جهش مسکن روی ریل نظارتی مجلس/ ورود نمایندگان به تاریک‌خانه دولت روحانی

0 20

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، صحن علنی امروز به ریاست دکترمحمدباقر قالیباف با حضور ۲۰۵ نفر از نمایندگان رأس ساعت ۸ صبح آغاز شد، طبق روال همیشه سه شنبه های نظارتی امروز نیزسوال از وزیر در دستورکار قرار گرفت و مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص  بکارگیری نیروهای انسانی برای مدیریت دانشگاه‌های علوم پزشکی سوال کرد.

 

وزیر بهداشت پزشکیان

چه کسانی سکاندار خدمات به محرومین هستند؟

با توجه به اینکه در بند (ب) ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه آمده است که فعالیت کلیه پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان در استخدام پیمانی و رسمی و سایر مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان های بخش خصوصی یا عمومی غیردولتی ممنوع است و دولت مکلف شده است در اجرای این حکم با جبران خدمت ذینفعان از طریق اعمال تعرفه در چارچوب بودجه سنواتی اقدام کند، عین اللهی در پاسخ به سوال پزشکیان در رابطه با موضوع مذکور بیان کرد: متاسفانه تاکنون چنین اعتباری در قانون بودجه وجود نداشته و شرایط جبران خدمت محقق نشده است.

این عضو کابینه در دفاع از خود همچنین گفت: متاسفانه وضعیتی که در رابطه با رانت ها و تعارض منافع و اختصاصی کردن بسیاری از مراکز به عنوان مراکز تحقیقاتی وجود داشت را اگر صلاح بود در جلسه دیگر مطرح می کنم. ضمن اینکه باید به این نکته نیز اشاره کنم عملکرد روسای منصوب شده و مدیران در جهت منافع انقلاب است و انشالله با حل مشکلات مالی بتوانند بهتر از سابق کار کنند.

پزشکیان نیز در بخشی از مطالب خود گفت: اگر ما به فکر خون شهدا و محرومین هستیم چرا تا پایان سر این عهد و پیمان خود باقی نماندیم و چرا شبانه روز برای محرومین کار نمی کنیم. متأسفانه با قوانین مجلس، پزشکان را ترغیب می‌کنیم که بیرون از سیستم دولتی کار کنند، وزارت بهداشت بداند کسانی که در بیرون از سیستم دولتی فعالیت می‌کنند یا در بخش‌های خصوصی سهام دارند نمی‌توانند در دانشگاه علوم پزشکی رسم انسانیت و حمایت و ارائه خدمات به فقرا و محرومین را آموزش دهند.

اقناع مشروط نماینده تبریز از وزیر بهداشت

در نهایت نماینده سوال کننده، مشروط به اینکه وزیر بهداشت در به کارگیری نیروها در وزارتخانه، رویکرد سیاسی نداشته باشد و افرادی را در وزارتخانه به کار گیرد که به طور تمام وقت فعالیت کنند و در خارج از وزارت بهداشت به کار پزشکی خصوصی مشغول نباشند،  از پاسخ‌های وزیر بهداشت قانع شد.

رئیس مجلس نیز تاکید کرد: واقعیت این است که در موضوع تضاد منافع با توجه به اینکه خود جنابعالی نیز از این موضوع مطلع هستید و نسبت به شما ارادت دارم، ندیدم و نشندیم که کار شخصی در این زمینه کنید اما در دوران وزارت جنابعالی و وزارت های گذشته یک سنت غلط در وزارت بهداشت وجود داشته ودارد که این تضاد منافع مشکلات مذکور را ایجاد کرده است.

 

محمدرضا صباغیان بافقی در نطق میان دستور

 

با طرح موضوع ارائه خدمات پزشکی و درمانی به محرومین، محمدرضا صباغیان بافقی در اخطار قانون اساسی خطاب به وزیر بهداشت، با طرح این موضوع که پزشکان با لابی به مراکز استان ها بازمی گردند، عنوان کرد: آمار بگیرید تا مشخص شود چه تعداد پزشک باید در شهرستان ها حضور داشته باشند و اکنون حاضر نیستند، در مراکز استان ها هر کجا که می روید تابلوی پزشک متخصص می بینید اما مردم مناطق محروم باید برای درمان به مراکز استان ها مراجعه کنند. از وزیر بهداشت و درمان و رئیس مجلس درخواست دارم به فریاد مردم برسند.

