چند برداشت از سخنان اخیر سید حسن نصر الله

0 220

اخیر سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان در سالگرد شهادت دو سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس به مجموعه ای از مواضیع سیاسی اشاره کرد که می توان گفت یک جمعبندی کلی از شرایط سیاسی منطقه است و نوعی پیش بینی آینده آن نیز است. حمله بی سابقه نصر الله به نظام آل سعود در ریاض یکی دیگر از ویژگیهای مهم این سخنان است که این نظام  را تهدیدی برای منطقه اعلام کرد و بحرانهای عراق، سوریه، لبنان و جنگ یمن نتیجه سیاستهای امریکایی دانست که نظام سعودی در دو دهه اخیر بیشترین نقش را در اجرای آنها به عهده گرفت. با توجه به اهمیت این سخنرانی تلاش می شود در این مقاله به تحلیل محورهای اصلی آن بپردازیم.

در این سخنرانی سید حسن نصر الله با اشاره به سالگرد دو شهید اسلام  حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس اعلام کرد که “کسانی که این اعمال تروریستی را مرتکب شدند به سزای عمل خود در دنیا قبل از آخرت خواهند رسید و این وعده انقلابیون و آزادگان در سرتاسر جهان است“. دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: “هنگامی که مراسم بزرگداشت شهادت فرماندهان پیروزی در عراق و ایران و دیگر مناطق با این حجم گرامی داشته می‌شود این تاکیدی بر قدرشناسی از آنهاست “. این رفتار اجتماعی که در سرتاسر کشورهای محور مقاومت و حتی دور دست در دل کشورهای غربی بمعنای مقبولیت راه مقاومت و عمق این باور در میان ملت های آزاده منطقه است. سید حسن افزود “تبعات ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس تا به امروز ادامه دارد“. شاید به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران بر این باور اند که تاثیر این دو شهید پس از شهادت به مراتب بیش از تاثیر آنها در حیاتشان بود و این واقعیت سقف توقعات قصاص را به حدی بالا برده که انتقام خون این شهیدان زمانی تحقق می یابد که عقب نشینی امریکا از منطقه اتفاق بیفتد. اساسا فرهنگ گرامیداشت شهدا یک فرهنگ اصیل شیعی است که از واقعه عاشورا به صورت برجسته نهادینه شد و با گرامیداشت شهید آرمان آنها  را زنده نگه داشته و تاثیر شهید پس از شهادت را دو چندان می کند.

نصرالله ادامه داد: “طی دو سال گذشته نبردهای بزرگی رخ داده است که تاکیدی بر ادامه راه این دو شهید است از جمله نبرد شمشیر قدس”. این پیروزی بزرگ در فلسطین، بسیاری از معادلات را تغییر داد و میزان بازدارندگی مقاومت در فلسطین را در برابر رژیم صهیونیستی افزایش داد و نمایان ساخت که با راهکار مقاومت می توان مسلح ترین رژیم منطقه به پیشرفته ترین سلاح های غربی را به زانو درآورد و این رژیم را تا حدی مهار ساخت.

