معرفی بیست کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال ۲۰۲۱/ ایران در رتبه چهارم جهان

0 44
معرفی بیست کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال ۲۰۲۱/ ایران در رتبه چهارم جهان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از ستاد نانو، بنا بر گزارش استت نانو در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲۰۲۰۰۰ مقاله نانو در مجلات نمایه شده در  JCR (Journal Citation Reports) منتشر شده‌اند که این تعداد حدود ۸٫۲ درصد از کل مقالات نمایه شده در Web of Science را شامل می‌شود. به عبارت بهتر، حدود ۸ درصد از کل انتشارات علمی دنیا در حوزه فناوری نانو هستند.

چین با انتشار بیش از ۸۵۷۰۰ مقاله نانو در رده اول قرار دارد. نیروی انسانی فراوان، وجود مراکز متعدد دانشگاهی و تحقیقاتی و البته توجه ویژه به فناروی نانو سبب شده که چین در دهه گذشته همراه در رتبه اول این شاخص قرار بگیرد. در واقع حدود ۱۴ درصد از کل مقالات علمی چین در این حوزه هستند. بعد از چین، آمریکا با حدود ۲۳۲۰۰ مقاله (۱۱٫۵درصد) در رده دوم قرار دارد. هند و ایران نیز با ترتیب با سهم ۹٫۴ و ۵٫۵ درصد در رده‌های بعدی هستند.

جدول ذیل، ۲۰ کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد. علاوه بر تعداد مقالات نانو، سهم مقالات نانو از کل مقالات آن کشور هم به‌‌عنوان معیاری از میزان توجه و اولویت به علوم نانو در جدول آمده است که ایران همچنان بالاترین سهم را در این شاخص دارد.

این داده ها توسط پایگاه استت نانو با استفاده از یک عبارت جستجوی مختص فناوری نانو از دیتابیس Web of Science به طور ماهانه جستجو و منتشر می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.