

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Irving

۱۴- باشگاه اندیشه. همان.

۱۵- فردریک توبن در گفت وگو با فارس

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9001130087

۱۶- پرتو سخن. همان.

۱۷- مجید صفاتاج، دانشنامه صهیونیسم و فلسطین.

http://www.maarefefelestin.com/zienpedia/index.php?title=%D9%87%D9%88%D9%84%D9%88%DA%A9%D8%A7%D8%B3%D8%AA

۱۸- پرتو سخن. همان.

۱۹- پایگاه جهانی مستضعفین. اعتراف اسرائیل به درمان هزار تروریست مجروح سوریه.

http://www.mwfpress.com/vdcjmmet.uqeiyzsffu.html

۲۰- خبرگزاری مهر. درمان ۱۴۰۰ تروریست سوری در اسرائیل.

http://www.mehrnews.com/news/2446875/

 

۲۱- خبرگزاری تقریب. مداوای شمار بیشتری از تروریستهای مجروح در بیمارستاهای اسرائیل

http://taghribnews.com/vdchwqnz-23nqvd.tft2.html

۲۲- مقاومت اسلامی. کمک درمانی اسرائیل به تروریست های سوری ادامه دارد.

http://www.moqavemat.ir/?a=content.id&id=97480

۲۳- france 24. ‘Do your duty’ in Africa, Hollande tells world powers.

http://www.france24.com/en/20150205-do-duty-africa-hollande-world-powers-boko-haram-islamists

۲۴- خبرگزاری تسنیم. تام‌لاین حمایت‌های دولت اولاند از تروریست‌ها در سوریه

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/624061

۲۵- اذعان اولاند به تجهیز تروریستها در سوریه

http://irinn.ir/news/64422/%D8%A7%D8%B0%D8

۲۶- دویچه وله فارسی. کمک ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا به مخالفان اسد.

http://www.dw.de/

۲۷- شبکه خبر . اوباما لایحه حمایت تسلیحاتی آمریکا از مخالفان سوریه را امضا کرد.

http://www.irinn.ir/news/66889/

 • ایسنا. کامرون ممنوعیت ارسال سلاح برای مخالافن سوریه را ناعادلانه خواند.

http://isna.ir/fa/print/92012005709

 • ایسنا. هدیه یک میلیون پوندی انگلیس به مخالفان سوریه!

http://isna.ir/fa/news/92082918086

 • پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی. آموزش نظامی ارتش انگلیس به مخالفان سوری.

http://www.farhangnews.ir/content/108312

 • ایرنا، رفتار ضد و نقیض غربیها در آیینه شارلی ابدو http://www.irna.ir/fa/News/81467855/
 • یورو نیوز. تظاهرات علیه شارلی ابدو درکشورهای مسلمانhttp://persian.euronews.com/2015/01/16/anti-charlie-protests-turn-violent-in-niger-pakistan-and-algeria/
 • ایرنا. مردم اردن علیه انتشار کاریکاتور موهن شارلی ابدو تظاهرات کردند.http://www.irna.ir/fa/News/81466999/
 • ایرنا. چهار نفر در تظاهرات علیه کاریکاتور موهن ‘شارلی ابدو’ در نیجر کشته شدند. http://www.irna.ir/fa/News/81467052/
 • صدای آمریکا. تظاهرات هزاران نفر در افغانستان و پاکستان علیه نشریه شارلی ابدو http://ir.voanews.com/content/pak-afgh/2603605.html

۳۶ – واحد مرکزی خبر. تظاهرات در دیاربکر ترکیه.

http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=373398

 

۳۷- واحد مرکزی خبر. تظاهرات مسلمانان انگلیس علیه اقدام موهن نشریه شارلی ابدو

http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=392184

همچنین نگاه کنید به ایرنا. رفتار ضد و نقیض غربی ها در ایینه شارلی ابدو (موضوع حمایت اوباما و غرب از چاپ کاریکاتور اهانت بار)

http://www.irna.ir/fa/News/81467855

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.