استماع گزارش دستگاه‌های اجرایی از وضعیت مناطق سیل زده جنوب کشور/ تصویب کلیات طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین‌خواری در کمیسیون عمران

0 18

عبدالجلال ایری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ در تشریح نشست روز( یک شنبه ۱۹ دی ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به ماموریت رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون عمران برای بررسی وضعیت مناطق سیل زده جنوب کشور که در اثر وقوع سیلاب اخیر آسیب دیده بودند، از مسئولان ستاد مدیریت بحران، سازمان هواشناسی، وزارت نیرو و کلیه دستگاه‌های اجرایی دعوت کردیم تا با حضور در این کمیسیون، گزارشی از وضعیت مناطق سیل زده، میزان خسارت‌های وارد شده و اقدامات و کمک‌های انجام شده به مردم ارائه کنند.

پرداخت تسهیلات ۲۷۰ میلیون تومانی به سیل زدگان جنوب کشور

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در همین راستا مسئولان گزارشی از اقلام توزیع شده اعم از چادر، موکت، پتو و موارد غذایی میان آسیب دیدگان و میزان اقلام امدادی ارسال شده از استان‌های پشتیبان و سازمان امداد برای تقویت انبارهای امدادی، عملیات‌های نجات، تخلیه آب منازل مسکونی و خدمات امداد و نجات هوایی، وضعیت بارش باران و دبی سیلاب در رخداد اخیر، وضعیت مخازن آب سدها و… ارائه کردند.

ایری عنوان کرد: طبق گزارش وزارت نیرو میزان خسارت سیل به تاسیسات آب و فاضلاب در ۴۶ شهر و ۳۵۵ روستا بیش از هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است. و از طرفی مقرر شده مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان تسهیلات برای بازسازی واحدهای آسیب دیده از سیل اخیر در جنوب کشور پرداخت شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه پیشنهاداتی نیز برای پیشگیری و مقابله با وقوع چنین رخدادهایی توسط نمایندگان مطرح و مقرر شد، اعضای کمیسیون عمران پس از بررسی گزارشات و ارزیابی‌های حضوری مطالب را جمع بندی کرده و گزارشی را در خصوص اقدامات انجام شده و قصور احتمالی دستگاه‌های اجرایی به صحن علنی مجلس ارائه کنند.

مقاوم سازی تمامی واحدهای روستایی تا پایان ۱۴۱۰

ایری خاطر نشان کرد: رئیس بنیاد مسکن نیز با حضور در جلسه امروز کمیسیون گزارشی از اقدامات مجموعه تحت مدیریت خود در خصوص بازسازی منازل  آسیب دیده در حوادث غیر مترقبه به ویژه در سیل اخیر و همچنین مقاوم سازی منازل روستایی ارائه کرد. طبق گزارش وی تمام واحدهای روستایی تا پایان سال ۱۴۱۰ مقام سازی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: دستور کار دیگر کمیسیون عمران بررسی کلیات طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین‌خواری  بود که پس از بحث و گفت و گو، به تصویب رسیده و برای چکش کاری بیشتر به کمیته تخصصی ارسال شد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.