رئیس جمهور های فراموش شده و سردار دل ها

5 82

تا امروز ۴۱ رئیس جمهور آمریکا جان سپرده و در گوشه و کنار ایالات متحده دفن شده اند. مراسم دفن این افراد که هریک خود را فرمانده کل سیاره زمین می دانست بدور از ابراز احساس  دلتنگی مردم و در  کمال غربت از جهت حضور مردم صورت گرفت و حتی اعضای خانواده آنها نیز به سختی در  مراسم دفن آنها شرکت کرده اند،گوئی همه می دانسته اند که دارند یک گناه را ،یک نفرین را ،یک تهمت به انسانیت را با  شرمساری به خاک می سپارند. امروز مزار آن ۴۱ رئیس جمهور مرده و به خاک سپرده شده حتی ۴۰ نفر زائر هم ندارد.

ولی یک هفته است که در دومین سالگرد شهادت سردار دلها گلزار شهدای کرمان غرق در جمعیت است . مردم حتی زیر باران و در سرمای زمستان نیز از مزار این شهید بزرگ دل نمی برند. هم چنین مزار شهید ابومهدی المهندس پر از زائران است و مردم عراق در سالروز شهادت این دو شهید بزرگ در قتلگاهشان گرد آمدند و به آن دو قربانی راه عدالت و آزادی درود فرستاند. به گزارش زیر توجه فرمائید.

کرمان- ایرنا- در میان زائرانی که از جای جای ایران خودشان را این روزها با وجود سرمای زمستان به مرقد سردار حاج قاسم سلیمانی در کرمان رسانده اند، باباعلی ۷۵ ساله به چشم می‌خورد که رزمنده هشت سال دفاع مقدس هم بوده است.

می گوید نمی توانستم تاب بیاورم، هنوز امکان راه رفتن داشته باشم اما نیایم از نزدیک مزار شهید سلیمانی را زیارت کنم؛ ما خیلی مدیون این شهید هستیم.

باباعلی تنها یکی از صدها زائری است که در گلزار شهدای کرمان ممکن است به علت تراکم جمعیت مجبور شوند در صف بایستند تا نوبتشان شود و بالای مزار شهید سلیمانی بیایند و زیارت کنند.

گزارش خبرنگار ایرنا که از حدود ساعت ۴ صبح در گلزار شهدای کرمان حاضر بوده حاکیست: ساعت ها قبل از شروع دعای ندبه در گلزار شهدای کرمان که دعای صبح های آدینه اش در کشور معروف است، مردم همچنان در گلزار شهدا حاضر بودند.

ایستگاه های صلواتی و موکب ها در نقاط مختلف مسیر گلزار شهدا برپا شده و آماده استقبال از زائران است.

هرچه به سیزدهم دیماه سالروز شهادت سردار دل ها نزدیک تر می شویم جمعیت زائران در گلزارشهدای کرمان نیز بیشتر می شود و از استان های مختلف خودشان را به کرمان می رسانند.

از جمله باباعلی غلامعلی از مازندران که یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر مسافت را با خانواده اش طی کرده تا به اینجا برسد.

در میان جمعیت، این مرد مسنی را می بینم که با عصا در میانه جمعیت راه می رود؛ با گوشه چفیه ای که روی دوشش انداخته چشمان خیسش را مدام خشک می کند؛ بعد از چندقدم می ایستد، مکثی می کند، ذکری زیرلب می خواند و دوباره راه می افتد به سمت مزار سردار دل ها.

بعد از آنکه زیارتش را انجام می دهد به سراغش می روم که می گوید از مازندران آمده است: توفیق حضور در جبهه را داشته و می گوید: بعد از ۲ سال چشم انتظاری بالاخره امروز موفق شدیم مزارش را زیارت کنیم و امید که بتوانیم رهرو واقعی راه ایشان باشیم.