 

محمد تقی نقدعلی در نطق میان دستور

 

سپس محمدتقی نقدعلی در دفاع از عملکرد وزارت بهداشت در تذکری گفت: جا داشت هیات رئیسه تصمیم بگیرد و از وزیر بهداشت دعوت کند تا در مجلس حضور پیدا کند و درخصوص کسب افتخار دولت در واکسیناسیون و مبارزه با کرونا گزارش دهد، ما یادمان نرفته که در گذشته چه بلایی سر مردم بخاطر کرونا می آمد و چطور فوج فوج می مردند و کسی نبود که قصه کرونا را مدیریت کند.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده مطرح کرد: موضوع مقابله با کرونا جای تقدیر دارد، اما اگر ضعفی هم در وزارتخانه ای وجود دارد و نماینده ای سوال دارد باید آن را مطرح کنیم و اساساً مجلس برای این است که از کارهای خوب حمایت کند و اشکالات را تذکر داده و پیگیری کند.

 

مسعود پزشکیان در نطق میان دستور

 

پزشکیان نیز به تذکر نماینده خمینی شهر واکنش نشان داد و  در اخطاری با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه داخلی مجلس با بیان اینکه کسی که ادعای جانبازی و پیمودن راه شهید سلیمانی را می کند، لطفا مثل آنها نیز راه برود، تصریح کرد: برخی وقتی که باید برای دولت کار کنند بیرون رفتند و چند میلیارد سرمایه زدند، آیا این دفاع از جانباز است؟ اگر مرد هستید برای خدمت به مردم از خود و پول خود بگذرید، این گوی و این میدان!

 

عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن زیر ذره بین مجلس

در نشست علنی امروز، سپس گزارش نظارتی کمیسیون عمران در خصوص اجرای قانون جهش تولید مسکن در دستورکار قرار گرفت، عبدالجلال ایری گزارش را قرائت کرد و در بخشی گفت: به استناد گزارش دیوان محاسبات کشور مندرج در تارنمای این سازمان ، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان شاخص ترین طرح دولت قبل در حوزه تأمین مسکن، از زمان آغاز یعنی سال ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ از پیشرفت عملیاتی مناسبی برخوردار نبوده است ودر عمل طرح اقدام ملی مسکن در اغلب استان ها تا ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ پیشرفت چندانی نداشته است.

وی ادامه داد: در همین راستا مطابق با گزارش وزارت راه و شهرسازی تا آذرماه ۱۴۰۰، از مجموع حدود ۱۹ میلیون خانوار شهری ، بالغ بر (۸) میلیون خانوار، فاقد مسکن ملکی هستند. از این تعداد بالغ بر ۴/۳ میلیون خانوار در مجموع ۳دهک اول درآمدی قرار دارند. لازم به ذکر است طول دوران انتظار خرید مسکن برای دهک اول تا سوم درآمدی بدون حمایت دولت به طور متوسط (۱۲۰) سال برآورد شده است که با طول دوران انتظار مطلوب یعنی (۲۵)سال، حدود (۹۵) سال فاصله دارد. از این رو ۳ دهک اول درآمدی در اولویت حمایت برنامه های تأمین مسکن هستند.

طرح جهش تولید و تامین مسکن

پس از قرائت گزارش تعدادی از نمایندگان نکاتی را بیان کردند، حسن محمدیاری با بیان اینکه ما در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی با مشکل مواجه هستیم، گفت: افراد کم برخوردار در مراجعه با بانک ها با مشکل روبه رو هستند و تسهیلات به سختی به آن ها پرداخت می شود و همچنین در خصوص مسکن روستایی با یک موازی کاری روبه رو هستیم و در اجرای ماده ۴ و واگذاری اراضی روستایی از منابع طبیعی به بنیاد مسکن دچار تعلل شده ایم لذا اگر کاداستر اجرا شود قطعا این موضوع تسهیل خواهد شد.

همچنین محمدحسین فرهنگی  با اشاره به نقایصی که در عملکرد دولت برای اجرای این قانون وجود داشته است، افزود: قرار بود از انجام کارهای موازی در تولید مسکن جلوگیری شود و این در حالی است که هنوز برای انجام تکالیف وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و دستگاه‌های ذیربط آیین‌نامه و توافقنامه‌های لازم نوشته نشده و هنوز هم همان هزینه و وقت تکراری لحاظ شده و باعث اطاله ساخت مسکن می‌شود.