سپس دبیر کل حزب الله به ظهور داعش در منطقه و نقش نا امن کننده آن اشاره کرد و گفت:” آمریکا داعش را ایجاد کرد و مسئول همه جنایاتی است که در عراق رخ داد و با این بهانه به عراق بازگشت“. این اتهام سید حسن تاکیدی بر وقایع قطعی است که بسیاری از مسئولان امریکایی نیز به آن اعتراف کردند. خانم کلینتون وزیر خارجه سابق امریکا در کتاب انتخابهای سخت اعلام کرد که امریکا داعش را پدید آورد تا از گسترش نفوذ انقلاب اسلامی ایران جلوگیری نماید و آن را مهار کند. آقای نصر الله از ملت های منطقه خواست که این حقایق را درک کنند و در برابر تهدید امریکا از خود دفاع کنند. به همین علت سید حسن اعلام کرد که ” شهید سلیمانی در کنار ملت عراق ایستاد و در تاسیس مقاومت نقش بسزایی داشت و ایران اولین کشوری بود که در کنار ملت عراق در مقابله با داعش ساخته و پرورده واشنگتن، قرار گرفت”. این حادثه که قرار بود شرایط عراق را تغییر دهد  و این کشور را تحت سلطه یک گروه قرون وسطایی قرار دهد به علت همکاری ایران و فتوای مرجعیت نجف و نقش آفرینی شهید سلیمانی به نفع ملت عراق تغییر کرد و اکنون مردم عراق با داشتن نیروی نظامی معتقد و نیرومندی مانند حشد الشعبی می توانند از استقلال این کشور دفاع کند و به امریکا نه بگوید و به نیروهای آن اولتیماتوم بدهند که اگر از عراق خارج نشوند با زور اخراج خواهند شد. تغییر این شرایط و معادلات به برکت چه کسی ایجاد شده؟ مگر همین عراق نبود که در سال ۲۰۰۳ علیرغم وجود ارتش به اصطلاح قدرتمند صدام ظرف چند روز تسلیم ارتش امریکا شد و عراق را دو دستی به اشغالگران بخشید. این تحول به حدی بزرگ است که عمق تحولات را نمایان می سازد و نشان می دهد همه طرحهای امریکا برای مهار مجدد عراق نقش بر آب شده است. سید حسن با توجه به همه این حقایق از برخی نیروهای سیاسی وابسته یا جاهل عراق گله کرد و گفت که” آیا مقایسه میان آمریکای قاتل و ایران که عراق را حمایت کرده، منصفانه است؟”. متاسفانه امروزه برخی نیروهای سیاسی عراق بحث تقابل امریکا و ایران در عراق را مطرح می کنند و می کوشند این دو حضور را یکی جلوه دهند و نتیجه می گیرند که این دو حضور برای مردم عراق هزینه ساز است در حالیکه ماهیت حضور این دو متفاوت است و مقایسه آنها غلط است. اگر ایران و شهید سلیمانی نبود قطعا عراق و شیعه عراق اکنون قربانی این توطئه بودند و هزینه های سنگین سلطه نیروهای سلفی امریکایی را به بدترین شکل می پرداختند. در پایان این بخش از سخنان نصر الله اعلام کرد که “تکفیر داعشی از عربستان هدایت شد و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اعتراف کرد که آمریکا از کشورش طی ده سال گذشته خواسته بود که به ترویج تفکر وهابی در دنیا بپردازد” و به همین علت است که عربستان عوامل انتحاری و خودروهای انتحاری را به عراق ارسال کرده است و سعودی ها جوانان خود را برای کشتن جوانان و مردان و کودکان عراقی در عملیات‌های انتحاری روانه کرد و ایران جوانان خود را اعزام کرد تا از جوانان و مردان و کودکان عراقی در همه استان‌های عراقی دفاع کنند.

 

 

دبیر کل حزب الله لبنان سپس به شرایط لبنان پرداخت و گفت: آمریکا مسئول همه جنایت اسرائیل در لبنان است. هر آنچه که اسرائیل در لبنان از جنگ و حمله و کشتار مرتکب شده مسئولیتش با آمریکاست”. پس چگونه به آن به دیده دوست بنگریم؟ بسیاری از گروهای سیاسی وابسته به غرب در لبنان بجای اینکه ریشه یابی کنند و متوجه شوند که امریکا چه بلایی سر لبنان آورده است می گویند بحران لبنان به علت مقاومت است و اگر مقاومت سازش کند این مشکلات پایان می یابد . گسترش این گفته ها نشان می دهد محور مقاومت در عرصه رسانه چه کمبودهایی دارد! گاه مردم نا آگاه قاتل و مقتول را در کنار هم قرار می دهند و گاه مدافعان از استقلال با دشمن متجاوز را در یک کفه می گذارند. این خلع ها شاید مهمترین دلیلی است که هر چندهفته یکبار سید حسن را به صحنه می کشد تا با سخنان استوار خود بسیاری از مفاهیم و تحلیلها را تصحیح نماید.   سوریه محور بعدی سخنان سید حسن نصر الله بود که در یک دهه اخیر به علت جنگ جهانی به رهبری امریکا برای برندازی نظام سوریه مواجه بود و با کمک محور مقاومت از این توطئه عظیم سر بلند بیرون آمد و آن را خنثی کرد. سید حسن در این خصوص گفت “آنکه سوری‌ها را کشت و کشورشان را وارد جنگ ویرانگر کرد، دولت آمریکا بود. اکنون آمریکا در سوریه و عراق متحمل شکست شده است. واشنگتن از پایگاه التنف در سوریه و حمایت داعش برای تهدید علیه دمشق استفاده می‌کند. جنگ علیه سوریه همچنان به اشکال مختلف ادامه دارد“. حضور اشغالگرانه امریکا در شرق سوریه و تسلط بر منابع نفتی این کشوردر مهمترین شاخص ادامه این جنگ است. البته اعلام قانون سزار به عنوان تحریمهای حد اکثری امریکا بر ضد  سوریه و لبنان نیز نشان می دهد که دشمن در کنار جبهه نظامی جبهه اقتصادی را نیز باز کرده و با ابزارهایی که دارد می کوشد از این نبرد شکست خورده خارج نگردد.