وی با بیان اینکه در زمان جنگ در لشکر ۲۵ کربلای مازندران گردان امام سجاد بوده است افزود: همان جا در جنگ بود که از ایشان زیاد می شنیدیم و از همان زمان درواقع خودمان را در خدمت ایشان می دانستیم.

غلامعلی ادامه داد: امروز فقط برای زیارت شهید حاج قاسم سلیمانی آمده ام و حس و حالی جز غم و اندوه شهادت حاج قاسم نداریم؛ باوجودی که ۲ سال می گذرد اما نمی توانم بپذیرم ایشان در جمع ما نیست؛ ایشان روحش و راهش زنده است و امیدوارم همچنان راه ایشان را بتوانم ادامه دهم .

زهرا اردالی زائر دیگری است که از استان فارس و شهرستان استهبان در قالب کاروان موسسه قرآنی بیت الاحزان کشور برای زیارت مزار شهید حاج قاسم سلیمانی آمده است.

اعضای این کاروان از استان های مختلف هستند؛ از سنین نوجوانی تا میانسالی.

اردالی به خبرنگار ایرنا گفت: برای تجدید بیعت با همه شهدا خصوصا شهید سلیمانی آمده ایم تا بگوییم که مثل همیشه مثل سردار پشت ولایت فقیه ایستاده ایم.

وی افزود: باران امروز کرمان را نشانه پاک بودن و مقدس بودن این مکان می دانیم، جایی که رحمت و شفاعت است.

این حافظ قرآن در ادامه گفت: مطمئنا یکی از راه های ادامه دادن راه شهید انس به قرآن به عنوان کلام خداست.

در ادامه با پسری نوجوان، کوچکترین فردی که در این موسسه در حال حفظ قرآن است متولد ۱۳۸۲ از شهرستان یزد گفت و گو کردیم که برای تحصیل قرآن به موسسه بیت الاحزان بیرجند رفته است.

وی معتقد است شهید سلیمانی برای امنیت کشور زحمت کشید و ما با عمل به قرآن و پیروی از اهل بیت می توانیم این امنیت را حفظ کنیم.

در ادامه حسینی مدیر موسسه شبانه روزی بیت الاحزان بیرجند با بیان تاریخچه و فعالیت های این موسسه گفت: در کرمان با این وسعت و بزرگی و با داشتن افرادی چون سردار شهید قاسم سلیمانی جای چنین موسسه ای خالی بود.

وی افزود: از این رو به لطف خود شهید حاج قاسم سلیمانی زمینی در کوهپایه کرمان قرار دارد که فعلا از ساختمانی که در آن است به عنوان موسسه شبانه روزی امروز افتتاح می شود.

مزار رئیس جمهورهای آمریکا نماد قدرتی است که در حال مرگ است و مزار شهدای انقلاب اسلامی از جمله سردار دلها نماد قدرت بزرگی است که در حال تولد است و فاصله بین این دونماد فاصله بین مرگ و زندگی است.

نظر شما چیست؟

5 نظرات
 1. حسین می گوید

  این درس تاریخه الان نشانی ازمحل دفن ظالمان دنیا پیدا نمی کنی ولی آنها که دارای باطنی شفاف وپاک هستند نه تنها مکان دفنشان محل حضور مردم هست بلکه در دلها و یادها هم جاوداند

 2. آزیتا می گوید

  به نظر من صحبت شما به طور کامل صحیح نیست نگرش آمریکای ها در مقوله مرگ و سنت ها و روش زندگیشان با ما فرق میکنه

 3. محمد حسین می گوید

  با نظر آزیتا موافق نیستم در همان غرب هم هستند انسان های پاکدامنی که در دل و جان مردم جا دارند و بعد از فوتشان مردم در سوگ از دست دادن آنها حضور پیدا میکنند و ابراز احساسات میکنند

 4. حمید می گوید

  من هم بانظر محمد حسین موافقم

 5. نادر می گوید

  وقتی کسی از ته دلش برای مردم و کشورش خدمت کنه باید هم در قلب و جان ملت جا داشته باشه سردار سلیمانی همیشه در قلب ماست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.