در ادامه نشست محمدرضا احمدی تأکید کرد که تاکنون مشخص نیست که صندوق ملی مسکن تشکیل شده یا خیر. این موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد. بسیاری از افراد به ما مراجعه می کنند که براساس قانون مجلس باید از چه محلی تسهیلات دریافت کنند. تاکنون نتوانسته ایم پاسخ مشخصی به این سوال ارائه کنیم.

احمد دنیامالی نیز تاکید کرد: متاسفانه بانک ها به تعهدات خود برای اختصاص ۲۰ درصد منابع عمل نکردند و براساس گزارش ها کمتر از ۵ درصد منابع را برای این موضوع اختصاص داده اند که این با روح قانون مطابقت ندارد لذا مجموعه های نظارتی از جمله مجلس برای ارائه تسهیلات به حوزه مسکن باید ورود کنند.

مجتبی یوسفی نیز یادآور شد که براساس میانگین قیمت هر متر زمین در تهران ۴۶ میلیون تومان است و هر واحد مسکونی به صورت میانگین ۳۲ میلیون تومان قیمت دارد و در کشور قیمت زمین با میانگین ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شروع می شود و میانگین هر واحد مسکونی در کشور ۱۰٫۵ میلیون تومان است این یعنی طی ۱۰ سال گذشته زمین در تهران ۴۰ برابر و مسکن ۲۰ برابر شده است. در واقع ۳ دهه اول جامعه بخواهند یک واحد ۷۰ متری خریداری کنند حداقل ۱۲۰ سال به طول خواهد کشید.

در ادامه اقبال شاکری مطرح کرد که امروز شاهد انباشت ۱۰ میلیون نیاز مردم در حوزه مسکن هستیم، مجلس انقلابی در قانون جهش تولید مسکن، دولت را مکلف کرد تا سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد. بنگاه های املاک بیداد می کنند، امروز بانک ها و برخی شرکت های دولتی وظایف خود را رها کرده و به احتکار مسکن می پردازند، وزارت راه و شهرسازی باید لیست واحدهای احتکار شده را از سوی بانک ها و این شرکت ها منتشر کند. بانک های متخلف از قانون ساخت مسکن و ودیعه مسکن افشا شوند.

 

وزیر راه: ساخت ۵۲۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده

مهندس رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

پس از گزارش کمیسیون عمران و بیان مطالب از سوی تعدادی از نمایندگان رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در دفاع از عملکرد خود گفت: با تصویب و ابلاغ قانون مترقی جهش تولید مسکن، اقدامات خوبی در دولت آغاز شد و برای تحقق ابرپروژه یک میلیون مسکن در سال که یکی از ابرپروژه های بزرگ در دنیاست، نیازمند برنامه ریزی دقیق و تامین زیرساخت های فراوانی است.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: ما نتوانستیم از بخشی از قانون و زمین های دولتی استفاده کنیم، اما امروز با اقدامات انجام شده، ما زمین های مورد نیاز برای ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کردیم و یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را نیز در دست بررسی و اقدام داریم و امیدواریم تا پایان سال ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد از زمین های راه و شهرسازی آماده بارگذاری شود.

 

محمدرضا رضایی کوچی در نطق میان دستور

 

120 سال زمان برای صاحبخانه شدن دهک های یکم تا سوم

 محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران نیز مطالبی را در این رابطه بیان کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد از نیاز انباشته مسکن متعلق به دهک‌های پایین جامعه است، اگر موضوع مسکن دهک‌های پایین را مورد توجه قرار ندهیم افراد دهک‌های یکم تا سوم برای صاحبخانه شدن به ۱۲۰ سال زمان نیاز دارند. معنای این موضوع ورود جدی دولت در حوزه تأمین مسکن است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه صندوق ملی مسکن ابهاماتی دارد که باید رفع شود و تداوم آن اجرای قانون جهش تولید مسکن را با مشکل مواجه می‌کند، تصریح کرد: بانک‌ها مکلف شدند تا ۲۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع خود را به سمت تولید مسکن هدایت کنند، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به عنوان ناظر انتخاب شدند و جرائم مالیاتی برای بانک ها تعیین شده است، انتظار داریم بانک مرکزی نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

رئیس مجلس نیز با اشاره به گزارش نظارتی کمیسیون عمران درباره اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت: دولت هیچ گاه قدرتی که امروز به واسطه این قانون در حوزه مسکن دارد را نداشته است لذا با توجه به اینکه مسکن نیاز اول مردم است وزارت راه و شهرسازی علاوه بر پرهیز از تصدی گری نسبت به اجرای کامل قانون اقدام کند.