آقای نصر الله سپس به حوادث یمن پرداخت و گفت که جنگ علیه یمن جنگی آمریکایی است که به دست سعودی اجرا شده است. ریشه های این جنگ ویرانگر که هفت سال ادامه دارد در این است که کشور یمن با داشتن یک ملت اصیل و مقاوم می تواند بسیاری از نقشه های امریکا در منطقه را برهم زند به ویژه که اخیرا ذخایر نفتی بسیاری در این کشور یافت شده و در صورت بهره برداری  تحولات زیادی در شرایط داخلی و خارجی این کشور رخ خواهد داد. امریکا تاکنون می کوشید یمن را توسط عربستان مهار کند که به علت ایستادگی و مقاومت این ملت قهرمان در هفت سال اخیر این سناریو نقش بر آب شده است و یمن به زودی پیروزی خود بر عربستان و حامیان منطقه ای و بین المللی غربی جشن خواهد گرفت.

دبیرکل حزب الله در پایان در واکنش به سخنان اخیر ملک سلمان پادشاه سعودی که حزب الله لبنان را مسئول تخریب روابط لبنان شده است، گفت:” روابط با چه کسی؟ با آمریکا؟ این همان دشمنی است که ما را به تخریب روابط با آن متهم می‌کنید؟ آیا ما به کسی تجاوز کردیم ؟ ما  که به عربستان حمله نکردیم بلکه این نظام سعودی بود که شریک در جنگ جهانی علیه منطقه بود”. پاسخ سید حسن این بار به حدی روشن و قاطع بود که برخی ها آن را تحولی سیاسی در جنگ کلامی با عربستان شمردند. سید حسن نصرالله ادامه داد: “چه کسی از داعش در سوریه حمایت کرد و اگر این گروه تروریستی در سوریه به پیروزی می‌رسید فاجعه تاریخی در لبنان روی می‌داد. تروریست کسی است که هزاران سعودی تکفیری را به سوریه و عراق روانه کرد. این مایه افتخار ما بود که با این قاتلان توطئه گر علیه کشور و ملت خود مقابله کنیم”.

 

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه “تروریست کسی است که هزاران لبنانی مقیم در خلیج فارس را به گروگان گرفته و هر روز به این وسیله لبنان را تهدید می‌کند. استعفای هیچ وزیر لبنانی در موضع عربستان تغییری ایجاد نخواهد کرد چرا که مشکل این کشور با کسانی است که طرح‌هایش را در منطقه نقش بر آب کرده‌اند”. سید حسن نصرالله تاکید کرد: “مشکل عربستان واضح و با کسانی است که از سال ۲۰۰۵ به بعد از تبدیل لبنان به یکی از ایالات و یا  شیخ نشین های عربستان ممانعت کردند. مشکل عربستان با کسانی است که با معامله قرن ترامپ و امریکا مخالفت می‌کنند و در به شکست کشاندن طرح‌های این کشور در سوریه و عراق سهیم بوده‌اند”.

دبیرکل حزب الله تصریح نمود: “آنچه ما از مردم می‌خواهیم این است که دشمن خود را شناخته و با آن به عنوان دشمن برخورد کنند. این خون‌ها در رگ‌های ما و فرزندان و نوادگان مان همچنان تا آزادسازی کامل از هرگونه اشغالگری آمریکا و اسرائیل جریان خواهند داشت و علیه ظالم فریاد خواهند زد”.

واقعیت این است که دبیر کل حزب الله در دهه اخیر همواره با اغماض با اظهارات کینه توزانه عربستان برخورد می کرد ولی این بار تلاش داشت تا همه مسائل را صریح و واضح اعلام نماید. برخی از تحلیلگران علت این تغییر رویه و اظهارات تند سید حسن را ، ارائه گفتمانی منطقی برای شکستن گفتمان دروغین رژیم ریاض است. در ده سال اخیر عربستان سعودی همواره تلاش داشت تا روایت دروغین خود را از حوادث به مردم منطقه ارائه دهد و با توجه به امپراتوری رسانه ای که در اختیار داشت این کار را به آسانی انجام می داد. به همین علت دبیر کل حزب الله تصمیم دارد این روایت گری دروغین را بشکند و مردم را با حقایق آشنا سازد. برخی از تحلیلگران معتقدند تغییر رویه حزب الله بر می گردد به تغییر معادلات در منطقه به نفع محور مقاومت است. به عبات دیگرمحور مقاومت در شرایط جدیدی قرار دارد و یمن در آستانه پیروزی عظیمی قرار دارد و افشای ماهیت عربستان و نقشی که در این فرآیند خیانت آمیز ایفا می کند لازم و ضروری است. این تحلیلگران بر این باورند که حزب الله با این موضع قاطع امکان هرگونه سازش و آشتی میان محور مقاومت و عربستان  سعودی را نا عملی نمی داند و به علت نقش محوری این رژیم در تهدید امنیت جانی و فکری مردم منطقه لازم است با روشنگری، جوامع منطقه را بر ضد این رژیم خائن بسیج کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.