 

تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری

 

تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری کلید خورد

نمایندگان مردم در مجلس با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری در مدت ۸ ساله دولت روحانی موافقت کردند.

این تفحص ۴ محور اصلی دارد از جمله اینکه معاونین و مدیران نهاد ریاست جمهوری در تخلفات این نهاد به ویژه عملکرد مالی و مداخله در مذاکرات هسته ای و سلطه بر گلوگاههای تولید رانت چه نقشی داشته اند؟، -تحقیق و تفحص پیرامون نقش آقای حسین فریدون مشاور رئیس جمهور در مذاکرات هسته ای و پیامدهای نامطلوب مداخلات ایشان، نقش رئیس دفتر آقای روحانی در انتصاب مدیران موسسات اقتصادی، کارخانجات، بانکها و مراکز حساس و درآمدزاد و  بررسی نقش تیم اقتصادی دولت دکتر روحانی به ویژه معاون امور اقتصادی، آقای نهاوندیان در تزریق ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز و هدر دادن ذخایر ارزی کشور و همچنین توزیع ۶۰ تن طلا که در راستای کنترل قیمت طلا صورت گرفت اما هیچگونه نتیجه مثبتی نداشته و باعث هدر رفتن منابع بیت المال شد.

 

ناطقان میان دستور

طبق روال همیشه پنج نفر از نمایندگان در نطق میان دستور مطالبی را مطرح کردند.

محمدطلا مظلومی آبرزگه نماینده مردم بهبهان و آغاجاری: مصوبه تبدیل وضعیت ایثارگران در پستوی وزارتخانه‌ها معطل مانده است

منصور شکرالهی نماینده مردم کهنوج و منوجان و رودبارجنوب و قلعه گنج و فاریاب:  رئیس جمهور از مناطق سیل زده جنوب کرمان بازدید کند

محمود احمدی بیغش نماینده شازند: فساد تا عمق ساختار ورزش کشور نفوذ کرده است

سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا: لایحه بودجه ۱۴۰۱ کارآمد نیست

نصراله پژمان فر نماینده مشهد و کلات: سیاست جبرانی برای معیشت عامه مردم باید در بودجه رعایت شود

 

کیفیت پایین خودرو، وزیر صنعت را به مجلس کشاند

 محمد باقری بناب و تعداد دیگری از نمایندگان از وزیر صنعت و معدن و تجارت در خصوص علت کیفیت نامطلوب و پایین خودروهای داخلی سوال مطرح کردند که امروز اعلام وصول شد.

تذکرات شفاهی

تذکر شفاهی و کتبی نمایندگان مجلس

روح اله متفکرآزاد تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

سپس نمایندگان در قالب تذکر شفاهی نکاتی را مطرح کردند.

جوکار در تذکر شفاهیاکثر شهرهای استان یزد در وضعیت تنش آبی هستند

نماینده سنندج در تذکر شفاهیراه‌های کردستان به قتلگاه مردم تبدیل شده است

حیدری در تذکر شفاهیسازمان سنجش به کارکرد غلط خود در اخراج دانشجویان پس از چند ترم پایان دهد

حسینی در تذکر شفاهیتنها بیمارستان خدابنده دستگاه سی.تی.اسکن ندارد

صفایی دلوئی در تذکر شفاهیوزارت جهاد از تمامی ظرفیت ها برای توزیع عادلانه کالاها استفاده کند

زره تن لهونی در تذکر شفاهیتکلیف مدیران و فرمانداران استان کرمانشاه با انتخاب استاندار جدید مشخص شود

فتحی در تذکر شفاهیجاده‌های سنندج و دیواندره به جاده‌های مرگ تبدیل شده‌اند

سلیمی در تذکر شفاهیوزارت راه هر چه سریعتر برای ایمن سازی جاده های محلات و دلیجان اقدام کند

محرم زاده در تذکر شفاهیتمهیدات لازم برای صادرات سیب های دپو شده در دستور کار قرار گیرد

حسین‌زاده در تذکر شفاهی: دولت مصوبات مرتبط با سیل را هر چه سریعتر در هیأت دولت تصویب کند

نوروزی در تذکر شفاهی: دولت انقلابی نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران و نیروهای شرکتی اقدام کند

پاک مهر در تذکر شفاهی: در پروژه های انتقال آب به همه استان هایی که دچار بی آبی شده اند، توجه شود

عبدالرضا مصری صحن چهره

عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورای اسلامی، زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۱ دی ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست آتی صحن روز (چهارشنبه، ۲۲ دی ماه) ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار خواهد شد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.